Czy diesel mniej zanieczyszczeń niż benzyny ??

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Avatar de l'utilisateur
momotopo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 40
Rejestracja: 21/11/06, 19:33
Lokalizacja: Na północ
x 1

Czy diesel mniej zanieczyszczeń niż benzyny ??




przez momotopo » 21/11/06, 21:55

Tutaj przedstawiam sytuację:

- z jednej strony mój samochód benzynowy Kia Magentis V6 2.5l z automatyczną skrzynią biegów oddany adème za 238 g CO2/km, oczywiście sklasyfikowany na pomarańczowo F w klasyfikacji lodówki, krótko mówiąc bardzo zły i nieekologiczny dla okrągły. To samochód, który lubi spokój, bardzo cichy i niezwykle wygodny. Krótko mówiąc, nie jest to samochód wyścigowy, w którym przestrzeganie ograniczeń prędkości jest bardzo łatwe, a tempomat pomaga. W danych producenta auto to podane jest na 10,7 l w trasie mieszanej. Osobiście, biorąc pod uwagę płynność mojej jazdy, od 2 lat i 23000 8,5 km utrzymuje się na stabilnym poziomie 9,5-100 l/XNUMX, w zależności od tego, czy jeżdżę mniej więcej po mieście.

- z drugiej strony kolega, który właśnie kupił Opla Astrę 1,7 L ctdi o mocy 100 KM, oddany adème za 138 g CO2/km i ten zaklasyfikował się do bladozielonego C (w skrócie samochód ekologiczny) lub prawie . Producent podaje, że ten samochód w trybie mieszanym wynosi 5,1 l/100. Taka jest teoria, ale w praktyce rzeczywistość jest zupełnie inna. Kolega ma ciężką nogę i w trasie pozamiejskiej przejechał 630 km na 44 litrach oleju napędowego, co daje nam 6,98 l/100.

Powiecie mi, że to znacznie mniej niż moje zużycie. Możesz mieć rację lub możesz się mylić.

Weźmy początkowe zużycie

10,7 l benzyny = 7,918 kg paliwa (gęstość 0,74)
5,1 l oleju napędowego = 4,33 kg paliwa (gęstość 0,85)

10,7 / 5,1 = 2,10 (ponad dwukrotnie)
7,918/4,33 = 1,82 (schodzi)

przejdźmy do CO2

238 g benzyny / 7,918 = 30,05 g/kg benzyny
138 g oleju napędowego / 4,33 = 31,87 g / kg benzyny


cóż, myślałem, że olej napędowy wytwarza mniej CO2. Musisz wierzyć, że nie!!!

„Smutna” rzeczywistość:

9 l/100 benzyny *0,74 = 6,66 kg benzyny
6,98 l/100 oleju napędowego*0,85 = 5,93 kg oleju napędowego

w CO2 daje nam to:

6,66 kg benzyny * 30,05 = 200,133 g
5,93 kg oleju napędowego * 31,87 = 188,989 g

różnica w masie paliwa:

6,66 / 5,93 = 1,12

i w co2:

200,133 / 188,989 = 1,05

Krótko mówiąc, oznacza to w zasadzie, że liczby podane na początku nie mają większego znaczenia i że sposób jazdy może je znacznie zmienić.

Ryzykuję jednak, że będę postrzegany jako zanieczyszczający, a on taki nie jest.

Biedna Francja i jej lobby dieslowe.

Chodź, przestanę narzekać i pójdę cieszyć się moim toczącym się pałacem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
sam17
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 253
Rejestracja: 14/02/06, 13:57
Lokalizacja: La Rochelle
x 1




przez sam17 » 21/11/06, 22:47

Nie wspominając już o różnicach w toksyczności pomiędzy tymi dwoma rodzajami emisji:

https://www.econologie.com/file/environn ... icules.pdf

Wydaje mi się, że był już taki temat niedawno, ale nie mogę do niego dotrzeć...
0 x
--
Cierpliwość jest drzewem, którego korzeniem jest gorzka, której owoce są bardzo słodkie.
Avatar de l'utilisateur
Cuicui
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3547
Rejestracja: 26/04/05, 10:14
x 6




przez Cuicui » 21/11/06, 23:24

Jasne, ale silniki Diesla można częściowo zasilać surowym olejem roślinnym i można je skutecznie oczyścić za pomocą domieszkowania wodą.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Czy olej napędowy jest mniej zanieczyszczający środowisko niż benzyna?




przez Christophe » 22/11/06, 09:40

Witamy momotopo, oto kilka uwag:

momotopo napisał:10,7 / 5,1 = 2,10 (ponad dwukrotnie)
7,918/4,33 = 1,82 (schodzi)


Hm, jaki jest sens tego raportu?
Porównać zużycie objętościowe i masowe?
2,10/1,82 = 0,85/0,74...


