Wskazówki wapienno-konopie Izolacja wewnątrz

Pomoc i doradztwo dla rzeczywistej pracy w nowych lub renowacji, wewnętrzne lub zewnętrzne.
Gruszki
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 21/02/16, 06:16
x 1

Wskazówki wapienno-konopie Izolacja wewnątrz




przez Gruszki » 22/02/16, 15:21

Witam,

Zacząłem robić tynki wewnętrzne starego i małego domu:

PB010204.JPG


Dom: Ten dom ma ponad 100 lat. Został zbudowany z wapna (wykonanego na miejscu) oraz małych i średnich kamieni, wszystko dobrze wymieszane w rodzaju argamasse / konglomeratu dobrze zapakowanego w skrzynie. Wnętrze zostało wybielone.
Ściany mają około 30 cm grubości (trochę cienkie!).
Jedną z cech charakterystycznych tego domu jest to, że został zbudowany przed ogromną skałą, wykorzystując skałę jako tylną ścianę:

P1000944.JPG

Klimat: Klimat jest suchy, bardzo gorący latem (do 40ºC) i zimny zimą (mróz, czasami pada śnieg, minimum -10ºC). Nie pada często.

Zeszłego lata skorzystałem z okazji, aby wykonać dach i powłokę zewnętrzną na bazie wapna hydraulicznego (St Astier) i piasku. Wtedy w ogóle nie myślałem o ociepleniu domu od zewnątrz. Z tego co wyczytałem w forum, zdecydowanie powinienem był o tym pomyśleć!

Dzisiaj zaczynam robić tynki wewnętrzne i pomyślałem, że może czas trochę ocieplić dom.

Wybór jest bardzo podstawowy:
- albo wykonuję powłokę na bazie wapna hydraulicznego i drobnego piasku, wszystko ręcznie
- albo robię to wapnem hydraulicznym i konopiami, ręcznie to samo
- albo najpierw robię warstwę wapna-piasku, a potem kolejną warstwę wapna-konopi (w każdym razie hydraulicznie), wszystko ręcznie.

Moje obawy związane z używaniem konopi są takie, że istnieje potencjalna wilgoć. Czytałem, że konopie nie lubią wilgoci (grzyby).
Wilgoć może pochodzić z samej ziemi (dom tak naprawdę nie ma fundamentu) lub też, co jest znacznie łatwiejsze, ze skały za domem:
P1000756.JPG


Pomiędzy ścianą a skałą, na zewnątrz, jest kanał, który odprowadza wodę i zapobiega jej stagnacji między skałą a ścianą, ale widziałem już krople wody wewnątrz domu, które ślizgały się po skale.

P1010104.JPG

IMGP1750.JPG


Waham się więc postawić konopie z obawy, że zabierze humitie i że zgnije.
Ponadto masoni, z którymi pracuję, nigdy nie używali konopi, więc nie wiem, czy „możemy to przegapić”.

Oczywiście postaram się, żeby woda nie prześlizgnęła się między skałą a ścianą, ale nigdy nic nie wiadomo. Przy okazji, jeśli masz jakieś pomysły... Słyszałem o farbach, którymi mógłbym pomalować skałę na zewnątrz, aby woda nie dostała się do środka.

Płytę też kiedyś będę musiał zrobić... i tu ten sam problem: wapno-konopne czy wapno-piaskowe??

Trzeba powiedzieć, że łatwiej byłoby mi przetransportować konopie: dom jest odizolowany, muszę przepłynąć jezioro łódką, a następnie wsiąść na przyczepkę i ciągnąć minitraktorem. Ale hej, do tej pory robiliśmy wszystko w piasku, więc to mnie nie martwi, to tylko mały szczegół.

Jestem zainteresowany wszystkimi waszymi opiniami i mam nadzieję, że będziecie pobłażliwi w mojej pisowni (nie jestem Francuzem).

Z góry wszystkim dziękuję.

do zobaczenia i dobrego lakierowania!

