Gospodarek podgrzewania paliwa?

Wskazówki, porady i wskazówki, aby obniżyć zużycie, procesów lub wynalazki jak niekonwencjonalnych silników: Silnik Stirlinga, na przykład. Patenty poprawiające spalanie: traktowanie plazmą z wtryskiem wody, jonizację paliwo lub utleniacz.
Avatar de l'utilisateur
bob_isat
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 290
Rejestracja: 26/08/05, 18:07

Gospodarek podgrzewania paliwa?




przez bob_isat » 21/07/06, 18:38

Witam wszystkich

na dobrym oleju zdecydowałem się na instalację systemu podgrzewania paliwa, mimo że mam tylko 30% rzepaku rolniczego.

mój samochód to golf 3 tdi, a nagrzewnica (uchwyt filtra oleju napędowego) pochodzi z renault 19.

Dlatego umieściłem ten system w obwodzie chłodzenia pomiędzy blokiem silnika a chłodnicą kabiny pasażerskiej.

na wyniki nie trzeba było długo czekać:

600 km autostrady z mniej niż 30L :zaszokować:

soit mniej niż 5 litrów na 100 , podczas gdy poprzednio moje zużycie wynosiło nieco ponad 6L w tych samych warunkach...

więc tutaj, jeśli ktoś jest zainteresowany, opowiem trochę więcej o montażu...

radość i trzeźwość dla wszystkich!
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 21/07/06, 19:11

powitanie
co prawda jest to dobry pomysł dla tych, którzy nie mają tego układu w standardzie (u mnie był już zamontowany -clio1- 1.9d :D )
Obecnie spala około 4.7 l/100 przy 40% krótkich tras (6 km).
30% olej+aceton+"""magnesy""""" (w teście).

Nie sądzę, żeby udało się osiągnąć taki poziom zużycia bez grzejnika.
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 21/07/06, 19:15

Halo

Dla tych, którzy jeżdżą na określonym % oleju niemal konieczne jest podgrzanie paliwa, nawet jak jeżdżę na dieslu to go podgrzewam i to bardzo długo, bo zakładałem na zimę (oszczędność i bardziej niezwykłe niż lato), ale zdałem sobie sprawę, że latem to nie przeszkadza, a nawet poprawia.
Ponieważ jest podgrzewany wodą z silnika to nie należy się spodziewać przekroczenia 70c przy dobrym wymienniku, silnik pracuje ciszej i mniej stuka.
Zbyt duże nagrzewanie stwarza problem rozszerzania się pompy wtryskowej i niektórych uszczelek (luzy pompy i bardzo szczelne)
Unikaj więc ogrzewania spalinami.
Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej ulepszyć system, zainstaluj filtr ze skalibrowanym zaworem zwrotnym (oryginalny Bosch dla krajów skandynawskich), co zmniejsza ilość oleju napędowego na powrocie, a więc mniejszy przepływ cieczy przez wymiennik, w przeciwnym razie przy konwencjonalnym systemie przy znaczącym powrocie nie należy spodziewać się przekroczenia 40c i tylko jeśli zbiornik ma 1/4 latem.. nie należy podgrzewać zbiornika zimą, powoduje to kondensację i wiele innych problemów..
Aby dowiedzieć się, czy masz dobry system powrotny, odłącz rurę powrotną i pozwól, aby płynęła do wiadra, zmierz objętość w odpowiednim czasie. Będziesz mieć dobry pomysł, jeśli masz już wbudowany zawór.
do filtra.. Jeśli napełnisz 20 litrów w 5 minut załóż sobie zawór!

André
0 x
MichelM
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 411
Rejestracja: 14/02/05, 13:13
Lokalizacja: 94 Dolina Marny




przez MichelM » 22/07/06, 08:54

Cześć
Ogrzewanie oleju napędowego za pomocą płynu chłodzącego jest zamontowane w Mercedesie 300TD turbo (1992). Ale nie widzę zaworu tarowanego Bosch? Masz referencje, André? Bo bez odniesienia do dystrybutora Boscha tutaj nie wiedzą o czym mowa....Dziękuję
Michel
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 23/07/06, 00:20

Witam Michel

Filtr jest w Jetcie z 1990 roku
nr 0450 906 174 Bosch

Zawór sprzedawany jest osobno, wykonany jest z dość delikatnego plastiku, podkładka wewnętrzna wykonana jest ze stali.
Zrobię zdjęcia i wyślę Ci na maila
Wyszły już 3 pełne, które zrobiłem na 50% oleju ale muszę wymienić filtr, chyba na siłę wymusiłem dawkę trochę mocną 50..

