Jaka pompa ciepła, regulacja?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Jaka pompa ciepła, regulacja?




przez phil59 » 03/10/20, 11:20

Witam,

Mam pompę ciepła OCCAZ, zainstalowaną przeze mnie i znajomego, serii „yak”, która działa idealnie, ale którą chcę „lepiej” zintegrować z moim systemem grzewczym.

Posiadam stary kocioł gazowy 50kW, piec na drewno bojlerowy, zbiornik buforowy 500L. (Mam objętość grzewczą około 1000 m3).

Aktualnie sam piec nie wystarczy, ale mam sondę na zbiorniku i jak jest środek zimy i na zewnątrz np. 0 to steruję kotłem według potrzeb, np. jeśli zbiornik <40° to kocioł grzeje aż do momentu, gdy kula osiągnie na przykład 42°....

Chciałbym założyć styk suchy tej samej kolejności na pompę i tam jeszcze nie znalazłem jak.

Styk, który powie, czy balon w Xtp nagrzeje się do i zatrzyma, i dodatkowo czujnik zewnętrzny, który powie, czy np. tp na zewnątrz < 5° (tp, którego jeszcze nie określiłem), pompa nie nagrzewa się, a rolę przejmuje gaz.

Krótko mówiąc, muszę znaleźć miejsce, gdzie umieścić styk suchy...

Oto, co znalazłem jako instrukcje....
tablica ogłoszeń

Gdyby ktoś miał pomysł, to serio, bo nie chce grillować płyty głównej....

Czyli podsumowując gdzie umieścić styk bezpotencjałowy aby uruchomić lub zatrzymać pompę, nie mówię tu o prawie wodnym....to będzie w nowym odcinku przygód .... :D

Edytuj dodany schemat: izolacja-ogrzewania/regulacja-pompy ciepła-t16570-10.html#p413407

Obraz
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez phil59 » 04/10/20, 15:20

A priori nikogo to nie inspiruje ...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9830
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2672

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez sicetaitsimple » 04/10/20, 15:42

phil59 napisał:A priori nikogo to nie inspiruje ...


Przyznaj, że to trochę trudne! Aby spróbować przesunąć schmilblick do przodu, w jaki sposób jest on aktualnie napędzany?
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez phil59 » 04/10/20, 18:52

To nie jest zarzut!

Sterowanie odbywa się za pomocą puszki ściennej.
Ten, który widzimy na stronie 23 i następnych.

A priori nie ma na nim suchego kontaktu, jest „multipleksowany”….
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9830
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2672

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez sicetaitsimple » 04/10/20, 19:20

W porządku, rozwiążmy to!
Kiedy zapytałem „jak to jest kontrolowane”, mówiłem o ustawieniach.
Temperatura wyłączenia na zewnątrz (jeśli istnieje?), temperatura zadana na wylocie ciepłej wody? Czy można je zmieniać poprzez istniejący system regulacji?
Wyobrażam sobie, że już o tym wszystkim pomyślałeś, co oznacza, że ​​zadane przez Ciebie pytanie jest nieco „nagłe”, ze względu na brak opisu obecnego funkcjonowania.
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez phil59 » 04/10/20, 20:18

W mojej instalacji liczy się dla mnie możliwość posiadania tp w zbiorniku buforowym, które będzie się różnić w zależności od zewnętrznego tp, czyli początkowych potrzeb domu.

Obecnie mam tylko dwa źródła, piec i kocioł.

Steruję tylko kotłem, żeby mieć tp w balonie, jeśli piec nie działa, kocioł zapewnia „wszystko”.

W kotle tp jest ustawione na 70-80°, w zależności od tego, czy jest zimno, bardzo zimno itp....

Gdy nie jest bardzo zimno pompa da max bo będzie miała dobrą "wydajność".
Dokładnych wartości jeszcze nie określiłem. Przykładowo obecnie ustawiono ją mniej więcej na 40° na początku i 30° na powrocie. To wystarczy, przy zbiorniku buforowym pompy o pojemności od 50 do 100 litrów.

Ponieważ tp spadło, a wilgotność wzrosła, potrzebuję trochę większej konsystencji, więc ponownie umieściłem balon 500L w pętli.
Aby ogrzać 500L, uruchomiłem bojler na jakąś godzinę, aby balon miał już średnie tp.

Tam faktycznie pompa utrzymuje balon o pojemności 500 l przez kilka dni, być może w celu ustawienia od początku pompy do 45° i z powrotem do 35°++, do ustalenia, pomysł jest taki, aby działał przez długo, ale nie przy dużej mocy.

Posiadanie piłki pod kątem 60° jest obecnie bezużyteczne. Kiedy będzie dużo chłodniej, prawdopodobnie tak. Ale pomiędzy 2 będę miał zapotrzebowanie na prawie stałe 45°...

Nie znam "prawdziwej" wydajności pompy, ale mniej więcej pomiędzy 3 a 5° prawdopodobnie odetnie pompę, jeszcze nie ustalono przy jakim dokładnie tp, już nie sprawię, że będzie działać.

