Kolektor słoneczny w plastikowych butelkach

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7

Kolektor słoneczny w plastikowych butelkach




przez słoń » 01/02/10, 09:11

odsyłam do tego forum rozważania dotyczące kolektora słonecznego w plastikowych butelkach pochodzących z recyklingu, przedstawione przez firmę SCHLUTER, z których cytuję ostatnią wypowiedź:

trochę dokładności wymiarowej:
butelka ma średnio 8 cm średnicy, co daje szerokość tuby solarnej. długość rury jest zmienna w zależności od zastosowanej rury miedzianej 2m, 4m lub 5m.
Na szerokości 1m możemy więc mieć 12 tub solarnych
Fotopanel składa się z 24 tub solarnych po 5m każda, czyli powierzchnia kolektora to 10m².
Dla tej powierzchni latem w Alzacji udaje nam się podgrzać 200L wody do 50°C.
Miedziane rurki o średnicy 10mm oraz trójniki handlowe marki AQUAFLOW (można je znaleźć w centrach ogrodniczych czy sklepach typu Leroy Merlin) pasują do siebie ręcznie, a połączenie jest wodoszczelne.
Cena rury miedzianej 5m to 11 Euro, cena skrzynki 4 T to 2,5 Euro.
Oznacza to koszt materiału na tubę w wysokości 13 euro (0,50 eros czarnej farby antykorozyjnej na tubę). Butelki są oczywiście poddawane recyklingowi więc bezpłatnie, koszt folii aluminiowej jest znikomy.

Punkty styku plastikowych butelek z podgrzewanymi miedzianymi rurkami są zminimalizowane, do tej pory (3 lata eksploatacji) nie zaobserwowano deformacji butelek.


Oto link do początku debaty:

https://www.econologie.com/forums/post157853.html#157853
https://www.econologie.com/forums/capteur-so ... t5439.html

a także produkcyjny plik Excel:

https://www.econologie.info/share/partag ... e2Wkn8.xls
Ostatnio edytowane przez słoń 02 / 02 / 10, 09: 39, 1 edytowany raz.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 01/02/10, 09:20

Jestem trochę zaskoczony twoimi liczbami:

Dochodzę do następującego wniosku:

10 m² kolektora do 200 litrów przy 50°C latem.
Gdy wiemy, że chłodna woda w lecie ma temperaturę 15°, a zysk nasłonecznienia wynosi co najmniej 1 KWh/m², obliczamy, że ilość energii przechwyconej w ciągu jednego dnia wynosi:

200 Kcalh X (50-35) = 700 Kcalh lub około małej kilowatogodziny w ciągu dnia.

Gdy przeliczymy cenę czujnika wychodzi nam 357,6 euro (nie licząc ewentualnej konstrukcji usztywniającej/mocującej.

Za tę cenę lub nie daleko majstrujemy przy płaskim szklanym czujniku o powierzchni 2m²
z blachą miedzianą, która powinna dostarczyć dobre 5 KWh

Czy ja całkowicie żartuję, czy Twoje dane są nieprawidłowe? Przy 10 m² czujnika dom jest ogrzewany na wiosnę.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
rescwood
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 05/09/05, 14:30
Lokalizacja: Luxie (South of Belgium)




przez rescwood » 01/02/10, 11:36

1 cal = 4.18 dżula

Wychwycona słoneczna energia cieplna przy delta t 35°C:
4185*35*200= 29 295 000 dżuli
29 295 000 /3600 = 8 Wh

Jeśli weźmiemy pod uwagę 12 godzin ogrzewania: 8/137 = 12 W średniej mocy pobieranej przez jednostkę (678 m²), czyli 10 W/m².

O ile się nie pomyliłem to sprawność tej instalacji byłaby mniejsza niż 10%... W dobrych warunkach kolektor płaski powinien bez problemu osiągnąć ponad 50%.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14142
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 841




przez Flytox » 01/02/10, 21:01

Jest coś, co przeszkadza mi w odbłyśniku z folii aluminiowej.
Nie mam nic przeciwko, jeśli chce przybrać kształt butelki, dmuchając w plastikową torebkę, ale co ma zamiar powstrzymać go przed wpadnięciem z powrotem do butelki? A może trzeba włożyć kilka kropek kleju do butelki?
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 02/02/10, 09:44

Zastanawiam się, czy niska wydajność – jeśli jest równie rozczarowująca, jak to, co zostało obliczone – nie wynikałaby z ogromnych rozmiarów czujnika w stosunku do przekroju rurek miedzianych.

