Wykonaj ekonomiczny kroplownik wody deszczowej

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098

Wykonaj ekonomiczny kroplownik wody deszczowej




przez Christophe » 25/08/08, 17:27

Oto podstawowy plan nawadniania kropelkowego z wody deszczowej ze zbiornikiem przechowywanym wysoko.

W naszym przypadku jako bonus mamy zasilanie z siłownika hydraulicznego, ponieważ mamy to szczęście, że wzdłuż ogrodu płynie strumyk. Szczegóły Barana tutaj: https://www.econologie.com/forums/belier-hyd ... t5268.html

Schemat naszej całkowicie niezależnej instalacji kroplowej zasilanej deszczem i (małego) siłownika hydraulicznego:

Obraz

Niektóre zdjęcia:

a) Zdjęcie ogólne (pewnie wszystko załatwię z bocznicą... jak będę miał motywację):

Obraz

b) Pielęgniarka zachowała:
Obraz

c) Zbiornik (dobrze napełniony tak jak powinien = 2 do 2,5m słupa wody w obiegu kroplowym):
Obraz

d) Jeden z regulowanych kroplowników: (około 10€ za 50!)
Obraz

O drippersach: jeśli chcesz zrobić dripa, zrób tak jak ja! Kup gównianą rurę i wywierć ją (w moim przypadku 2mm), żeby założyć regulowane kroplowniki takie jak te. Będzie Cię to kosztować 3 razy mniej niż zrobienie kroplówki z rurki 6 lub 4 mm, krzyżaków i trójników. I będzie dużo łatwiej zrównoważyć!!

Jedyna obawa: dziś rano w pętli było powietrze...musiało pochodzić z jakiegoś kroplownika...dziwne bo wszystko jest nadal pod ciśnieniem,kk1 wiedziałby jak tego uniknąć?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098




przez Christophe » 25/08/08, 17:57

Ach, nie mówiłem o budżecie produkcyjnym, więc po kolei:

a) Wbijanie tarana: 3*4 € = 12 € + 2 rękawy + powiedzmy 0.5 € kleju = 14 euro

b) Korpus siłownika: około 30€ (najdroższa była część łącząca o średnicy 40 do 1/2 cala, czyli 18€).

b) 10 m „chińskich” węży ogrodowych: 7 € * 3 = 21 €

c) Zbiornik 70L: 10€

d) Mamka z podłączeniem: 25 €

c) 15 kroplowników hydraulicznych: 10€ za 50 lub 3 euro.

Łącznie: 100 € w każdym razie!

M3 jest sprzedawany tutaj z podatkiem za około 3 €. Trzeba będzie zatem zaoszczędzić 33m3, aby rzecz była opłacalna.

Natężenie przepływu tłoka na 5 m wynosi około 300 l/dzień.
Więc bez liczenia udziału wody deszczowej (i tak dość małej, bo nie ma powierzchniowej „zlewni”) za 3 miesiące powinienem sprawić, żeby to wszystko było opłacalne.

Nie mówię o przyroście naszych eko-biologicznych truskawek :) za 10 € za kg ekologicznych truskawek... szybko zleci!
0 x
bpval
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 561
Rejestracja: 06/10/06, 17:27




przez bpval » 25/08/08, 17:58

Cześć Christophe

Ominę pętlę i zrobię 2 osobne nitki
Twój pomysł na wąż ogrodowy jest z pewnością ekonomiczny, ale w zależności od tego, czy czyścisz zarośla, czy kosisz ogród, szybko zmęczą Cię szkody wyrządzone

I w tym momencie pomyślisz o zakopaniu rur... a wtedy twoje nie zrobią (zapłaszczą się w ziemi i zjedzą na poważnie)

Voili

Ciao
0 x
PIF PAF POUM
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098




przez Christophe » 25/08/08, 18:08

Uh tak, ale pkoi je rozdzielają?

Myślałem o tym na początku, ale… ponieważ nie mogłem znaleźć WTYCZKI (nie śmiej się)… postanowiłem je połączyć… plus pomyślałem, że łatwiej będzie zrównoważyć przepływ każdego degustatora .

Może się mylę? Więc chcę przetestować, ale jak podłączyć wąż ogrodowy? (inne niż z klinem i serflexem)

ps: na polanie nie można ryzykować... bardzo mało jak dla mnie! Oto zdjęcie naszego „trawnika”: https://www.econologie.com/forums/nos-gueule ... html#92291
0 x
Matt113
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 344
Rejestracja: 22/05/08, 09:15




przez Matt113 » 25/08/08, 20:11

Christophe napisał:Może się mylę? Więc chcę przetestować, ale jak podłączyć wąż ogrodowy? (inne niż z klinem i serflexem)


potrzebujesz takich bitów:

http://www.generation-shopping.com/bricolage-jardinage/jardinage/arrosage/raccords-stop/17454/d0.html
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 26/08/08, 09:27

fajnie Krzysztof! :-)

Czy masz wystarczającą presję przy podlewaniu ręcznym? czy zrobiłeś sobie przedłużenie, aby przesunąć rurę na poziomie gruntu?-)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098




przez Christophe » 26/08/08, 15:05

Tak Jonule goła rura bez niczego w zupełności wystarczy do podlewania studni "na stojąco"...z pistoletem natryskowym to za mało (normalnie mamy 1/10 z 3 barów)....

Cholera, jestem głupi, mam okucia stop! Ale obawiam się, że i tak nie jest bardzo szczelny… robi się to po to, żeby rura nie opróżniała się „bez ciśnienia”…
0 x
Avatar de l'utilisateur
tigrou_838
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 573
Rejestracja: 20/10/04, 11:25
Lokalizacja: Lorraine Luksemburg granicy

irygacje




przez tigrou_838 » 26/08/08, 15:19

cześć christophe, żeby zrobić zatyczkę z gównianej rury, składasz ją na pół i trzymasz razem z tym, co masz pod ręką, na przykład spinaczem do bielizny, drutem ogrodowym lub ogrodzeniem, znasz ten, który leży w twoim domu i ty nie wiem co z tym zrobić.

Tigrou : Mrgreen:
0 x
Matt113
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 344
Rejestracja: 22/05/08, 09:15




przez Matt113 » 26/08/08, 15:28

Christophe napisał:
Cholera, jestem głupi, mam okucia stop! Ale obawiam się, że i tak nie jest bardzo szczelny… robi się to po to, żeby rura nie opróżniała się „bez ciśnienia”…


Uważam raczej, że rura musi pozostać pełna wody, aby dysza zatrzymywała wodę.

W rzeczywistości jest to końcówka, która podnosi się wraz z naciskiem i klinuje.

Mam taki na wężu, który pozwala mi już go nie opróżniać i nie dostać strumienia wody do głowy, gdy zapomnisz opróżnić węża przed odłączeniem : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79473
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11098




przez Christophe » 26/08/08, 15:29

Jak będę miał chwilę to przetestuję!

Cholera, będę musiał zmienić schemat :(
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 61