Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym (rodnikami) 200 razy silniejszym niż CO2

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym (rodnikami) 200 razy silniejszym niż CO2




przez Christophe » 06/02/22, 11:55

Wodór i efekt cieplarniany: aktualny punkt.

Rozmawialiśmy o tym tu i tam od kilku miesięcy, żeby scentralizować informacje o potencjał efektu cieplarnianego wodoru Tworzę ten temat z ciekawego komentarza do filmu o Jean-Luc Perrier (ci, którzy nie wiedzą: search.php )



Baudouin z Crombrugghe

Bądź ostrożny z entuzjazmem do wodoru.

Był to temat kontrowersji tego lata na IPCC, co skłoniło mnie do zmiany zdania.
Postrzeganie siebie jako „n°1” w wodorze wydaje się bardziej polityczną modą niż wynikiem dogłębnej refleksji.

Silnik wodorowy nie sprawia żadnych problemów, ale problemy szczelności i nieszczelności są niedoceniane i nie deklarowane.
Nawet najlepsze zbiorniki nigdy nie są całkowicie zamknięte: na przykład te z samochodów na wodór mogą być puste w ciągu kilku tygodni, nawet gdy pojazd stoi.

Idealne uszczelnienie nie istnieje z wodorem, który jest najmniejszą cząsteczką.

Podczas spalania wodór uwalnia tylko parę wodną, ​​co skłoniło polityków do pokładania nadziei w tym nowym gazie w walce ze zmianami klimatycznymi… Ale sam wodór pośrednio przyczynia się do globalnego ocieplenia.
Wodór jest silnym, krótkotrwałym, pośrednim gazem cieplarnianym, który po uwolnieniu jest 200 razy silniejszy niż dwutlenek węgla, kilogram na kilogram.

Wodór reaguje tworząc przyziemny ozon, który również przyczynia się do efektu cieplarnianego.
Wodór rozkłada się również na parę wodną w stratosferze, co również przyczynia się do efektu cieplarnianego.
Wodór jest tak silnym pośrednim gazem cieplarnianym, że MOŻE OGRANICZAĆ KORZYŚCI KLIMATYCZNE Z WYSIŁKÓW DEKARBONIZACJI.
Po uwzględnieniu tych skutków atmosferycznych korzyści dla klimatu wynikające z zastąpienia paliw kopalnych wodorem stają się mniej oczywiste, nawet jeśli wodór jest wytwarzany z odnawialnej energii elektrycznej.
... I to ostrzeżenie pochodzi od naukowców, a nie od polityków.
Sektor wodorowy ryzykuje fiasko, gdy wyborcy zdają sobie sprawę, że jest to forma „zielonego prania”.

Prawdziwa obserwacja:

Doskonałe uszczelnienie nie istnieje w przypadku wodoru, ponieważ jest to najmniejsza cząsteczka.
... A ponieważ wodór oddziałuje 200 razy bardziej niż CO2, policz: wystarczy jeden stojący zbiornik na 200 i stopniowo traci wodór w wyniku wycieku, aby wyrównać wpływ i zniwelować wszystkie korzyści klimatyczne.
Krótko mówiąc, jest to wystarczający powód, aby zdyskwalifikować sektor wodorowy… i przekierować inwestycje poczynione w tym sektorze na bardziej inteligentne i prawdziwie chroniące klimat.
Istnieje wystarczająco dużo innych technologii (magazynowanie bezwładnościowe, kriogeniczne, grawitacyjne,...) buforów energii jako alternatywy.
https://www.revolution-energetique.com/ ... ue-le-co2/
https://www.euractiv.fr/section/energie ... limatique/
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez Christophe » 06/02/22, 12:57

Film objaśniający w języku angielskim na temat problemu H2:

0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez sicetaitsimple » 06/02/22, 14:08

Nie mam zdania na temat wspomnianego w artykule 200 GWP.

Natomiast porównujemy wszystko pod względem ilości:

- z jednej strony CO2 powstający głównie w wyniku spalania węglowodorów, w tempie od 30 do 40 GT/rok (jestem zbyt leniwy, aby szukać dokładnej liczby między CO2 a CO2 + inne gazy cieplarniane)
- z drugiej strony, jaki byłby skutek wycieków wodoru w produkcji, transporcie i dystrybucji wodoru w bardzo „wodorowej” przyszłości.

Nie sądzę, żeby producenci wodoru chcieli stracić jakąkolwiek część swojej produkcji przez wycieki, sieci H2 są (jak na te, które już istnieją, zaopatrując rafinerie i inne branże) szczególnie zadbane, choćby ze względów bezpieczeństwa.

