Mapowanie wszechświata

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Mapowanie wszechświata




przez izentrop » 08/01/18, 09:17

Myślę, że wiedza o tym, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy, interesuje każdego. W każdym razie odkrycia astrofizyki zawsze mnie fascynowały.

Wszystko zaczęło się od 7 Samurajów, kiedy ogłosili, że wszechświat się rozszerza i zmierza w stronę jednego punktu: wielkiego atraktora.
Ówczesny luminarz powiedział im (mniej więcej): „nieważne co, twoja kariera jest zrujnowana” :zaszokować:
Dzięki efektowi Dopplera zastosowanemu do światła byliśmy w stanie zarejestrować kierunek i prędkość każdego obiektu niebieskiego, a następnie umieścić to wszystko w dużych komputerach, aby stworzyć trójwymiarową mapę o średnicy 3 miliardów: widzialny wszechświat pomnożony przez ekspansję.

Bardzo sympatyczna Hélène Courtois wyjaśnia to lepiej ode mnie
Odkrywczyni w sensie geograficznym, a raczej kosmograficzna, bo dzięki jej pracy wiemy nieco lepiej, gdzie we Wszechświecie się znajdujemy, na dość zawrotnych odległościach. Rzeczywiście, po Układzie Słonecznym jest nasza galaktyka, Droga Mleczna, zaliczana do Grupy Lokalnej, która sama wchodzi w skład zestawu około 1 tysiąca innych galaktyk, supergromada w Pannie, która jest - nawet uwzględniona od czasu jej odkrycia przez naszego gościa w 2014 roku w jeszcze większej supergromadzie o nazwie Laniakea. To odkrycie zapewniło mu miejsce na liście 50 najbardziej wpływowych osobistości we Francji: https://www.franceculture.fr/emissions/ ... -du-cosmos


Na zdjęciach jest jeszcze lepiej. Istnieje nawet kilka atraktorów i odstraszaczy, które równoważą to wszystko. To teoria, która potwierdza się z dnia na dzień i która potrzebuje jeszcze więcej danych, aby się wzmocnić.
1 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Mapowanie wszechświata




przez Bardal » 08/01/18, 11:15

Wystawne... Absolutnie wystawne...

A kto powiedział, że nauka to coś innego niż poezja?...
1 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Mapowanie wszechświata




przez Bardal » 09/01/18, 21:32

Aż dziwne, że nikt inny się tym nie interesuje...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Mapowanie wszechświata




przez izentrop » 09/01/18, 23:53

To nie może być wystarczająco ziemiste. : Mrgreen:

Wiemy na przykład, że Galaktyka Andromedy pędzi w naszą stronę z zawrotną prędkością i że nasze dwie galaktyki spotkają się… za 5 miliardów lat… To szaleństwo, prawda?
Tak naprawdę nie jest to nic poważnego, bo Ziemia już dawno zostałaby pochłonięta przez Słońce, które stało się czerwonym olbrzymem, ale gdyby tak nie było, przestrzeń zaludniona jest głównie przez pustkę, prawdopodobieństwo zderzenia jest bardzo małe .

To nawet nie są przepowiednie Nostradamusa, gdyż coraz lepiej rozumiemy mechanizmy wszechświata, które wszędzie powtarzają się identycznie.

Oto Mgławica Krab, która jest niczym innym jak pozostałością po supernowej.
Obraz

Laurent Sacco to także świetny poeta, bardzo dbający o szczegóły. https://www.futura-sciences.com/science ... eil-14762/
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Mapowanie wszechświata




przez lilian07 » 10/01/18, 18:58

Jak taka galaktyka może w nas uderzyć?
Mam na myśli raczej lokalne zaburzenia tworzących je gwiazd, ponieważ wyobrażając sobie rosnącą próżnię pomiędzy planetami, a następnie między układami słonecznymi, możemy sobie wyobrazić, że takie zderzenie jest bardzo mało prawdopodobne.
W każdym razie czasami zdarza się to we wszechświecie, stąd dziwność, jaką tworzy (czarna dziura, gwiazdy bi, eksplozje….)
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Mapowanie wszechświata




przez izentrop » 11/01/18, 00:24

Hit to nie słowo, ale spotkaliby się już 10 miliardów lat temu https://www.futura-sciences.com/science ... ion-47672/ i powinny spotkać się ponownie za 5 miliardów lat (z chochlą).
W rzeczywistości obaj pędzą z prędkością 2.4 miliona km/h w kierunku dużego atraktora, ale ponieważ są stosunkowo blisko, przyciągają się wzajemnie efektem grawitacyjnym w postaci jojo
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Mapowanie wszechświata




przez izentrop » 18/01/18, 00:42

Kontynuacja serii o tym skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy:

