Magazynowanie energii cieplnej w oleju palmowym? Naturalny materiał zmiennofazowy (PCM)

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Magazynowanie energii cieplnej w oleju palmowym? Naturalny materiał zmiennofazowy (PCM)




przez Christophe » 08/04/09, 19:29

Ekonomicznie zoptymalizowane magazynowanie energii cieplnej!

(Temat ten następuje solar-term / solar-termal-z-kapsułami-magazynowymi-kaplan-t7405.html )

Byłoby możliwe przechowywanie przy bardzo niskich kosztach i niewielkich rozmiarach energii cieplnej (niska T°: 40-45 °C) dzięki utajonemu ciepłu stapiania się… oleju kokosowego lub palmowego, w 100% naturalnego i niedrogi produkt o temperaturze topnienia od 35 do 45°C!

Zobacz: http://fr.wikipedia.org/wiki/Acide_dod% ... o%C3%AFque
et http://fr.wikipedia.org/wiki/Huile_de_palme


Edycja: po wielu silnych protestach (pochodzących od osób, które nie podjęły wysiłku, aby przeczytać ten temat) na temat stosowania oleju palmowego, którego metody produkcji są szkodliwe dla lokalnej różnorodności biologicznej, Punkty 2 do określenia:

a) przykładowo olej palmowy: każdy naturalny ciało, którego temperatura topnienia wynosi między 35 a 45 ° C, może być odpowiedni! Staramy się znaleźć naturalne ciało, aby uniknąć stosowania chemicznych lub syntetycznych MCP, których koszt ekonologiczny byłby znacznie wyższy!

b) olej nie jest zużywany! Więc jeśli 200 kg oleju zastosowanego w buforze ciepła w latach 30 może zaoszczędzić dziesiątki ton drewna lub oleju opałowego, równowaga środowiskowa jest z pewnością bardziej niż dodatnia, nawet w przypadku oleju palmowego ...


Więc ile 1kg kalorii oleju palmowego (który zostanie przyswojony do czasu 1er do kwasu laurynowego) może przechowywać? A zwłaszcza ile odpowiada L wody?

Pamiętam, że woda jest jednym z najlepszych płynów przenoszących ciepło, ale są stosowane w buforze termicznym, który wymaga znacznych ilości, ponieważ trudno jest zastosować zmiany stanu!

Więc gdybyśmy mogli użyć wody „domieszkowanej olejem” (a nie odwrotnie), mogłoby to być interesujące! Zróbmy pierwsze oszacowanie! Dla leniwych przeczytaj podsumowanie na dole.

Ile kalorii jest uwalnianych w 1 Kg oleju, który zestala się?

To wszystko jest głupie, wystarczy przeczytać: zgodnie z tabelą strona cettemamy:

Temperatura topnienia: 41-43 ° C, weź 42 ° C
Utajone ciepło: 211,6 (kJ / kg)


(porównaj: dla informacji z wodą: temperatura topnienia: 330 kJ / kg, a zwłaszcza parowanie: 2200 kJ / kg)

Każdy kg ciekłego oleju, który zestala się, uwalnia 211 kJ na poziomie 42 ° C, lub 42 ° C jest BARDZO interesującą temperaturą dla:
a) ECS
b) Ogrzewanie w niskiej temperaturze

Odpowiada ile energii 211 kJ?

Ciepło właściwe wody wynosi około 1 kalorii wynosi 4.18 kJ / kg ° C.

- 1 kg oleju przy 42 ° C umożliwia zatem podgrzanie 1 L wodą 211 / 4.18 = 50 ° C
- Przy „roboczej” delcie temperatury bufora termicznego o wartości 20 ° C (na przykład między 50 a 30 ° C), każdy litr wody przechowuje zatem 20 * 4.18 = 83.6 kJ
- Można więc powiedzieć, że 1 kg oleju przechowuje tyle energii, ile 211 / 83.6 = 2,5 L wody, ale zaletą oleju jest to, że T ° to 42 ° C, bardziej interesująca temperatura 30 ° C!
- w temperaturze 42 ° C każdy kg przechowywanego oleju

Dobry rozejm blabla, oto mały praktyczny przykład porównawczy: buforowy bufor wody 2000L i hybrydowy balon z wodą i olejem

Bufor 2000 L wody w 50 ° C

Szacuje się, że T ° użytkowania można wykorzystać do 30 ° C.

