Kopalnia, hałda i energia geotermalna

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
bebeours
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 08/03/06, 11:10

Kopalnia, hałda i energia geotermalna




przez bebeours » 08/01/09, 09:35

Mieszkam w Charleroi i ci, którzy wiedzą, wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi.
Cały region pokryty jest Terrilem (odpadami wydobywczymi węgla). Przekopując hałdę na głębokość kilku centymetrów, uzyskuje się intensywne ciepło. Zjawisko to wynika z jego czarnego koloru i masy, ale także z reakcji chemicznych i fizycznych. Zasadniczo spala się w nim węgiel.
Byli górnicy regionu, którym tak wiele zawdzięczamy, mówią o temperaturach sięgających 60°C w najgłębszych chodnikach.

Chciałbym wiedzieć, czy te dwa źródła energii można wykorzystać i w jakich proporcjach.

Jako świadek wyobraziłem sobie metalowy kołek umieszczony na szczycie hałdy żużla z kilkoma płytami kuśnierskimi i dyfuzorem termicznym na górze do zasilania kilku lamp.
Czy sądzisz, że odniósłbym skutek, czy powinienem postąpić inaczej?

Jeśli chodzi o kopalnię przy 60°C to trzeba zejść do 1000m i co więcej myślę, że jest zatkana. Więc niezbyt użyteczny.
Wciąż zadaję sobie to pytanie. Czy zamiast ogrzewania węglem przez tyle dziesięcioleci nie byłoby lepiej odzyskać całe to ciepło z piwnicy i ogrzać nasze osiedla?
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 19/01/13, 19:09

Dobry wieczór,

Odkopałem ten wątek dotyczący odzysku ciepła z hałd. Zrobiłem szybkie wyszukiwanie i, co zaskakujące, nie znalazłem żadnych dużych projektów (poza projektem „Terrils”) i bardzo mało szczegółowych dyskusji. Czy argument dotyczący ograniczonego czasu eksploatacji jest trafny i wystarczający?

Dodałbym, że jeśli głęboka energia geotermalna zawsze podlega kaprysom podłoża (kras, zbiorniki wodne itp.), w tym przypadku środowisko jest znane i stosunkowo jednorodne, a ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych (często zgłaszane wcześniej przez ekologów) wynosi zero.

Czyli nierealny lub nieciekawy pomysł?

Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 19/01/13, 20:09

60°C to nic wielkiego... sposoby wykorzystania tej niskiej temperatury dają marne wyniki... wina Carnota, który określa maksymalną możliwą wydajność w zależności od temperatury

gorzej może być ciepło, bo duża masa nie pozwala na łatwe ujście ciepła... wystarczyłoby chcieć wykorzystać to ciepło, żeby wszystko schłodzić, nie uzyskując z niego zbyt wiele

najpoważniejszą rzeczą byłoby wykorzystanie hałd żużla jako paliwa... jest czarne jak węgiel, zbyt ubogie, aby można je było sprzedać jako prawdziwy węgiel, ale nadal nadaje się do stosowania zmieszanego z innym paliwem w elektrowniach cieplnych, nieco ulepszone... jest nie opłacało się tego robić 50 lat temu, ale na pewno tak się stanie
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 19/01/13, 20:32

Dobry wieczór,

Zgadzam się, jeśli będzie to 60 stopni, ale według innych źródeł temperatura będzie wyższa niż 1500 stopni (pod warunkiem kopania w kierunku środka hałdy). Eksplozja z 1975 r. (jak sądzę) potwierdziła te wysokie temperatury.

Natomiast czas eksploatacji wydaje mi się prawdziwym ograniczeniem.

Wracając do 60 stopni, jest to nawet lepsze niż głęboka energia geotermalna (powiedzmy na 100 metrów, co mi zaproponowano)), w przypadku której przyrost temperatury wynosi kilka stopni, ale który wpływa na masę termiczną wokół odwiertu. W tym przypadku pompa ciepła jest niezbędna.

Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 19/01/13, 20:57

u mnie jak się nagrzeje to może się spalić...więc trzeba to wrzucić do kotła...nie pozwolić żeby się nagrzał w bezużytecznej kupie
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6




przez cortejuan » 19/01/13, 22:20

Dobry wieczór,

z jednej strony nagrzewanie jest spowodowane ogromnym ciśnieniem, a nie tylko obecnością materiału palnego, którego spalanie jest konsekwencją. Bez węgla nadal by się nagrzewało.

Wreszcie wiele hałd żużla stanowi część krajobrazu i nie można ich rozerwać w celu paliwa do kotła. Mieszkańcy północy już sporo dali w sprawie niszczenia swojego środowiska, dlatego ponowne otwarcie kamieniołomów na hałdach z katastrofalnymi plonami (co najmniej dwie trzecie masy jest sterylne, zwłaszcza w najbardziej powierzchownych partiach, bo najnowsze) byłoby sprowadza się do opróżnienia hałdy żużla i utworzenia w pobliżu nowej.

Szczerze mówiąc, nie sądzę, że da się w to zagrać, ale powinniśmy przyjrzeć się bliżej projektowi „slag hałd”, który być może nasuwa tę hipotezę.

Cordialement
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79372
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11063




przez Christophe » 19/01/13, 23:59

Cholera, przegapiłem ten interesujący temat z 2009 roku! Wykorzystanie hałdy żużla jako bufora energii słonecznej wydaje mi się dobrym pomysłem, czas pokaże, czy rzeczywiście jest tam magazynowane ciepło słoneczne, czy też powolne spalanie...

Bo inaczej nie jest to trwałe...

dedeleco też najwyraźniej... szkoda, że ​​z pewnością by go to zainteresowało!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 20/01/13, 00:03

jeśli 2/3 jest sterylne, oznacza to, że jedna trzecia jest palna!

z pewnością wokół tych hałd jest pewna liczba ludzi, którzy byliby gotowi dojeżdżać taczką, żeby się ogrzać, zamiast kupować olej opałowy... i dojeżdżać w przeciwnym kierunku, żeby pozbyć się popiołu... i w za kilka stuleci hałda z 1/3 paliwa zostanie zastąpiona stertą popiołu z 0,5% paliwa

Nie jest to źródło energii stulecia, ale nie można go pominąć

dużo lepiej by było gdyby było to odpowiednio zorganizowane z prawdziwą elektrociepłownią, albo spalarnią... i powinno być tak samo
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 145