Projekt skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP) typu open source

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Habib_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 30/10/21, 19:18
x 13

Projekt skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP) typu open source




przez Habib_ » 30/10/21, 20:21

bonjour,

Właśnie odkryłem waszą stronę, gratulacje za pracę wykonaną od 2004 roku.

w tej chwili interesuje mnie energia słoneczna i cieszę się, że cię znalazłem forum.

więc moim życzeniem jest znalezienie zainteresowanych do wspólnej produkcji (DIY, a raczej DIO "zrób to z innymi", widziałem to wyrażenie na stronie :) ) małe prototypy, open source, które bazują na termicznej energii słonecznej, w tym przypadku skoncentrowanej (CSP).

Chodzi o to, aby zweryfikować (rozmiarować) tego rodzaju prototypy do użytku domowego, ponieważ wydaje mi się, że finansowo CSP jest bardziej dostępny (dla skromnych gospodarstw domowych we Francji i krajach rozwijających się) niż fotowoltaika, nawet jeśli widziałem, że jego cena znacznie spadła w porównaniu do 10 lat temu itp.

Myślę o takich konfiguracjach:

https://www.pinterest.fr/pin/562105597244295402/

ou



ale widziałem, że jest mnóstwo możliwych zastosowań i zespołów, najbardziej interesuje mnie ten, który wytwarza prąd (CSP/turbina/elektryczność), ale gotowanie, destylacja (oczyszczanie wody), zimno, ... to też jest bardzo interesujące (w końcu dla tych samych skromnych gospodarstw domowych, czy gdzie indziej..)

To powiedziawszy, że nie mam złudzeń, tego rodzaju prototypy/instalacje, a nawet rozmiar itp., mogą przyczynić się do spożycia gospodarstwa domowego (x%), dlatego nie mogę pokryć wszystkich potrzeb, widziałem, że przeciętny dom we Francji zużywa 3 kW (poprawiasz mnie, jeśli masz inne figury), a zatem, jeśli taka instalacja może zapewnić 1kwh, że jest to już ogromne opinię. (lub hybryda) pozwoli na więcej itp.

tutaj, przepraszam za tak długą wiadomość, mam nadzieję, że zainteresuje to niektórych czytelników, w takim razie możemy o tym więcej porozmawiać (ponadto jestem z wykształcenia fizykiem, informatykiem i byłą majsterkowiczem :) )

jeszcze raz dziękuję za twoją stronę i za tę przestrzeń wymiany

Habib
Delikatnie (94250)
3 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Witam ponownie,




przez Obamot » 31/10/21, 02:01

No cóż, Stirling zamontowany z soczewką Fresnela, to dobry pomysł...
Powiększyć i postawić na każdym balkonie?

Fajna wiadomość!
Fajny program/y
Witaj tutaj...!

Zdecydowanie podążam! Obraz
1 x
Habib_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 30/10/21, 19:18
x 13

Witam ponownie,




przez Habib_ » 31/10/21, 11:45

dziękuję Obamotowi za powitanie i zachętę :)

więc nie pomyślałem o balkonach (ale czemu nie), a raczej o dachach domów (lub ogrodów, jeśli duży ogród) patrz dla drobnych rolników (mała działka do nawadniania w tym przypadku, pompowanie wody za pomocą termodynamicznej energii słonecznej..)

Wrócę z fajnymi skrzynkami (zdjęciami), które widziałem

Miłej niedzieli dla Ciebie i wszystkich
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Christophe » 31/10/21, 12:30

Habib_ napisał:bonjour,

Właśnie odkryłem waszą stronę, gratulacje za pracę wykonaną od 2004 roku.

w tej chwili interesuje mnie energia słoneczna i cieszę się, że cię znalazłem forum.

(..)


Cześć i witamy tutaj!

Świetny projekt! Wreszcie temat od nowego członka ekonologii stosowanej w kontekście covid!

Jakiś czas temu interesowałem się koncentracją słońca u Fresnela... zmartwieniem w tamtym czasie (i nadal jest) był koszt soczewki z pewnych wymiarów...