238 g benzyny / 7,918 = 30,05 g/kg benzyny
138 g oleju napędowego / 4,33 = 31,87 g / kg benzyny


Ech, ja bym raczej napisał:
238 g CO2 *100 / 7,918 = 3005 g CO2/kg benzyny lub 2,2 kg/L
138 g CO2 * 100 / 4,33 = 3187 g CO2/kg oleju napędowego lub 2,7 kg/L

cóż, myślałem, że olej napędowy wytwarza mniej CO2. Musisz wierzyć, że nie!!!


Nie, olej napędowy jest cięższą cząsteczką, która zawiera więcej atomów węgla, więc logiczne jest, że uwalnia więcej CO2... Obliczenia spalania znajdziesz na tej stronie:
https://www.econologie.com/equation-de-c ... s-638.html


„Smutna” rzeczywistość (...)


Krótko mówiąc, oznacza to w zasadzie, że liczby podane na początku nie mają większego znaczenia i że sposób jazdy może je znacznie zmienić.


Nie rozumiem Twoich obliczeń...wydaje mi się, że emisję CO100 dzielisz przez 2?
200,133 g = 200 g lub 20 000 g?

Ryzykuję jednak, że będę postrzegany jako zanieczyszczający, a on taki nie jest.

Biedna Francja i jej lobby dieslowe.


Przykro mi, ale koniec twojego rozumowania jest całkowicie stronniczy, oto PRAWDZIWE obliczenia:

Emisje CO2:

Benzyna = 2,2 kg/l
Olej napędowy = 2,7 kg/l

Dlatego odrzucisz 10,7*2,2 = 23,54
A Twój kolega 5,1*2,7 = 13,77

Wnioski: Twój kolega emituje o 41% mniej CO2 na 100 km przejechane na podstawie zużycia paliwa przez producenta... Wynika to z faktu, że efektywna średnia wydajność silnika wysokoprężnego jest lepsza niż silnika benzynowego. Gdyby te 2 wydajności były identyczne, otrzymalibyśmy stosunek 2,7/2,2... To działanie chemiczne... a raczej matematyczne...

ALE BY BYĆ BARDZIEJ PRECYZYJNYM W ODNIESIENIU DO zanieczyszczenia oleju napędowego:

1) konieczne byłoby porównanie 2 pojazdów tej samej „klasy” (masa, moc itp.)
2) musimy wziąć pod uwagę koszty rafinacji CO2: są one wyższe w przypadku oleju napędowego niż benzyny...
3) CO2 nie jest jedyną substancją zanieczyszczającą...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 22/11/06, 09:43

sam17 napisał:Wydaje mi się, że był już taki temat niedawno, ale nie mogę do niego dotrzeć...


Czy to nie byłby ten?

https://www.econologie.com/forums/diesel-et- ... t2536.html

znaleźć tutaj Roll:
0 x
Avatar de l'utilisateur
sam17
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 253
Rejestracja: 14/02/06, 13:57
Lokalizacja: La Rochelle
x 1




przez sam17 » 22/11/06, 09:49

Dziękuję Christophe.

Spodobało mi się najpierw wyszukiwanie oleju napędowego, a potem zanieczyszczeń olejem napędowym, ale w obliczu nieistotności moich wyników rzuciłem ręcznik :/

Po prostu w roztargnieniu przeleciałem wzrokiem po temacie, więc nie uderzyły mnie jego kluczowe słowa.
0 x
--

Cierpliwość jest drzewem, którego korzeniem jest gorzka, której owoce są bardzo słodkie.
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2

Re: Czy olej napędowy jest mniej zanieczyszczający środowisko niż benzyna?




przez drwal » 22/11/06, 10:42

momotopo napisał:[..]Powiedzcie mi, że to znacznie mniej niż moje zużycie. Możesz mieć rację lub możesz się mylić.
NIE. Nie ma co do tego wątpliwości... On konsumuje mniej niż ty.

I biorąc liczby podane przez Christophe'a:
Odrzucisz zatem 9*2,2 = 19,8 kg CO2/100 km (wziąłem średnią wartość twojego zużycia) lub 198 g/km
A Twój kolega 7*2,7 = 18,9 g CO2/100 km lub 189 g/km

W każdym razie twój kolega wytwarza mniej CO2 niż Ty... nawet jeśli różnica nie polega na standardowych warunkach!

