Hay vs ogród kuchenny na żywo

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Hay vs ogród kuchenny na żywo




przez Paul72 » 23/02/20, 10:56

Witam,

Od dłuższego czasu uprawiam ziemię, w tym siano jako źródło pożywnej ściółki (co najmniej 8 lat to zdecydowanie lepiej niż słoma...).
Mam to szczęście, że mam ziemię, część z bardzo dobrą, żyzną i głęboką glebą, ale po północnej stronie zabudowań (zimno przez 6 miesięcy, latem gorąco i wilgotno, ponieważ niedaleko jest dużo drzew i osłoniętych od wiatrów). Kolejna część to naturalne użytki zielone (bogate w ponad 50 gatunków roślin) z bardziej przeciętną glebą, kwaśną i kamienistą, skałami o głębokości od 0 do 40 cm (średnio 25 cm). ale raczej wysoce wydajne (miejscami do 2 m wysokości przed koszeniem). Działka ta jest bardzo nasłoneczniona, południowa stok lekko nachylona, ​​a gleba gliniasto-krzemionkowa dość dobrze się nagrzewa.
Mam około 150mXNUMX ogródka warzywnego z każdej strony.
Problemy teraz (bo jeśli nie jestem naprawdę leniwy, to wolę nie marnować czasu na bezużyteczne wysiłki i przez to być wydajnym. Co jest całkiem dobrą definicją...):
Mogę wyprodukować wystarczająco dużo siana rocznie, aby teoretycznie pokryć do 400 lub nawet 500 m² ogrodu warzywnego (według danych did67), ale konkretnie, ponieważ poruszanie się na duże odległości jest męczące, teraz wolę używać go w bezpośrednim sąsiedztwie ( nawet jeśli oznacza to powiększenie ogródka warzywnego na „złej” glebie)
Tak więc z dala od wszystkiego, na północy, ale z dobrą glebą, pomysł polegałby na zainspirowaniu mnie uprawami pod trwałymi osłonami, z wykorzystaniem „zielonego nawozu”, samego lub w mieszance. Tutaj głównie potrzebowałbym porady, nie jest to metoda, z którą jeszcze nie eksperymentowałem. I oczywiście celem nie jest zakopanie ich, jak zalecają podręczniki „dobrego ekologicznego ogrodnika”, ale pozostawienie tej pracy małym mieszkańcom ziemi.

ta północna ziemia będzie przeznaczona głównie pod uprawę marchwi, porów, selera, fasoli, grochu, dyni, ziemniaków, truskawek, sałatek itp., która sprzyja krótkiemu sezonowi, wilgotności otoczenia, lubi głębokie gleby. Ideałem byłoby więc a priori zasianie zielonego nawozu na początku jesieni w celu zajęcia gruntu, ale mieszanki, która sprawi, że duża biomasa będzie miała dobre wiosenne pokrycie i uniknięcie niechcianych wschodów (żyto, gorczyca, inne?). odstępy między rzędami i kultura pracy w lecie z rzeczami takimi jak gryka i koniczyna (inne?)
I ta ziemia już otrzymuje krótki produkt, gdy jest trochę (głównie truskawek)

A więc strona południowa jest już (mniej więcej, za mało zeszłorocznego lata) pełna siana. Produkowane na miejscu, bo tutaj nigdy nie ma straconej beli we wszystkich gospodarstwach (brak w tym roku, w tej chwili karmią kiszonką)
nie będzie to zaskoczeniem, ale poprawa stanu gleby po kilku latach jest dość spektakularna. W tym na środku pola gdzie zostawiam około połowy siana do ściółkowania rzędów młodych drzewek owocowych (o tak, posadziłem i zaszczepiłem kilkaset lol).