Na przykład będzie to bardzo drogie, jeśli chcesz 3 kW cieplne = 3 m2 powierzchni słonecznej = około 1 m w promieniu = 2 m średnicy… to już jest bardzo duży obiektyw (kilka tysięcy euro… w Chinach…)

Istnieją inne sposoby na skoncentrowanie energii słonecznej niż Fresnel ... najtańszy jest (moim zdaniem) liniowy paraboliczny, wymaga tylko 1-osiowego trackera ... ale jeśli naprawdę chcesz dużo mocy, musisz przejść przez heliostat: solar-thermal/furnace-solaire-helios-plans-de-realizacja-d-un-heliostat-t10784.html

Nie wahaj się zrobić badań search.php

Znalazłem te tematy dla majsterkowiczów… jest wiele innych stron, które mówią o koncentracji słonecznej:

słoneczne-termiczne/obliczanie-przypowieści-słonecznej-krzywizny-foyer-t9688.html

energia słoneczna/wytwarzanie-przypowieści-słonecznej-z-mylarem-przez-padawan-t7553.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Christophe » 31/10/21, 12:30

ps: zmieniłem tytuł tematu
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Christophe » 31/10/21, 12:45

Habib_ napisał:(...)

jeszcze raz dziękuję za twoją stronę i za tę przestrzeń wymiany

Habib
Delikatnie (94250)


Możesz też spojrzeć na prace JL Perriera: Słonecznego termicznego / słonecznego Jean-Luc-Perrier-produkcyjno-wodór słonecznego t1520.html

Ouest France właśnie opublikowało artykuły na temat JL Perrier:



znalazłem też to: https://www.econologie.com/telechargeme ... brication/ et https://www.econologie.com/fichiers/par ... 5Y9UYx.pdf

Zrzut ekranu 2021-10-31 o 12-46-44 Koncentracja planów kuchenki słonecznej z logo iD Cook… - 12797246055Y9UYx pdf.png
Zrzut ekranu 2021-10-31 o 12-46-44 Koncentracja planów kuchenki słonecznej z logo iD Cook… - 12797246055Y9UYx pdf.png (406.29 KiB) Wyświetlono 9054 razy
0 x
Habib_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Habib_ » 31/10/21, 18:17

bardzo dziękuję Christophe za powitanie, informacje i linki :)


następnie soczewka Fresnela, mówiłem o tym jako o wskazówce, ale rzeczywiście, jak mówisz, dążę do tego, aby parabola liniowa wytwarzała parę wodną, ​​która osiąga (bardzo słoneczny dzień) 250 ° C, a ta para będzie używana do obracania turbiny do produkcji energii elektrycznej lub do pompowania wody itp.

więc myślę o tego rodzaju koncentratorach (na przykład wykonanie jednego o rozmiarze podzielonym przez 2, dla pierwszego prototypu ..):
https://gaiasolar.en.made-in-china.com/ ... rough.html

i wykonaj wszystkie manipulacje i pomiary, aby zobaczyć, czy można go uogólnić z danym rozmiarem lub nieco go powiększyć, jeśli okaże się, że nie jest wystarczająco mocny itp. stąd pomysł prototypowania, a tym samym dojścia do „dobrego” rozmiaru, który następnie zachęciłby wiele gospodarstw domowych (rodzin) do wdrożenia go w domu, zgodnie ze szczegółowym planem produkcyjnym, takim jak ten, który mi przesłałeś (produkcja heliostatu)

jeśli do użytku rolniczego, to generalnie jest więcej miejsca (nie ma potrzeby stawiania go na dachu itp.), a rolnik może mnożyć elementy, aby zwiększyć moc.

Boję się, że ludzie (mówię o ludziach w ogóle) powiedzą mi o tak ale mogą to sprowadzić z Chin (zamówić na aliexpress itp.), oczywiście, ale podany przykład to element przeznaczony do dużych zakładów CSP, nie jest on zwymiarowany na dom, z drugiej strony idea projektu DIY ma na celu dwie rzeczy: niższy koszt i sprawienie, żeby ludzie dzięki temu pracowali (nie wszystkie gospodarstwa domowe mają w domu majsterkowicza i dlatego wezwą rzemieślnika lub sąsiada, który wie, jak to zrobić itd.), krótko mówiąc, chodzi o to, aby najpierw pomóc gospodarstwom domowym o niskich dochodach przejść na energię odnawialną, a następnie uczestniczyć w relokacji pracy (Francja, Afryka, Indie itp.), a jednocześnie zminimalizować transport morski z Azji (kontenerowy), energochłonny i zanieczyszczający środowisko itp.

w przeciwnym razie widziałem też ten model: http://www.ffwdm.com/solar/solar-index.htm

ponadto mam nadzieję, że znajdę chętne osoby do stworzenia zespołu bo inaczej jest to mniej motywujące..

