Oxfam: To przechodzi przeze mnie (Gest miesiąca)

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Oxfam: To przechodzi przeze mnie (Gest miesiąca)




przez Christophe » 02/12/06, 21:13

Ta wiadomość nie ma nic reklamującego, ale myślę, że warto się nią z wami podzielić.

Dzisiaj idąc na nasze "zakupy" (cukier i prezenty świąteczne dla ciekawskich) do lokalnego sklepu Oxfam (gdzie niektóre produkty są taniej niż w lokalnym Carrefourze...), natknąłem się na naklejkę „To przechodzi przeze mnie”…

Zaintrygowany chciałem dowiedzieć się więcej i wziąłem trochę ulotek (oprócz naklejki, która jutro będzie naklejona na naszym Twingo)... Generalnie pomysł jest taki:

Jedna rada/gest miesięcznie dla lepszego świata (społecznie i ekologicznie)

http://www.capasseparmoi.be

Przykład na grudzień: „W grudniu moje partie są zrównoważone i uczciwe!”

Wśród prezentów dla dzieci preferujemy gry edukacyjne, plenerowe lub drewniane. Unikaj zabawek zasilanych bateriami i gadżetów, które szybko się męczą. Jeśli nie jest to możliwe, zdecyduj się na akumulatory, bardziej przyjazne dla środowiska i znacznie tańsze w użyciu. Pomyślmy też o grach pobudzających wyobraźnię, to często te, które bawią najbardziej!


następujące: http://www.ecoconso.be/article401.html

Partnerzy (m.in.):

Obraz
http://www.madeindignity.be
http://www.ecoconso.be
0 x
uratować planetę
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 128
Rejestracja: 10/11/06, 19:05
Lokalizacja: Paryż




przez uratować planetę » 03/12/06, 14:17

To fajna inicjatywa, a przypomnień o ekologii i gestach, postawach, które warto przyjąć, żeby działać obywatelsko, nigdy za wiele.
0 x
Razem możemy zmienić
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 03/12/06, 20:20

Nasuwa się tu ciekawe pytanie, które zadałem sobie jakiś czas temu. To sprawiedliwy handel. Do tej pory nie kupowałem tego rodzaju produktu, ponieważ uważałem, że nie „dokładnie” reprezentuje on etykietę i że każdy może twierdzić, że działa w ramach sprawiedliwego handlu, aby zwiększyć swoją sprzedaż, trochę tak, jak niektórzy robili to przed etykietą ekologiczną.

Na ich stronie: http://www.commercequitable.org/accueil/
nadal jest trochę niejasno i nadal nie widzę niczego, co wyraźnie byłoby sprzeczne z tym, co powiedziałem powyżej.
Czy byłby ktoś lepiej udokumentowany w tym temacie, żeby mnie oświecić?
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 04/12/06, 10:59

Myślę, że Zac żywi urazę do Maxa, ale nie wiem dlaczego...
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Targol
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1897
Rejestracja: 04/05/06, 16:49
Lokalizacja: Region Bordeaux
x 2




przez Targol » 04/12/06, 11:09

abyssin3 napisał:Nasuwa się tu ciekawe pytanie, które zadałem sobie jakiś czas temu. To sprawiedliwy handel. Do tej pory nie kupowałem tego rodzaju produktu, ponieważ uważałem, że nie „dokładnie” reprezentuje on etykietę i że każdy może twierdzić, że działa w ramach sprawiedliwego handlu, aby zwiększyć swoją sprzedaż, trochę tak, jak niektórzy robili to przed etykietą ekologiczną.

Na ich stronie: http://www.commercequitable.org/accueil/
nadal jest trochę niejasno i nadal nie widzę niczego, co wyraźnie byłoby sprzeczne z tym, co powiedziałem powyżej.
Czy byłby ktoś lepiej udokumentowany w tym temacie, żeby mnie oświecić?


Twoje pytania są uzasadnione, abysin3.

Sprawiedliwy handel jest dobry, ponieważ:
  • marże uzyskane na produktach rozkładają się bardziej sprawiedliwie pomiędzy producentami i dystrybutorami.
  • W niektórych przypadkach ta dodatkowa składka przeznaczona jest na finansowanie infrastruktury szkolnej, medycznej itp.

Sprawiedliwy handel jest zły, ponieważ:
  • Wprowadza to producentów w logikę zależności Północ/Południe, która czasami wiąże się z niszczeniem upraw spożywczych w celu zastąpienia ich uprawami przeznaczonymi na eksport.
  • Służy do zapewnienia i z czystym sumieniem firmom, które postrzegają to jedynie jako argument handlowy. Na przykład kawę Max Havelaar „fair trade” można znaleźć w szwajcarskiej kawiarni Mc (Cra)Do.
  • Większość marek „sprawiedliwego handlu”, takich jak Max Havelaar, bierze pod uwagę tylko sektor produkcyjny. Tak więc, jeśli producentom gwarantuje się otrzymanie „rozsądnej” części ceny sprzedaży, nie dotyczy to wcale niedopłacanych dokerów załadowujących łodzie, marynarzy, którzy ryzykują życie na stercie pływającej rdzy i wreszcie zmuszeni pracownicy supermarketów na pół etatu, którzy dzielą się okruchami pozostawionymi im przez żarłocznych akcjonariuszy.


