Projekt pożaru słonecznego: elektrownia słoneczna zrób to sam.

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
netshaman
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 532
Rejestracja: 15/11/08, 12:57
x 2




przez netshaman » 17/05/11, 00:38

Więc pomyślałem o czymś:

Któregoś dnia oglądałem program, który opowiadał o historii nauki i w pewnym momencie opisywał słynny eksperyment Lavoisiera.
Rozkład wody na wodór i tlen bez elektrolizy w rurze podgrzewa się do czerwoności pod wpływem żaru.
Tlen z pary wodnej łączy się z podgrzanym żelazem i wytwarza tlenek żelaza, pozostawiając jedynie wodór.

1) Czy można zrobić to samo na dużą skalę wykorzystując piekarnik solarny?
Biorąc pod uwagę temperaturę 900°C, doświadczenie powinno być rozstrzygające, prawda?
Moglibyśmy więc przechowywać wytworzony w ten sposób wodór i wykorzystać go później w generatorze Stirlinga lub innym, lub gdy nie ma słońca wytwarzającego energię elektryczną!

2) Czy wydajność byłaby lepsza, niż gdybyśmy po prostu podgrzali wodę, a para zamieniła silnik parowy?

3) Jaka temperatura osiąga żelazną rurę w rurze wydechowej?
Czy temperatura jest wystarczająco wysoka, aby przeprowadzić dysocjację Lavoisiera?
Jeżeli tak jest to wskakujemy do zbiornika na wodę deszczową, uruchamiamy silnik grupy z do wyboru odrobiną wodoru lub benzyny, czekamy aż temperatura wzrośnie i spalanie będzie kontynuowane już tylko wodą!
A oto nowy silnik wodny!
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 17/05/11, 00:44

Oczywiście! O ile pamiętam, to odmiana Désertec (z tym czy innym techno...).

Nie wiem jak działa taka kataliza... Ale wyjście z energetyki jądrowej mogłoby być ciekawym rozwiązaniem! Ponieważ wodór można wówczas magazynować i spełniać tak niezbędny warunek „niezależności energetycznej”. Ale potrzebna jest linia kolejowa lub transport statkiem...

Kolejna rzecz: wodór jest do bani, prawda? o_O : Chichot: Toyota wypuści tego typu pojazd wodorowy już za dwa, trzy lata...
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 17/05/11, 01:47

Konieczne jest jednak przetworzenie żelaza na tlenek żelaza, a do tego podstawowa metalurgia zużywa dużo węgla, wytwarzając dużo CO2!

można to zrobić w przypadku bardzo reaktywnych metali w wodzie, sodu, potasu i aluminium, przy takim samym problemie recyklingu.

W każdym razie, od pewnej temperatury pomiędzy 1500 a 2000°C, o ile pamiętam, woda rozkłada się samoistnie, jak każde ciało rozkładające się w wyniku mieszania termicznego, łatwiej przy użyciu odpowiednich katalizatorów i jeśli bardzo szybko zostanie schłodzony, gaz pozostaje rozłożony!!

Nowe rozwiązanie w zakresie recyklingu CO2:
zarówno fotoelektryczne do elektrolizy, jak i solarne o temperaturze około 800°C w celu dysocjacji CO2 na C lub CO
Proces zasilany energią słoneczną może obniżyć poziom dwutlenku węgla do poziomu sprzed epoki przemysłowej w ciągu 10 lat
http://www.physorg.com/news199005915.html


Liczba przydatnych reakcji chemicznych w wysokiej temperaturze z wykorzystaniem energii słonecznej jest nieskończona przy użyciu stopionych soli lub katalizatorów, które są reakcjami chemicznymi ze spontanicznym recyklingiem.
0 x
netshaman
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 532
Rejestracja: 15/11/08, 12:57
x 2




przez netshaman » 17/05/11, 04:44

Ciekawe!
Kto powiedział, że energia słoneczna nie ma już przyszłości?
Ach tak, Sarkozy i spółka....

Konieczne jest jednak przetworzenie żelaza na tlenek żelaza, a do tego podstawowa metalurgia zużywa dużo węgla, wytwarzając dużo CO2!


Hmm, myślałem, że podstawową reakcją Lavoisiera jest właśnie utlenianie żelaza przez tlen z pary wodnej w wysokiej temperaturze (około 800°C) w celu uwolnienia wodoru...
Więc nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi w tym momencie rozmowy...
Co pan myśli?
Nie masz raczej na myśli: musimy poddać recyklingowi tlenek żelaza piekło ?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 17/05/11, 10:44

Ciekawy?

Przede wszystkim bądź pragmatyczny! Ponieważ interesujące byłoby poznanie "Balans energetyczny" z dwóch rozwiązań, a mianowicie:
— jeśli lepiej jest bezpośrednio produkować prąd i ograniczać się do tego, to transportować go liniami wysokiego napięcia.
— czy opłaca się produkcja wodoru, z nieco niższą wydajnością, ale warto ją rozważyć, ponieważ daje możliwość magazynowania.
— jeśli będziemy musieli porzucić ten pomysł na rzecz innego, bardziej obiecującego…

A co z rzeczywistym kosztem/wydajnością produkcji/magazynowania wodoru? VS rzeczywisty koszt/uzysk energii jądrowej (jeśli uwzględnimy rzeczywisty koszt wydobycia/wzbogacania zapłacony po właściwej cenie, to samo dotyczy składowania odpadów, dzierżawy gruntów i związanych z tym wynagrodzeń personelu, zgonów spowodowanych awariami jądrowymi oraz strat także ekonomicznych, które reprezentuje, w tym związane z tym bezpieczeństwo wojskowe i cywilne)?
0 x
netshaman
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 532
Rejestracja: 15/11/08, 12:57
x 2




przez netshaman » 17/05/11, 13:04

A co z rzeczywistym kosztem/wydajnością produkcji/magazynowania wodoru w porównaniu z rzeczywistym kosztem/wydajnością energii jądrowej?

Moim skromnym zdaniem wybór zostałby dokonany szybko!
Żadnych odpadów, z którymi nie wiemy, co zrobić, żadnej niszczącej ekstrakcji, żadnych zgonów spowodowanych promieniowaniem itp.
Nawet jeśli wydajność jest gorsza, wodór jest lepszy niż nic!
Nie zapominajmy też, że technologia wodna jest wciąż w powijakach i dlatego prawdopodobnie będzie ewoluować!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 93