Kocioł na drewno w serii z kotłem olejowym niskotemperaturowym

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Kocioł na drewno w serii z kotłem olejowym niskotemperaturowym




przez newstarnord » 21/01/19, 10:05

Witam,

Rozważam nowe rozwiązania oszczędzania paliwa w naszym zakwaterowaniu; izolacja itp., itp.

Mam pytanie o ogrzewanie. Zastanawiam się nad możliwością włączenia kotła na drewno w szereg z naszym kotłem olejowym czyli niskotemperaturowym Viessmann Vitola Biferale. W ten sposób przez większość dni (ale nie stale, bo niektórych dni zapomnimy lub będziemy nieobecni) zrobilibyśmy ognisko, aby podgrzać 1000-litrowy balon z wodą do 90°.

Mieszkanie ma potencjalną powierzchnię 160 m2, ale obecnie w użyciu jest tylko 100 m2.

Problem polega na tym, że w obecności temperatury wody 90°, jak zachowa się regulacja kotła paliwowego?

Następnie, za pomocą regulatora łańcuchowego kotła na drewno (który byłby dość podstawowym kotłem), czy można ustawić dokładną temperaturę wody?

Czy korpus grzewczy bojlera olejowego jest już w stanie wytrzymać temperaturę 90°?

Z góry dziękuję

Xavier
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79356
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Christophe » 21/01/19, 11:20

Witam i zapraszam tutaj.

Ogrzewanie w kotle na drewno jest restrykcyjne, jest interesujące tylko wtedy, gdy można dostać tanie drewno (= robisz to sam…). Osobiście próbowałem przez 2 lata, ale szybko się poddałem, zwłaszcza ze względu na CWU... o 6 rano musiałem załadować drewno, żeby o 8 wziąć prysznic... Miałem też deom 15 kW z suwakiem regulacyjnym.

Dlaczego myślisz o montażu seryjnym?

Wolałbym raczej zrobić montaż równoległy niż szeregowy...trzeba tylko pamiętać o zaworach w odpowiednich miejscach.

Oto temat, który pokazuje równolegle montaż drewna + oleju opałowego: Ogrzewanie izolacja / sprzęgająca kocioł z drewna i paliwa planie i-schematu t8843.html

Mój montaż (również niskotemperaturowy) był taki: ogrzewanie izolacja / drewno-kocioł-new-schematu instalacji CWU-i-szt-t4589.html, ponieważ wymieniłem kocioł na drewno Deom na piec na pelety, który udoskonaliłem dzięki kilku osobistym wskazówkom: ogrzewanie izolacja / Thermorossi-h20-34-error-no-temp-Resis-poprawa-the-spalanie-at-home-t15658.html ale schemat hydrauliczny pozostaje dokładnie taki sam!

Aby odpowiedzieć na Twoje pytania:

newstarnord napisała:Problem polega na tym, że w obecności temperatury wody 90°, jak zachowa się regulacja kotła paliwowego?


To się nie zacznie! : Chichot:

Ale musisz zobaczyć diagram, który masz na myśli, aby precyzyjnie odpowiedzieć!

newstarnord napisała:Następnie, za pomocą regulatora łańcuchowego kotła na drewno (który byłby dość podstawowym kotłem), czy można ustawić dokładną temperaturę wody?


Nie, nie licz! Ale możesz ustawić regulację cyrkulatora kotła na drewno.

newstarnord napisała:Czy korpus grzewczy bojlera olejowego jest już w stanie wytrzymać temperaturę 90°?


Tak i na szczęście!

Nie wahaj się skorzystać z wyszukiwarki forums: search.php
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79356
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Christophe » 21/01/19, 11:27

0 x
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez newstarnord » 21/01/19, 13:20

Dziękuję za odpowiedzi, przeczytam i skompiluję to wszystko, aby lepiej zrozumieć projekt.

Dlaczego myślę o szeregowym połączeniu kotła? Ponieważ jeśli chcemy, aby woda krążyła równolegle w dwóch kotłach, potrzebujemy pętli Tickelmana, jeśli dobrze zrozumiałem; poza tym mój drugi kocioł (ten opalany drewnem) byłby podłączony daleko od pierwszego.

W przypadku CWU byłby on zarządzany przez kocioł olejowy lub kocioł na drewno, ale prawdą jest, że do sterowania cyrkulatorem CWU należałoby zapewnić coś innego niż regulację kotła olejowego, ponieważ gdy kocioł na drewno jest aktywny, pompę CWU należy uruchomić bez uruchamiania palnika olejowego (oczywiście jeśli temperatura zasobnika jest zbyt niska). Chyba, że ​​kocioł olejowy radzi sobie z tym niezależnie od palnika, ale nie wydaje mi się, bo musi chwilowo przełączyć się na "wysoką temperaturę" żeby podgrzać CWU.

Poza tym byłyby problemy z ciągiem, w rzeczywistości komin byłby kominem o długości około 10m, więc potrzebny byłby regulator ciągu? I czy elastyczna rurka dwuwarstwowa jest odpowiednia?

Wszystko to ma dać mi wyobrażenie o kosztach z tym związanych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Did67 » 21/01/19, 19:33

Dla kotła na drewno projekt rozporządzenia to katastrofa ekologiczna. Przekraczamy wszystko, co możemy sobie wyobrazić, a wagi ciężkiej w dolinie Arve, to żart… Trochę przesadzam…

http://www.bois-energie.ofme.org/docume ... 7_2007.pdf

Aby to było znośne, konieczne jest utrzymanie żywego spalania, bez zgaszenia ognia, przy braku spalania kontrolowanego (w kotłach wysokiej klasy spalanie jest kontrolowane przez elektronikę). W ten sposób w wysokiej temperaturze emisje są ograniczone. Pod warunkiem, że drewno jest suche!

