Solar: podstawowe pytania!

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Solar: podstawowe pytania!




przez Grelinette » 26/05/19, 12:50

Słyszymy o nowych projektach fotowoltaicznych na poziomie globalnym, ale także lokalnym (gminy, kolektywy sąsiedzkie, osoby prywatne itp.).

Na rynku energii słonecznej trudno jest zorientować się w ogłaszanych przez wszystkich liczbach, zarówno jeśli chodzi o koszty instalacji fotowoltaicznej, czasy amortyzacji, a nawet wielkość produkcji planowanej energii elektrycznej.

Proste i podstawowe pytania:

W przypadku regionu o akceptowalnym nasłonecznieniu powiedzmy region PACA:

1- Ile w przybliżeniu kosztuje instalacja fotowoltaiczna o powierzchni 100 m², materiały i robocizna?

2- Ile energii elektrycznej można wyprodukować w ciągu roku przy instalacji fotowoltaicznej o powierzchni 100 m²?

3- Jaka wartość (w EUR) reprezentuje ilość energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu 1 roku, na potrzeby własne lub w celu odsprzedaży dostawcy energii elektrycznej?


(bez wątpienia są inne ważne pytania, ale najpierw na nie odpowiedzmy)

Z tych wartości dla 100 m² powinno być możliwe obliczenie (reguła 3) przybliżonych wartości dla nieco innych instalacji, mniejszych lub większych, nawet jeśli im większa instalacja, tym jest ona proporcjonalnie niższa.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez sicetaitsimple » 26/05/19, 13:42

Grelinette napisał:[b]1- Ile w przybliżeniu kosztuje instalacja fotowoltaiczna o powierzchni 100 m², materiały i robocizna?


Nie sądzę, że będzie jakaś „ostateczna” odpowiedź na Twoje pytania. „To zależy”, jak powiedziałby Fernand Raynaud...
To powiedziawszy, brakuje ważnych danych wejściowych: 100 m2 na ziemi czy na dachu?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez sicetaitsimple » 26/05/19, 14:43

To powiedziawszy, 100 m2 dobrze wyeksponowanego w PACA musi wynosić +/- 15 kWp, przy rocznej produkcji +/- 20000 XNUMX kWh.
Obecna cena zakupu instalacji tej wielkości wynosi około 12 eurocentów/kWh.
A zatem roczny dochód (sprzedaż w całości) +/- 2400€.

PS: to wszystko chochlą, powiedzmy, że są to rzędy wielkości.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez Grelinette » 27/05/19, 10:06

sicetaitsimple napisał:To powiedziawszy, 100 m2 dobrze wyeksponowanego w PACA musi wynosić +/- 15 kWp, przy rocznej produkcji +/- 20000 XNUMX kWh.
Obecna cena zakupu instalacji tej wielkości wynosi około 12 eurocentów/kWh.
A zatem roczny dochód (sprzedaż w całości) +/- 2400€.

PS: to wszystko chochlą, powiedzmy, że są to rzędy wielkości.

Dziękuję za tę odpowiedź...

A 100 m² fotowoltaiki, ile to dzisiaj kosztuje?
(średnia cena nowego z okablowaniem i złączami, z wyłączeniem robocizny instalacyjnej).

PS: Nie sądzę, że montaż na „ziemi czy na dachu” jest aż tak ważny: nie kilka metrów różnicy wysokości wiele zmieni. Ale będą dodatkowe koszty pracy.


Aby pozostać w temacie i zadać bardziej podstawowe pytania...

