Wentylator 12v / 1,6w i panel słoneczny 12v / 2,1w? Utknął

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
philgib
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 24/06/09, 23:31




przez philgib » 28/03/10, 19:51

Potwierdzam, że 80 stopni osiągnięto bez problemu wczoraj i dziś. Ledwie jesteśmy na początku wiosny. Zapowiada się na zwykłą prowansalską falę letnich upałów...

Obraz

Z drugiej strony termometr elektroniczny robi cyferkę powyżej 80 stopni, pokazuje -65 stopni! Nie można więc wiedzieć, do jakiej temperatury podniósł się czujnik. Nie możemy być daleko od 90 stopni, biorąc pod uwagę prędkość, z jaką wzrosła do 80!

Zrozumiałem, że konwekcja może wystarczyć przy określonej prędkości wydmuchiwania powietrza. Chciałbym jednak wytrwać w drodze do panelu słonecznego.

Pytanie w elektronice: wydawałoby się, że montaż gwiazda-trójkąt mógłby zmniejszyć zapotrzebowanie na moc wentylatora. Kiedy szukam w Internecie, znajduję tylko montaż gwiazda-trójkąt dla trójfazowego.

Krótko mówiąc, istnieje pozycja początkowa, która powoduje, że kołowrotek obraca się poniżej prędkości przelotowej, ale zużywa mniej, a następnie pozycja przelotowa z „czarnym” zużyciem.

Czy ktoś wie, czy można zrobić to samo z 12V jednofazowym?

dziękuję

Philippe
Ostatnio edytowane przez philgib 29 / 03 / 10, 08: 32, 2 edytowany raz.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 28/03/10, 20:13

Dla 1,6 W jednofazowy jest prosty i dlatego nie ma nic wspólnego z trójfazowymi, małymi cewkami i zamkniętą pętlą przesunięcia fazowego w celu wytworzenia wirującego pola magnetycznego, więc nie ma gwiazdy ani trójkąta, ponieważ trójfazowy jest dla dużych mocy, dziesiątek z KW.
Wraz z odparowaniem wody, która pochłania ciepło, temperatura będzie spadać!!!
Temperaturę poznajemy po wrzącej wodzie lub alkoholu, niższej.
Konwekcja i wiatr są znacznie lepsze niż wentylator.
artykuł
https://www.econologie.info/share/partag ... 5XTSEc.pdf

jest pełen przydatnych praktycznych doświadczeń !!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 28/03/10, 20:41

To nawet nie jednofazowe 12 V, to ciągłe 12 V! kompletnie nic do roboty.
Silnik tego typu wentylatora jest silnikiem bezszczotkowym ze zintegrowanym sterownikiem.
Rozruch gwiazda-trójkąt dotyczy tylko silników trójfazowych.

W przeciwnym razie zajrzałem do con-rada, sprzedają taki aerator w gotowym zestawie. Zintegrowany w zestawie panel słoneczny ma moc... 5W
więcej niż dwa razy twoje.
0 x
philgib
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 24/06/09, 23:31




przez philgib » 28/03/10, 22:10

4 koń,

Słuszna uwaga... Gdybym wcześniej widział ten artykuł, uchroniłoby mnie to przed kupnem tego małego panelu i wentylatora za darmo, właśnie u Conrada... Szkoda dla mnie...

Dedeleco,

Ten dokument, który już mi wskazałeś, jest prawdziwym samorodkiem… Poświęcę czas na jego przetrawienie. Chodzi o to, że nie mam już neuronów sprzed 20 lat...
Ostatnio edytowane przez philgib 29 / 03 / 10, 08: 30, 1 edytowany raz.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 28/03/10, 23:53

Wykoleiłem się, mój mózg gdzie indziej, zapominając, że to nie było 220 V AC, ale 12 V DC!!!!!
Zgoda, nic do roboty, ale naturalna konwekcja i wiatr działają lepiej, zwłaszcza przy wystarczająco długim kominie.
Artykuły naukowe nie zawsze są łatwe do znalezienia nawet w Google.
Wentylator solarny 5W jest wart 85€ z 22% rabatem za 61m3/h!!
Brak baterii i regulatora za 10 €.