Krótko mówiąc, 100, 200 lub 500 tak naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ będzie bardzo mało wycieków, w przeciwnym razie nie będzie rozwoju mniej lub bardziej zielonego wodoru poza sektorami, w których jest on „cząsteczką wodoru”, ze względu na jego właściwości fizykochemiczne , a nie jego wartość opałowa, której się poszukuje.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez Christophe » 06/02/22, 14:18

Cóż, wszystko to jest przy założeniu przyszłego społeczeństwa wodorowego (ze źródeł odnawialnych lub syntezy jądrowej)… które zastąpiłoby 100% paliw kopalnych…

200 razy to nie nic!

Hej, nie zauważyłem logo EDF w filmie : Lol:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez sicetaitsimple » 06/02/22, 14:29

Christophe napisał:Cóż, wszystko to opiera się na założeniu przyszłego społeczeństwa wodorowego (ze źródeł odnawialnych lub syntezy jądrowej)… które zastąpiłoby
200 razy to nie nic!
:


Nie przeczytałeś dobrze, ani artykułu, ani mojej prozy!
200 to nic, ponieważ dotyczy tylko wycieków H2, które będą minimalne, z wyjątkiem potępienia wykorzystania H2 poza jego niewymiennymi zastosowaniami.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez Christophe » 06/02/22, 14:34

Jeśli tak... przeczytałem i zrozumiałem... dziękuję, że wziąłeś mnie za idiotę! :płakać:

Wykonaj więc to obliczenie w rogu stołu: zastąp 100% obecnych dżuli kopalnych dżulami H2...

I załóżmy, że przeciek 1%, pomnóż przez 200... a otrzymasz ekwiwalent CO2... to nie będzie NIC w porównaniu z zastąpioną emisją CO2!!

Coś innego ?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez sicetaitsimple » 06/02/22, 14:48

Christophe napisał:Jeśli tak... przeczytałem i zrozumiałem... dziękuję, że wziąłeś mnie za idiotę! :płakać:

Wykonaj więc to obliczenie w rogu stołu: zastąp 100% obecnych dżuli kopalnych dżulami H2...

I załóżmy, że przeciek 1%, pomnóż przez 200... a otrzymasz ekwiwalent CO2... to nie będzie NIC w porównaniu z zastąpioną emisją CO2!!

Coś innego ?

1% wycieku w sieci wodorowej? Wydawało mi się to ogromne. Ale zróbmy...
Ale nie mam zamiaru pomnożyć przez 200, ale przez 10, ponieważ gęstość H2 jest około 20 razy mniejsza niż CO2, a GWP jest zredukowany do kg.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez Christophe » 06/02/22, 14:48

Jesteś głupi czy głupi?

Musisz myśleć masywnie!
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez sicetaitsimple » 06/02/22, 15:51

No to róg stołu...

1MWh (termiczne) z paliwem kopalnym zrobię to za Ciebie przy wartości oleju opałowego około 260kgCO2/MWh, tylko do spalania (bez wydobycia, transportu, rafinacji) musimy w sumie iść do 300kg/MWh .
1MWh H2 to 30kg H2. Przy 1% nieszczelności (co kwestionuję, ponieważ nie jest to zgodne z bezpieczeństwem lub rozwojem H2), byłoby to 0,3 kg/MWh lub przy GWP 200 ekwiwalent CO2 równy 60 kg/MWh.

PS: Konkretyzuję, że nie jestem zaciekłym zwolennikiem uogólnionego wdrażania H2, wbrew temu, co mogą sugerować moje posty!
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Re: Wodór jest pośrednim gazem cieplarnianym 200 razy silniejszym niż CO2




przez Christophe » 06/02/22, 16:15

Bin tutaj to nie było takie skomplikowane... widzisz, w masie jest łatwiej! Jest przejrzysta i czysta!

Tak więc korzyść jest taka sama jak w przypadku H2 ze współczynnikiem 5 rzędu wielkości!

Zwłaszcza, że: to trochę mniej niż 30 kg, a ogniwa paliwowe mają lepszą sprawność niż silniki cieplne... ale skomplikowana sprawność magazynowania H2 obniża ogólną sprawność cyklu "studni przy kole...

Więc ostatecznie jest to prawdopodobnie wielki hit z paliwami płynnymi... a nawet trochę mniej dobry! Musimy mieć na ten temat temat forum...

Dopiero okaże się, jaki jest realistyczny % przecieków… Właśnie zapytałem Baudouina de Crombrugghe

1% nie wydaje mi się aż tak duży.
1 x

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 163