Nadprodukcja dla basenów ... Jaki montaż?

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
epfyffer
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 59
Rejestracja: 08/06/11, 10:43
Lokalizacja: Szwajcaria
x 1

Nadprodukcja dla basenów ... Jaki montaż?




przez epfyffer » 01/04/20, 11:17

Bonjour à tous

Posiadam konwencjonalną termiczną instalację solarną, 18 m2 kolektorów samokształcących, kocioł o pojemności 1000 l (zbyt mały), w tym 300 na ciepłą wodę, wszystkie z regulacją Resol. Mam czapkę, która przejmuje zimę.

Gdy dzieci dorastały, zainstalowaliśmy naziemny basen przed domem, około 15m3. Z drugiej strony, gdy jesteśmy na wysokości (prawie 900 m), woda walczy z ciepłem, z wyjątkiem fali upałów i czasami trudno jest zmotywować dzieci do pływania.

Myślałem o użyciu mojej instalacji słonecznej do ogrzewania basenu.

Znalazłem wymiennik basenowy, prosty i który wydaje się skuteczny, sprzedany z drugiej ręki za kęs chleba. Działa z instalacją 40m3, więc powinno być OK z moją pulą 15m3.

Przypominam, że moje pole słoneczne znajduje się na zboczu przed domem (poniżej domu), mam około 40 m rury do mojego kotła, na którym zamocowana jest grupa hydrauliczna. Basen jest naprzeciwko domu, w którym przechodzą rury z pola słonecznego.

Chciałbym jednak wiedzieć, jak zaplanować modyfikację mojej bieżącej instalacji dla tego zestawu?

Oto schemat mojego zestawu:
Obraz

Myślę, że pomysł będzie polegał na dodaniu 3-drogowego zaworu, który wyśle ​​wodę z kolektorów do mojego kotła, dopóki woda nie będzie wystarczająco gorąca w tym ostatnim, a następnie przekieruje wodę do wymiennika ciepła. basen, gdy woda w kotle będzie wystarczająco ciepła. Potrzebuję więc sprzętu:
- zawór 3-drogowy sterowany przez moją regulację
- T dla powrotu do obwodu (czy potrzebujesz drugiego zaworu pilotowanego?)
- pompa do tego nowego obwodu, ponieważ moja pompa jest teraz przyklejona do mojego kotła (a zatem około 10 m liniowo dalej niż wymiennik)
- kilka metrów rurki ze stali nierdzewnej i złączek zaciskanych.

Pomysł polegałby wówczas na utworzeniu „zwarcia”, które przechodzi z pola słonecznego do wymiennika basenowego, a następnie powraca do pola słonecznego. A jak woda w kotle jest zbyt zimna to zamyka zwarcie i przepływa jak zwykle w długim obwodzie do mojego kotła. I trzeba by było nastawić regulację na obwód podwójny, normalny jak dzisiaj, potem drugi, który jest aktywowany (poprzez zmianę obwodu na zwarcie), odcina pompę obwodu długiego i załącza ten zwarcia, i obraca się tak długo, jak temperatura w basenie nie wynosi X stopni?

Czy mam rację, czy brakuje mi tablicy?

Dziękujemy za pomoc i nieocenioną radę. W tym okresie uwięzienia oszczędza się na niektórych projektach!
1 x
_________________________
http://www.pouleto.ch/solaire
Nasz mały wkład w bardziej ekologiczny świat ...
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez ENERC » 01/04/20, 12:15

Witam,

nie przejdzie tylko 3-drożny przed kotłem: tzn. będzie miał równolegle dwa obwody: jeden dla kotła, drugi dla wymiennika basenowego? I przekazać dwa powroty z Y do tej samej pompy?
0 x
epfyffer
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 59
Rejestracja: 08/06/11, 10:43
Lokalizacja: Szwajcaria
x 1