Który z tych wyborów jest dziś najciekawszy:

1- Zużywaj całą energię elektryczną wytworzoną przez własną instalację fotowoltaiczną (nie odsprzedawaj niczego, nawet jeśli oznacza to utratę nadwyżki produkcji)
2- Sprzedaj całą wyprodukowaną energię elektryczną (i odkup energię z sieci)
3 - Zużyj część, a resztę odsprzedaj
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez sicetaitsimple » 27/05/19, 10:40

Grelinette napisał:A 100 m² fotowoltaiki, ile to dzisiaj kosztuje?
(średnia cena nowego z okablowaniem i złączami, z wyłączeniem robocizny instalacyjnej).
........
Który z tych wyborów jest dziś najciekawszy:
1- Zużywaj całą energię elektryczną wytworzoną przez własną instalację fotowoltaiczną (nie odsprzedawaj niczego, nawet jeśli oznacza to utratę nadwyżki produkcji)
2- Sprzedaj całą wyprodukowaną energię elektryczną (i odkup energię z sieci)
3 - Zużyj część, a resztę odsprzedaj


Nie mam pojęcia co do ceny, wszystko (a już na pewno wszystko...) można znaleźć w sieci.

Jeśli chodzi o wybory 1,2,3, zależy to od tego, co produkujemy i co konsumujemy. Ale jeśli pozostaniemy na 100 m2, w każdym razie na pewno będą to 2 lub 3 i nie jestem pewien, czy przy odpowiedniej cenie zakupu będzie to miało duże znaczenie w dniu przyjazdu.
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez ENERC » 27/05/19, 12:48

Panel ma wymiary około 1 m x 1,7 m. Czyli na 100m2 trzeba zmieścić dwie palety po 28 modułów.
To około 7000 euro za panele, przy 15 kWp w panelach o mocy 280 Wp. W przypadku 2 palet niektóre strony oferują bezpłatną dostawę.
Przy tej mocy koniecznie jest to trójfazowe i trzeba doliczyć 1500€ za falownik.

Tak naprawdę nie widzę zainteresowania konsumpcją na własny użytek, z wyjątkiem tego, aby naprawdę dużo konsumować. Opcja 3 wydaje mi się najlepsza, ale dom będzie musiał zostać przełączony na trójfazowy. Jeśli jest to zbyt skomplikowane, pozostaje opcja 2 z bezpośrednim połączeniem z nowym DPL stworzonym przez Enedis.

Po stronie „dochodu”: w opcji 2 możesz celować w kontrakt za 12 centów, a w wariancie 3 za 6 centów. Jeśli spożywasz dużo w ciągu dnia, opcja 3 może być interesująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost o 5,9% +1% tylko w czerwcu i lipcu 2019 r.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez Did67 » 27/05/19, 16:18

Ważnym elementem w takim projekcie jest wiedzieć, kto to robi!

Dla prostego amatora takiego jak ja „trzeba” przejść przez instalator. Jeśli jest podłączony, musi być „zatwierdzony”. I tak bardzo szybko nota pnie się w górę. To jak w warsztacie, to nie olej i filtr oleju są drogie, tylko "serwis". Doliczono w przypadku odsprzedaży koszty "plików", połączeń z zachowaniem standardów.

Druga pułapka dla „amatora” takiego jak ja polega na tym, że gdy już podejmiesz decyzję, umiejętność odróżnienia „poważnego usługodawcy” od „margoulina” (jest ich wielu w branży, nawet jeśli to się trochę uspokoi). Niestety, różne „zatwierdzenia” zapewniają niewielką ochronę. Zdobywa się je dość łatwo i nie ma już kontroli nad powagą...

Własna konsumpcja, poza wyjątkowymi sytuacjami, nie jest łatwa dla prostego „amatora”: prądu najbardziej potrzebujemy, gdy nie ma słońca! W nocy i zimą! Jest bardzo prawdopodobne, że instalacja będzie przewymiarowana w 3/4 czasu, a gdy zaistnieje poważna potrzeba, będzie dostarczać niewielką ilość energii (pralka itp.). A więc nigdy „opłacalny” (w sensie „odzyskania zaliczki”). Nawet jeśli energia elektryczna jest jedną z energii, której cena rośnie najbardziej i najbardziej regularnie. Jest więc nadzieja (mówię o cenie z podatkiem: zapłacona faktura / ilość zużytych kwh - a nie o cenie podanej w prospektach emisyjnych, bez CSPE, VAT, VAT na CSPE itp.)