Pozostało tylko wstawić zdjęcia... kolejny odcinek

Ostatnia rzecz: zaproponowano mi książkę Didiera na Boże Narodzenie (z którym kilka lat temu omawiałem kwestie siana w innym forum), przeczytałam z wielką przyjemnością! : Wink:
1 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Adrien (były nico239) » 10/03/20, 00:32

Ze zdjęciami rzeczywiście zobaczymy lepiej : Wink:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Paul72 » 13/03/20, 21:13

Witam,

Tak, byłoby lepiej, ale nie wiem jeszcze, jak to zrobić tutaj (jest tu host zdjęć?)
Mógłbym ci pokazać ogród warzywny na środku łąki. właściwie gdyby nie kwitnąca rzepa, trudno byłoby ją znaleźć w środku trawy : Chichot:
Na razie zadowalam się tym, że trawa rośnie (z braku świeżego siana), a jak tylko muszę coś posadzić (cebule za małe z zeszłego roku, na przykład szalotki), pociągnięcie kosy spalinowej na krótko i porządna gruba warstwa słomy żytniej i trawy (na razie mam tylko taką, siano będzie musiało poczekać jeszcze miesiąc zanim zacznie się robić).
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Adrien (były nico239) » 14/03/20, 00:30

W przypadku zdjęć jest to bardzo proste, wystarczy przeciągnąć je w oknie swojego posta

Spójrz poniżej, jest zakładka załączniki
Zdjęcie „pojawi się” tam
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Christophe » 14/03/20, 12:04

Adrien (ex-nico239) napisał:W przypadku zdjęć jest to bardzo proste, wystarczy przeciągnąć je w oknie swojego posta


No więc!!! :zaszokować:

Właśnie mi powiedziałeś, że przeciąganie i upuszczanie jest możliwe na forum! : Chichot: : Chichot: : Chichot:
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Adrien (były nico239) » 14/03/20, 14:27

Christophe napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:W przypadku zdjęć jest to bardzo proste, wystarczy przeciągnąć je w oknie swojego posta


No więc!!! :zaszokować:

Właśnie mi powiedziałeś, że przeciąganie i upuszczanie jest możliwe na forum! : Chichot: : Chichot: : Chichot:


Ach tak :? :? :?

Używam tego tylko do wszystkich „ruchów”, jeśli to możliwe.

Ale cały czas pracuję myszką z podwojoną paletą, więc może być łatwiej niż samą myszką

Przyznaję, że zrobiłem to bez zastanowienia.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Christophe » 14/03/20, 14:53

Moim zdaniem jest to funkcja, na którą pozwalają najnowsze wersje przeglądarek… ponieważ brak powiadomienia o forum nie mówiąc o tej funkcji!

Krótko mówiąc, tym lepiej! 8)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Adrien (były nico239) » 14/03/20, 14:59

Christophe napisał:Moim zdaniem jest to funkcja, na którą pozwalają najnowsze wersje przeglądarek… ponieważ brak powiadomienia o forum nie mówiąc o tej funkcji!

Krótko mówiąc, tym lepiej! 8)


Nawigator? IE, Chrome i spółka?

Osobiście używam Palemoon od... Firefoxa stał się niemożliwy do dostosowania, więc jest dzierżawa
0 x
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez Paul72 » 25/03/20, 09:37

W tej chwili, biorąc pod uwagę temperatury najbliższych 10 dni (zima...), wszystko dzieje się w szklarni: fasolka szparagowa (w końcu fioletowa) się skończyła, marchew też, mnóstwo sałatek i ziemniaki BF15, które są gotowe do dobry start (również na zewnątrz, te zapomniane). pomidory korzystają z upału w ciągu dnia i twardnieją od nocnego chłodu. Z kolei papryczki, melony i ogórki jeszcze ciepłe w domu...

Mała obawa w przypadku galaretek: mogą ucierpieć migdały, morele i brzoskwinie. chwilowo jest ograniczona do -1°C, ale gdyby spadła do -3°C, młode zarodki mogłyby tam przejść.

na zewnątrz zmiażdżyłem działkę, na której za mały miesiąc (albo duże dwa tygodnie) będą sadzone ziemniaki pod osłoną siana (które będzie trochę zielone)
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Ogród warzywny w sianie vs. żywy baldachim




przez izentrop » 25/03/20, 10:15

Zacząłem sadzonki w szklarni po wniesieniu kompostu, 40 litrów odkażonego moczu, uderzeniu grelinette i krokodyla.

Czy możemy już tam sadzić fasolę? Nie pomyślałem o tym, zaraz to zrobię. Zanim wyjdą, zimny okres minie.
Zrobiłem test temperatury na głębokości kilku cm, powyżej 15°. Jak głęboko przeprowadza się ten test w zasadzie?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 367