Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Tom Koziorożec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 29/06/20, 08:45

Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Tom Koziorożec » 29/06/20, 08:56

Witam,

w swojej ostatniej książce, w rozdziale poświęconym wodzie, s. 325, Didier Helmstetter zaleca stosowanie tensjometru. Trochę sceptycznie podchodzę do ceny.
Nie mogę znaleźć wystarczających informacji na temat wad miernika wilgotności w porównaniu do ciśnieniomierza.
Wilgotnościomierz wydaje mi się bardziej elastyczny w użyciu, łatwiejszy do wdrożenia i kosztuje mniej niż tensjometr.

Czy ktoś korzystał z obu i mógłby rzucić trochę światła na to dla mnie?
Jestem w piaszczystej glebie niedaleko morza w południowej Bretanii

Dziękuję.
0 x
Wujek Buzz
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 102
Rejestracja: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Wujek Buzz » 29/06/20, 09:48

Witam,
Nie kupiłem i dlatego nie przeczytałem (wstyd) drugiej książki Didiera, więc nie znam kontekstu jego rozdziału o ciśnieniomierzach.

Jedną z wielkich zalet tensjometru jest to, że nie mierzy on ilości wody w gruncie, ale jej dostępność. W zależności od rodzaju gleby, przy tej samej ilości wody, woda jest mniej lub bardziej łatwa do wydobycia. Dlatego możliwe jest, aby ta sama ilość wody w glebie miała roślinę w strefie komfortu w jednej glebie, a roślinę w stresie wodnym w innej glebie.

Znajomość wilgotności gleby nie wystarczy, dlatego konieczne jest skorelowanie tego pomiaru z rodzajem gleby, aby wiedzieć, czy jest wystarczająco dużo wody dla roślin, czy nie. Kiedy pracujesz na pojedynczej glebie, po nauczeniu się korelacji sprowadza się to do tego samego, ponieważ gleba staje się stała i uczysz się łączyć wilgotność i dostępność.

Jeśli chodzi o koszt ciśnieniomierzy, zależy to od tego, co chcesz robić. Chcesz otrzymać automatyczny wyciąg z kopią zapasową danych? czy po prostu wiedzieć, kiedy chcesz uzyskać napięcie gruntu?

W pierwszym przypadku są to produkty przeznaczone dla profesjonalistów, to jest drogie! Oświeceni majsterkowicze mogą wyprodukować taki za niezbyt drogi, ale wymaga to umiejętności produkcji, możliwego programowania podłączonej części i rozwiązywania problemów, jeśli to konieczne.

Do okazjonalnych pomiarów dostępne są cyfrowe ciśnieniomierze od 35 €. Wadą jest to, że tensjometr nie jest czujnikiem ruchomym, istnieje procedura instalacji, a pierwszy pomiar wymaga kilku godzin (1-2) na ustabilizowanie się. W rezultacie, jeśli chcesz dokonywać odczytów w kilku punktach, najlepiej potrzebujesz kilku czujników.
0 x
Wujek Buzz
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 102
Rejestracja: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Wujek Buzz » 29/06/20, 11:22

Aby zilustrować różnicę między ilością wody w glebie a jej dostępnością:
2020-06-29_112051.png

źródło: https://www.latelierpaysan.org/IMG/pdf/76819159.pdf
0 x
Radagast
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 30/05/21, 10:38

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Radagast » 30/05/21, 21:01

Wujek Buzz napisał:Witam,
Nie kupiłem i dlatego nie przeczytałem (wstyd) drugiej książki Didiera, więc nie znam kontekstu jego rozdziału o ciśnieniomierzach.

Jedną z wielkich zalet tensjometru jest to, że nie mierzy on ilości wody w gruncie, ale jej dostępność. W zależności od rodzaju gleby, przy tej samej ilości wody, woda jest mniej lub bardziej łatwa do wydobycia. Dlatego możliwe jest, aby ta sama ilość wody w glebie miała roślinę w strefie komfortu w jednej glebie, a roślinę w stresie wodnym w innej glebie.

Znajomość wilgotności gleby nie wystarczy, dlatego konieczne jest skorelowanie tego pomiaru z rodzajem gleby, aby wiedzieć, czy jest wystarczająco dużo wody dla roślin, czy nie. Kiedy pracujesz na pojedynczej glebie, po nauczeniu się korelacji sprowadza się to do tego samego, ponieważ gleba staje się stała i uczysz się łączyć wilgotność i dostępność.

