Zbudować generator gazu

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
martinzinzin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 13/02/07, 19:41
Lokalizacja: Szwajcaria

Zbudować generator gazu




przez martinzinzin » 14/02/07, 20:56

Znalazłem w jakimś czasopiśmie plan samodzielnego zbudowania gazyfikatora w swoim salonie, na wzór szwedzkiego pieca, który ogrzewa pomieszczenie, gotuje posiłki i od tyłu wytwarza gaz, który można wykorzystać w generatorze do oświetlenia. Czy ktoś z Was ma kopię? DZIĘKI.
0 x
Avatar de l'utilisateur
A2E
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 235
Rejestracja: 15/12/04, 11:36
Lokalizacja: 16 drzwi hali

Re: Budowa generatora gazu




przez A2E » 17/11/08, 08:58

martinzin napisała:Znalazłem w jakimś czasopiśmie plan samodzielnego zbudowania gazyfikatora w swoim salonie, na wzór szwedzkiego pieca, który ogrzewa pomieszczenie, gotuje posiłki i od tyłu wytwarza gaz, który można wykorzystać w generatorze do oświetlenia. Czy ktoś z Was ma kopię? DZIĘKI.

Ciekawy ten układ! dokładnie tego szukam, ale znalezienie planów budowy to coś zupełnie innego! :|
Mam mały piec na drewno 6 kw, który ogrzewa (i najczęściej przegrzewa) nasze małe 36 m2 mieszkanie, generalnie musimy prawie całkowicie zamknąć dysze wlotu powietrza, aby uniknąć 35°C w pokojach! jednocześnie bardzo często powoduje to retrospekcje, czyli małe eksplozje gazu drzewnego i gwałtowne podnoszenie się górnych płyt, potem wszystko jest zadymione i trzeba otwierać wszystkie okna, aby usunąć dym.
Myślałem o małym generatorze benzynowym zmodyfikowanym do pracy na ubogim gazie, wiem, że ten gaz musi być oczyszczony i osuszony, zanim trafi do komory spalania, bo grozi to uszkodzeniem, ale mimo wszystkich moich badań jedno jest oczywiste: że dale nie ma nic ciekawego na płótnie dla takiego montażu! :x
Jeśli ze swojej strony macie coś ciekawego na ewentualną montażownię, to z góry wielkie DZIĘKUJĘ! : Mrgreen:
Serge.
0 x
lv13r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 30/12/04, 10:09




przez lv13r » 22/11/08, 13:41

hellos
dla fanów gazogenu
w miejscu starego zaworu jest doc na temat gazogenu
http://vieux.tracteurs.free.fr/pdf/gazo ... e_1940.pdf
LV13R
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 22/11/08, 15:20

Ja też nad tym pracuję

umieszczanie gazo w salonie nie jest zbyt interesujące, ponieważ nie nagrzewa się zbytnio i jest trochę nieporęczne

wytwarza tlenek węgla, więc w przypadku wycieku lepiej wystawić go na zewnątrz domu

w necie nic dobrego nie znajdziesz: książki z 1900 roku znalazłem głównie na pchlich targach: to nie dotyczy małych takich jak ty szukasz, ale dużych do napędzania silników i całych fabryk: w tym czasie elektryczność była za mało i fabryki przestawiły się z silników parowych na generatory gazu

nawet jeśli nie jest to odpowiedni rozmiar, daje wiele pomysłów

jest też galica.bnf.fr gdzie można pobrać sporo książek sprzed 1900 roku: w następnej wiadomości wspomnę o tych, które są interesujące dla gazosów

gazociągi do pojazdów z 1940 roku nie są zbyt interesujące dla ogrzewania i kogeneracji: starają się być lekkie i są zbyt skomplikowane w obsłudze
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 22/11/08, 15:40

na przykład gazogen imbert próbuje spalić smołę zawartą w gazie poprzez odwrócone spalanie

Tę samą zasadę odnajdujemy w xylowatt, jedynym producencie widocznym w sieci: gazogene cocourant

