Rozprzestrzenianie się mody społecznej po imieniu!

filozoficzne debaty i firm.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043

Rozprzestrzenianie się mody społecznej po imieniu!




przez Christophe » 28/12/17, 01:28

Ciekawe interaktywne mapy z lat 1946-2015 przedstawiające najmodniejsze imiona żeńskie i męskie na każdy rok we Francji: http://www.lemonde.fr/les-decodeurs/art ... 55770.html

Uważam to za bardzo interesujące z socjologicznego punktu widzenia rozprzestrzenianie się mody!, szkoda, że ​​nie jest bardziej szczegółowy, ale w niektórych latach jest to walec parowy (patrz 2 przykłady poniżej)...

Źródło: https://www.insee.fr/fr/statistiques/2540004

Moda na „Belle i Sebastiana”?

imię_1977.png
prenom_1977.png (98.37 KB) Konsultowano 2588 razy


Moda na „Stéphanie de Monaco”?

imię_kobiety_1974.png
prenom_femmes_1974.png (103.22 KB) Konsultowano 2588 razy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Rozprzestrzenianie się mody społecznej według imion!




przez Grelinette » 28/12/17, 14:07

Można się zastanawiać, czy jest to wynik największego przypadku, czy też istnieje czynnik wyzwalający, który powoduje, że w danym momencie to imię jest wybierane częściej niż pozostałe? W niektórych przypadkach jest to bardzo prawdopodobne: wystarczy, że piłkarz zabłyśnie (np. Zidane), aby w danym momencie zaistnieć, a w innych...

Algorytmy (boty) powinny automatycznie analizować jak najwięcej parametrów społecznych, społecznych, środowiskowych, aby ustalić, czy istnieje korelacja między pewnymi pozornie niezwiązanymi ze sobą zjawiskami.
(Nie zdziwiłbym się, gdybym dowiedział się, że duże firmy, takie jak Google, dobrze się bawią przeprowadzając tego typu analizy...).

Na przykład jestem pewien, że przypływy równonocy mają wpływ na rotację krowich ogonów i w związku z tym nie wydaje mi się niemożliwe, że rotacja krowich ogonów wpływa również na wahania na giełdzie. ...chyba że jest odwrotnie... ale jeszcze nie udało mi się tego udowodnić! : Chichot:

Edycja: zasada korelacji pomiędzy 2 pozornie niezwiązanymi ze sobą zjawiskami przypomina mi taką anegdotę: firma komputerowa nie rozumiała, dlaczego za każdym razem, gdy była pełnia księżyca, cały jej system się wyłączał!... Masz pomysł?
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043

Re: Rozprzestrzenianie się mody społecznej według imion!




przez Christophe » 28/12/17, 14:21

Grelinette napisał:Można się zastanawiać, czy jest to wynik największego przypadku, czy też istnieje czynnik wyzwalający, który powoduje, że w danym momencie to imię jest wybierane częściej niż pozostałe?


To się nazywa... moda, prawda? Moda raczej...kiedy cała Francja zmienia kolor to nie przypadek...cytowany artykuł twierdzi, że kultura ma mniejszy wpływ niż nam się wydaje...No więc o co chodzi? Połączenie dusz?

Uważaj, imię również pozostaje niskie: maksymalnie 15% urodzeń, więc nie jest to aż tak duża „fala przypływowa”, jak widać na mapach… Ale interesujące jest to, jaki znajduję rozkład :) Podoba mi się opór Korsyki i Alzacji z niektórych lat... : Chichot: : Chichot:

Grelinette napisał:Edycja: zasada korelacji pomiędzy 2 pozornie niezwiązanymi ze sobą zjawiskami przypomina mi taką anegdotę: firma komputerowa nie rozumiała, dlaczego za każdym razem, gdy była pełnia księżyca, cały jej system się wyłączał!... Masz pomysł?


Ach, kilka tygodni temu czytałem artykuł na ten temat (o „statystycznych zbiegach okoliczności”, które nie mają ze sobą nic wspólnego), spróbuję znaleźć…
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043

Re: Rozprzestrzenianie się mody społecznej według imion!




przez Christophe » 28/12/17, 14:24

Nie znalazłem dokładnego artykułu, ale znalazłem lepszy: https://www.courrierinternational.com/g ... e-labsurde

1275-zeit-web.jpg
1275-zeit-web.jpg (428.5 KB) Przeglądano 2538 razy


Nazywa się to korelacje absurdu : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Remarque:

I odwrotnie, niski współczynnik korelacji nie wyklucza, że ​​dwie zmienne oddziałują na siebie.


Absolutnie, wystarczy przesunięcie w czasie... i współczynnik. korelacja może się załamać, choć wpływ jest oczywisty... ach, uroki analiz statystycznych : Chichot:

Przykład: zapłodnienia in vivo (miejmy nadzieję, że uda nam się uzyskać statystyki) vs. porody, zawsze będzie różnica 9 miesięcy, a zatem zły współczynnik. korelacja (oczywiście w zależności od skali czasu analizy), a jednak... : Chichot: : Chichot:
0 x

Powrót do "Towarzystwa i filozofii"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 222