Jeśli chodzi o koszt ciśnieniomierzy, zależy to od tego, co chcesz robić. Chcesz otrzymać automatyczny wyciąg z kopią zapasową danych? czy po prostu wiedzieć, kiedy chcesz uzyskać napięcie gruntu?

Dobry wieczór,
Wydaje się, że opanowałeś posługiwanie się ciśnieniomierzem. Właśnie kupiłem (seltzner 20cm) i instrukcje nie są zbyt dokładne. Czy możesz mi powiedzieć, ile wody powinienem wlać do środka. W instrukcjach mówią do wątku, nie określając, co to jest. Jaką wodę wlać do niej? Wyjaśniają wyniki między 0 a 200 mbar, ale poza tym nie ma żadnych informacji. Możesz mi pomóc ?
Merci beaucoup.
Dobry wieczór,
marc
W pierwszym przypadku są to produkty przeznaczone dla profesjonalistów, to jest drogie! Oświeceni majsterkowicze mogą wyprodukować taki za niezbyt drogi, ale wymaga to umiejętności produkcji, możliwego programowania podłączonej części i rozwiązywania problemów, jeśli to konieczne.

Do okazjonalnych pomiarów dostępne są cyfrowe ciśnieniomierze od 35 €. Wadą jest to, że tensjometr nie jest czujnikiem ruchomym, istnieje procedura instalacji, a pierwszy pomiar wymaga kilku godzin (1-2) na ustabilizowanie się. W rezultacie, jeśli chcesz dokonywać odczytów w kilku punktach, najlepiej potrzebujesz kilku czujników.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Did67 » 30/05/21, 23:15

Miałem wilgotnościomierz - sztyftowy, który miał dawać pH (jakie), temperaturę (prawidłowe) i wilgotność (jakiekolwiek). Równie dobrze możesz wbić palec w ziemię! Jeśli o tym mówisz...

To prawda, że ​​tensjometry są drogie... Ale wskazują „napięcie”, czyli siłę, z jaką gleba zatrzymuje wodę. Jest zatem całkiem wierny, niezależnie od gleby, temu, z czym rośliny muszą się zmierzyć...

To drogie, ale hej, grelinette kosztuje znacznie więcej!

Czasami to tylko wybory, których dokonujemy... Mam dwa ciśnieniomierze w cenie greliny!

Zastanawiam się natomiast nad "pojemnościowymi czujnikami wilgotności", które wydają się precyzyjne. „Tanie” czujniki znalezione w Internecie muszą być podłączone do „elektronicznych skrzynek”, które odczytują i rejestrują dane… Nie poczyniłem żadnych postępów. Jeśli "elektronik" chce się temu przyjrzeć? Nie jestem w stanie...

Jeśli ktoś chce zacząć??? : https://how2electronics.com/interface-c ... r-arduino/
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Did67 » 30/05/21, 23:42

Jeśli ktoś chce "podkręcić", jestem gotów zapłacić za sprzęt, a następnie ocenić niezawodność. Jestem w trakcie "kalibracji" doniczki z sadzonką truskawkową z ważeniem i porównaniem z napięciami tensjometru... Chodzi o to, aby uzyskać krzywą podającą wilgotność gleby (ilość wody w glebie - wg. ważenie) w funkcji napięcia (mierzonego tensjometrem). Będzie to ważne tylko dla mojej gleby ...

Będę mógł zrobić ocenę pomiaru pojemnościowego w tej samej glebie...
0 x
Wujek Buzz
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 102
Rejestracja: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Wujek Buzz » 31/05/21, 09:40

Radagast napisał:Dobry wieczór,
Wydaje się, że opanowałeś posługiwanie się ciśnieniomierzem. Właśnie kupiłem (seltzner 20cm) i instrukcje nie są zbyt dokładne. Czy możesz mi powiedzieć, ile wody powinienem wlać do środka. W instrukcjach mówią do wątku, nie określając, co to jest. Jaką wodę wlać do niej? Wyjaśniają wyniki między 0 a 200 mbar, ale poza tym nie ma żadnych informacji. Możesz mi pomóc ?
Merci beaucoup.
Dobry wieczór,
marc