Uważam, że jest kiepski, trudny w rozwoju, wymagający co do jakości paliwa

Wolę prosty gazogen przeciw prądowi: to ten, który wytwarza najwięcej smoły w gazie, nie jest to wadą, ponieważ wytwarza również metanol, aceton, kwas octowy…

dlatego gaz musi zostać schłodzony, aby to wszystko skondensować i oddzielić metanol i aceton, które mogą być użyte jako paliwo! Wiśnia na torcie

jeśli gazyfikator połknie czyste powietrze, przegrzewa się: trzeba go zmusić do połknięcia niewielkiej ilości pary wodnej: ciepło rozkłada wodę i wytwarza wodór, który wzbogaca gaz i tlen, co powoduje spalanie węgla i zmniejsza wnikanie powietrza, a tym samym zmniejsza azot w gazie

generator gazu musi zatem być jak najlepiej izolowany, aby móc wpuścić do niego jak najwięcej pary wodnej: jeśli dodasz za dużo, temperatura spada i zamiast CO wytwarza się CO2

gaz na wylocie będzie przechodził przez swego rodzaju kocioł, aby wytworzyć parę i maksymalnie ogrzać zasysane powietrze

następnie konieczne jest schłodzenie gazu w celu skroplenia metanolu i smoły: niestety kondensacja nigdy nie wystarcza do pozbycia się drobnych cząstek smoły: nawet bulgotanie w wodzie lub przepuszczanie wody deszczowej nie wystarczy nie

musisz filtrować: filtry papierowe są odpowiednie, ale musisz je często zmieniać

mój pomysł polega na przepuszczaniu gazu przez dużą stertę trocin lub węgla drzewnego: gdy ta kupa się zabrudzi, jest ona zużywana jako paliwo w gazo i zastępowana nową
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 22/11/08, 16:28

dziękuję lv13r za link: pobieranie właśnie się zakończyło

nie ma zbyt wielu szczegółów dotyczących budowy gazogenu, za to dużo praktycznych informacji na temat instrukcji użytkowania
0 x
manitou22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 113
Rejestracja: 19/12/07, 22:37
Lokalizacja: Bretagne




przez manitou22 » 22/11/08, 18:58

witam,
dla komory spalania można czerpać inspirację z kotłów zgazowujących lub odzyskiwać jeden, wówczas płuczką gazową będzie metalowy pojemnik wypełniony korkami (cyrkuluje wężownica zimnej wody, aby schłodzić opary wody, które wydostaną się przez niski otwór), a następnie przejść przez generator.
A+
0 x
lv13r
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 147
Rejestracja: 30/12/04, 10:09




przez lv13r » 22/11/08, 19:59

powitanie
po co chcesz robić gazo????
a priori gazo jest stworzone do napędzania silnika, prawda???
denerwujące jest to, że możemy go karmić tylko drewnem lub nawet węglem,
fajnie byłoby zrobić taki, który działa z peletami : Lol:
ale hej, to nie jest możliwe, tak źle

:|
lv13R
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 23/11/08, 00:53

dobry gazyfikator może być zasilany czymkolwiek: drewnem, węglem, pelletem, trocinami, śmieciami...

stary generator gazu wymagał paliwa, ponieważ nie było automatyki

dzisiaj lub może zrobić lepiej

oczywiście chodzi o to, aby uruchomić silnik spalinowy, aby wytwarzać energię elektryczną, która ma większą wartość niż zwykłe ciepło

dla generatora gazu zespawany zbiornik blaszany dla pewności szczelności oraz dobra warstwa betonu ogniotrwałego wylewanego wewnątrz

w celu oczyszczenia konieczne jest skondensowanie smoły, aby nie stracić metanolu i acetonu, który jest z nim: niestety jest też dużo kwasu octowego, który rdzewieje złom: dziś mówimy, że musimy zrobić stal nierdzewną układ oczyszczania

Układ kondensacyjny wolę podlewać mlekiem wapiennym, tworzy octan wapienny i neutralizuje kwasowość oraz pozwala zadowolić się zwykłym złomem

Nie jestem pewien, czy wapno wystarczy, możesz też potrzebować sody

następnie octan wapna można podgrzać i uwalnia się aceton: trochę więcej płynnego paliwa

więc spalanie drewna w gazogenie to zysk: zamiast tylko wytwarzać ciepło, wytwarza również energię elektryczną i paliwo

gazyfikator jest również bardzo interesujący przy spalaniu odpadów zawierających siarkę lub chlor: wytworzony kwas siarkowy lub chlorowodorowy można zneutralizować przed spalaniem: po spaleniu jest to trudniejsze, ponieważ produkt neutralizacji pochłania głównie CO2
0 x
Ascaniusz
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 22/01/09, 19:51




przez Ascaniusz » 22/01/09, 21:05

Znalazłem to po angielsku: http://www.gengas.nu/byggbes/contents.shtml
wpisując „gazogenerator drewna” można znaleźć wiele rzeczy.
Z drugiej strony chciałbym dowiedzieć się więcej o pękaniu pary wodnej
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 81