Rower elektryczny: diagnoza akumulatora litowo-jonowego 24V

Samochody, autobusy, rowery, samoloty elektryczne: wszystkie elektryczne środki transportu, które istnieją. Konwersja, silniki i napędy elektryczne do transportu ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Rower elektryczny: diagnoza akumulatora litowo-jonowego 24V




przez Christophe » 17/05/11, 15:01

Podążając za problemem wspomnianym w tym temacie https://www.econologie.com/forums/experience ... t7946.html o cięciach w dużym poborze prądu baterii litowo-jonowej naszego VAE, oto demontaż i diagnoza jej baterii po propozycji źle naładowanego elementu przez Dirka Pitta tutaj: https://www.econologie.com/forums/post202726.html#202726

Sala operacyjna:

Obraz

4 bieguny wyjściowe: 2*28V(?)
Obraz

2*0V (po prawej) i 2*28V (po lewej) (nie wiem skąd +4V w stosunku do akumulatora, patrz poniżej), okablowanie:

| | | |

+28V +28V 0V 0V

Obraz

Promień ogólny:

Obraz

Wbudowany bezpiecznik automatyczny 30A:

Obraz

Zintegrowany termiczny? (a jeśli to on był problemem?)

Nie wiem, jak to jest podłączone, ponieważ silnik pobiera więcej niż 5A:

Obraz

Elementy baterii:
Obraz

To jest tak podłączone

Oto pomiary względem 0 V (czerwony przewód):

| | | | | | |

0 V +4 V +8 V +12 V +16 V +20 V +24 V

Pomiar między każdym elementem N, N+1 daje: 4.02 do 4.04 V (a więc bardzo stałe).

Nie wiem, skąd bierze się dodatkowe 4 V na wyjściu baterii.

Remarque: akumulator jest NAŁADOWANY!
Edit erratum: nie, faktycznie akumulator miał już zrobione jakieś 15 km (więc mniej więcej rozładowanie). Ale diody sygnalizacyjne nadal były „pełne” (stąd zmierzone napięcia)

Szczegóły ogniw baterii; na elementach są nadrukowane tabliczki (kontrola ładowania czy rozładowania?):

Obraz

Więc co powinienem zrobić? Rozładuję i powtórzę pomiary napięć każdego elementu?

Pokrótce przypominam problem: rower wyłącza się (jakby był wyłączony, trzeba wyłączyć akumulator i ponownie go włączyć, aby wznowić wspomaganie) podczas zbyt dużych podjazdów (zbyt stromych lub zbyt długich) ORAZ poniżej określonej prędkości (mocniejsze pedałowanie nie wyłącza).

Rower i akumulator mają zaledwie 2 lata (4/2009)

Dzieje się tak niezależnie od stanu naładowania akumulatora. Może się to zdarzyć po 1 km od pełnego naładowania. Nic przez 15 km (płasko) i OFF na 1. wzniesieniu. Oczywiście staje się to częstsze, gdy akumulator zbliża się do rozładowania.
Ostatnio edytowane przez Christophe 17 / 05 / 11, 18: 51, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 17/05/11, 15:08

Podłącz obciążenie, które pobiera kilka amperów (2 żarówki samochodowe połączone szeregowo mogą wystarczyć do uruchomienia) i ponownie wykonaj pomiary napięcia (podczas rozładowania), aby sprawdzić, czy nadal są dobrze zrównoważone.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6513
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1636




przez Macro » 17/05/11, 15:13

5A poniżej 250V ca sprawia, że ​​1250W jest dopuszczalne przez wspomnianą termiczną poniżej 24v 1250W ca sprawia, że ​​52A...
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 17/05/11, 15:37

Hi Christopher!

Napięcie akumulatora może być dobre, gdy jest rozładowane, i nadal gwałtownie spadać podczas wspinaczki po zboczu!

Musisz dokonać pomiaru napięcia podczas wspinaczki na wzgórze!

Czy masz na rowerze wskaźnik akumulatora z kilkoma diodami LED?

Jeśli tak, czy zauważyłeś nienormalny spadek?

Akumulator może stracić swoją pojemność w amperach i zapewnić dobry odczyt napięcia bez obciążenia, więc sterownik, aby nie rozładować całkowicie akumulatora, przechodzi w stan ochrony!

