Zawartość CO2 energii

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Neno92
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 13/10/15, 10:00

Zawartość CO2 energii




przez Neno92 » 13/10/15, 10:06

Witam,

Uwaga dla miłośników zawartości CO2, mam dwa pytania dotyczące zawartości CO2 w energiach:

- po pierwsze: dlaczego stosowanie w przyszłości metody średniej do obliczania zawartości CO2 nie byłoby właściwe? (wysłałoby zły sygnał) Trudno mi to sobie wyobrazić.

- czy masz pojęcie ile może być warta zawartość CO2 w gazie obliczona metodą marginalną?

Mówiąc bardziej ogólnie, dyskusja na temat zawartości CO2 w energiach (zwłaszcza energii elektrycznej) byłaby dla mnie bardzo interesująca, ponieważ stanowi to główne wyzwanie w walce ze zmianami klimatycznymi.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79120
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 13/10/15, 10:18

Witam i zapraszam,

Jeśli chodzi o elektryczność, oto kilka dość dokładnych liczb: https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... t8139.html

Jeśli chodzi o twoje 2 metody, czy możesz je tutaj podać?
0 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Zawartość CO2 w energiach




przez moinsdewatt » 13/10/15, 14:22

Neno92 pisze:Witam,

Uwaga dla miłośników zawartości CO2, mam dwa pytania dotyczące zawartości CO2 w energiach:.....


Czy spojrzałeś na stronę ADEME. Z pewnością musi tam istnieć.
0 x
Neno92
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 13/10/15, 10:00

Zawartość CO2 energii




przez Neno92 » 14/10/15, 17:15

Amoes dobrze podsumował dwa podejścia do zawartości CO2 w elektryczności:

„Zawartość CO2 w różnych rodzajach energii umożliwia ustalenie bilansu emisji w zależności od zużycia energii i wyjaśnienie wyborów inwestycyjnych w zakresie wyposażenia energetycznego.

Zawartość CO2 ocenia się według dwóch konwencji:

- albo w emisjach bezpośrednich w wyniku zużycia energii przez konsumenta;

- albo w analizie cyklu życia (LCA), aby uwzględnić emisje wynikające z użytkowania energii, ale także emisje wynikające z łańcuchów dostaw i transformacji energii (produkcja, transport, dystrybucja do konsumentów itp.).

Istnieje kilka metod oceny: metoda średnia i metoda krańcowa.

Średnia metoda:
Metoda uśredniania, opisana w Notatce de framing opublikowanej przez ADEME w 2005 r. (NoteCO2_ademe.pdf), opiera się na sezonowym podziale konsumpcji i produkcji, uwzględniając w ten sposób charakterystyczne zróżnicowanie sezonowe między latem a zimą na podstawie historycznej.

W celu rozróżnienia zastosowań obliczana jest średnia zawartość godzinowa, dzienna, miesięczna lub sezonowa, a następnie przydzielana proporcjonalnie do rozkładu zastosowań. Należy zauważyć, że notatka ta została częściowo zaktualizowana w 2008 r. przez ADEME w Regard sur le Grenelle, w szczególności w odniesieniu do zawartości CO2 w ogrzewaniu elektrycznym.

Metoda ta ogranicza się do ustalenia bilansu emisji CO2 i nie pozwala oszacować emisji dodatkowej lub unikniętej kWh.

Ponadto przedstawia on, tak jak został opracowany przez ADEME i EDF, pewne niespójności:

- Uwzględnione wartości zostały obliczone na podstawie historycznej 1998-2003. Dla lepszej aktualnej oceny warto te wartości zaktualizować i tym samym uwzględnić import energii elektrycznej,…

- Produkcja CWU jest uważana za produkcję podstawową, której część jest związana z sezonowością...

- Straty instalacji elektrycznej, które są prawie proporcjonalne do produkcji, nie powinny być również przypisywane do produkcji podstawowej, ale rozłożone…

- Ostatecznie wartości są obliczane w bezpośrednich emisjach i uwzględniają tylko CO2. Aby ocena była bliższa rzeczywistości, lepiej byłoby przeprowadzić obliczenia w ramach analizy cyklu życia i wszystkich gazów cieplarnianych.