Dwa dni temu skontaktowałem się e-mailem z fablabem Atelier21, który specjalizuje się w energetyce, i nie otrzymałem (jeszcze?) odpowiedzi.
Skontaktuję się też z fablabem miasta nauki

Dam znać, jak tylko będę miał jakieś wieści.

bardzo dobry wieczór dla Ciebie i dla wszystkich
2 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Christophe » 31/10/21, 18:47

Proszę bardzo, dobry forum jest stworzony do tego: do partycypacji (w przeciwieństwie do sieci społecznościowych, w których indywidualizm ma pierwszeństwo...) 8) 8) 8)

Hybrydowym rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie kosztów i rozmiaru soczewki Fresnela byłoby użycie pierwszego koncentratora (parabolicznego LUB heliostatu), NASTĘPNIE Fresnela jako końcowego koncentratora… w tym przypadku łatwo byłoby mieć 3 „słoneczne” m² po niższych kosztach!

To byłaby koncentracja w 2 etapach... nic nie stoi na przeszkodzie, ale wymaga trochę obliczeń z optyki geometrycznej!

Sprawdź, czy soczewka wytrzymuje temperaturę pierwszego stężenia... jeśli jest plastikowa to nie unosi się wysoko (1°C jest przykręcona...)

ps: jak widać w pierwszej wiadomości, możesz wstawiać filmy bezpośrednio na forum, na przykład ostatni link



(wystarczy skopiować/wkleić link do YouTube)
0 x
Habib_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 30/10/21, 19:18
x 13

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Habib_ » 02/11/21, 15:43

przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi Christophe,

całkowicie zgadzam się w punkcie a.sieci społecznościowe, bardzo dobrze widoczne :)

więc tak, aby połączyć koncentratory odblaskowe (na przykład bardzo cienka blacha aluminiowa + warstwa lakieru, ale na razie nic nie jest postanowione), a następnie soczewka Fresnela, więc nie pomyślałem tak, jak powiedziałeś (połączenie 2 w tym samym czasie), ale raczej, gdy gorąca woda opuszcza obwód reflektorów, następnie przechodzi na przykład przez końcową spiralę i ta spirala jest wystawiona na stężenie soczewki Fresnela, pomysł polega na dodaniu dodatkowej końcowej delta T , która bardziej podgrzewa parę wodną, ​​a zatem wyższe ciśnienie dla turbiny, lub jeśli dzień nie jest zbyt słoneczny, ta delta T przynajmniej przyczynia się do wrzenia wody, czyli stanu pary, niezbędnego do wprawienia turbiny w ruch (nawet słabo w dni, które nie są słoneczne itp.)

ale w przypadku pierwszego prototypu myślę bardziej o samych aluminiowych koncentratorach, przede wszystkim ze względu na prostotę montażu, bo tak naprawdę obiektyw jest tak naprawdę przeznaczony do konkretnego użytku domowego, a zatem im prostszy, tym bardziej zostanie zaadaptowany przez końcowego użytkownika. więc zdecyduj się na ten pierwszy prototyp z mocą mnożenia elementów, czyli ktoś z dużym ogrodem może sobie pozwolić na użycie dwóch lub trzech elementów, jeśli są na dole ogrodu i nikomu nie przeszkadzają itp. lub na dachu, jeśli dach jest płaski (rzadko we Francji)

jest to zaznaczone na filmikach, swoją drogą dobrowolnie wstawiam całą stronę bo tam jest też ciekawy tekst, jest tam napisane że np jego montaż daje 1kW (potem trzeba zobaczyć w jakich warunkach, kraju itp.)

w przeciwnym razie miałem dziś rozmowę telefoniczną, bogatą w informacje (standardy CE, licencja, umiejętności uczestników,..) z członkiem stowarzyszenia Open Source Ecology, który przyczynił się do tego projektu:



szkoda, że ​​mieszka w Auvergne, ale jest gotowy do zdalnej współpracy ze swoimi umiejętnościami w zakresie cyfrowego modelowania 3D, oto przykład jego ostatnich osiągnięć: https://volta.plus/ (wkrótce planuje zrobić prototyp)

oto na razie

bardzo dobry dzień
2 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Projekt open source skoncentrowanej słonecznej energii cieplnej (CSP).




przez Ahmed » 02/11/21, 16:08

Habib, mówisz o cienkich blachach aluminiowych pokrytych lakierem, ale czy nie byłoby lepiej użyć cienkiej stali nierdzewnej i zrezygnować z lakieru, który zmniejsza siłę odbijania światła?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Majestic-12 [Bot] i goście 129