Gruszki
1 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9

Re: Przegląd ocieplenia wnętrza wapnem i konopiami




przez Raymon » 23/02/16, 09:57

Bardzo dobrą robotę tam zrobiłeś. Nigdy nie robiłem ocieplenia wnętrz tynkiem konopnym, robiłem to trocinami lub sproszkowaną lawendową słomą luzem z placo 10cm. Ale myślę, że lipa konopna to bardzo dobre rozwiązanie, zrobi coś bardzo ładnego i rustykalnego. pozostaje ściana skalna lub wilgoć może być problemem i rzeczywiście lepiej byłoby zrobić ścianę z cegły, a ocieplenie styropianem na tej ścianie byłoby lepsze ale dobre mało ekologiczne.
W transporcie każdy izolator będzie stwarzał problem transportowy, objętość będzie identyczna.
Nawiasem mówiąc, do czego będzie służył główny dom lub dodatkowa rezydencja?
0 x
Gruszki
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 21/02/16, 06:16
x 1

Re: Przegląd ocieplenia wnętrza wapnem i konopiami




przez Gruszki » 23/02/16, 12:37

Dzięki Rajmund za odpowiedź.
Choć zabrzmi to szalenie, ale chcę zachować kamień w środku :). Ponadto straciłbym dużo miejsca, gdybym zamontował partycję, aby ją ukryć. Pomyślałem o wydrążeniu go i zrobieniu małych wbudowanych szafek, aby schłodzić wędliny, sery i alkohole.
W przypadku transportu problemem może być raczej waga i gabaryty.
Innym rozwiązaniem byłoby zrobienie tynku wapienno-piaskowego od wewnątrz w celu ujednolicenia ścian i przerobienie tynku wapienno-konopnego na zewnątrz w celu ocieplenia... Tyle że zmusza mnie to do retuszu na zewnątrz.
Na razie byłoby to cieszyć się domem w wolnym czasie, ale planuję założyć projekt rolniczy w okolicy i zamieszkać tam na stałe.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13692
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Przegląd ocieplenia wnętrza wapnem i konopiami




przez izentrop » 23/02/16, 13:49

Witam,
Wewnątrz zawilgoconych ścian położyłem paroizolację na ścianie, futrzaną i gładką ściankę przeciwpożarową oddzieloną od ściany oraz sztywne panele z wełny mineralnej.
Ciekawy link na temat metod konopnych: http://www.parcduluberon.fr/Un-Parc-a-v ... Le-chanvre
0 x
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9

Re: Przegląd ocieplenia wnętrza wapnem i konopiami




przez Raymon » 23/02/16, 20:40

To prawda, że ​​estetyka kamienia w domu jest bardzo elegancka, a dobra farba izolacyjna, taka jak smoła zanurzeniowa, nie jest zła. Być może zapobiegaj przedostawaniu się wody odpływowej zbyt blisko domu, tworząc zabezpieczenie drugiego kanału kilka metrów dalej.
Swoją drogą, w jakim regionie jesteś?
0 x
Gruszki
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 21/02/16, 06:16
x 1

Re: Przegląd ocieplenia wnętrza wapnem i konopiami




przez Gruszki » 25/02/16, 06:19

Dziękuję izantrop, przejrzałam dokumenty do wykonania tynku i płyty wapienno-konopnej. Najwyraźniej potrzebujesz know-how... którego masoni i ja nie mamy.
Waham się więc zrobić tynk hydrauliczny wapienny + piasek i tym gorzej dla ocieplenia.
Ale mam inne pytania, które wynikają z uderzenia: ponieważ tynk zewnętrzny jest również wapnem hydraulicznym, stwarza problemy, że robię również tynk wewnętrzny wapnem hydraulicznym? Czy powinienem stosować wapno hydrauliczne o niskiej zawartości, czy też nie ma to wpływu na izolację/potliwość ścian?
Raymon, dom jest w Katalonii. Za obraz poszukam, dziękuję!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "remontu, budowy i pracy Nieruchomości: pomocy, porad i metod ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 32