Przechodząc do drugiej kwestii, uważam za dość dziwne porównywanie dwóch bardzo różnych pojazdów o dwóch przeciwstawnych stylach jazdy.
Gdybyś odwrócił kierownicę, Twój kolega miałby zużycie od 12 do 15 l/100, a Ty około 5 l/100...

momotopo napisał:Krótko mówiąc, oznacza to w zasadzie, że liczby podane na początku nie mają większego znaczenia i że sposób jazdy może je znacznie zmienić.
Oczywiście !
Dane „wyjściowe” są mierzone w standardowych warunkach w celu ustalenia wiarygodnej podstawy do porównań, czego nie można zrobić, jeśli porównamy Ciebie i Twojego kolegę ze względu na różnice w prowadzeniu...
Zatem początkowe różnice (238 g dla Ciebie i 138 g dla niego, czyli stosunek 1,7 do 1) zostaną zachowane przy identycznych warunkach kierowcy i ruchu...

momotopo napisał:Ryzykuję jednak, że będę postrzegany jako zanieczyszczający, a on taki nie jest.

Biedna Francja i jej lobby dieslowe.
Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko emisję CO2 Taka jest rzeczywistość, zanieczyszczasz bardziej niż on.
„Dieselizacja” flot pojazdów to jeden z rzadkich sposobów, w społeczeństwie konsumpcyjnym takim jak nasze, na zmniejszenie średniego poziomu emisji CO2, niezależnie od tego, czy lobby diesla, czy nie… Roll:

Wyjaśnienie w tej kwestii:
Christophe napisał:
momotopo napisał:cóż, myślałem, że olej napędowy wytwarza mniej CO2. Musisz wierzyć, że nie!!!

Nie, olej napędowy jest cięższą cząsteczką, która zawiera więcej atomów węgla, więc logiczne jest, że uwalnia więcej CO2...
Bardzo prosty sposób na zapamiętanie, w przypadku benzyny mówimy o liczbie oktanowej, a więc cząsteczce C8. W przypadku oleju napędowego mówimy o liczbie cetanowej, a więc o cząsteczce C16.
W przypadku węglowodorowego łańcucha węglowego typu alkanowego, im dłuższy łańcuch, tym bardziej wzrasta stosunek C/H i tym więcej CO2 powstaje podczas spalania na jednostkę masy.
To również wyjaśnia zainteresowanie metanem (który występuje w dużej części w NGV) w celu zmniejszenia emisji CO2.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 22/11/06, 10:50

Christophe napisał:
sam17 napisał:Wydaje mi się, że był już taki temat niedawno, ale nie mogę do niego dotrzeć...


Czy to nie byłby ten?

https://www.econologie.com/forums/diesel-et- ... t2536.html


Mówiłem już kilka razy, co o tym myślę, ale ten „artykuł” Loucheta naprawdę wydaje mi się wątpliwy…

Nawet zwolennik diesli powinien zadać sobie pytanie, zanim przyjmie wszystkie twierdzenia tego pana...
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
pokój_anioł
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 22/08/07, 10:52

Diesel: prawda nie jest transmitowana we Francji




przez pokój_anioł » 22/08/07, 10:56

http://antivoitures.free.fr/2005/12/die ... mpait.html

W przypadku Francuzów i producentów pod uwagę brany jest tylko CO², mimo że jest to najmniej toksyczna substancja zanieczyszczająca dla człowieka!

Diesel: a jeśli źle się z nami?
Jean Louchet, INRIA (National Institute for Research in Automation and Computer Science)

„Oficjalna prawda” o Diesel

Oto wspólne stwierdzenia:

* olej napędowy zużywa mniej
* olej napędowy jest tańszy
* wydajność silnika wysokoprężnego jest wyższa niż w przypadku silnika benzynowego
* żywotność silnika wysokoprężnego jest dłuższa niż silnika benzynowego
* teraz, gdy wszystkie silniki są wyposażone w katalizatory, a silniki wysokoprężne z filtrami cząstek stałych, toksyczne opary są eliminowane i pozostaje tylko CO2.
* olej napędowy zanieczyszcza mniej niż benzyna
* olej napędowy jest lepszy dla warstwy ozonowej
* olej napędowy jest lepszy w porównaniu z efektem cieplarnianym.

Prawie wszystkie te twierdzenia są fałszywe i żadne z nich nie jest całkowicie poprawne. Niestety, jak się przekonacie, poważne źródła informacji na te tematy są przeważnie w języku angielskim i nigdy nie zostały przetłumaczone na język francuski - co niewątpliwie mi odpowiada.

