Dodaj baterie do systemu PV

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
frenchkiss66
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 23/09/17, 16:39

Dodaj baterie do systemu PV




przez frenchkiss66 » 12/10/17, 16:25

Witam, zadaję sobie pytanie: Z czasem zdaję sobie sprawę, że mój panel 100w jest zbyt duży dla mojego banku baterii (2x36Ah / 12v) i mojego stosunkowo niskiego i nietypowego zużycia (średnio raz w tygodniu). Miałem pomysł, aby dodać kolejny zestaw akumulatorów, aby podwoić (przynajmniej) moją pojemność. Wydaje mi się jednak, że przeczytałem tutaj lub gdzie indziej, że baterie szeregowo lub równolegle (tak jest w moim przypadku) muszą być tej samej marki, pojemności i wieku. Jak to zrobić, czy powinienem pozbyć się starych baterii (zresztą w idealnym stanie), aby uzyskać zupełnie nowy i identyczny zestaw? czy się mylę, czy jest jakiś sposób na obejście problemu?
dziękuję za twoje odpowiedzi lub pomysły.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Dodaj baterie do instalacji PV




przez Gaston » 12/10/17, 17:19

Zasadniczo skojarzenie kilku akumulatorów zawsze stanowi problem (a nie te same problemy w zależności od tego, czy jedno miejsce szeregowo czy równolegle).

Przyjmowanie identycznych baterii w tym samym wieku może ograniczyć (lub opóźnić) pojawienie się problemów.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie pojedynczej baterii o większej pojemności.

Istnieje również możliwość użycia BMS do zarządzania ładowaniem każdej baterii osobno, ale w przypadku baterii ołowiowych jest to dość rzadkie (i na pewno droższe niż nowa bateria o dużej pojemności).
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Dodaj baterie do instalacji PV




przez izentrop » 12/10/17, 22:08

Witam,
Aby uniknąć rozładowania akumulatora w innym, można dodać diody Schottky'ego. Aby zrobić schemat, potrzebowalibyśmy odniesienia do ładowarki.
Standard, PWM czy MPPT?
0 x

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 198