Moim skromnym zdaniem 80% czujnika jest bezużyteczne: poza 2. lub 3. rzędem praktycznie nie ma cyrkulacji wody.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
rescwood
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 05/09/05, 14:30
Lokalizacja: Luxie (South of Belgium)




przez rescwood » 02/02/10, 10:45

Kilka pomysłów na ogłoszone niskie zyski:

Folia aluminiowa, która ma pełnić funkcję koncentratora, musi skutecznie koncentrować promieniowanie w ognisku cylindra złożonego z butelek, który znajduje się 1/2 promienia od środka, a więc gdzie indziej niż na rurze.

Powierzchnia pochłaniania ciepła jest ograniczona do rur miedzianych. (? po 11€/5 mln, od razu kupuję akcje...)

Najwyraźniej nie ma izolacji pod rzędami butelek.

Ograniczona powierzchnia absorpcyjna, nieodpowiedni koncentrator, brak izolacji, tak wiele czynników może wyjaśnić obserwowaną niską wydajność.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 02/02/10, 11:18

Rescwood powiedział:

w ognisku cylindra utworzonym przez butelki, które znajduje się 1/2 promienia od środka, a więc gdzie indziej niż na rurze.


Cholera, ale to oczywiście! :D
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
SCHLICHTER
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 27/01/10, 11:30
Lokalizacja: MERTZWILLER




przez SCHLICHTER » 02/02/10, 11:49

Panowie,

kiedy projektowałem panel, nie chodziło mi o wydajność z m², ale o koszt i prostotę wykonania.
Ten typ paneli jest przeznaczony dla krajów o bardzo małych zasobach (Afryka Środkowa), gdzie powierzchnia nie stanowi problemu.
W rzeczywistości po prostu staram się zminimalizować ilość miedzi, zastępując ją elastycznym czarnym plastikiem.
Czarny wąż plastikowy jest oczywiście znacznie tańszy i powszechnie dostępny w Afryce, jednak w naszych szerokościach geograficznych maksymalna temperatura wody jest niższa niż w przypadku miedzi.
Celem butelek jest przede wszystkim odizolowanie rurki od otaczającego powietrza i stworzenie wokół niej efektu cieplarnianego.
Zgadzam się, że stężenie nie jest na środku butelki, ale poniżej i dlatego nie jest optymalne. Pożądanym celem jest bardziej efekt cieplarniany.
Jest zatem oczywiste, że obliczony uzysk z m² jest destrukcyjny dla tego rozwiązania technicznego.
Jeśli jednak weźmie się pod uwagę tylko użyteczną powierzchnię rur.
tj. 24 rury X 0.01 m średnicy X 5 m długości mają a
użyteczna powierzchnia 1.2².
Zgadzam się, że w tej cenie można zrobić płaski czujnik z miedzianą płytką i szklaną taflą, ale myślę, że będzie to bardziej skomplikowane pod względem wykonania.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 02/02/10, 14:20

Nie próbujemy krytykować dla samej krytyki, ale poprowadzić naszych czytelników ku dobrym rozwiązaniom.

lubimy: prostotę wykonania, pomysłowość

myślimy: że przy odrobinie kopania z pewnością znalazłby się sposób, aby to ulepszyć
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
rescwood
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 85
Rejestracja: 05/09/05, 14:30
Lokalizacja: Luxie (South of Belgium)




przez rescwood » 02/02/10, 14:55

.....koszt i prostota wykonania.....
czarne plastikowe węże...


Wzdłuż tych linii, w Afryce, prosta rura ułożona w pełnym słońcu na ciemnym podłożu byłaby prawdopodobnie bardziej skuteczna.

Interesujące wydaje mi się jednak pojęcie „plastikowe butelki” podlegające adaptacji w stosunku do przedstawionych tutaj uwag. Butelki są skutecznym ekonomicznym środkiem ochrony powierzchni zbiorczej przed stratami konwekcyjnymi.

Zastosowanie butelek o mniejszej średnicy umożliwiłoby już zwiększenie wydajności powierzchniowej.

Umieszczenie rury tak, aby dotykała paleniska w najniższym punkcie, również zwiększyłoby ilość przechwytywanego ciepła. (i to zwłaszcza, że ​​średnica butelki jest zmniejszona)

Zaizolowanie dolnej części butelek ograniczyłoby również straty transmisji przez ścianki.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 60