Niezależność energetyczna z częścią sprzętu ...

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Dag
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 20/11/12, 14:17




przez Dag » 27/11/12, 22:38

BobFuck napisał:OK, kontynuacja ankiety: w jakim kraju mieszkasz, w jakim klimacie (szerokość geograficzna, temperatury), jaki typ budynku itp.

Mieszkam we Francji na północy.
Mieszkam w rezydencjach, w których mi pozwalają mieszkać :D
Nie, jestem studentką, więc nie mam stałego miejsca zamieszkania poza domem rodziców, ale niedługo będę musiała wyjechać.

BobFuck napisał:Mówisz, że nie masz ogrzewania, więc prawdopodobnie nie we Francji (a może masz dom pasywny lub jesteś bezdomny?...)

Jeśli mam ogrzewanie, ponieważ jestem w rezydencji. Ale wiem, co zużywam podczas ogrzewania: zero. Ale w przypadku zamieszkania tak nie jest, więc… niewiele to zmienia (ani trochę).
Jedynym faktem, że nie jestem bezdomny, jest to, że muszę polegać na energii innych, niestety XD

BobFuck napisał:Niekoniecznie: nie musisz być fundamentalistą, ale pragmatykiem, wszystko zależy od kompromisu.

Tak więc, jeśli nie jesteś bezdomny (z 3 komputerami?), trudno mi zrozumieć, w jaki sposób Twój komputer mógłby reprezentować Twoją pierwszą pozycję energetyczną.

O ile wiem, używam go tylko wtedy, gdy jestem w domu (z wyjątkiem świateł). To naprawdę mój problem.

BobFuck napisał:Oui, bien sûr.

Pytanie, czy zostanie to zrekompensowane przez energię, którą wytwarza, a której nie trzeba będzie wytwarzać „brudną”.

Jeśli panel jest dobrze umiejscowiony, dobrze zorientowany, nasłoneczniony i przetrwa wystarczająco długo, to z nawiązką to rekompensuje (w zależności od rodzaju odpowiednich paneli).

W przeciwnym razie nie.

Na chwilę obecną nie jest mi to potrzebne.
Zobaczę, kiedy będę w podróży, 5W mi trochę pomoże, ale na razie to „zły” pomysł. Ale chciałem się upewnić. Ja osobiście nie chcę zostać tam, gdzie jestem (studia itp.), więc poczekam, aż będę mieć stabilny dom (lub nie), ale taki, który z czasem będzie miał realny wpływ.
Krótki artykuł o tym dlaczego, który porusza temat, nie powiem nie.

BobFuck napisał:Prawie, to jest Jeden laptop na dziecko, projekt mający na celu wyposażenie trzeciego świata w komputery, wyjątkowo tani i bardzo niskie zużycie energii. To świetny produkt, naprawdę dobrze przemyślany.

Przede wszystkim widziałem, że pobiera minimum 2/3 W (podczas czytania, bez Wi-Fi i bez światła, jak sądzę) i nie powinien stale robić 25 W, więc mogłoby być interesująco.

Ale myślę, że jeśli dzisiaj uniezależnię się energetycznie od tego komputera, to czy coś zmienię, czy nie? Mam przez to na myśli, nawet jeśli nie jest to to, co zużywa najwięcej, czy jest tego warte, czy nie? - może z czasem?
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 27/11/12, 23:39

Poszperałem trochę na temat historii olpc... bardzo smutne

regularnie spotykamy już małe komputery za 200 euro... jak Acer Aspire One, na którym obecnie piszę

niestety zbyt delikatny, aby można go było używać w warunkach rustykalnych

Czego więcej potrzebuje? większą, solidniejszą obudowę, a nie tę delikatną miniaturyzację

Szczególnie przydałyby się duże akumulatory kadnowo-niklowe z autonomią na cały dzień... 3 godziny to za krótko w miejscach, gdzie nigdzie nie ma gniazdek elektrycznych

dlaczego kadno-nikiel? ponieważ gdy jest płaski, może poczekać, aż zostanie naładowany... w przeciwieństwie do litu, który ulega niemal samozniszczeniu, gdy pozostaje całkowicie płaski przez zbyt długi czas

inna wątpliwa rzecz, którą widzę w pierwszej wersji olpc: 1 GB pamięci flash: jest za mała... poza tym pamięć flash nie jest trwała: zużywa się zbyt szybko... stare, dobre dyski twarde 500 GB są solidniejsze i tańsze i bardziej użyteczny: możesz przechowywać wszystkie potrzebne informacje, a komputer stanie się naprawdę przydatny