Powstanie Układu Słonecznego, jego powstanie, pojawienie się wody, życia, splot zbiegów okoliczności, które sprawiły, że dzisiaj tu jesteśmy. Badacze ze wszystkich dziedzin nauki odkrywają coraz więcej szczegółów i pytań.

Wszystko to opowiedziane przez wybitnych pasjonatów https://www.franceculture.fr/emissions/ ... nvier-2018
Obraz
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Mapowanie wszechświata




przez izentrop » 24/01/20, 00:22

Wyraźna demonstracja naszej wiedzy o gwiazdach neutronowych i pulsarach.
0 x
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Mapowanie wszechświata




przez plasmanu » 24/01/20, 00:40

Podoba mi się kosmiczne mikrofalowe tło, ciemna materia i energia,
Rozbłyski gamma, fale grawitacyjne, przemiana żelaza w sercach gwiazd.
Tyle pięknych historii do wymyślenia : Mrgreen:
A pośrodku jesteśmy my (za i przeciw)
Zdjęcie_okładki-2-8e098.jpg
Cover_picture-2-8e098.jpg (85.58 KB) Wyświetlono 4081 razy

Są 2 strony tej samej monety.
PS: Wracam do łóżka, czas już nie wychodzić z łóżka. A w łóżku nie zaleca się stosowania zaawansowanych technologii w przypadku opowieści o niebieskim świetle : Mrgreen:
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180

Re: Mapowanie wszechświata




przez plasmanu » 24/01/20, 04:12

https://trustmyscience.com/mesurer-fluc ... mais-cree/
cover-r4x3w1000-5e25e46cb4abd-ferris-wheel-384588-1920.jpg
cover-r4x3w1000-5e25e46cb4abd-ferris-wheel-384588-1920.jpg (124.86 Kio) Consulté 4064 fois
Próżnia faktycznie ukrywa wahania energii, które można teraz precyzyjnie zmierzyć dzięki najszybciej wirującemu obiektowi, jaki kiedykolwiek stworzono…
Kulki krzemionkowe obracające się z prędkością 300 miliardów obrotów na minutę...
Trzy lata później Li i jego zespół zastąpili diament nanocząsteczkami krzemionki o średnicy zaledwie 150 nanometrów, które utrzymywano w zawiesinie w komorze próżniowej za pomocą lasera o mocy 500 miliwatów. Wykorzystując spolaryzowane impulsy z drugiego lasera, byli w stanie dostosować rotację kulek krzemionkowych.
pusty protokół-tarcia.jpeg
protokół-tarcie-wideo.jpeg (30.41 KB) Przeglądano 4064 razy

Pomiar fluktuacji pola elektromagnetycznego w skali kwantowej.
„Szybko obracająca się neutralna nanocząstka może przekształcić wahania próżni kwantowej i termicznej w promieniowanie. W rezultacie próżnia elektromagnetyczna zachowuje się jak złożony płyn i będzie wywierać moment tarcia na nanorotor” – piszą naukowcy.
Siłę skręcającą mierzy się w jednostkach zwanych „niutonometrami”, gdzie niutonometr to jeden niuton siły przyłożonej do punktu dźwigni znajdującego się w odległości jednego metra. W 2016 r. w ramach eksperymentu opracowano metodę umożliwiającą pomiar momentu obrotowego z czułością rzędu 3 x 10–24 niutonometrów, a proces ten wymagał temperatur o ułamek stopnia powyżej zera absolutnego...
tarcie-vide.jpeg
Friction-vide.jpeg (43.01 KiB) Przeglądano 4064 razy
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 189