Energia drewna: objętość obliczeniowa bufora termicznego

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087

Energia drewna: objętość obliczeniowa bufora termicznego




przez Christophe » 08/11/07, 22:42

Oto metoda określania objętości bufora termicznego dla instalacji wykorzystującej drewno. To jest empiryczne.

A) Szacowana średnia moc.

- Zmierz i oblicz objętość „komory” swojego kotła
Przykład z naszą DEOM: V = 0.05 m3

Używam brykietu z trocin, więc:

- 1 m3 paliwa = 0.66 T i 1 kg drewna = 4.9 kWh
(Patrz https://www.econologie.com/pouvoirs-cal ... bustibles/)

- Skąd 1 m3 paliwa = 3230 kWh

- stopień wypełnienia drewna objętością kotła podczas napełniania: 50%

- energia zawarta w drewnie: 3230 * 0.5 * 0.05 = 80.9 kwh

- średnia moc, jeśli kocioł pracuje o 10 rano (ładowanie rano o 9 rano i ładowanie o 19 wieczorem): 80.9 / 10 = średnio 8.1 kW

- piec ma maksymalną moc 15kW ... więc się trzyma, ponieważ stopień napełnienia wynosi 50% ...

B) Odzyskiwalna energia


- szacunkowa wydajność spalania 90%
- wydajność wymiennika ciepła szacowana na 90%
- ogólna sprawność kotła: 81%
- energia odzyskiwana w ciągu „dnia”: 80.9 * 0.81 = 65.5 kWh.

C) Energia do magazynowania: jaka wymagana objętość?

- utrzymuje temperaturę na poziomie 80–90 ° C
- delta maksymalnej temperatury pracy: 50 ° C (dlatego minimalna temperatura 40 lub 30 ° C)
- chcielibyśmy móc przechowywać 2 dni ogrzewania, tj. 65.5 * 2 = 131 kWh (odpowiednik spalenia 15 do 16 l oleju opałowego dla informacji)
- bilans cieplny:

Energia = pojemność * delta * pojemność lub objętość = energia / delta * Cp

Cp = 4.18 kJ / ° C L wody
Energia = 131 kWh = 131 * 3600 kJ = 471 600 kJ
Delta = 50 ° C

Objętość = 471600 / (50 * 4,18) = 2250 L.

Wniosek: nie jest mały ...

Jest to duży wolumen dla mocy, która jest ostatecznie dość niska, ale:

a) jest to przypadek teoretyczny, w którym przez 2 dni nie pobiera się kalorii i nie ma strat w obwodzie przed tamponem

b) jest to ważne przez 2 pełne dni (2 * 10 godzin) ogrzewania, co jest dość ważne!

c) należy zatem przyjąć tę wartość jako wartość znacznie wzrosła! Rzeczywiście: generalnie nie uruchamiamy naszego kotła na drewno, gdy nie ma takiej potrzeby ...

-> Krótko mówiąc, metoda wymaga udoskonalenia za pomocą testów empirycznych. Mógłbym zrobić kilka z edycją, którą właśnie tworzę… aby kontynuować!

Edytuj po 14 miesiącach użytkowania: w praktyce jesteśmy bardzo daleko od tego niezbędnego tomu. Czynniki, które należy poprawić, to:
- niższe drewno PCI
- Szybkość napełniania poniżej 50%
- Wydajność Deom niższa niż 81% (powiedziałbym 60 do 65%)
- Różne straty w rurach nieizolowanych: - Powiedzmy, że 5%

Aby oszacować rzeczywistą wydajność (pkoi, o czym wcześniej nie myślałem?) Zważę ładunek drewna i będę obserwować ewolucję T ° zbiornika CWU w tym samym okresie, nie pobierając oczywiście litra gorącej wody. W ten sposób będziemy mieli pomysł na rzeczywisty efektywny zwrot!
Ostatnio edytowane przez Christophe 11 / 01 / 10, 15: 31, 4 edytowany raz.
0 x
David adv
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 18
Rejestracja: 12/11/07, 22:36




przez David adv » 13/11/07, 00:16

nie powinniśmy brać bp w drugim?
„Mam 100m² do ogrzania, gdy na zewnątrz jest zimno, nie ma słońca, potrzebuję XXkwh (20-30-40?) Dziennie do ogrzania mojego domu. Chcę x dni autonomii bez uruchamiania kuchenka."

co myślisz
0 x
david
nie ruszać się już sam z tonami stali 1!
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 13/11/07, 16:57

Naprawdę nie rozumiem twojego pytania, ale w zasadzie w instalacji grzewczej objętość bufora jest używana tylko w celu uniknięcia krótkich cykli sprzętu.

