Termosyfon z elektrycznym podgrzewaczem do kolby

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33

Termosyfon z elektrycznym podgrzewaczem do kolby




przez Philippe Schutt » 03/01/21, 20:29

Witam,
Wykonałem bardzo prosty i ekonomiczny montaż, który rozgrzewa mój balon elektryczny. Myślę, że to działa dobrze, więc udostępniam tutaj.
obwód ecs.jpg
obwód termosyfonu
Circuit ecs.jpg (88.54 KiB) Wyświetlono 5647 razy


Podstawowy
po prostu odwróć gorący przepływ z kotła i przepuść go przez mały płytowy wymiennik ciepła (mniej niż 100 €). Wreszcie wielkość wymiennika będzie zależała od średnicy rury, również nie powinna spowalniać przepływu. U mnie kocioł 11kw czyli wymiennik 25kw i złączki 3/4'' (mniejszych nie znalazłem)
Wtórny
Na wylocie z wymiennika postawiłem termostat V3V ustawiony na 25°. Zauważ, że używam go w odwrotnym przepływie. Rzeczywiście, zwykle mierzy na wyjściu, podczas gdy ja chcę mierzyć wejście. Tak więc wyjście staje się wejściem i odwrotnie : Chichot: . Zablokowałem też dopływ ciepłej wody, w rzeczywistości ma tylko 2 drogi. Cóż, byłoby to wyjście, gdybym go nie zablokował. : Chichot:

Tak więc, gdy nagrzewa się po stronie wymiennika, otwiera się po stronie niebieskiej, przy czym strona czerwona/niebieska jest zawsze otwarta, a termosyfon jest instalowany aż do zbiornika. Ciepła woda pobierana przy niskim przepływie pochodzi ze zbiornika i przez wymiennik; w rezultacie balon stygnie wolniej. Za pomocą zimnego balonu udaje mi się zmieszać wodę o temperaturze około 35°. Jak ciągniesz na wysokich obrotach to wymiennik ochładza się, V3V się zamyka i wszystko idzie z balonika.
Mając zaledwie 80 cm gorącej kolumny, mój 150-litrowy zbiornik nagrzewa się w ciągu +-2h i nie zauważam żadnych problemów z ogrzewaniem.
Mój syn zrobił taki sam montaż na 300L na ziemi, wylot ciepłej wody na górze, więc wysokość kolumny 2m. Tam jest fajniej, niewiele zostaje do podgrzania, dopóki balon nie jest w połowie gorący. Z drugiej strony idzie szybko, jak klasyczny system z zaworem lub 2 cyrkulatorami, tylko dużo taniej i pewniej.

Ograniczenie: kocioł musi emitować wodę o temperaturze 65° lub wyższej z powodu choroby legionistów. Więc idealny do kotłów na drewno i pelety, mniej na gaz...

Ponieważ byłem bardzo zadowolony, zrobiłem to samo dla panelu słonecznego:
IMG_20210103_200948.jpg
IMG_20210103_200948.jpg (446.24 KB) Oglądane razy 5647
IMG_20210103_201009.jpg
IMG_20210103_201009.jpg (466.36 KB) Oglądane razy 5647
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2485
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 359

Re: Termosyfon elektryczny podgrzewacz balonu




przez Forhorse » 03/01/21, 22:43

Nie możesz mieć twardej wody lub musisz zaplanować możliwość regularnego odkamieniania wymienników.
W przeciwnym razie tak w zasadzie może to tylko działać.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33

Re: Termosyfon elektryczny podgrzewacz balonu




przez Philippe Schutt » 03/01/21, 23:49

W rzeczywistości jest przestrzeń między płytami. Pierwszy montaż zrobiłem 1 lata temu i na razie jest czysty.
Opróżniłem obieg solarny na zimę i też jest czysty. Cóż, ten nie przekracza 50°, więc mniejsze ryzyko.
Planuję też kiedyś dołożyć zmiękczacz wody. Muszę tylko znaleźć tanio... Udało mi się przetestować dodanie CO2 do wody, poprawia smak, ale nie osady wapienne na kranach. Może nie zostawiłem go na wystarczająco długo... żeby być widzianym
0 x

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 201