André
0 x
MichelM
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 411
Rejestracja: 14/02/05, 13:13
Lokalizacja: 94 Dolina Marny




przez MichelM » 23/07/06, 07:58

Witam André
Odniesienie dotyczy filtra, ale zawór ma własny, jeśli jest sprzedawany osobno? Trzeba powiedzieć, że nawet tutaj jak ich pytam np.: szerokopasmowa sonda lambda do silnika z wtryskiem bezpośrednim typu Peugeot Citroën (silnik HPI) to nie wiedzą bez dokładnego odniesienia, komputer jest królem i bez odniesienia są nie mogę znaleźć.... W każdym razie te sondy są tak drogie, że zrezygnowałem z zakupu.
Dzięki, André
Michel
0 x
Denis
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 944
Rejestracja: 15/12/05, 17:26
Lokalizacja: Rodan-Alpy
x 2

oszczędność poprzez ogrzewanie paliwa




przez Denis » 23/07/06, 18:36

witam wszystkich, gdy byłem młodszy, chciałem założyć miedzianą cewkę na cylinder mojego motoroweru (prawdziwy), aby podgrzać benzynę, zawsze pozostawała tylko cerebal.Niedawno przeczytałem relację w sieci , że w czasie ograniczeń (wojny) motocykle czasami tak montowano, żeby jeździć po mazucie! :P przeciętne wykonanie, ale dobre!
A w VFR, czy to działa? :P :P Widzę jednego, który uderzy w miedź : Lol:
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12

Re: Oszczędność poprzez podgrzewanie paliwa




przez Andre » 02/08/06, 04:30

Halo

bob_isat napisał:Witam wszystkich

na dobrym oleju zdecydowałem się na instalację systemu podgrzewania paliwa, mimo że mam tylko 30% rzepaku rolniczego.

mój samochód to golf 3 tdi, a nagrzewnica (uchwyt filtra oleju napędowego) pochodzi z renault 19.

Dlatego umieściłem ten system w obwodzie chłodzenia pomiędzy blokiem silnika a chłodnicą kabiny pasażerskiej.

na wyniki nie trzeba było długo czekać:

600 km autostrady z mniej niż 30L :zaszokować:

soit mniej niż 5 litrów na 100 , podczas gdy poprzednio moje zużycie wynosiło nieco ponad 6L w tych samych warunkach...

więc tutaj, jeśli ktoś jest zainteresowany, opowiem trochę więcej o montażu...

radość i trzeźwość dla wszystkich!



Właśnie zmodyfikowałem system powrotu oleju napędowego, aby ograniczyć zwrot. nagrzewanie wzrosło, wynosi około 68c jeśli jadę na małych obrotach i przy 52c jeśli jadę szybciej niż 130kmh, myślę, że bez zamontowania dość dużego wymiennika będzie ciężko osiągnąć 80c..
Jako że dzisiaj zamontowałem termometr to pamiętam, że dopływ oleju ze zbiornika ma tendencję do schładzania oleju, który kręci się w wymienniku/filtrze wraz z powrotem.
Obwód chłodzenia silnika jest regulowany na 90°C, zwykle w dobrym wymienniku ciepła potrzeba 10°C mniej
Bob, masz pojęcie o temperaturze paliwa wydobywającego się z intercoolera?
Wprowadzę zmiany, aby osiągnąć regulowaną temperaturę 80°C. Tutaj silnik pracuje lepiej przy wysokim stężeniu oleju wynoszącym 65% (z łatwością przechodzi przez filtr). Odczuwana przez nas utrata mocy nie jest spowodowana olejem, ale tym, że filtr zatyka się, jeśli płyn jest zbyt lepki,
Jeden z moich synów (Jetta) wymienił filtr oleju napędowego na filtr oleju samochodowego, który ciągnął tyle samo, co przy pracy na oleju napędowym!
Po spaleniu 3 zbiorników wtryskiwacz utknął w pozycji otwartej!
W Golfie i VW filtr znajduje się po stronie ssącej, co jeszcze bardziej utrudnia przejście przez filtr.

André
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 18/08/06, 05:41

Bonjour.
Właśnie podwoiłem wielkość wymiennika i przy 5kmh w sposób ciągły zyskałem tylko 58c lub 130c,
Myślę że na małym wymienniku będzie ciężko dojść do 75c, powyżej 70c osiągam tylko gdy silnik jest gorący na biegu jałowym
niska konsumpcja.
Zaczynam rozumieć po co w oleistej instaluje się grzałkę elektryczną, ostatnich 10 stopni nie da się osiągnąć wodą silnikową.
aby utrzymać idealną temperaturę 75°C do pracy na oleju, myślę, że trzeba pomyśleć o czymś innym niż tylko o wodzie silnikowej.

André
0 x
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 18/08/06, 09:46

Andre napisał:aby utrzymać idealną temperaturę 75°C do pracy na oleju, myślę, że trzeba pomyśleć o czymś innym niż tylko o wodzie silnikowej.

André


Cześć André (i inni),

A miedziana cewka wokół (lub lepiej: w) kolektorze wydechowym (typu grzejnika dla Pantone), czy nie nagrzeje się lepiej?
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "silników specjalnych, patentów, zmniejszenie zużycia paliwa"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 149