A do tego potrzebny jest zbiornik buforowy: dom nie jest bezpośrednio ogrzewany; podgrzewamy dużą ilość wody, w której wtedy regulacja pobierze dokładnie tyle, ile potrzeba...

Pozwala to również uwolnić się od przymusu doładowania bojlera. To już nie kocioł cię kontroluje. Ale to ty odkładasz warstwę kalorii, gdy spada. Dobrze wyliczony bufor umożliwia dogrzanie nocy. I mieć ciepłą wodę (z zanurzonego zbiornika).

Ale to ma swoją cenę.

study_ademe_emission_atmo6_07_2007.pdf
(91.14 KB) Pobrano razy 662
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79356
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Christophe » 21/01/19, 20:17

Tak, masz rację, ale wydaje mi się, że jeszcze nie tak dawno widziałem regulację za pomocą „suwaka” w nowym kotle na drewno!

Moim zdaniem bardzo trudno jest skutecznie regulować spalanie polana elektronicznie*: po prostu dlatego, że ani jakość, ani ilość paliwa w komorze spalania nie jest znana!

Potem zawsze możemy pracować z nadmiarem powietrza (a więc wymuszonym), ale spowoduje to powstanie NOx, jeśli nie będzie sadzy…

Ideałem jest to, co mówisz: dobry wybuch i buforowanie (ale to powoduje straty ...)

* tyleż dla wydajności, co dla zanieczyszczenia...
0 x
newstarnord
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 33
Rejestracja: 21/01/19, 09:52
x 6

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez newstarnord » 22/01/19, 09:03

Tak, rzeczywiście rozważam rozwiązanie ze zbiornikiem buforowym.

W takim razie nie do końca rozumiem, czy można inaczej regulować ogień, niż działając na ciąg (czyli na wlot powietrza)?
Czy konieczna jest regulacja ciągu, w przeciwnym razie temperatura będzie „nieograniczona”?

Jeśli dobrze zrozumiałem, ustawiamy ten regulator łańcuchowy na 85° i gdy temperatura wody kotłowej osiągnie tę wartość, co oznacza, że ​​zbiornik buforowy osiągnął temperaturę docelową, ogień stopniowo maleje, by następnie całkowicie się udusić.

Czy to już pewne, że bez sondy lambda i elektroniki ad-hoc regulacja powietrza jest mniej precyzyjna, a co za tym idzie więcej zanieczyszczeń?
Ale jaki jest koszt kotła z sondą lambda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Did67 » 22/01/19, 11:15

Należy dobrać odpowiednio bufor (pojemność) i kocioł (moc) tak, aby całość ładunku mogła palić się z dużą prędkością, bez ingerencji regulacji poprzez „zmniejszenie ciągu”...

Oczywiście istnieje "pewna" regulacja, poprzez wymiarowanie kominków i wlotów powietrza.

Mówię o „gaszeniu ognia”. Chodzi o to, że regulacja odbywa się za pomocą „zamka błyskawicznego”. Oczywiście temperatura bojlera nie może przekraczać 85/90°, inaczej się zagotuje. W tym miejscu wchodzą w grę parametry, takie jak prędkość cyrkulacji.

Jeśli dochodzi do „zadławienia”, dzieją się dwie niezwykle szkodliwe rzeczy:

a) „gazy” (LZO – lotne związki organiczne) następnie ulatniają się bez spalenia z powodu braku tlenu; jest to podwójnie szkodliwe: plony spadają, a to powoduje emisje zanieczyszczeń (LZO i cząstki - słynna sadza)

b) temperatura ognia spada i dlatego niektóre związki, które są trudniejsze do spalenia, są tylko niekompletne; same konsekwencje.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79356
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Christophe » 22/01/19, 11:19

Did67 napisał:Należy dobrać odpowiednio bufor (pojemność) i kocioł (moc) tak, aby całość ładunku mogła palić się z dużą prędkością, bez ingerencji regulacji poprzez „zmniejszenie ciągu”...


Ten temat może w tym pomóc: izolacja-cieplna/obliczanie-energii-drewna-objętość-balonu-buforowego-termicznego-t4267.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33

Re: Kocioł na drewno szeregowo z niskotemperaturowym kotłem olejowym




przez Philippe Schutt » 23/01/19, 19:32

luzem:
Kocioł na drewno nigdy nie jest bezpośrednio połączony szeregowo z olejem opałowym, jest niekompatybilny z zaworem termicznym chroniącym przed zimnym powrotem.
Przyzwyczailiśmy się umieszczać styk termostatyczny ustawiony na około 40° w dolnej jednej trzeciej części zbiornika, który zapala światło przy piecu. Więc ludzie wiedzą, aby przestać ładować, w przeciwnym razie będą się przegrzewać nawet przy 1000 L!
Jedynym sposobem na prawidłowe spalanie przez długi czas jest płomień odwrócony. 4 godziny płomienia są wspólne dla tych kotłów. Sprawność wynosi w rzeczywistości około 85%, a emisje są niskie.
Do CWU używam płytowego wymiennika ciepła, który pobiera trochę ciepła od strony kotła, od strony zbiornika zamienia się w termosyfon. Proste i może ogrzać każdy balon.
Aby dobrać rozmiar, musisz znać potrzeby domu.
2 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 427