Magazynowanie energii cieplnej w oleju palmowym? Naturalny materiał zmiennofazowy (PCM)

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 04/05/09, 09:31

Tak, jeśli o mnie chodzi, w tym tygodniu wybieram się do działu z olejami w supermarkecie...
0 x
gabza
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 03/04/09, 19:02




przez gabza » 04/05/09, 22:41

więc po przeczytaniu doskonałego opracowania szwajcarskich inżynierów na temat magazynowania ciepła przez ciepło topnienia, wierzę Cristophe'owi i Maloche'owi, że jeszcze go nie czytaliście, prawda?

Tak naprawdę nie trzeba zbyt wiele eksperymentować, jest tego już całkiem sporo.

I naprawdę to schrzanili.

Moim zdaniem mają rację, termotransfer musi być naprawdę dobry, żeby coś zrobił...

Mówisz „nie, ale to nie ma znaczenia, ogrzewanie może zająć dużo czasu”
Nie sądzę, jeśli parafina topi się dopiero 4 godziny po godzinach, w których dostarczana jest większość kalorii słonecznych, to jest to system, który nie działa.

Podobno bardziej interesujące jest zwiększenie bezwładności cieplnej budynków niż magazynowanie energii do ogrzewania.

Tak czy inaczej, mam nadzieję, że znajdziesz coś naprawdę dobrego...
0 x
Boromira
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 13
Rejestracja: 10/04/09, 15:17

Dziękuję Gabz za przeczytanie tego!




przez Boromira » 05/05/09, 03:23

Niech inni zrobią to samo, aby udoskonalić swoje doświadczenie!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/09, 09:29

Rzeczywiście, tylko pobieżnie pominąłem, ale wydaje mi się, że zapoznanie się z pewnymi krzywymi wystarczy, aby szybko zrozumieć większość problemów i zjawisk...

gabz napisał:Mówisz „nie, ale to nie ma znaczenia, ogrzewanie może zająć dużo czasu”
Nie sądzę, jeśli parafina topi się dopiero 4 godziny po godzinach, w których dostarczana jest większość kalorii słonecznych, to jest to system, który nie działa.


No cóż, skoro działa tak źle jak twierdzisz: po co producenci to oferują?

Wtedy olej lub tłuszcz topi się całkiem nieźle, prawda? Mam na myśli termotransfer... Czy w pokoju są jakieś kandyzowane specjały?

gabz napisał:Podobno bardziej interesujące jest zwiększenie bezwładności cieplnej budynków niż magazynowanie energii do ogrzewania.


Właśnie w domu (bio)klimatycznym różnica między bezwładnością a ogrzewaniem jest niewielka… w domu pasywnym wynosi zero!

gabz napisał:Tak czy inaczej, mam nadzieję, że znajdziesz coś naprawdę dobrego...


Naprawdę dobrze w liczbach, nie wiem (trudno jest radzić sobie lepiej niż laboratoria i producenci), ale osiąganie lepszych wyników pod względem ekonomicznym jest w naszym zasięgu!

Wiesz, Maloche i ja, chociaż obaj jesteśmy inżynierami, wolimy ubrudzić sobie ręce, zanim dojdziemy do wniosku, że rozwiązanie jest niemożliwe i ograniczone. Szczególnie, jeśli badania są naprawdę łatwe do wykonania... Nie chcemy testować parafiny naftowej, chcemy testować różne naturalne substancje tłuszczowe!

Czy widziałeś palnik z niebieskim płomieniem, który stworzył i rezultaty, jakie uzyskał? 80% specjalistów zajmujących się palnikami (w tym inżynierowie) powie Ci, że dobry płomień olejowy to żółty płomień. Więc powiedz im o autogenicznym wtrysku wody, a ci inżynierowie-dupcy nie będą wiedzieli, co zrobić z kopiowaniem i wklejaniem tego, czego nie przeczytali w swoich przestarzałych książkach...Nie tak idziemy do przodu!!

Mamy oczywiście prawo nie wiedzieć, ale dobrowolnie pozostać w niewiedzy, a nasze stanowisko jest głupotą! Znałem nauczycieli w ENSAIS, którzy byli wzorami w swoim rodzaju!
Inny przykład: Maloche skontaktował się już z ludźmi (najpierw ADEME) w duchu Open Source, najwyraźniej wszędzie jest o nim głośno… :zaszokować:

Przepraszam za poranną irytację, kawa jest dziś rano za mocna! : Mrgreen:

Daj nam czas na zakup produktów zawierających tłuszcze stałe!
Ostatnio edytowane przez Christophe 05 / 05 / 09, 09: 57, 1 edytowany raz.
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 05/05/09, 09:52

:? uch...
Daj nam czas na zakup produktów zawierających tłuszcze stałe!

Tłuszcz z liposukcji? jest wolne.. : Chichot: harrh zakaz powrotu do zdrowia.
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/09, 09:55

Obraz

(w takim razie nie będziemy emitować Fight Clubu aż do końca maja, eh!!)
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 05/05/09, 11:08

Informacje, takie jak to :D
źródło; http://www.afairesoimeme.com/html/magaz ... ugies.html
Przyjrzyjmy się teraz różnym surowcom, które można zastosować w kompozycji świecy.


