Pomóż skonfigurować mojego regulatora

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Pomóż skonfigurować mojego regulatora




przez darwenn » 05/01/18, 11:44

Witam, mam XPUMXA regulator MPPT od 2 lat, dla paneli słonecznych 30 3V 12W każdy. A moja bateria 110 A / H była, gdy słońce zaszło, naładowana tylko w 130 lub 65%, nawet jeśli było słonecznie przez cały dzień, a regulator odciął ładunek, gdy bateria była pełna. Już dziwne było to, że napięcie akumulatora spadło do 70 V / 12.5 lub 65% (akumulator wolno rozładowujący się). Włożyłem nową baterię tego samego typu i zjawisko jest takie samo. Tak więc albo normalne jest, że bateria jest naładowana tylko do 70%, albo regulator jest źle skonfigurowany. Gdy ładunek jest pełny, wysyła nadwyżkę do żarówki 70W 4V, którą włożyłem (nie mam nic więcej do założenia), ale dziwne jest to, że ta żarówka pozostaje włączona, jeśli pociągnę akumulator, kiedy powinien się wyłączyć i regulator wznowi ładowanie. Cofa go dobrze, ale żarówka pozostaje włączona. Normalny?

Skonfigurowałem regulator, aby odcinał obciążenie po osiągnięciu 13.8V (PV OFF) w akumulatorze
Ale nie rozumiem związku z LOAD ON w 12.8 V i LOAD-OFF w 10.8V

Na zdjęciu opłata wynosi 78%, ponieważ dzień wzrósł, ale niebo jest szare (tylko 2A mocy)

Jak więc poprawnie skonfigurować mój regulator? Ponieważ mam intuicję, że zastrzelił mi już akumulatory 2, a do nowej nie chcę zaczynać od nowa.

DSC_0102.JPG


Dziękuję wam.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Odp: Pomoc w konfiguracji mojego regulatora




przez Gaston » 05/01/18, 13:54

darwenn napisał:Gdy ładunek jest pełny, wysyła nadwyżkę do żarówki 4W 12V, którą włożyłem (nie mam nic więcej do założenia), ale dziwne jest to, że ta żarówka pozostaje włączona, jeśli pociągnę akumulator, kiedy powinien się wyłączyć i regulator wznowi ładowanie. Cofa go dobrze, ale żarówka pozostaje włączona. Normalny?
Myślę, że zrobiłeś zamieszanie: zaciski „LOAD” nie służą do podłączenia zasilanego urządzenia w przypadku przeciążenia, ale do podłączenia tego, czego potrzebujesz do zasilania (zamiast podłączać je bezpośrednio do akumulatora).
Regulator PV (w przeciwieństwie do turbiny wiatrowej) nie potrzebuje systemu rozpraszania w przypadku przeciążenia, po prostu przestaje ładować akumulator.
Uważaj jednak na moc dostępną na zaciskach LOAD, jeśli używasz dużych odbiorców ...

darwenn napisał:Skonfigurowałem regulator, aby odcinał obciążenie po osiągnięciu 13.8V (PV OFF) w akumulatorze
W przypadku akumulatora kwasowo-ołowiowego pełne naładowanie jest większe niż 14V. (Ogólnie 14,4V). To może wyjaśniać, dlaczego bateria nigdy nie jest pełna.

darwenn napisał:Ale nie rozumiem związku z LOAD ON w 12.8 V i LOAD-OFF w 10.8V
Musi odpowiadać progom bezpieczeństwa podczas rozładowywania: jeśli akumulator spadnie do 10,8V, odbiorniki podłączone do LOAD zostają zatrzymane (aby nie uszkodzić akumulatora) i są ładowane tylko wtedy, gdy powróci powyżej 12,8V
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Odp: Pomoc w konfiguracji mojego regulatora




przez darwenn » 05/01/18, 14:15

Dziękuję Gaston

Ach, okej. Więc muszę ustawić ustawienie PV OFF na 14.4V, a nie 13.8V, prawda?

Z drugiej strony martwię się o wyjście LOAD, bo to by znaczyło, że to właśnie na to wyjście muszę podłączyć mój konwerter 12V -> 220V Czy to się zgadza (bo aktualnie jest bezpośrednio podłączony do akumulatora)? Mam 10 kwadratowych przewodów, jest to przetwornik 1500W. Czy nadal mogę podłączyć go do wyjścia LOAD? Wiedząc, że nigdy nie pobieram więcej niż 300W jednocześnie (latem)?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Odp: Pomoc w konfiguracji mojego regulatora




przez Gaston » 05/01/18, 14:21

darwenn napisał:Ach, okej. Więc muszę ustawić ustawienie PV OFF na 14.4V, a nie 13.8V, prawda?
Najlepiej byłoby sprawdzić z charakterystyką akumulatora maksymalne napięcie ładowania.

darwenn napisał:Z drugiej strony martwię się o wyjście LOAD, bo to by znaczyło, że to właśnie na to wyjście muszę podłączyć mój konwerter 12V -> 220V Czy to się zgadza (bo aktualnie jest bezpośrednio podłączony do akumulatora)? Mam 10 kwadratowych przewodów, jest to przetwornik 1500W. Czy nadal mogę podłączyć go do wyjścia LOAD? Wiedząc, że nigdy nie pobieram więcej niż 300W jednocześnie (latem)?
Moim zdaniem wyjście LOAD nie obsługuje 1500W i prawdopodobnie tylko 300W.
Jeśli chcesz skorzystać z bezpieczeństwa zapewnionego przez regulator, możesz użyć wyjścia LOAD do zasilania przekaźnika (lub odpowiednika), który odcina konwerter, gdy napięcie akumulatora spadnie. Możliwe jest również, że to automatyczne wyłączanie już istnieje w konwerterze. W takim przypadku wystarczy zignorować wyjście LOAD.
0 x
darwenn
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 510
Rejestracja: 16/07/09, 17:43
x 9

Odp: Pomoc w konfiguracji mojego regulatora




przez darwenn » 05/01/18, 14:32

Tak, automatyczne wyłączanie konwertera odbywa się od pewnego progu i włącza się ponownie po naładowaniu akumulatora, dlatego nigdy nie byłem zainteresowany tym wyjściem LOAD.
0 x

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 154