Według stowarzyszenia Négawatt (zob. Zawartość CO2 w elektryczności: kwestia celów!), po skorygowaniu tych niespójności, zawartość CO2 w elektryczności obciążenia podstawowego wyniosłaby 43 gCO2/kWh (w porównaniu do 40 wcześniej) i 265 gCO2/kWh w przypadku ogrzewania elektrycznego (w porównaniu do 180 wcześniej).

Metoda marginalna:
Metoda krańcowa, zastosowana przez RTE w książce Zawartość CO2 w kWh energii elektrycznej w 2007 roku, umożliwia pomiar zawartości CO2 w obciążeniu krańcowym wokół jego aktualnej mocy. Innymi słowy, umożliwia ocenę wpływu dodatkowej lub unikniętej kWh na emisje gazów cieplarnianych.

Metoda krańcowa w opracowaniu i metoda przyrostowa:
Te dwie metody, metoda krańcowa w fazie rozwoju (RTE, Zawartość CO2 w elektrycznych kWh (2007)) oraz metoda przyrostowa (Gaz de France, Raport Komisji ds. Energii (2008)), umożliwiają ocenę konsekwencji głębokiej zmiany we flocie produkcyjnej.

Mieszanka zaproponowana przez Gaz de France w 2007 roku dla ogrzewania elektrycznego to: „67% gaz ziemny (50% cykle łączone, 17% turbiny spalinowe), 10% olej opałowy (turbiny spalinowe), 13% węgiel, 10% energia jądrowa”. Stąd zawartość CO2 w energii elektrycznej do celów grzewczych wynosi około 608 gCO2eq/kWh.

W przypadku opracowywanego obecnie przez RTE podejścia z wykorzystaniem metody krańcowej nie podano wartości dotyczącej zawartości CO2 w ogrzewaniu elektrycznym. Dla zastosowań podstawowych, biorąc pod uwagę rozwój energetyki odnawialnej w najbliższych latach, zawartość CO2 w 2020 roku szacowana jest na 400 gCO2eq/kWh"
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 15/10/15, 18:20

Problem polega na tym, że podejście do emisji zredukowanych do samego CO2 z każdej „energii pierwotnej” (kolejna wątpliwa koncepcja) jest skrajnie uproszczone…

CO2 stanowi jedynie około 10% emisji powstających w szczególności w wyniku spalania węglowodorów. : Evil:

Oznacza to, że ignorujemy 90% rzeczywistych zanieczyszczeń generowanych (między innymi) przez samochody, czy to pod względem wagi, czy objętości...

2-litrowy silnik pracujący na biegu jałowym (1000 obr./min) pochłania powietrze nadające się do oddychania i odrzuca co minutę równoważną objętość śmiercionośnego gazu, odpowiadającą ponad 1.2 kg i ponad 1m3 (1000 litrów/minutę) czyli powietrze potrzebne do ŻYCIA 50 osobom.

Daje to wyobrażenie o tym, co emituje 100 samochodów zatrzymanych na zatłoczonym bulwarze (powietrze niezbędne dla 5000 osób!). :zaszokować:
0 x
Neno92
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 13/10/15, 10:00

Zawartość CO2 energii




przez Neno92 » 16/10/15, 09:18

Tak, to prawda, ważne jest, aby nie ograniczać się tylko do emisji CO2, ponieważ niektóre gazy cieplarniane mają znacznie większy wpływ na globalne ocieplenie. Dlatego mówimy o ekwiwalencie CO2: ekwiwalent CO2 oznacza potencjał ocieplenia globalnego (GWP = prosty sposób porównania różnych gazów cieplarnianych wpływających na system klimatyczny) GHG, obliczony przez równoważność z ilością CO2, która miałaby taki sam GWP.

Zawartość CO2 jest zatem obliczana w ekwiwalencie CO2 (geCO2/kWh, „e” oznacza ekwiwalent), aby uwzględnić wpływ wszystkich gazów cieplarnianych, a nie tylko CO2.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 16/10/15, 13:03

Dzięki za informacje powyżej. 8)

... I myślę, że „g” w geCO2/kWh oznacza „globalny”. :?
0 x
Neno92
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 13/10/15, 10:00

Zawartość CO2 energii




przez Neno92 » 16/10/15, 13:30

g oznacza gramy, mówimy w gramach ekwiwalentu CO2/kWh
0 x

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 160