Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza w cyrkulatorze grzewczym?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza w cyrkulatorze grzewczym?




przez newstarnord » 16/10/20, 09:44

Witam,

Mam ogrzewanie z kotłem olejowym i obiegiem wody. Kocioł ma niską temperaturę.
Problem polega na tym, że przy temperaturze wody w kotle 40° nie ma problemu.
Z drugiej strony, przy temperaturze 70° w tym miejscu słyszymy krążące mikropęcherzyki powietrza, po czym pompa cyrkulacyjna wydaje nienormalny dźwięk.

Jak pokonać te pęcherzyki powietrza; muszę określić:
- Czy ciśnienie nie spada (a więc nie ma wycieków): 1,2 bara
- Czy automatyczne otwory wentylacyjne wyrzucają mikropęcherzyki powietrza z bardzo małą prędkością (wlewam trochę octu do zaworu odpowietrznika i widzę, że co 30 sekund pojawiają się bardzo małe pęcherzyki powietrza); Więc to na pewno problem z powietrzem.
- Że wymieniłem zbiorniczek wyrównawczy i że zjawisko się nasiliło; Musiałem wprowadzić więcej powietrza
- Że nie chcę spuszczać, bo w obiegu jest środek neutralizujący, nie chcę go stracić
- Przed wymianą zbiornika wyrównawczego miałem hałas + ciśnienie, które nienormalnie rosło do 70°
- Tam ciśnienie jest stabilne, ale hałas się zwiększył
- odpowietrzyłem kaloryfery, ale nie spuściłem dużo powietrza; żadne grzejniki nie wydają bulgoczącego dźwięku

Jak przezwyciężyć te pęcherzyki powietrza, wiedząc, że obecnie nie mogę spuścić wody i zainstalować separatora powietrza?
Podnieść obwód do 70° i wyłączyć kocioł, otworzyć wszystkie termostaty i poczekać, aż temperatura spadnie, a następnie odpowietrzyć?
Mam stary syfon w górnej części instalacji, czy powinienem go wymienić (nie mogę tego sprawdzić, bo wylot powietrza jest pod kątem 90°)?
Ta stara pułapka działała, kiedy ostatnio opróżniałem instalację.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6458
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza




przez Macro » 16/10/20, 10:02

Czy masz grzejnik z różnych materiałów... Kiedyś w moim systemie grzewczym miałem grzejnik aluminiowy z recyklingu, podczas gdy te na parterze były żeliwne, a te na podłodze ze stali .... Miałem dokładnie to problem z mikropęcherzykami powietrza...Ponieważ aluminiowa chłodnica została usunięta z pętli.....Nigdy więcej zmartwień...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza




przez Ahmed » 16/10/20, 10:31

Zgadzam się z Macro: to musi być korozja elektrolityczna i wytwarza pęcherzyki gazu (a nie powietrza)... Oprócz usunięcia części materiału, można zmieszać z wodą w obiegu środek pasywujący. To proste i skuteczne rozwiązanie.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza




przez newstarnord » 16/10/20, 10:45

Witam,

Mam grzejnik stalowy, z którego korzystam bardzo mało: jego kurek jest normalnie zawsze zakręcony (chyba że dzieci go dotkną), bo to klimatyzator, który ogrzewa tę część domu. W przeciwnym razie pozostałe grzejniki są żeliwne.

Myślę, że stal jest kompatybilna z żeliwem, ponieważ moje rury grzewcze są ze stali czarnej?
0 x
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza




przez newstarnord » 16/10/20, 11:15

Z drugiej strony miałem problem z uszczelnieniem mojego podstawowego cyrkulatora: za mocno dokręciłem śrubę odpowietrzającą (myślałem, że
można go było przykręcić jak w cyrkulatorze Wilo), w efekcie pękł o-ring.

Nie mając oringa wymieniłem na uszczelkę 15x21 nasączoną masą uszczelniającą, działa, nie ma wycieków, ciśnienie jest stałe; czy to możliwe, że ta uszczelka przepuszcza powietrze, ale nie przepuszcza wody? Jak wyczytałem gdzieś w necie (porowatość powietrza)?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza




przez Christophe » 16/10/20, 12:14

Czy to nie byłaby po prostu kawitacja? Które zostanie stłumione przez wzrost ciśnienia w obwodzie?

1.2 bara to niewiele jak na obieg grzewczy...

Oto jak poprawnie obliczyć ciśnienie niezbędne do uniknięcia kawitacji: izolacja-cieplna/zbiornik-wzbiorczy-regulacja cisnienia-i-montaz-t9118.html
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza w cyrkulatorze grzewczym?




przez Ahmed » 16/10/20, 12:27

Nie rozumiem co masz na myśli pisząc "kawitacja"?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza




przez sicetaitsimple » 16/10/20, 12:59

Christophe napisał:Czy to nie byłaby po prostu kawitacja? Które zostanie stłumione przez wzrost ciśnienia w obwodzie?

1.2 bara to niewiele jak na obieg grzewczy...


To możliwe ...

Ale jeśli tak, łatwo to sprawdzić. Jeśli wszystko idzie dobrze przy 40°C i 1,2 bara, wystarczy podnieść ciśnienie o różnicę prężności pary nasyconej między wodą o temperaturze 40°C a wodą o temperaturze 70°C. Gdyby to była czysta woda (zapominamy o dodatkach) byłoby to około 0,25 bara.

Newstarnord musi więc sprawdzić, co dzieje się przy 70°C i ciśnieniu od 1,4 do 1,5 bara.

Edytuj dla Ahmeda, którego postu nie widziałem: kawitacja jest (zwykle lokalnym) zjawiskiem w przepływie cieczy, w którym następuje częściowe odparowanie poruszającego się płynu. Oczywiście im cieplejszy płyn i im bliżej jego temperatury parowania, tym większe ryzyko kawitacji.
0 x
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza w cyrkulatorze grzewczym?




przez newstarnord » 16/10/20, 14:05

Dobra spojrzę na to.

Ale jest 6m wysokości statycznej, więc 0,6 + 0,2 zaokrąglone do 1 bara = 1 bar ciśnienia w zbiorniku wyrównawczym (dom z grzejnikiem na górze i kotłem na dole; obieg grzewczy jest tylko na jednym piętrze). Lub ciśnienie instalacji 1,2.

A kiedy miałem 1,5 bara, miałem to zjawisko, z wyjątkiem tego, że ciśnienie wzrosło nienormalnie do 2 barów ze starym zbiornikiem wyrównawczym (który był napompowany do 1 bara, jak sądzę). Ten stary wazon miał ponad 12 lat, myślałem, że pochodzi od niego.

I tak naprawdę zjawisko to nie jest zlokalizowane w konkretnym miejscu, które „rozbrzmiewa” wszędzie w rurach.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Rozwiązanie mojego problemu z mikropęcherzykami powietrza w cyrkulatorze grzewczym?




przez Christophe » 16/10/20, 14:17

Umieść 2.5 bara bezpośrednio !! : Chichot:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 358