Możliwe - a nawet prawdopodobne - że popełniłem kilka błędów w następujący sposób: w rzeczywistości nie jestem ani chemikiem, ani fizykiem atmosferycznym, ani mechanikiem, nawet jeśli kuchnia angielska, docieranie zaworów i profil kamery są mi całkiem znane. Dziękuję za powiadomienie, a także odniesienia (poważne artykuły naukowe), które mogą uzupełniać lub przedstawiać różne punkty widzenia.

Z poniższej analizy wynika wniosek: bez względu na to, czy jesteśmy użytkownikami oleju napędowego, czy też nie, jesteśmy ofiarami propagandy niebezpiecznej dla naszego zdrowia i planety.

Elementy celu

benzopyrenes

W 1984 roku firma Calspan (Buffalo, Michigan) wykazała, że ​​stężenie benzopirenów w mocach silników wysokoprężnych do samochodów osobowych było około 100 razy wyższe niż w silnikach wysokoprężnych do pojazdów ciężarowych (oraz w znikomych stężeniach w silnikach benzynowych). Te benzopireny są głównymi czynnikami atmosferycznymi odpowiedzialnymi za raka. Wyniki nigdy nie opublikowane w literaturze naukowej, ponieważ pochodzą (mówimy o oparach!) z prac zleconych wewnętrznie przez producentów samochodów (w szczególności VW), a których dowiedziałem się bezpośrednio w 1984 r., ponieważ dzięki mojej pracy znałem inżynierów Calspan, którzy dokonywali pomiarów .

W praktyce oznacza to, że jeden samochód z silnikiem Diesla zanieczyszcza (w ujęciu rakotwórczym) tyle samo, co około trzydziestu naczep! Dwadzieścia lat później cisza, spowodowana jedynie moimi drobnymi i próżnymi gestami (wydaje się, że jestem wrażliwy) i, w przeciwnym kierunku, jakąś wielką propagandą ze strony PSA wskazującą palcem na CO2 jako główną substancję zanieczyszczającą (jeśli to prawda, zakazajmy zatem Perriera i Quézaca!)

Wzmocnienie alergennej mocy pyłków poprzez emisję oleju napędowego

Aby dodać warstwę (jeśli można to powiedzieć), oto kilka stron na ten temat, dostarczonych przez niemieckiego przyjaciela, który powiedział mi, że europejskie normy dotyczące cząstek zostały przekroczone w niektórych niemieckich miastach (tak sobie wyobrażamy we Francji!), i że ludzie zaczęli podejmować kroki prawne przeciwko władzom w tej sprawie.

epidemiologia

Magazyn „Que Choisir” ostatnio zaryzykował rozpowszechnianie prawdy. Podsumuję artykuł: emisje pojazdów z silnikiem Diesla spowodowały, w samych francuskich miastach iw roku 2002, od 6450 do 9500 dodatkowych przypadków zgonów z powodu raka dróg oddechowych w porównaniu z tym, co miałoby miejsce, gdyby te same pojazdy były zasilane benzyną. Ten krótki artykuł jest właściwie podsumowaniem raportu AFSSE (zob http://www.afsse.fr/documents/Rapport_1.pdf) przeprowadzonej w 2004 r. na wniosek rządu francuskiego. Raport AFSSE jest znacznie bardziej szczegółowy i interesujący: pokazuje, że olej napędowy w dalszym ciągu powoduje znacznie więcej zgonów z powodu chorób krążeniowo-oddechowych niż z powodu samego raka układu oddechowego. Całkowitą liczbę zgonów spowodowanych drobnymi cząsteczkami w atmosferze (głównie olejem napędowym) szacuje się na 31700 2000 zgonów w 60 r. we Francji (raport AFSSE, s. 30000): w porównaniu do 7000 XNUMX z powodu tytoniu i około XNUMX XNUMX z powodu wypadków drogowych. Nie wolno nam też zapominać, że jeśli istnieje palenie bierne (i na szczęście znacznie spadło od czasu wprowadzenia ustawy Evina), zdecydowana większość z tych 30000 XNUMX dotyczy samych palaczy i każda osoba musi wziąć na siebie odpowiedzialność; z drugiej strony dieslizm jest częściej bierny niż aktywny (tak mi się wydaje!). Oznacza to, że olej napędowy zabija wbrew sobie znacznie więcej ludzi niż wypadki drogowe i tytoń razem wzięte!

Umieszczamy etykiety odstraszające na paczkach papierosów, dobrze. Na co czekamy również na pompy diesla na stacjach benzynowych?

Jeśli nic się nie zmieni, perspektywy na 2020 rok są tragiczne.