Jest nawet osłona przeciwsłoneczna z wentylatorem za 6 € przy niskim przepływie! !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 24/11/10, 17:29

Nie wiem czy problem z tematu jest już rozwiązany ale oto a kompletny zestaw wentylacji słonecznej wszystko zrobione.

Moc fotowoltaiczna: 3W
Moc wentylatora: 2.5W

Więc mniejsza różnica niż w domu! Jeszcze nie testowałem (w tej chwili nie za dużo słońca), ale producent podaje, że wentylator jest wyjątkowy i ma łatwy start...
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 24/11/10, 18:19

żeby szybko wysuszyć taką ilość wodorostów potrzeba dużo powietrza... chodzi o to żeby nie uruchamiać wentylatora 2W! trudno jest znaleźć odpowiednią moc wentylatora ... może wymagać więcej niż 100 W lub więcej!

aby zadowolić się małą mocą, należałoby zwiększyć przekrój przelotu powietrza

nie zawracaj sobie głowy fotowoltaiką, zacznij test od dużej baterii...o fotowoltaice pomyśl dopiero jak ustalisz odpowiednią moc
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2492
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 365




przez Forhorse » 24/11/10, 20:22

chatelot16 napisał:nie zawracaj sobie głowy fotowoltaiką, zacznij test od dużej baterii...o fotowoltaice pomyśl dopiero jak ustalisz odpowiednią moc


+1

(nawet jeśli zastanawiam się, czy autor tego tematu nadal do niego zagląda...)
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 24/11/10, 22:15

chociaż zastanawiam się czy autor tego tematu jeszcze do niego zagląda..

Autor z artykułem na przykładzie suszarki słonecznej z naturalnym ciągiem bez wentylatora, prawdopodobnie ciężko pracował, zebrał i wysuszył tony kilogramów spiruliny w słońcu PACA na swoim panelu przy 80°C pod koniec marca przy ciągu naturalnym gorącym powietrzem!!

Gdybym zobaczył ten artykuł wcześniej, uchroniłoby mnie to przed zakupem ten mały panel i wentylator na nic, właśnie u Conrada... Szkoda mi...
Ten dokument, który już mi wskazałeś, jest prawdziwa perełka... Poświęcę czas na przetrawienie tego. Chodzi o to, że nie mam już neuronów sprzed 20 lat...

Mam nadzieję, że dobrze strawił!!
0 x
philgib
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 24
Rejestracja: 24/06/09, 23:31




przez philgib » 25/11/10, 09:54

Dzięki chłopaki,

Potwierdzam, że produkcja została wysuszona - i sprzedana w całości -

Skończyło się na zrobieniu czegoś w rodzaju szkieletu dużej szafy leżącej na boku, 50 cm od ziemi, przykrytej czarną plandeką PE i zorientowanej na południowy zachód (moje wodorosty są gotowe do wyschnięcia od 13:00) bez żadnych wentylacja z wyjątkiem otworu w kształcie kwadratu o szerokości 50 cm i wysokości 20 cm oraz drugiego otworu o wymiarach 10 cm x 10 cm po przeciwnej stronie szkieletu na górze. W środku podniosło się do 50 stopni, bo w szklarni było już 35, a nawet więcej...

Mogłem suszyć bez żadnych środków mechanicznych wszystkie wodorosty, które wyprodukowałem do początku października, z wyjątkiem drugiej połowy czerwca, ponieważ miałem poniżej 2,4 m wody i wszystko trzeba było przerobić, łącznie z suszarką.

W przyszłym roku planuję zastosować wentylację elektryczną, ale bardziej w celu zmniejszenia wilgotności wewnątrz „suszarki”, a także trochę izolacji od spodu, od strony wschodniej i północnej.

Dziękuję wszystkim za rady. Właściwie zastanawiam się nad wypróbowaniem tego zestawu wentylatora/panelu Conrada.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 121