Produkcja ciepłej wody fotowoltaicznej na prąd stały

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
PASC
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 31/08/19, 23:31
x 16

Produkcja ciepłej wody fotowoltaicznej na prąd stały




przez PASC » 31/08/19, 23:56

Chcąc wyposażyć mój dom w energię fotowoltaiczną, zadałem sobie pytanie, czy kupować tylko to, co konieczne. Moim pierwszym celem było zastąpienie produkcji ciepłej wody użytkowej mojego kotła gazowego elektrycznym cumulusem zasilanym panelami. Więc zainstalowałem panele 6 270 W na ziemi w moim ogrodzie. Kupiłem także elektryczny cumulus. Nabycie falownika wydawało mi się inwestycją równie wysoką, jak i bezużyteczną (ale wrócę do tego, ponieważ później zmieniłem zdanie, w końcu częściowo ...). Dlaczego nie skorzystać z prądu stałego dostarczanego przez panele? Tylko jeden problem polega na tym, że termostat mojego cumulusa przełącza tylko alternatywę. W prądzie stałym zaleją się i wypalą. Szybko znalezione rozwiązanie, załóż mój cumulus stycznik termiczny i przełącz zasilanie za pomocą tranzystora (w połączeniu z ręcznym wyłącznikiem automatycznym, aby ręcznie przełączać moc). Dla bezpieczeństwa, bez różnicy, napięcie paneli pozostaje zmienne, bez szkodliwych konsekwencji uszkodzenia izolacji. Tutaj instalacja działa od miesiąca 4. Zgodnie ze stopą oszczędności dokonanych na rachunku za gaz instalacja będzie opłacana przez lata 3.
Prąd stały, rozwiązanie dla małych instalacji domowych?
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez izentrop » 01/09/19, 00:53

Witam i witam Pasc,
Jest już na ten temat temat słonecznej fotowoltaiczne / wzgórka grzejnik-z-fotowoltaicznego-t6792.html
pasc napisał:Jednym z problemów jest to, że termostat mojego cumulusa przełącza tylko alternatywę
Zwykle rezystancja cumulusowa jest słabo indukcyjna, więc nie ma problemu z cięciem łuku. :?
0 x
PASC
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez PASC » 01/09/19, 01:11

Dziękuję za wiadomość powitalną.
W rzeczywistości problem łuku nie jest bezpośrednio związany z indukcyjnym charakterem obciążenia. W przypadku prądu stałego prąd nie ulega skasowaniu jak w przypadku prądu przemiennego, dlatego łuk jest utrzymywany przez efekt Corona. Poza tym na moim cumulusie chciałem się upewnić, a termostat cumulus zaczął się dobrze. W rzeczywistości ma swego rodzaju ochronę termiczną z paskiem bimetalicznym, który zapobiega jego poparzeniu. Układy elektromechaniczne nie działają, z drugiej strony tranzystory bardzo dobrze przełączają prąd stały.
Zalety prądu stałego są dwojakie w tego rodzaju zastosowaniach. Z jednej strony cena instalacji, z drugiej strony ogólna wydajność instalacji. Po pierwsze, nie występuje utrata energii przez konwersję (są one dzisiaj bardzo niskie, biorąc pod uwagę wydajność współczesnych tranzystorów), ale przede wszystkim przez brak regulacji napięcia, mocy dostarczanej do obciążenia ”. „moc dostępna na poziomie paneli, a zatem wydajność instalacji znacznie się poprawiła. Możemy zrobić to samo, nie regulując alternatywy (zrobiłem to gdzie indziej i wrócę do niej), ale jest to bardziej skomplikowane. W rzeczywistości zasada regulowanego napięcia ma zasadnicze znaczenie dla zbiorowej dystrybucji energii elektrycznej, ale dla indywidualnej produkcji / zużycia staje się znaczną przeszkodą.
0 x
PASC
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez PASC » 01/09/19, 01:21

Poprzedni temat dotyczący wytwarzania ciepłej wody: fotowoltaiczny / cumulusowy podgrzewacz-z-fotowoltaiczny-t6792.html
randka trochę, moim zdaniem. Od tego czasu zmieniły się dane ekonomiczne, zwłaszcza cena paneli słonecznych. Myślę, że dziś można wyobrazić sobie fotowoltaikę w opłacalny sposób, bez kosztów i złożoności systemów z wymiennikiem płynów.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez izentrop » 01/09/19, 01:29

pasc napisał:moc dostarczana do obciążenia „podąża” za mocą dostępną na panelach, a zatem wydajność instalacji znacznie się poprawia.
Podejrzewam, że regulator MPPT? Czy możemy zobaczyć schemat?

