Bufor termiczny: unikać parowania powierzchniowego gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Bufor termiczny: unikać parowania powierzchniowego gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 16/08/21, 13:40

Aby uniknąć lub znacznie ograniczyć parowanie masy gorącej wody z solarnego bufora termicznego (a więc nie gotującej się), konieczne jest zablokowanie kontaktu wody z powietrzem. Myślę, że wystarczy cienka warstwa (2-3mm) płynu, który nie odparowuje i nie rozprowadza się po całej powierzchni. Rodzaj oleju?

Celem jest optymalizacja wewnętrznego parowania my słoneczna podkładka termiczna które przedstawiłem tutaj lata temu.

Solar-termiczny /-solar-bufor termiczny optymalizacji i-naprawy-t4517.html
solar-thermal / cop-d-un-solar-thermal-drains-de-20-ans-d-age-t8220.html

Rzadkie zdjęcie z czasów, kiedy poziom mocno spadł, kiedy wprowadziłem się (2007) ... Naprawiłem i wyizolowałem Solar-termiczny /-solar-bufor termiczny optymalizacji i-naprawy-t4517.html

Obraz

Gdy znajdę odpowiedni produkt do dodania na powierzchnię, otworzę go ponownie ... 15 lat później i dziesiątki MWh w magazynie później, aby zobaczyć, co to jest!

Rzeczywiście: nawet jeśli odparowana woda skrapla się na górnej płycie bufora termicznego, tworzy to „pompę ciepła”, która powoduje, że gorąca woda traci kalorie w buforze… Parowanie basenu stanowi główną część strat grzewczych! W przypadku bufora termicznego powietrze szybko się nasyca efekt jest słabszy ALE temperatura może być znacznie wyższa nagle i tak koniecznie są straty (ucinam grzanie bufora na 65°C bo każdy °C uzyskany w ciągu dnia powyżej 65 °C zostanie utracony następnej nocy...)

Więc 2 pytania:

a) jaki rodzaj oleju byłby najodpowiedniejszy z biegiem czasu i dla zdrowia (w przypadku tamponu wewnętrznego) Warzywa? Silnik ? Hydrauliczny?
A jaką rangę? Bufor waha się od 20 do 70 ° C ...


Jeśli znasz inne produkty, które unoszą się w wodzie i zapobiegają parowaniu powierzchni, to mnie interesuje ...

b) Jaka grubość i jaka ilość jest potrzebna mieć pewność, że warstwa zajmuje jednorodnie całą powierzchnię?

Wiedząc, że po założeniu… bardzo trudno będzie go zdjąć! Więc nie chcę się mylić!

Nie mam problemu z wlaniem do niego 30 lub 50L oleju, ale jeśli potrzeba 200 lub 300L, nie jestem pewien, czy to zrobię!

Bez obaw o testowanie „w okularach”! : Chichot:

Przeczytaj także o buforach termicznych:
izolacja-cieplna / termobeton-bufor-akumulacji-ciepla-t6335.html
Solar-termiczny / a-dom-a-solar-termiczny bufor-prawie-self-t5233.html
Słonecznego termicznego / słonecznego instalacji-the-drewna o-Tygryskowi-z buforem cieplnej t5200.html

Edycja: zdjęcia z 2021 r. tutaj nauka-i-technologia / bufor-termiczny-unikający-odparowywania-gorącej-wody-z-olejem-lub-innym-blokerem-t16964-70.html

Edytuj dodawanie: początek eksperymentu tutaj nauka-i-technologia / bufor-termiczny-unikający-odparowywania-gorącej-wody-z-olejem-lub-innym-blokerem-t16964-100.html # p462217

Obraz

Edit, po 18 miesiącach doświadczeń, w styczniu 2023 parafina wydaje się najlepszym kandydatem:

1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 16/08/21, 13:47

Ach tak, powierzchnia to około 28 m²... 28L produktu stworzy więc warstwę "evapo blocking" o grubości 1 mm... pod warunkiem, że rozprowadzi się na całej powierzchni... i tu mam wątpliwości. ...

ABC? Czy znasz równania napięcia powierzchniowego?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 16/08/21, 14:05

Inne rozwiązanie: połóż X tysięcy piłeczek pingpongowych na powierzchni… ale może to kosztować rękę i nogę!

I mniej skuteczny niż jednorodna warstwa produktu blokująca parowanie...
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14823
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4302

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez GuyGadeboisTheBack » 16/08/21, 14:09

Jeśli pomieszczenie nie ma skomplikowanego kształtu, izolująca osłona (przykrycie bąbelkowe) na basen może załatwić sprawę ...
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 16/08/21, 14:13

Owszem kształt jest prostokątny ale nie bo nie dałoby się go poprawnie zaaplikować: są tam górne punkty mocowania wymiennika, rurki pompujące i napełniające...więc nie da się łatwo nałożyć plandeki...i skuteczność plandeki jest redukowane, ponieważ nigdy nie nakłada się równomiernie na powierzchnię, szczególnie w temperaturze 50 ° C lub więcej!

Dlatego potrzebujemy produktu "samopoziomującego się"... Co pozostaje do znalezienia... i w jakiej cenie (5 € za L ok... 50 € za L nie warto!).

Na razie poza olejem nie widzę.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 16/08/21, 14:14

W przeciwnym razie, bądźmy szaleni, zebrałbym kilka beczek niskoaktywnych odpadów nuklearnych i wrzuciłby trochę boru do wody… czy ktoś ma jakieś tropy do tego rodzaju produktu? : Lol: : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Obamot » 16/08/21, 15:17

Jest rozwiązanie twojego problemu, ale najpierw pozwolę odpowiedzieć „fizykowi” :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14823
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4302

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez GuyGadeboisTheBack » 16/08/21, 15:40

Parowanie.JPG
Evaporation.JPG (91.41 KiB) Oglądane 4451 razy

https://www.sciencesetavenir.fr/nature- ... l-eau_4937
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Christophe » 16/08/21, 15:44

Ciekawy facet ale 45% to nie 100%... technika, którą cytujesz to woda pitna... ja to woda stojąca...

Dobra warstwa oleju to -100% parowanie ... a priori
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Re: Podkładka termiczna: unikać parowania powierzchni gorącej wody z olejem lub innym produktem blokującym?




przez Obamot » 16/08/21, 16:33

GuyGadeboisLeRetour napisał:Parowanie.JPG
https://www.sciencesetavenir.fr/nature- ... l-eau_4937
Wodorotlenek wapnia pływa?


ABC2019 napisał:z jednej strony nic z tej „nowej fizyki” nie jest sprzeczne z wielkimi zasadami fizyki

Więc co tam
Ostatnio edytowane przez Obamot 16 / 08 / 21, 16: 48, 1 edytowany raz.
0 x

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Ahmed i goście 148