Nie znam specyfiki tensjometrów Seltznera, ale normalnie do tensjometru potrzeba jak najwięcej wody, reszta to powietrze, które ma wadę ściśliwości (i odwrotnie rozszerzalności), co oznacza, że ​​jego objętość zmienia się wraz z ciśnieniem.
Kiedy sprężamy powietrze, ciśnienie wzrasta i odwrotnie jego objętość maleje, a w odwrotnym kierunku, gdy zmniejszamy jego ciśnienie, zwiększa się jego objętość.
W tensjometrze początkowo znajdujemy się pod ciśnieniem atmosferycznym, następnie wraz ze wzrostem napięcia gleby z powodu braku wody, gleba próbuje zassać wodę z tensjometru, co obniża ciśnienie w ciśnieniomierzu. Ponieważ woda jest prawie nieściśliwa, jej ciśnienie spada bez zmiany objętości: woda pozostaje w tensjometrze, podczas gdy gleba coraz bardziej stara się ją zassać.
Z drugiej strony powietrze znajdujące się w tensjometrze zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem ssania gruntu, dlatego część wody w tensjometrze migruje z tensjometru do gruntu, ponieważ zwiększa się zawartość tensjometru (woda + powietrze). objętości, podczas gdy objętość samego ciśnieniomierza pozostaje stała. Po ponownym wzroście wilgotności gleby konieczne będzie powrót wody do tensjometru.
Więc im więcej powietrza jest w tensjometrze, tym więcej wody jest wymieniane między glebą a tensjometrem, gdzie woda poruszałaby się tam iz powrotem, jest to zjawisko, które należy zminimalizować, więc wypełnij po brzegi ciśnieniomierz.
Wyobrażam sobie, że jak mówią do gwintu, czyli po brzegi (jeśli gwint to górna część, w którą wkręcamy manometr wskazujący ciśnienie), niektórzy mają z boku otwór do uzupełniania wody bez zdejmowania manometru , gwint jest gwintem korka wlewu, nie znam tutaj konfiguracji, ale z grubsza powinno być wlanie jak najwięcej wody i odwrotnie, aby podczas zamykania pozostawić tylko minimalną możliwą ilość powietrza.
0 x
Wujek Buzz
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 102
Rejestracja: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Wujek Buzz » 31/05/21, 09:55

Did67 napisał:Jeśli ktoś chce "podkręcić", jestem gotów zapłacić za sprzęt, a następnie ocenić niezawodność. Jestem w trakcie "kalibracji" doniczki z sadzonką truskawkową z ważeniem i porównaniem z napięciami tensjometru... Chodzi o to, aby uzyskać krzywą podającą wilgotność gleby (ilość wody w glebie - wg. ważenie) w funkcji napięcia (mierzonego tensjometrem). Będzie to ważne tylko dla mojej gleby ...

Będę mógł zrobić ocenę pomiaru pojemnościowego w tej samej glebie...


Muszę "udoskonalić" moje czujniki tensjometru, w szczególności, aby chronić je przed wilgocią (utlenianiem elektroniki), a one nie są autonomiczne: łączą się drogą radiową z "serwerem", który rejestruje historię. Działa dobrze, ale wymaga „konserwacji” czy to sprzętowej (wada utleniania), czy programowej. Uzyskanie tego „głównego nurtu”, aby działało bez kłopotów z utrzymaniem go, wymaga dużo pracy.
Z doświadczenia wiem, że kiedy coś działa, nawet jeśli nie działa, zwykle tracę zainteresowanie tym intelektualnie i przechodzę do czegoś innego, co pobudza moją ciekawość. 80% pracy jest już zrobione, ale brakujące 20% zajmuje dużo więcej czasu niż to, co już zostało zrobione, motywacja spada wraz z pozostałą częścią wyzwania, to takie rzeczy, które mógłbym zrobić, ale to zajmie czas nieokreślony...

FYI, sam czujnik powinien kosztować około 15 €, część mikrokontrolera, która odczytuje czujnik i wysyła dane drogą radiową, około 30 €, wszystko zrobione (z mini panelem słonecznym, aby utrzymać go w ciągłej pracy), można podzielić przez 2, wykonując na zamówienie, serwer to raspberry Pi z modułem radiowym, który musi kosztować około 50 euro.