Energia zmagazynowana w delcie 20 ° C wynosi:

E = 2000 * 4.18 * 20 = 167,2 MJ to 46 kWh lub wystarcza, aby wziąć około 23 (przy założeniu, że ostatnie opady będą 30 ° C).

Bufor hybrydowy: „olej palmowy - woda” z 500 l oleju palmowego i 1500 l wody o temperaturze 50 ° C

Objętość zajmowana w domu jest taka sama jak w drugim balonie.

Olej zanurza się w wodzie w pojemnikach lub nie (to jeszcze nie problem).

500L ciekłego oleju = 500 * 0.862 = 431 kg.
1500 L woda = 1500 kg

Co to jest zmagazynowana energia?

- Utajone ciepło krzepnięcia oleju: 431 * 211 = 90 940 kJ uwolniony (i to jest ważne) w 42 ° C!

- Ogromne ciepło:
Między 50 a 30 ° C dla wody: 1500 * 4.18 * 20 = 125 400 kJ
Między 50 a 42 ° C dla ciekłego oleju: 431 * 2.27 * 8 = 7800 kJ
Między 42 a 30 ° C dla oleju stałego: 431 * 1,76 * 12 = 9100 kJ

Łącznie:

E = 90.9 + 125.4 + 7.8 + 9.1 = 233.2 MJ to 64 kWh wystarczy, aby wziąć prysznice 32 ... ale w rzeczywistości o wiele więcej patrz poniżej!

Zysk nie wydaje się tak ważny, aby ca? Z wyjątkiem tego, że duża część tych kalorii ma bardziej użyteczną temperaturę ... więc pojawia się pytanie:

c) Jaki jest zysk energetyczny dzięki olejowi między 50 a 42 ° C (a raczej między 50 i 41.9 ° C)?

- 1er mamy E = 2000 * 4.18 * 8 = 67 MJ = 18.6 kWh
- Przypadek 2ieme jeden ma E = 1500 * 4.18 * 8 + 431 * 2.27 * 8 + 431 * 211 = 50.2 + 7.8 + 90.9 = 149 MJ = 41.4 kWh

Wniosek: między 50 i 42 ° C kolba hybrydowa zawierająca 1 / 4 objętościowo oleju palmowego zapewnia 2.2 razy więcej energii niż zbiornik buforowy identyczny z wodą!

Cóż, dowiaduję się o cenie hurtowej oleju palmowego umieszczanego w naszym dużym buforze ciepła!

Cóż, pozostaje mnóstwo pytań do rozwiązania, a 1ere jest: jaki jest optymalny% oleju zgodnie z pożądanym T ° użycia? Jeśli wynosi około 42 ° C, odpowiedź jest prosta: 100% oleju!

Pytanie: jak to możliwe, że żadne ogrzewanie przemysłowe ani nawet uniwersytet nie mogą o tym myśleć?

Ostrzeżenie: istnieje duża różnica gęstości między olejem ciekłym i stałym, którą należy wziąć pod uwagę w przypadku testu "eksploatacyjnego": 1007 kg / m3 dla ciała stałego i 862 kg / m3 dla ciekły.
Ostatnio edytowane przez Christophe 15 / 07 / 10, 23: 14, 6 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 08/04/09, 19:33

doskonałe obliczenia i ...

czy możemy go użyć raz do frytek? : Oops:
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 08/04/09, 19:39

O nie, olej byłby w niewoli! Jak każdy dobry bufor termiczny, który szanuje siebie!

Proszę sprawdzić obliczenia, ponieważ nie chcę, aby (duża) płytka znaleziona wczoraj przez Remundo na kole łopatkowym powtórzyła się ... : Chichot:
0 x
fthanron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 292
Rejestracja: 13/10/07, 17:56
Lokalizacja: Loir et Cher




przez fthanron » 08/04/09, 19:53

Oto utwór, który wydaje się interesujący.

