Połączenie Mppt

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Toilahyene
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 17/02/20, 22:36

Połączenie Mppt




przez Toilahyene » 18/02/20, 09:16

cześć
pomóżcie mi, pracuję nad tym od 2 tygodni i zabrakło mi pomysłów ...
10-watowy panel słoneczny podłączony do 30 A mppt ładuje akumulator 12 V, 33 AH.
na wyjściu LOAD podłączony jest termostat 12V W1209, który aktywuje wentylator 12v, gdy temperatura przekroczy 23 ° C.
ale po osiągnięciu tej wartości wentylator odbiera impuls, następnie mppt spada do 5 V, odcina się, a następnie uruchamia ponownie na tym samym schemacie pętli.
z inną słabszą baterią, ta sama usterka.
mppt jest ustawiony na 14,4 V przy maksymalnym naładowaniu i 12,8 V przy maksymalnym rozładowaniu dla akumulatora.
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić to zjawisko i jak mogę to naprawić?

W1209-LED-Digital-termostat-Temperature Control-Precyzyjny Termometr-Thermo-Controller-Switch-module-DC-12V.jpg
W1209-LED-Cyfrowy-termostat-Kontrola temperatury-Wysoce precyzyjny termometr-Termo-sterownik-Przełącznik-Moduł-DC-12V.jpg (37.79 KB) Konsultowano 6356 razy
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: połączenie mppt




przez izentrop » 18/02/20, 09:38

Witam,
5 V wskazuje, że bateria jest całkowicie rozładowana.

PV o mocy 10 W o tej porze roku wytwarza maksymalnie 5, a zatem 0,4 A przy 12 V, ale prawdopodobnie nie jesteś we Francji, aby mieć tak wysokie temperatury ...

Akumulator 33 Ah ładuje się przy 3,3 Ah przy C / 10, wyjmij to w ogóle nie odpowiednią ładowarkę i podłącz fotowoltaikę do akumulatora za pomocą tylko diody Schottky'ego szeregowo i tam twój wentylator będzie działał bez ryzyka za akumulator i bez niepotrzebnych strat.

Edycja: po prostu umieścisz obraz. Ten termostat zużywa zbyt dużo na mały panel (2 godziny słońca tylko do zasilania elektroniki), wolisz mechaniczny termostat
Obraz
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: połączenie Mppt




przez ENERC » 18/02/20, 14:05

Jeśli fotowoltaika jest emitowana w 12V, można ją podłączyć bezpośrednio do wentylatora. Wentylator zacznie powoli obracać się w kierunku 6 V, a następnie zwiększy prędkość obrotową wraz ze wzrostem energii słonecznej.
Jeśli konieczne jest wyregulowanie wentylatora, umieść MOS na + z siatką podłączoną do termostatu. (nasycenie MOS zajmuje co najmniej 5 V, w przeciwnym razie nagrzeje się).
W przypadku systemu akumulatorów wymagany jest większy panel.
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: połączenie Mppt




przez ENERC » 18/02/20, 14:15

ENERC napisał:Jeśli fotowoltaika jest emitowana w 12V, można ją podłączyć bezpośrednio do wentylatora. Wentylator zacznie powoli obracać się w kierunku 6 V, a następnie zwiększy prędkość obrotową wraz ze wzrostem energii słonecznej.
Jeśli konieczne jest wyregulowanie wentylatora, umieść MOS na - z siatką podłączoną do termostatu. (nasycenie MOS zajmuje co najmniej 5 V, w przeciwnym razie nagrzeje się).
W przypadku systemu akumulatorów wymagany jest większy panel.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: połączenie Mppt




przez izentrop » 18/02/20, 15:24

Łał !! To zależy od cech. Dla mosfetu jego próg i wartość rsd przy tym napięciu.
0 x
Toilahyene
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 17/02/20, 22:36

Re: połączenie mppt




przez Toilahyene » 19/02/20, 08:37

izentrop napisał:Witam,
5 V wskazuje, że bateria jest całkowicie rozładowana.

napięcie na zacisku akumulatora wynosi 12,5 V, a kiedy podłączam bezpośrednio wentylator, obraca się równie mocno na jednej z moich baterii
0 x
Toilahyene
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 17/02/20, 22:36

Re: połączenie mppt




przez Toilahyene » 19/02/20, 08:40

izentrop napisał:wyjmij to nie odpowiednią ładowarkę i podłącz fotowoltaikę do akumulatora za pomocą tylko diody Schottky'ego szeregowo, a tam twój wentylator będzie działał bez ryzyka dla akumulatora i bez niepotrzebnych strat.

mppt służy do ochrony akumulatora, aby nie rozładował się powyżej określonego progu i nie ładował się zbyt mocno.
dioda Schottky'ego nie może jej zastąpić, co poradzi sobie z przeładunkiem / rozładunkiem?
0 x
Toilahyene
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 17/02/20, 22:36

Re: połączenie mppt




przez Toilahyene » 19/02/20, 09:21

izentrop napisał: wolisz mieć termostat mechaniczny

to może być jednak rozwiązanie dla 12v?
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: połączenie mppt




przez izentrop » 19/02/20, 10:14

Toilahyene napisał:
izentrop napisał: wolisz mieć termostat mechaniczny

to może być jednak rozwiązanie dla 12v?
Nie dba o napięcie, to tylko kontakt, który otwiera się i zamyka z temperaturą. Możesz go pobrać z lodówki HS, zmieniając jego kalibrację.
Toilahyene napisał:dioda Schottky'ego nie może jej zastąpić, co poradzi sobie z przeładunkiem / rozładunkiem?
Zapobiegnie to rozładowaniu akumulatora do PV w nocy.
Nie ryzykujesz uszkodzenia akumulatora, maksymalny prąd, który może dostarczyć twoja PV to 10/12 = 0.8 A, 33 / 0.8 => ładowanie akumulatora 41 AH zajmie co najmniej 33 godzin pełnego słońca.

Następnie musisz znać napięcie jałowe PV przy maksymalnym nasłonecznieniu. Jeśli jest to 14 lub 15 V, minus spadek napięcia 0.2 V na diodzie, wystarczy, aby zapewnić prąd ładowania podtrzymującego. Jeśli jest to 17 V, możesz użyć zwykłej diody. https://www.ni-cd.net/accusphp/theorie/charge/plomb.php
Uważamy C / 30 za opłatę konserwacyjną, 33/30 = 1.1 A, raczej będziesz w 1/60, nawet w 17 V.

Twoja ładowarka MPPT nadaje się do ładowania około 10 A i 100 AH akumulatora, w dużej mierze przewymiarowanego.
Toilahyene napisał:napięcie na zacisku akumulatora wynosi 12,5 V, a kiedy podłączam bezpośrednio wentylator, obraca się równie mocno na jednej z moich baterii
Spróbuj na żywo na akumulatorze (z bezpiecznikiem szeregowym, w przeciwnym razie, jeśli wykonasz niewłaściwy manewr, będzie to obwód, który będzie dymił), ale ponieważ zużywa 40 mA, gdy jest pusty i 80, gdy przekaźnik jest przełączony, lepiej go odłączyć poza użytkowaniem, inaczej jak powiedziałem, tracisz 1 do 2 godzin ładowania dziennie, aby zasilić ten elektroniczny termostat.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 154