Zatem z jednej strony ceny (chińskiego) sprzętu spadają. I powinno być „oczywiste”. Z drugiej strony nadal jestem niezdecydowany.

Ogólnie rzecz biorąc, opłacalny projekt zaczyna się od poważnej zmiany sposobu konsumpcji! I to maksymalnie o „negawaty”!

Dla mnie „eleganckim” rozwiązaniem byłoby połączenie z samochodem elektrycznym zasilanym energią słoneczną – a jeszcze lepiej, który można by wykorzystać jako magazyn i „pompować”, gdy akumulatory będą naładowane, ponad przewidywane potrzeby na następny dzień. Ale znowu budowniczowie nam tego nie ułatwiają!!!
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez ENERC » 27/05/19, 17:49

Po „chińskiej” części fotowoltaiki rzeczywistość jest bardziej złożona: Chiny są wiodącym na świecie producentem paneli, ale także krajem, który instaluje najwięcej paneli w domu. W rzeczywistości Chiny eksportują niewiele paneli.

Piasek przekształca się w krzem w Norwegii (u podnóża tam) i we Francji (na przykład w Sabaudii), gdzie energia elektryczna jest tania: jest to najbardziej energochłonny etap.
Następnie sztabki trafiają do Tajwanu/Korei, gdzie są cięte i przekształcane w komórki.
Ogniwa wracają do Europy, gdzie są składane w panele. Pokonywanie wlewków przez tysiące kilometrów wydaje się niezbyt ekologiczne, ale jest to niewielka waga w porównaniu do szkła ochronnego.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez Did67 » 27/05/19, 19:44

Kilkukrotnie na zdjęciach dużych placów budowy we Francji widziałem w tle zdjęć palety z chińskimi markami... Stąd ta kwalifikacja.

Ale rzeczywiście wiem, że w Europie nadal istnieje pozostała produkcja paneli (między innymi w wyniku europejskich środków podatkowych – oficjalnie środków „antydumpingowych”; ponieważ zostały usunięte).

Absolutnie nie jestem przeciwny PV. A chińskie panele nie są prawdziwym problemem. W końcu komputer, na którym rozmawiam, czy mój smartfon, są chińskie... Więc???

Tyle, że dla pojedynczej osoby nie jest łatwo dać się oszukać! A „zestaw EV + PV do jego zasilania” nadal ma dość wysoki bilet wstępu finansowego, około 30 000 euro! Więc może jutro... Albo pojutrze?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79361
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Solar: podstawowe pytania!




przez Christophe » 27/05/19, 21:21

Rozmawiajmy mało, rozmawiajmy dobrze...

We Francji i w zastrzykach obecnie płacimy od 2 do 3 € za zainstalowaną toaletę i all inclusive! Poza tym to oszustwo...

170Wp/m2...tj. 17 kWp na 100 m2, cena od 30 do 40 000 €.

Uważaj, aby sprawdzić warunki wtrysku: uważam, że limit wynosi 5 kWp, poza tym jest to stawka przemysłowa...

Czas zwrotu inwestycji wynosi od 7 do 12 lat przy stawce 12 centów za kWh i w zależności od warunków ekonomicznych i technicznych, a rozmiar nie ma znaczenia... uważaj na maski przeciwsłoneczne, które mogą obciążyć produkcję i rentowność. Pomyśl, że u sąsiada wyrośnie żywopłot lub drzewo...

Jeśli samodzielnie zainstalujesz i kupisz sprzęt, możesz mieć nadzieję na zmniejszenie tych kosztów i czasu zwrotu z inwestycji o około 30%.

Już niedługo przedstawię Wam moją instalację o mocy 2,8 kWp, która działa od początku maja... Jestem (mile) zaskoczona rozproszoną produkcją! Nie ma celu inwestycyjnego: to tylko uregulowanie rachunków...

Sytuacja na rynku poprawiła się od czasu zaprzestania pomocy...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bricolo07 i goście 301