W przypadku magazynowania energii, budynek jest bezwładny tylko wtedy, gdy jest dobrze izolowany, balony, ale tam jest ogromny, a ogrzewana podłoga (najlepszy system)

Dlatego w domu izolowanym od zewnątrz cała masa domu służy do przechowywania, a bezwładność może wynosić kilka dni !!!
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 13/11/07, 20:50

Czy nie ma sposobu na zmniejszenie objętości poprzez na przykład umieszczenie cegieł ogniotrwałych w wodzie?
To tylko taki pomysł ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 13/11/07, 20:57

Nie, najlepszą wartością opałową jest woda, po betonie musi być rtęć, ale dobra
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^
lejustemilieu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4075
Rejestracja: 12/01/07, 08:18
x 4




przez lejustemilieu » 13/11/07, 21:52

Capt_Maloche napisał:Nie, najlepszą wartością opałową jest woda, po betonie musi być rtęć, ale dobra

Więc ... dlaczego w elektrycznych grzejnikach akumulacyjnych kładą cegły ogniotrwałe, a nie wodę?
Nic o tym nie wiem, to tylko pytanie
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087




przez Christophe » 13/11/07, 22:28

David Adv napisał:nie powinniśmy brać bp w drugim?
„Mam 100m² do ogrzania, gdy na zewnątrz jest zimno, nie ma słońca, potrzebuję XXkwh (20-30-40?) Dziennie do ogrzania mojego domu. Chcę x dni autonomii bez uruchamiania kuchenka."

co myślisz


Tak, to inne podejście. Myślę, że to prawdopodobnie twoja metoda jest używana podczas budowania podgrzewacza buforowego przez profesjonalistów.

Tylko u mnie w moim przypadku kocioł już go mamy, więc wolałem zastosować metodę, że "źródło" zamiast "popytu" ... skoro moim rozumowaniem było dokonanie minimalnej interwencji na poziomie piec możliwy!

Czy nie możesz sprawdzić swoją metodą, czy się przylega?

Zakładamy, że nasze potrzeby wynoszą 50 kWh / m2 rocznie (pół pasywny) lub 7500 kWh rocznie lub 20 kWh dziennie.

131 kWh podane przez załadowanie pieca może zatem wystarczyć na ponad 6 dni!
Jeśli chcemy tylko 2 dni, objętość bufora można podzielić przez 2 ... ale uwaga: piec musi być odpowiednio załadowany ... myślę, że metoda "źródło" jest więc bardziej " bezpieczne ”, ponieważ kalorie muszą zostać rozproszone we wszystkich przypadkach.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087




przez Christophe » 13/11/07, 22:39

lejustemilieu napisał:Więc ... dlaczego w elektrycznych grzejnikach akumulacyjnych kładą cegły ogniotrwałe, a nie wodę?
Nic o tym nie wiem, to tylko pytanie


Cóż, od dłuższego czasu istniały elektryczne grzałki zanurzeniowe na olej ...

W przypadku wody zastanawiałem się już trochę nad problemem (poprawa pojemności cieplnej pieców na drewno) i widzę kilka powodów w przypadku ogrzewania elektrycznego, aby tego nie robić:

a) bezpieczeństwo: woda i elektryczność nigdy się nie dogadały
b) utrzymywane w czasie (szczelność, wyciek)
c) wzrost ciśnienia wody i parowania (napełniania): T ° ograniczony do 100 ° C

Muszą być inne powody, aby tego nie robić ...

Ten pomysł przypomina mi trochę niezależnego wynalazcy, który chciał zastąpić betonowe przeciwwagi pralek ... zbiornikiem na wodę (zmienne wypełnienie o wiele lepsze niż beton, jeśli dobrze pamiętam) ) ... ma prawie 10 lat i wciąż sprzedajemy beton ... Przemysłowcy nie lubią zbyt dobrych pomysłów, jak to wygląda ??
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79431
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11087




przez Christophe » 13/11/07, 22:40

Pamiętaj pojemność cieplna żeliwa wynosi około 0.5 kJ / kg.C ° w porównaniu do 4.18 kJ / kg.C ° wody (tj. 8 razy więcej dla wody).

Znalazłem wartość w tym dokumencie http://www.jeunesreporters.org/action/t ... ysique.pdf
co stwarza zabawne problemy energetyczne ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 13/11/07, 22:47

lejustemilieu napisał:Więc ... dlaczego w elektrycznych grzejnikach akumulacyjnych kładą cegły ogniotrwałe, a nie wodę?
Nic o tym nie wiem, to tylko pytanie


ponieważ cegła ogniotrwała o słabym przewodnictwie
nagle robi się gorąco przez długi czas
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 133