Obecnie ustalono, że Mikrocząsteczki benzopirenu (dokładnie te, których nie może zatrzymać żaden filtr, o wielkości mniejszej niż około 10 mikronów) przenikają przez barierę płucną i dostają się do krążenia krwi. Nie znamy wszystkich narządów, do których mogą się przyczepić, ale ustalono już, że mózg jest jednym z celów, ponieważ te same cząsteczki oleju napędowego znajdują się w mózgach ssaków laboratoryjnych narażonych na opary oleju napędowego. Podejrzewa się, że cząsteczki te sprzyjają pojawianiu się guzów mózgu.

Widziałem także artykuł na temat raka jajnika spowodowanego przez olej napędowy: kobiety narażone na emisję oleju napędowego mają 3,5-krotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika (International Journal of Cancer, Vol. 111, Issue 2, Sierpień 2004)

Tlenki azotu NOx

„Szczyty zanieczyszczeń” dużych miast europejskich wynikają z przekroczenia maksymalnych dozwolonych stężeń NOx. Obecnym środkiem zaradczym stosowanym we Francji jest ograniczenie ruchu lub nawet całkowity brak działań. Więc kto wytwarza NOx?

W silniku benzynowym wytwarzanie NOx jest z natury niskie. W silniku zbudowanym bez specjalnych środków ostrożności iloczyn stężeń NOx i CO jest w przybliżeniu stały. Ustawienie „bogatsze” daje mniej NOx i więcej CO, ustawienie „ubogie” (dużo powietrza i mało benzyny) na odwrót. Bardzo wątpliwa „kontrola zanieczyszczeń” w ramach obowiązkowej kontroli technicznej ustala maksymalny poziom emisji CO, ale nie ma minimum, co jest równoznaczne z zachęceniem do wytwarzania NOx, który zmienia się w przeciwnych proporcjach. Katalizowane silniki benzynowe (katalizatory z potrójnym efektem, obowiązkowe od 1991 r., Jak sądzę) mają elektroniczną kontrolę nasycenia, która utrzymuje produkcję NOx na bardzo niskim poziomie. Ta elektroniczna regulacja nie jest możliwa w przypadku silników wysokoprężnych, w których produkcja NOx pozostaje zawsze wysoka pomimo katalizatorów (tylko dwustronnego działania). Krótko mówiąc, diesle pozostają głównym źródłem NOx.
...

W niektórych krajach, zwłaszcza w Japonii, podjęto już konkretne środki polityczne gdzie wszelki ruch pojazdów z silnikiem Diesla (nawet pojazdów użytkowych) jest zabroniony na obszarze metropolitalnym Tokio. Zakaz ten staje się coraz bardziej powszechny i ​​powiedziano mi, że obecnie przeprowadzana jest poważna operacja mająca na celu konwersję istniejących pojazdów z silnikami wysokoprężnymi na silniki benzynowe. Nie wiem, czy ta operacja jest wspierana finansowo przez państwo.

Norwegia (kraj o niskiej gęstości zaludnienia, ale opinii publicznej świadomy problemów zdrowotnych i zmian klimatycznych) w tym roku (2005) podniósł alarm, ponieważ sprzedaż oleju napędowego osiągnęła 30% ogółu nowych samochodów: Ministerstwo Transportu uważa, że ​​próg bezpieczeństwa zdrowotnego został przekroczony, a rząd przygotowuje działania wysoce odstraszające.

W Danii udział oleju napędowego pozostał niski w związku z dobrymi informacjami dla konsumentów i obecnością: specjalny podatek „diesel” w wysokości 8000 koron (1100 euro) rocznie na pojazd.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie odsetek turystyki związanej z silnikami wysokoprężnymi jest znikomy, rząd federalny przygotowuje środki mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powodowanego przez samochody ciężarowe (które są jednak stosunkowo niższe w przypadku tych dużych silników, patrz wyżej). To właśnie w Stanach Zjednoczonych badania nad wpływem oleju napędowego na zdrowie są najliczniejsze i bardziej szczegółowe, chociaż prawdopodobnie dotyczy to najmniej krajów rozwiniętych.

We Francji, kraju o dość dużej gęstości zaludnienia, 70% rejestracji nowych pojazdów osobowych to olej napędowy i nie podjęto żadnych działań. Hiszpania i Belgia znajdują się w podobnych sytuacjach.
...
http://antivoitures.free.fr/2005/12/die ... mpait.html

Dziwi mnie, że Francuzi są słabo poinformowani... (wciąż naciski ze strony lobby, ale to nawet nie jest w ich interesie, nie rozumiem... :?? :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 22/08/07, 13:09

0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 130