Jaki jest model kontrolera?
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.
Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.
Alain
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 17/05/11, 15:39

Aby zobaczyć te informacje, ta bateria zapewnia maksymalną moc 28 V x 5 A = maks. 140 W !!
Z bezpiecznikiem termicznym na poziomie 5A, ten fakt jest pewny!!
Jednak podjazd pod dobrą górkę, jak wesoło wspinam się po dziadku bez pomocy, czasami wymaga 200W i więcej, przez co akumulator przegrzewa się (bardziej niż ja) swoim bezpiecznikiem i zatrzymuje się dla bezpieczeństwa do następnego testu!!

To pokazuje mi, że nie potrzebuję tego typu niewystarczającego wspomagania elektrycznego dla mnie!!!

Bateria jest najprawdopodobniej normalna!!

Dla pewności przetestuj go podczas rozładowania, mierząc napięcia każdego elementu nawet większym niż 5A, aby zobaczyć, czy bezpiecznik termiczny został wyłączony dla bezpieczeństwa i czy wszystko jest w porządku!

Kilka grzejników 220V połączonych równolegle po kilka KW może służyć jako rezystor testowy!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Trzon
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 224
Rejestracja: 07/01/11, 14:36
Lokalizacja: Oise (60)




przez Trzon » 17/05/11, 15:46

Dede, para silnik/akumulator przychodzi z pomocą, więc oprócz twoich 200 W, więc w swojej ocenie zamiast dostarczania 200 W podasz tylko 120, a silnik brakujące 80 itd.

Więc twoje rozumowanie nie ma tutaj zastosowania, zwłaszcza że takie zachowanie nie było obserwowane na początku życia motocykla (przed zimą).

Edytuj: Dede, to faktycznie mówi, że jeśli już robisz wszystko, co chcesz na normalnym rowerze, nie potrzebujesz pomocy;) Pomoc polegałaby na zrobieniu „więcej” : Lol:
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 17/05/11, 16:14

Zgodziłem się dobrze umrzeć mniej na wzgórzu! !

Ale reszta argumentu pozostaje aktualna, ponieważ bezpiecznik termiczny 5 A (często sprężyna bimetalowa (bez tranzystora) podgrzewana przez prąd starzeje się z czasem, a słabsza sprężyna wyzwala się przy niższym prądzie) ????? Bardzo, bardzo klasycznie.
tani bezpiecznik termiczny
http://thermostats.en.alibaba.com/produ ... ector.html
http://sanmenfeida.en.made-in-china.com ... 9700-.html

Zmierzyć T poszczególnych akumulatorów, ponieważ mogą one nagrzewać się do ponad 65°C i wyzwalać termiczny bezpiecznik bimetaliczny, zwłaszcza w przypadku akumulatorów, które starzeją się przez większe nagrzewanie?
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 17/05/11, 17:36

Dede

Dlatego poprosiłem Christophe'a o zmierzenie napięcia w rzeczywistych warunkach pracy, jeśli widzi wyraźne odcięcie napięcia, oznaczałoby to, że ochrona akumulatora jest niesprawna lub zespół kontrolera/silnika pobiera więcej amperów!
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.

Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.

Alain
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 17/05/11, 18:11

Alain G napisał:Dede

Dlatego poprosiłem Christophe'a o zmierzenie napięcia w rzeczywistych warunkach pracy, jeśli widzi wyraźne odcięcie napięcia, oznaczałoby to, że ochrona akumulatora jest niesprawna lub zespół kontrolera/silnika pobiera więcej amperów!
O wiele łatwiej jest zmierzyć napięcia poszczególnych elementów na stole niż pod siodełkiem na kółkach, dlatego zaproponowałem pomiar z obciążeniem symulującym zużycie (najlepiej 250W, ale dwie żarówki reflektorów połączone szeregowo to już 110W, co już może osłabić poszukiwany element).
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3




przez Alain G » 17/05/11, 18:35

Cześć Gaston!

Nie mówiłem o mierzeniu ogniw osobno, ale całej baterii, aby sprawdzić, czy problem rzeczywiście pochodzi z baterii!

Ułatwi to zidentyfikowanie problemu zamiast ciągnięcia w lewo i prawo, jest to rada technika przyzwyczajonego do diagnozowania problemów!
0 x
Krocząc za czasami może wzmocnić przyjaźń.

Krytyka jest dobra, jeśli dodawane do niektórych komplementy.

Alain

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "elektrycznego transportu: samochodów, rowerów, transportu publicznego, samoloty ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : gegyx i goście 203