Krótko mówiąc, jeśli podstawowa koncepcja jest dobra, jej zastosowanie do pojedynczego ogniwa w łańcuchu nie wystarczy.
Obecnie jedynym 100% sprawiedliwym handlem jest bezpośredni zakup od producenta (na przykład za pośrednictwem AMAP)...

I tak, sprawiedliwy handel niekoniecznie oznacza Północ/Południe!!!
0 x
„Każdy, kto wierzy, że wykładniczy wzrost może trwać w nieskończoność w skończonym świecie, jest głupcem lub ekonomistą”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 04/12/06, 11:20

Drwal napisał:Myślę, że Zac żywi urazę do Maxa, ale nie wiem dlaczego...


Gniii? :zaszokować:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 04/12/06, 11:26

Targol napisał:Krótko mówiąc, jeśli podstawowa koncepcja jest dobra, jej zastosowanie do pojedynczego ogniwa w łańcuchu nie wystarczy.
Obecnie jedynym 100% sprawiedliwym handlem jest bezpośredni zakup od producenta (na przykład za pośrednictwem AMAP)...

I tak, sprawiedliwy handel niekoniecznie oznacza Północ/Południe!!!


+1... Poza tym, nawet jeśli bronię zasady sprawiedliwego handlu (który gdybyśmy żyli w "sprawiedliwym" świecie nie mieliby nawet powodu istnieć) to uważam, że sprawiedliwy handel nie rymuje się ze zrównoważonym... .

Jestem przekonany, że kilogram afrykańskiej kawy pochodzącej ze sprawiedliwego handlu wyemituje więcej CO2 z „drzewa do filiżanki” niż przemysłowa kawa brazylijska. W szczególności ze względu na efekt masowej produkcji... to samo dotyczy bawełny (powiedzmy sobie jasno, mówię TYLKO o poziomie CO2)

Nie dlatego ich nie kupujemy (ale nie systematycznie), ale mimo wszystko… to pytanie zasługuje na zadanie. Oczywiście w przypadku innych substancji zanieczyszczających (zwłaszcza nawozów, na które „małych” nawet nie stać) jest prawdopodobnie odwrotnie… i wtedy społeczny gest sprawiedliwego handlu nie ma „ceny”!
0 x
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 04/12/06, 11:54

Drwal napisał:Myślę, że Zac żywi urazę do Maxa, ale nie wiem dlaczego...


powitanie

Więc wyjaśnię ci to; i to nie tylko przeciwko maxowi; Pineau i Consort są również celem.

Z jednej strony mamy firmy, od rzemieślników po MŚP zatrudniające 150 pracowników, które produkują z ogromnymi ładunkami (opakowania boazerii, tylne półki samochodowe itp.), a z drugiej strony mamy intrygantów, którzy wykorzystują osoby niepełnosprawne w CAT.

koszty CAT już im opłaciliście z podatków pośrednich, a przede wszystkim zakłócacie konkurencję w taki sposób, że pozbawiacie pracy tysiące ludzi dla akcjonariuszy Max lub Pineau.

dzisiaj we Francji rdzewieją dziesiątki tokarek do drewna, ponieważ CAT przejęły rynek (- droższe niż Chińczycy).

Więc winię Maxa za to, że nie jest bisnessmanem gotowym na zarobienie jak najwięcej pieniędzy (taka jest zasada), a ukrywa się za pomocą humanitarną, aby zaangażować się w niewolnictwo we Francji :evil:

Podatnik płaci, rekiny zbierają, a przedsiębiorcy (w szlachetnym znaczeniu tego słowa) umierają

@+ :zmarszczyć brwi:
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)
To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 04/12/06, 20:34

Targol napisał:[...] Obecnie jedynym 100% sprawiedliwym handlem jest bezpośredni zakup od producenta (na przykład poprzez AMAP)...[...]
Niełatwo kupić kawę, czekoladę, banany czy komosę ryżową, zgodzisz się...

Mówiąc o AMAP, czy ktoś zna tę sieć: http://www.paysans.fr/

Jest reklamowany na Econo i wygląda atrakcyjnie...



Zac napisał:[...] Z jednej strony mamy firmy, od rzemieślników po MŚP, zatrudniające 150 pracowników, które produkują z ogromnymi ładunkami (opakowanie boazerii, tylne półki samochodowe itp.); a z drugiej strony mamy intrygantów, którzy wykorzystują osoby niepełnosprawne w KOT. […] Więc to, za co obwiniam Maxa, to to, że nie jest bisnessmanem gotowym na zarobienie maksimum pieniędzy (taka jest zasada), to chowanie się za pomocą humanitarną w celu zaangażowania się w niewolnictwo we Francji: zło:[... ]
Mówiłem o typowo importowanych produktach z półkuli południowej, na niczym innym nie widziałem etykiety Maxa Havelaara, nie wiedziałem też, że jest notowana na giełdzie...
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 04/12/06, 20:43

powitanie

Max ma swoją kawę zapakowaną w bretońskie CAT : Evil: (wierzę, że redon)

@+
0 x
Powiedział zebra, Freeman (zagrożone rasy)

To nie dlatego, że jestem con Staram się nie robić inteligentne rzeczy.

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 125