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez epfyffer » 01/04/20, 12:23

mam problem polegający na tym, że w schemacie mam pole słoneczne w punkcie 0, basen w odległości 5 m od tego punktu, a następnie pompę i kocioł w odległości 30 m od tego miejsca ... więc postanowiłem uniknąć zrobić ogromny dodatkowy obwód.
Do twojej dyspozycji mam pompę (musiałem zmienić swoją w mojej pompie ciepła podczas jej przenoszenia ...)
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Nasz mały wkład w bardziej ekologiczny świat ...
epfyffer
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 59
Rejestracja: 08/06/11, 10:43
Lokalizacja: Szwajcaria
x 1

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez epfyffer » 06/04/20, 16:37

No cóż ... cieszę się, że wzbudza taki entuzjazm! ... :płakać: :płakać: :płakać:
: Chichot: : Chichot:
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Nasz mały wkład w bardziej ekologiczny świat ...
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez Philippe Schutt » 06/04/20, 21:28

Odłożyłbym kocioł ECS 300L na bok. latem nie trzeba podgrzewać 1000 litrów. Chyba że potrzebujesz bezwładności 1000 l, aby zrekompensować zepsute dni?
Ensuite:
jeśli umieścisz pompy w gałęziach swojego obwodu, nie zawracaj sobie głowy umieszczeniem V3V. 2 trójniki i zawory zwrotne załatwią sprawę. gdy kocioł jest gorący, wyłącz tę pompę i włącz drugą.
0 x
ne 44
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 640
Rejestracja: 15/04/15, 15:32
Lokalizacja: Chez moi
x 225

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez ne 44 » 07/04/20, 06:24

Witam,

Czy potrafisz zrobić diagram z przewidywanymi przyszłymi modyfikacjami?

Ponieważ ja też nie rozumiem, dlaczego V3V z instalacją z dwoma cyrkulatorami ???

W przeciwnym razie moja opinia różni się nieco od opinii Philippe'a dotyczącej kotła ECS. Uważam, że twój bufor 1000L z ciepłą wodą jest również bardzo dobry, przynajmniej możesz lepiej cieszyć się swoim 18m2 poza okresem grzewczym.
0 x
epfyffer
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 59
Rejestracja: 08/06/11, 10:43
Lokalizacja: Szwajcaria
x 1

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez epfyffer » 07/04/20, 12:43

Witam,

Dziękujemy za opinię.

Kocioł wodny o pojemności 1000 l istnieje od 10 lat, działa dobrze. Więc nie zamierzam tego zmieniać. Chciałbym skorzystać z letniej nadprodukcji, aby ogrzać basen za pomocą wymiennika woda-woda, który już mam.

Oto, co mam teraz (w uproszczeniu, tylko uproszczony obieg słoneczny). Należy pamiętać, że gotowanie znajduje się blisko 35 m od czujnika termicznego.
2020-04-07_12h37_08.png
2020-04-07_12h37_08.png (23.92 KIO) Dostęp do 5989 razy


I co wyobrażam sobie, że muszę robić:
2020-04-07_12h37_18.png
2020-04-07_12h37_18.png (42.29 KIO) Dostęp do 5989 razy


Pomysł polegałby na wykorzystaniu regulacji mojego solarnego do zarządzania dwoma zaworami obejściowymi i pompą „zwarciową”, ponieważ nie będę tam codziennie otwierać i zamykać zawory. Więc zostawmy solar tak jak teraz, aby trochę rano ogrzać jeśli to konieczne, a gdy tylko kąpiel wodna osiągnie 2 lub 60 stopni to wyłączamy pompę dużego obwodu (tego, który idzie do kotła) i aktywujemy ten z małego obwodu, i przesuwamy zawory tak, że długi obwód zamienia się w krótki sicruit. W ten sposób woda krąży w zwarciu z czujnika do wymiennika woda-woda, a następnie powraca do czujnika.