przy 1 GB nie mamy odwagi niczego przechowywać i pozostajemy całkowicie uzależnieni od Internetu

oczywiście, kiedy widzę, że mój pierwszy komputer został zakupiony z samymi dyskietkami, do których dodałem dysk twardy o pojemności 20 MB...
0 x
Dag
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 20/11/12, 14:17




przez Dag » 28/11/12, 07:10

chatelot16 napisał:inna wątpliwa rzecz, którą widzę w pierwszej wersji olpc: 1 GB pamięci flash: jest za mała... poza tym pamięć flash nie jest trwała: zużywa się zbyt szybko... stare, dobre dyski twarde 500 GB są solidniejsze i tańsze i bardziej użyteczny: możesz przechowywać wszystkie potrzebne informacje, a komputer stanie się naprawdę przydatny

... A jak zasilasz dysk twardy? Celem nie jest posiadanie świetnego komputera dla każdego, ale po prostu komputer dla każdego. Ważna jest tu energia, a wybór nie jest trywialny, szczególnie ekonomiczny.

chatelot16 napisał:przy 1 GB nie mamy odwagi niczego przechowywać i pozostajemy całkowicie uzależnieni od Internetu

Prawie nigdy nie mam internetu, nie martw się. Nie mam wersji 1 GB, ale około 3 GB - nie jestem zbyt leniwy, aby zobaczyć dokładnie. A ponieważ Wi-Fi nie jest otwarte i mądrzej jest je zablokować, przygotowuję klucze (40ene of GO, które zawsze mam przy sobie), aby umieścić w nich to, co chcę przeczytać lub co chcę obejrzeć.
0 x
BobFuck
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 04/10/12, 16:12
x 2




przez BobFuck » 28/11/12, 09:35

> mając 1 GB nie ośmielamy się niczego przechowywać i zostajemy
> całkowicie uzależniona od Internetu

Docelowi odbiorcy nie mają 12-megapikselowych aparatów ani telewizorów Full HD, aby oglądać pirackie filmy : Mrgreen:

> Jedyny fakt, że nie jestem bezdomny, to fakt, że muszę na nim polegać
> inni dla energii, niestety XD

Tak, więc naprawdę niewiele możesz zrobić.

Inaczej powrót do panelu fotowoltaicznego będzie opłacalny (ekonomicznie i energetycznie)... jeśli będzie dobrze umiejscowiony, nasłoneczniony itp. i... jeśli skonsumujemy to, co wytworzy.

Jeśli w równaniu pojawia się akumulator, który podczas produkcji zanieczyszcza (zwłaszcza kadmem...) i nie wytrzymuje długo, to wiecie, co mam na myśli...

> jeśli dzisiaj stanę się całkowicie niezależny energetycznie
> tego komputera, powinienem coś zmienić, czy nie?

Jeśli nie chcesz skończyć jak mariole z EELV, musisz przestudiować rzędy wielkości...

W ciągu dnia Twój laptop zużywa, daj spokój, 50 Wh?
Jeden litr benzyny = 10 kWh
Jeśli spalimy ten olej w elektrowni o wydajności 40% to na zasilenie laptopa będzie nam potrzebne 12 ml dziennie...

Czyli ilość do przejechania... 175 metrów przy 130 na autostradzie samochodem przy 7l/100, co zajmuje... 4.8 sekundy.

Jeśli jest w ruchu, jest gorzej.

Twoja historia o panelach słonecznych jest urocza, ale hej...

Docelowo znajdź nowoczesnego, niepełnosprawnego mieszkańca miasta, który zabiera ze sobą skrzynię na 2 km (nie powinieneś mieć zbyt wielu problemów), namów go na zakup roweru („nie przytyłeś?” itp.). To Cię kosztuje. nic i jest 20 razy bardziej ekologicznie : Mrgreen:
0 x
Dag
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 20/11/12, 14:17




przez Dag » 28/11/12, 13:30

BobFuck napisał:Inaczej powrót do panelu fotowoltaicznego będzie opłacalny (ekonomicznie i energetycznie)... jeśli będzie dobrze umiejscowiony, nasłoneczniony itp. i... jeśli skonsumujemy to, co wytworzy.

Co się stanie, jeśli skonsumuję WSZYSTKO, co ona produkuje?

BobFuck napisał:Twoja historia o panelach słonecznych jest urocza, ale hej...