Wtedy piec pracuje mniej więcej w zależności od potrzeb, chęci zobaczenia płomienia itp.

Jeśli tp balonu jest wystarczające, nie ma potrzeby włączania pompy....

Idealnym rozwiązaniem byłoby, w przypadku Jeedom lub innego, naprawdę kontrolowanie wszystkiego, na przykład rozruchu i powrotu pompy... a jeszcze większa potrzeba styku bezprądowego.

Ale jeszcze mnie tam nie ma...

Zostało mi też jeszcze trochę izolacji, ale powoli zbliżam się do końca, więcej do zyskania… będąc hiperoptymistą, to mniej niż 10%.

Oto ogólny pomysł...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9830
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2672

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez sicetaitsimple » 04/10/20, 20:46

phil59 napisał:Gdy nie jest bardzo zimno pompa da max bo będzie miała dobrą "wydajność".
Dokładnych wartości jeszcze nie określiłem. Przykładowo obecnie ustawiono ją mniej więcej na 40° na początku i 30° na powrocie. To wystarczy, przy zbiorniku buforowym pompy o pojemności od 50 do 100 litrów.

Ponieważ tp spadło, a wilgotność wzrosła, potrzebuję trochę większej konsystencji, więc ponownie umieściłem balon 500L w pętli.
Aby ogrzać 500L, uruchomiłem bojler na jakąś godzinę, aby balon miał już średnie tp.



Rozumiem (ale może się mylę?), że dzisiaj pompa ciepła nie przyczynia się do ogrzania 500l balonu?
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez phil59 » 04/10/20, 22:22

Tak, tak, obecnie go utrzymuje.

Ale nie mogłem szybko zmienić balonu buforowego z 17-18° na 35-40°.

Nie starczyłoby mi na utrzymanie domu.

Od kilku dni "programuję" pompę tak, żeby kręciła 2-3H w odstępach, ale nie chłodno...

Myślę, że dobrze byłoby, gdyby zatrzymał się w trybie automatycznym i uruchomił ponownie, gdy na przykład piłka spadnie z 42 do 40°, a co do 42°, nie ma potrzeby przekraczać.

Na razie całkiem proste, bo tp >>>>>>>> 10°, po zobaczeniu....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13713
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez izentrop » 05/10/20, 15:32

Witam,
1000 m3 to około 400 m2.
Jeżeli obieg wody jest znaczny, zbiornik buforowy nie jest konieczny. Przy 10° Pac ma bardzo przychylnego policjanta.
Dlaczego nie pozostawić go włączonego w sposób ciągły i zharmonizować przepisy dotyczące wody?
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Pompa ciepła, regulacja




przez phil59 » 05/10/20, 18:14

Tak, w przybliżeniu i 3.2 m wysokości pod stropem na parterze i 3 m na piętrze.

Powiedzmy około 150-160L w całym obwodzie.

Mały balonik do pompki.

Balon 500L pozwala na dobrą bezwładność układu i większą „regulację”, dzięki czemu pompa ściąga do minimum.

Co prawda obecnie 500l to trochę za dużo, ale testuję na chłodniejsze dni.

Uważam, że lepiej jest, aby pompa pracowała tak długo, jak to możliwe, ale przy niskim zużyciu energii, zamiast dużych rozruchów z dużą mocą i krótkimi czasami przestojów, a tps powrotu powinno być zbliżone do tps wyjścia.

Wydaje mi się, że przeczytałem, że gdybym miał 6° między wylotem a przylotem, byłoby to bardzo dobre, jeśli chodzi o wydajność...

Obecnie ogrzewanie tp jest bardziej między 40-45°....

Myślę też, że do 10° na zewnątrz wydajność będzie doskonała. Poniżej 5 mam duże wątpliwości, 3 nie wypowiadam się na ten temat, a pompa w tym czasie byłaby wyłączona.

Gdzie mogę znaleźć codzienne zestawienie tp, mniej więcej na godzinę, w mojej okolicy? Znalazłem taki, na stronie poświęconej panelom słonecznym, ale jest trochę przestarzały, chcę tylko oszacować liczbę godzin w roku, przez którą pompa będzie pracować.

Muszę więc znaleźć styk bezprądowy, aby „zaprogramować” pompę według moich potrzeb, a następnie automatycznie dostosować czasy załączenia i powrotu pompy, zgodnie z potrzebami....

Myślę, że zostanie to zrobione w ciągu 1-2 lat, aby znaleźć prawidłowe wartości kalibracji, zgodnie z zewnętrznym tp i potrzebą.

Zacząłem zastanawiać się, jak sflashować moje pudełka Sonoff, aby zintegrować je z jeedomem. Widziałem też jak sterować elektrozaworami...
To wszystko wielka sprawa i wracam trochę do Linuksa, dużo zapomniałem, nie ćwiczyłem zbyt wiele przez te ostatnie 15 lat Linuksa...
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 368