[Badanie] Solar Steam Pump

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
Joe Flachy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 21/11/04, 15:41
x 2

[Badanie] Solar Steam Pump




przez Joe Flachy » 10/09/18, 22:44

Witam,
Kontekst: Mam basen zasilany ze źródła o natężeniu przepływu 1 l/min. Zbiornik ten znajduje się 40 cm poniżej poziomu mojego ogródka warzywnego, stąd konieczność pompowania do wody.

Pomysł: Stwórz kolektor słoneczny zdolny do wytwarzania pary do napędzania pompy tłokowej (też można to zrobić, o ile się uda). Powiedzą mi, że panel fotowoltaiczny i pompa 12V załatwią sprawę, ale po prostu nie chce mi się : Wink:

Dlatego podzielę się dokumentem znalezionym tutaj i chętnie przeczytam wasze komentarze.

[1] Kiedy parowozy były… zasilane energią słoneczną!, Philippe Gauthier, 5 czerwca 2016 r., https://voir.ca/philippe-gauthier/2016/ ... -solaires/
[2] Innowacyjna słoneczna wytwornica pary, http://mavoiescientifique.onisep.fr/un- ... -innovant/
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez izentrop » 11/09/18, 00:13

Witam,
Będziesz więc musiał zrobić system talerzy i silnik Stirlinga


powodzenia : Wink:
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez chatelot16 » 11/09/18, 00:19

jeśli masz środki na zrobienie małego słonecznego silnika parowego, to zrób to ... jeśli nie masz środków, łatwiej jest kupić panel słoneczny i pompę elektryczną dostępną na rynku

20 lat temu powiedziałem coś przeciwnego, fotowoltaika była dla mnie za droga i myślałem, że zrobienie dobrego parowozu powinno się opłacać... ale nie! cena fotowoltaiki regularnie spada… a cena wykonania małej maszyny jest poza opłacalnością
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez phil53 » 11/09/18, 08:13

Najprostsze rozwiązanie, które podałeś, jeśli szukasz przyjemności z majsterkowania, radzę ci przestudiować zasadę fontanny Héon, jeśli twoja ziemia ma kroplę.
Akceptując utratę połowy przepływu źródła, myślę, że można to odtworzyć.
Fontanna zmodernizowana oczywiście w celu skompensowania strat ciśnienia. Prawdopodobnie konieczna jest niewielka instalacja elektryczna.
Utwór, którego w ogóle nie próbowałem, więc zastanów się, zanim zaczniesz.
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez phil53 » 11/09/18, 08:47

Lub system z podwójnym kołem czerpakowym.
Stałe odbiorniki, których masa służy do zamontowania mniejszej masy pozostałych.
1m przewyższenia musisz być w stanie wspiąć się na 1m, ale oczywiście utrata przepływu.
0 x
Joe Flachy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 21/11/04, 15:41
x 2

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez Joe Flachy » 23/09/18, 17:24

Dziękuję za komentarze!
izentrop: Silnik Stirlinga, czemu nie, ale może wymagać dużo (za dużo) strojenia.
chatelot16: Nie szukam taniego systemu, ale systemu, nad którym mam pełną kontrolę, który mogę naprawić i który będzie działał jeszcze przez 20 lat.
phil53: Fontanna Czapli pracuje w obiegu zamkniętym... Średnica koła czerpakowego powinna być równa wysokości podnoszenia, to trochę uciążliwe.

Może istnieć sposób na zmodyfikowanie silnika typu kosiarki, aby działał na parę


A może system, który zasysałby wodę bezpośrednio do rury za pomocą strumienia pary, jak podwodne odkurzacze, które mają strumień wody napędzany strumieniem powietrza. https://www.ird.fr/recherche/santo2006/ ... uceuse.htm

Mam też na myśli siłownik hydrauliczny, ale biorąc pod uwagę dostępny przepływ, zapewnia on mały system. http://www.belier-inox.fr/
0 x
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1687
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 112

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez oli 80 » 26/09/18, 21:14

Dobry wieczór, oto stowarzyszenie, które produkuje tego rodzaju silniki i solarne pompy parowe



a oto kanał youtube tego stowarzyszenia https://www.youtube.com/user/practicafoundation

Znajdziesz swoje szczęście

dobry wieczór
1 x
Joe Flachy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 21/11/04, 15:41
x 2

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez Joe Flachy » 06/10/18, 14:16

Dziękuję oli 80, wydaje się, że na ich stronie nie ma żadnej dokumentacji (podkreślają systemy fotowoltaiczne), ale istnieje dowód, że to może działać. Biorąc pod uwagę uzyskiwane natężenia przepływu w porównaniu z tym, który mam (nie chcę wysychać basenu, więc nie mogę pompować więcej niż dostarcza do niego źródło) nie będę potrzebował bardzo dużej czaszy. Zamierzam trochę policzyć, aby znaleźć wydajność.
0 x
Joe Flachy
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 14
Rejestracja: 21/11/04, 15:41
x 2

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez Joe Flachy » 06/10/18, 23:01

Oto obliczenie, które daje wyobrażenie o pojemności układu słonecznego do podlewania:
Możliwości.xlsx
(16.44 KB) Pobrano razy 754


Przykład:
    Średnica paraboli 0,30 m
    Promieniowanie słoneczne 1 kWh/m²/rok

    Sprawność optyczna 80%
    Sprawność cieplna 50%
    Wydajność mechaniczna 50%
    Początkowa temperatura wody 10°C
    Efektywne ciśnienie robocze 5,0 bar
    Roczne zapotrzebowanie na podlewanie 20 l/m²


    Całkowity zwrot 20%
    Powierzchnia paraboliczna 0,07 m²
    Energia odbierana przez czaszę 318 086 kJ/rok
    Bezwzględne ciśnienie robocze 6,0 bar
    Temperatura parowania 159°C
    Różnica temperatur 149 K
    Ciepło właściwe wody w stanie ciekłym 4,18 kJ/(kg.K)
    Ciepło potrzebne do doprowadzenia wody do temperatury wrzenia 622 kJ/kg
    Utajone ciepło parowania 2 kJ/kg
    Masa odparowanej wody 47 kg/rok
    Gęstość par 0,32 m³/kg
    Ilość wytwarzanej pary 15 m³/rok
    Objętość pompowanej wody 7 m³/rok
    Powierzchnia do nawodnienia 370 m²
    Dzienna średnia 20 l/dzień

1 x
paul_f5hpq
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 11/04/20, 18:38
x 4

Odp .: [Studium] Solar Steam Pump




przez paul_f5hpq » 12/04/20, 09:17

Cześć Joe
Temat jest oczywiście dość stary, ale jest i zawsze będzie aktualny.
Skąd przybyłeś od czasu tych studiów?
Twoja tabela w Excelu jest naprawdę praktyczna i oszczędza czas w obliczeniach.
Udało mi się zobaczyć, że poważna instalacja powinna mieć czujnik o dużej średnicy, ponieważ wydajności są często skromne, a śledzenie musi być idealne w przypadku dużego stężenia.
Ja ze swojej strony kręcę się w kółko w tych tematach, wreszcie mam parabole pozwalające uzyskać realistyczne moce (1,20m + 1,50m Offset + 2m Prime focus + 0,8 offset), powinienem móc działać w najbliższych miesiącach.
Twój powrót (nawet bez powodzenia) będzie bardzo interesujący.
Z poważaniem.
Pol
0 x

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 110