Parafina : jest mieszaniną węglowodorów, jest pochodną ropy naftowej o niskiej zawartości oleju.
Parafina jest ogólnie dostępna w postaci białawych granulek, które są mniej lub bardziej przezroczyste i bezwonne. Można znaleźć opakowania w blokach, batonach lub proszkach. Temperatura topnienia parafiny może zmieniać się w zależności od złożoności jej struktury i wahać się od około 50°C do około 70°C.
Parafina jest surowcem i podstawowym materiałem do produkcji świec, jednak aby uzyskać dobre rezultaty, zarówno pod względem spalania, jak i estetyki, niemal niezbędne są dodatki.
Stearyna : najczęściej pochodzenia roślinnego, z oleju palmowego. Znany również jako kwas stearynowy, jest idealnym uzupełnieniem parafiny. Jasnobiały, nieprzezroczysty, a czasem o lekko krystalicznym wyglądzie, występuje w postaci soczewek lub proszku.
Temperatura topnienia stearyny wynosi od 82°C do 95°C, co pozwala na produkcję świec znacznie twardszych, łatwiejszych do wyjęcia z formy i sprawiających, że kolory są bardziej intensywne. Co więcej, świece, których wosk zawiera dodatek stearyny, będą palić się znacznie wolniej i wytwarzać mniej dymu. Stearynę zazwyczaj dodaje się do parafiny w proporcji 10 do 20%, chociaż możliwe jest wykonanie świecy w całości ze stearyny.
Ponieważ stearyna ma odczyn kwaśny, nie można jej stosować w formach lateksowych ani gumowych. Stearyna zmniejsza również powstawanie bąbelków i nadaje świecy lekko satynowy wygląd.
Wosk mikrokrystaliczny : należy do tej samej rodziny co parafiny przemysłowe, swoją nazwę zawdzięcza bardzo specyficznemu składowi molekularnemu. Szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, bezzapachowy wosk mikrokrystaliczny stosowany jest do pakowania niektórych artykułów spożywczych.
Elastyczny, biały i bardzo nieprzezroczysty, pozwala na wykonanie świec o bardzo profesjonalnym wykończeniu. Jego temperatura topnienia jest wyższa niż parafiny, z którą można go mieszać.
Wosk z efektem krystalicznym : jest woskiem, który po ochłodzeniu ujawnia kryształki dające efekt oszronienia. Wosk ten topi się w temperaturze 88°C.
Wosk sojowy: Bardzo popularny obecnie wosk sojowy jest w 100% naturalnym woskiem, który można wyjąć z formy lub wykorzystać w pojemniku. Należy do nowej generacji wosków ekologicznych, które można rafinować z surowców roślinnych i naturalnych. Bardzo przyjemny w obróbce, wykonany z południowoamerykańskich ziaren soi, wosk sojowy pozwala na wykonanie świec o kremowym wyglądzie. temperatura topnienia 82°C.
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/09, 11:16

To dobrze, ale w naszym przypadku: (trochę) za gorąco i prawdopodobnie (dużo) za drogo!

Pytanie: Czy wosk pszczelarski jest ceniony, czy po prostu spalany?
0 x
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 05/05/09, 11:53

Pytanie: Czy wosk pszczelarski jest ceniony, czy po prostu spalany?

Dla pszczoły zrobienie wosku wymaga dużo pracy i energii.
Kiedy ul produkuje wosk, ma on na celu rodzić dzieci lub przechowywać miód lub... pyłek...
Generalnie „normalny” pszczelarz chcący wyprodukować miód nie „ukradnie” wosku swoim pszczołom.
Ogólnie rzecz biorąc, wymienimy ten wosk, gdy stanie się „za stary”
Wyrzucamy go więc, jeśli chcemy wstawić nowe ramki.
I co roku musimy zakładać nowe ramki
(rama to drewniana podpora, na której pszczoły wykonują swoje komórki woskowe)
Z drugiej strony są specjaliści, którzy skupiają się wyłącznie na produkcji wosku. muszą trochę oszukiwać, żeby pomóc pszczołom.
Dlatego wiele naszych świec nie składa się już w 100% z wosku pszczelego, ale jest mieszanką X% naturalnego wosku i X% ropy naftowej...
Taka jest opinia byłego małego pszczelarza :D
0 x
Człowiek jest z natury zwierzęciem politycznym (Arystoteles)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79462
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11097




przez Christophe » 05/05/09, 12:29

Ach, przepraszam LeJuste, myślałam, że po ekstrakcji miodu (odśrodkowej) wosk jest systematycznie wyrzucany lub poddawany recyklingowi w inny sposób!

Z drugiej strony nie wiedziałem, że istnieje Bis wosk pszczeli w świecach: dla mnie przez długi czas był to 100% chemiczny!

Cóż, właśnie kupiliśmy 3 bloki po 0.5 kg, baaardzo grube!
Cena: od 1.8 do 0.6 €! Najdroższy składa się z 78% oleju palmowego!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 63