W pomyśle byłoby interesujące porównać z innymi olejami bardziej „lokalnymi” lub masełkami, takimi jak orzechy shea?

Pytanie: jak to możliwe, że żadne ogrzewanie przemysłowe ani nawet uniwersytet nie mogą o tym myśleć?


Ponieważ z jednej strony nie mają inżyniera takiego jak ty.
Z drugiej strony (tryb paranoiczny) niektóre lobby nie są zainteresowane oszczędzaniem energii.

Zdecydowanie pierwsze testy naturalnej wielkości!
0 x
Frederic
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 08/04/09, 20:04

Cóż, wtedy twoje obliczenia się utrzymują, przy założeniu, że zanurzysz olej w buforze floty (mieszanka lub w pojemnikach), straty ciepła poza układem są znikome.

Przez minusy mam DUŻĄ REZERWĘ!
Twoje obliczenia oparte są na kwasie laurynowym, a nie na oleju palmowym. I nie rozumiem, co pozwala sądzić, że specyficzne i utajone ciepło jest mniej więcej takie samo między olejem palmowym a kwasem laurynowym.

To szczegół ponad ważny! Zobacz arkusz wikipedii oleju palmowego który nie mówi dużo kwasu laurynowego.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 08/04/09, 20:06

Tak, wydaje mi się to również bardzo interesujące ...

Uh, to lokalny shea?

I nie próbuj go z masłem krowim, ile to kosztuje? Myślę, że 25 lub 30 ° C? Problemem będzie utrzymywanie się na czas ... oczywiście!

Ideałem nadal byłoby znalezienie produktu naturalnego (lub niezbyt drogiej substancji chemicznej), którego szybkość parowania jest zbliżona do 40 ° C, ponieważ ogólnie ciepło parowania jest znacznie ważniejsze niż temperatura topnienia ...

Trochę węglowodorów lub alkoholu? Eter? (Temperatura wrzenia: 34,6 ° C)
Metanol też musi być niedaleko ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 08/04/09, 20:09

Rulian napisał:Przez minusy mam DUŻĄ REZERWĘ!
Twoje obliczenia oparte są na kwasie laurynowym, a nie na oleju palmowym. I nie rozumiem, co pozwala sądzić, że specyficzne i utajone ciepło jest mniej więcej takie samo między olejem palmowym a kwasem laurynowym.


Będzie pewna różnica (poczynając od niższej temperatury topnienia oleju palmowego), prawdopodobnie inna specyficzna dla ciepła, ale myślę, że rzędy wielkości są takie same i dlatego nie sądzę, aby radykalnie zmieniła wyniki ...

W przeciwnym razie weźmiemy olej cophra!

Jest głównym kwasem tłuszczowym w oleju kokosowym (olej kokosowy) i uważa się, że ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.


Ale może powinienem zmienić tytuł ... no cóż ...
0 x
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 08/04/09, 20:11

Problem z użyciem utajonego ciepła parowania polega na tym, że kończysz się gazem na rękach. I żeby to wszystko powstrzymać, jest to bardziej galera niż ciecz, która jest cicha grawitacyjnie. I nawet nie mówię o ogromnej zmianie objętości z przejściem ciecz / gaz.

PS: Zamknąłem drugi temat, aby uniknąć duplikatów.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 08/04/09, 20:16

Nie, nie zamykaj się, rozmawialiśmy o czymś innym niż ten temat ...

W przypadku gazu, jeśli jest on „zamknięty” w fabryce, nie stanowi to problemu ze stylem cewki w środku wymiennika słonecznego między 2 wymiennikami ...

Oczywiście dla majsterkowiczów takich jak my to coś innego… olej jest bardziej „przystępny”!
Ostatnio edytowane przez Christophe 08 / 04 / 09, 20: 17, 1 edytowany raz.
0 x
Rulian
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 686
Rejestracja: 02/02/04, 19:46
Lokalizacja: Caen




przez Rulian » 08/04/09, 20:17

Odblokowuję.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 178