Wydajność nie może być lepsza niż w energii słonecznej.

Temat nie tak stary słoneczna fotowoltaiczna / cumulus grzejnik-z-fotowoltaicznej-t6792-20.html # p338444
0 x
PASC
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez PASC » 01/09/19, 09:57

Nie, nie ma regulatora typu MPPT. Do tego rodzaju zastosowania, który jest najbardziej rustykalny. Ale musisz wyjaśnić, co rozumiem przez „wydajność”. Optymalnym punktem zastosowania dla panelu jest róg prostokątnej charakterystyki napięcia prądu. Ten punkt zmienia się w zależności od strumienia słonecznego. Z grubsza mówiąc, napięcie jest prawie stałe, jednak prądnica jest bardzo zróżnicowana. Jeśli więc masz rezystancyjne stałe obciążenie (U = RI, dlatego linia prosta), punkt pracy zespołu można łatwo znaleźć, rysując linię obciążenia na charakterystyce panelu dostarczonej przez producenta. W przypadku braku MPPT (bez baterii, dlaczego przechowujemy energię w postaci chemicznej, gdy celem jest przechowywanie jej w wodzie cumulus, która by się powieliła), punkt ten odbiega od „Optymalne (górny róg prostokąta napięcia prądu), gdy prąd spada, ale ogrzewanie działa. Z drugiej strony, jeśli umieści się między panelem a obciążeniem układ o regulowanym napięciu, wówczas może on dostarczyć tylko stałą moc P = V ^ 2 / R, gdy tylko energia słoneczna spadnie poniżej tego progu potknie się. To mam na myśli przez „utratę wydajności”. Usunięcie tego regulatora napięcia pozwala na wykorzystanie utraconej mocy (nie mówię o systemie podłączonym do sieci).
Podsumowując, regulowany alternatywny standard 220 V nie jest optymalny do obsługi paneli słonecznych na własne potrzeby.
Ostatnio edytowane przez PASC 01 / 09 / 19, 10: 23, 1 edytowany raz.
0 x
PASC
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 65
Rejestracja: 31/08/19, 23:31
x 16

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez PASC » 01/09/19, 10:10

Właściwie nie widziałem ostatniej strony: słoneczna-fotowoltaiczna / cumulus-podgrzewacz-z-fotowoltaiczną-t6792.html

Tak, to rzeczywiście sedno sprawy: zgadzam się z ogólną orientacją i ideą, że operacja jest całkowicie opłacalna. Z drugiej strony, ponowne wykonanie rezystora grzejnego wydaje się nieco skomplikowane, a w każdym razie niezawodne przełączanie prądu stałego wymaga modyfikacji cumulusu, ale przełącznik elektroniczny jest znacznie łatwiejszy niż zanurzony rezystor grzewczy.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez izentrop » 01/09/19, 15:34

pasc napisał:jeżeli układ o regulowanym napięciu zostanie umieszczony między panelem a odbiornikiem, może on dostarczać tylko stałą moc P = V ^ 2 / R, a gdy tylko energia słoneczna spadnie poniżej tego progu, będzie wyrwać się. To mam na myśli przez „utratę wydajności”.
:? :zaszokować:
ObrazDla mnie opór powinien być obliczany w punkcie maksymalnej mocy. Zatem rzeczywiście musisz dostosować napięcie na rezystorze w zależności od punktu mocy i co może być lepszego niż MPPT? https://fr.wikipedia.org/wiki/Maximum_p ... nt_tracker
0 x
Avatar de l'utilisateur
thibr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 723
Rejestracja: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez thibr » 01/09/19, 16:47

szkoda, że ​​panele fotowoltaiczne podgrzewają wodę : Evil:
bardziej sensowne jest sporządzanie własnej konsumpcji i ewentualnie podgrzewanie wody tylko z nadwyżką, która nie jest zużywana : Wink:
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Produkcja ciepłej wody w fotowoltaicznym prądzie stałym




przez GuyGadebois » 01/09/19, 17:43

thibr napisał:szkoda, że ​​panele fotowoltaiczne podgrzewają wodę : Evil:

Zwłaszcza, że ​​istnieją doskonałe niedrogie słoneczne podgrzewacze wody i możemy je również wykonać (DIY):
https://www.hellowatt.fr/chauffe-eau-so ... -thermique
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 191