To powiedziawszy, nadal muszę chronić czujniki przed deszczem/podlewaniem bez względu na wszystko.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Did67 » 31/05/21, 10:41

Wujek Buzz napisał:
Nie znam specyfiki tensjometrów Seltznera, ale normalnie do tensjometru potrzeba jak najwięcej wody, reszta to powietrze, które ma wadę ściśliwości (i odwrotnie rozszerzalności), co oznacza, że ​​jego objętość zmienia się wraz z ciśnieniem.
Kiedy sprężamy powietrze, ciśnienie wzrasta i odwrotnie jego objętość maleje, a w odwrotnym kierunku, gdy zmniejszamy jego ciśnienie, zwiększa się jego objętość.
W tensjometrze początkowo znajdujemy się pod ciśnieniem atmosferycznym, następnie wraz ze wzrostem napięcia gleby z powodu braku wody, gleba próbuje zassać wodę z tensjometru, co obniża ciśnienie w ciśnieniomierzu. Ponieważ woda jest prawie nieściśliwa, jej ciśnienie spada bez zmiany objętości: woda pozostaje w tensjometrze, podczas gdy gleba coraz bardziej stara się ją zassać.
Z drugiej strony powietrze znajdujące się w tensjometrze zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem ssania gruntu, dlatego część wody w tensjometrze migruje z tensjometru do gruntu, ponieważ zwiększa się zawartość tensjometru (woda + powietrze). objętości, podczas gdy objętość samego ciśnieniomierza pozostaje stała. Po ponownym wzroście wilgotności gleby konieczne będzie powrót wody do tensjometru.
Więc im więcej powietrza jest w tensjometrze, tym więcej wody jest wymieniane między glebą a tensjometrem, gdzie woda poruszałaby się tam iz powrotem, jest to zjawisko, które należy zminimalizować, więc wypełnij po brzegi ciśnieniomierz.
Wyobrażam sobie, że jak mówią do gwintu, czyli po brzegi (jeśli gwint to górna część, w którą wkręcamy manometr wskazujący ciśnienie), niektórzy mają z boku otwór do uzupełniania wody bez zdejmowania manometru , gwint jest gwintem korka wlewu, nie znam tutaj konfiguracji, ale z grubsza powinno być wlanie jak najwięcej wody i odwrotnie, aby podczas zamykania pozostawić tylko minimalną możliwą ilość powietrza.


Potwierdzam.

Musi być minimum powietrza. Konieczne jest również „namoczenie” świecy przed pierwszym użyciem. Następnie dolej wody do "dna gwintu" - kręcąc manometrem nie wolno doprowadzać wody - a co za tym idzie do mano - pod ciśnieniem! Ja ze swojej strony napełniam bez zawracania głowy po brzegi i przykładam małym palcem aby zrobić małe podciśnienie wody odpowiadające łebkowi mano...!

Mierzy się zagłębienia: na poziomie porowatej świecy toczy się „walka” między obniżeniem naprężenia, jakie wciągnęłoby wodę, gdybyśmy moczyli w słoju pełnym wody, a siłą, z jaką ziemia zatrzymuje woda. Ciśnienie krwi mierzy tę równowagę. Więc wreszcie siła, z jaką woda jest zatrzymywana przez ziemię. I to właśnie chcemy wiedzieć. Kiedy ta siła staje się zbyt duża, rośliny nie mogą już wystarczająco łatwo pobierać wody - ich plony spadają, a następnie więdną!

Obecność odrobiny powietrza nie jest przeszkodą. Nawet elastyczny przenosi „napięcie” (jego objętość wzrasta, ale na obu końcach słupa powietrza podciśnienie jest takie samo. Z drugiej strony, jeśli jest go za dużo, to oczywiście powietrze dociera do poziom porowatej świecy zapłonowej.System rozbraja dno...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wilgotnościomierz vs. monitor ciśnienia krwi




przez Did67 » 31/05/21, 10:44

Wujek Buzz napisał:
Z doświadczenia wiem, że kiedy coś działa, nawet jeśli nie działa, zwykle tracę zainteresowanie tym intelektualnie i przechodzę do czegoś innego, co pobudza moją ciekawość. 80% pracy jest już zrobione, ale brakujące 20% zajmuje dużo więcej czasu niż to, co już zostało zrobione, motywacja spada wraz z pozostałą częścią wyzwania, to takie rzeczy, które mógłbym zrobić, ale to zajmie czas nieokreślony...

.


Prawie wszystkie „plac budowy” w moim domu (lub w ogrodzie warzywnym) są ofiarami tego samego zjawiska!
0 x

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 134