W tym przypadku nadal będzie słodko. Nie mam zamiaru być uroczy, więc zobaczę, kiedy potrzeba będzie interesująca i sprzyjająca.

BobFuck napisał:Docelowo znajdź nowoczesnego, niepełnosprawnego mieszkańca miasta, który zabiera ze sobą skrzynię na 2 km (nie powinieneś mieć zbyt wielu problemów), namów go na zakup roweru („nie przytyłeś?” itp.). To Cię kosztuje. nic i jest 20 razy bardziej ekologicznie : Mrgreen:

:)
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 28/11/12, 14:11

zmierz zużycie najnowszych dysków twardych, a będziesz zaskoczony! zużywa mniej niż część pamięci statycznej

Często mówimy, że dyski twarde są mechaniczne i nie są niezawodne: widzę o wiele więcej awarii pamięci flash i kluczy USB niż awarii dysków twardych

Dlatego też stosunek jakości do ceny dysków twardych wydaje mi się w dużej mierze korzystny

Upieram się przy tym, co wydaje mi się ważne w przypadku laptopa terenowego: musi mieć solidną obudowę... musi mieć pojemną baterię, żeby chodzić cały dzień, więc lepiej byłoby przynajmniej 8 godzin i 10 godzin

nagle pod ciężarem akumulatora powstaje bezwładność, która chroni dysk przed wstrząsami

panel słoneczny to inna sprawa: żeby zadziałał trzeba go ustawić na słońcu, a więc rzadko w pobliżu miejsca, w którym korzysta się z komputera

i nawet jeśli nie korzystamy z komputera, zostawiamy go w odpowiednim miejscu, aby mógł cieszyć się słońcem, zostawiając panel i akumulator już ryzykowny, ale głupio jest zostawiać komputer z

więc pudełko z panelem słonecznym i baterią może się przydać, mieć prąd tam, gdzie go nie ma... ale jest to coś, co można robić niezależnie od komputera... a nie tylko wtedy, gdy jest to przydatne.... nie oszczędzaj ułamki kWh obok zwykłego marnowania MWh
0 x
Dag
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 20/11/12, 14:17




przez Dag » 28/11/12, 14:30

chatelot16 napisał:więc pudełko z panelem słonecznym i baterią może się przydać, mieć prąd tam, gdzie go nie ma... ale jest to coś, co można robić niezależnie od komputera... a nie tylko wtedy, gdy jest to przydatne.... nie oszczędzaj ułamki kWh obok zwykłego marnowania MWh

Notatka ;)
0 x
BobFuck
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 04/10/12, 16:12
x 2




przez BobFuck » 28/11/12, 14:39

dag napisał:Co się stanie, jeśli skonsumuję WSZYSTKO, co ona produkuje?


Tak, jeśli zainstalujesz panel słoneczny, jest to przyjazne dla środowiska:

- jeśli skonsumujesz chociaż dużą część produkcji (w przeciwnym razie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać)
- i jeśli zużyjesz ją zamiast innej brudnej energii

Swoją drogą, nie mogę znaleźć energii zawartej w baterii litowej. Oczywiście w przypadku NiCd i NiMH energia potrzebna do wytworzenia akumulatora jest ważniejsza niż energia, którą akumulator będzie magazynował i uwalniał przez cały cykl życia (innymi słowy, podłączenie akumulatora do EDF powoduje mniejsze zanieczyszczenie). W przypadku ołowiu jest odwrotnie i łatwo go poddać recyklingowi (poza tym prawie wszystkie akumulatory stacjonarne są ołowiowe...)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 28/11/12, 14:54

BobFuck napisał:Swoją drogą, nie mogę znaleźć energii zawartej w baterii litowej.
ja znalazłem numer wynoszący 1,87 MJ/Wh.

Jeśli przyjmiemy żywotność 1000 cykli, 1 kWh zmagazynowana i zwrócona (tj. 3,6 MJ) kosztuje 1,87 MJ.
0 x
Dag
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 20/11/12, 14:17




przez Dag » 28/11/12, 16:29

BobFuck napisał:Tak, jeśli zainstalujesz panel słoneczny, jest to przyjazne dla środowiska:

- jeśli skonsumujesz chociaż dużą część produkcji (w przeciwnym razie chodzi tylko o to, żeby ładnie wyglądać)
- i jeśli zużyjesz ją zamiast innej brudnej energii

Ocena 2x ;)
0 x

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 131