Nie zapomnij: między wymiennikiem wodno-wodnym a jednostką hydrauliczną podłączoną do kotła znajduje się 15 metrów liniowych i idzie w 3 różnych pokojach ... Więc pomysł cyrkulacji wszystkiego i korzystania z głównej pompy wydaje się mało prawdopodobne ...

dziękuję 8)
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Nasz mały wkład w bardziej ekologiczny świat ...
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez sicetaitsimple » 07/04/20, 13:34

Sugestia, aby przejść (może?) Do przodu schmilblik:

dlaczego nie umieścić wymiennika ciepła na „zimnej” części (stąd wylot cumulusa w kierunku paneli), podporządkowując rozruch pompy obiegowej po stronie basenu do temperatury płynu wylotowego z cumulusa, odzwierciedlającej fakt, że jest on wypełniony termicznie?
Nie potrzebujesz już dodatkowej pompy i zaworów 3-drogowych, twój obwód działa jak zwykle, ale gdy twój cumulus jest „pełny”, odprowadzasz ciepło z obwodu powrotnego do paneli.
Aby zobaczyć.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez Philippe Schutt » 07/04/20, 13:47

na tym schemacie wymiennik woda / basen zawsze otrzymuje ciepłą wodę z paneli. Gdy tylko pompa filtracyjna się obraca, gryzie ciepło. Wydawało mi się jednak, że obraca się ciągle ... nagle w zbiorniku ciepłej wody nie ma nic. Jeśli robisz piękne rysunki w openoffice, możesz umieścić plik i zaaranżować go.
0 x
epfyffer
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 59
Rejestracja: 08/06/11, 10:43
Lokalizacja: Szwajcaria
x 1

Re: Nadprodukcja na basen ... Jaki montaż?




przez epfyffer » 07/04/20, 14:59

sicetaitsimple napisał:Sugestia, aby przejść (może?) Do przodu schmilblik:

dlaczego nie umieścić wymiennika ciepła na „zimnej” części (stąd wylot cumulusa w kierunku paneli), podporządkowując rozruch pompy obiegowej po stronie basenu do temperatury płynu wylotowego z cumulusa, odzwierciedlającej fakt, że jest on wypełniony termicznie?
Nie potrzebujesz już dodatkowej pompy i zaworów 3-drogowych, twój obwód działa jak zwykle, ale gdy twój cumulus jest „pełny”, odprowadzasz ciepło z obwodu powrotnego do paneli.
Aby zobaczyć.


Jak jestem pewien, że rozumiem, sugerujesz, aby zamontować wymiennik ciepła na zimnej linii bez żadnych modyfikacji, i że włączam pompę automatycznie na podstawie mojej regulacji, gdy temperatura mojego cumulusa jest wystarczająca? I rzeczywiście, nie potrzeba już dużych modyfikacji ...? Jeśli to jest pomysł, czy przejście obwodu słonecznego w wymienniku basenowym obniży temperaturę na tyle, aby cumulus nie dalej się nagrzewał? A jeśli naprawdę bardzo ostygnie, czy nie ochłodzimy cumulusu, jeśli na wylocie czujnika jest mniej gorąca niż temperatura balonu? W tym miejscu widzę możliwy problem z tym rozwiązaniem, prawda?

Philippe Schutt napisał:na tym schemacie wymiennik woda / basen zawsze otrzymuje ciepłą wodę z paneli. Gdy tylko pompa filtracyjna się obraca, gryzie ciepło. Wydawało mi się jednak, że obraca się ciągle ... nagle w zbiorniku ciepłej wody nie ma nic. Jeśli robisz piękne rysunki w openoffice, możesz umieścić plik i zaaranżować go.

Korzystam z programu Powerpoint, umieszczam plik w załączniku.
Rozumiem, co masz na myśli Philippe. Więc powinniśmy zrobić ten sam schemat, ale z wymiennikiem na zimnej linii?
załączniki
Schema_solaire_pygiène.pptx
(40.84 KB) Pobrano razy 421
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Nasz mały wkład w bardziej ekologiczny świat ...

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 147