Z łatwością przekształcisz zamrażarkę w lodówkę?

Przedstaw swoje projekty DIY, nowe pomysły techniczne, innowacje do przetestowania lub prace związane z samodzielną konstrukcją. Ponieważ zrobienie tego samodzielnie jest często bardziej ekonomiczne i może być bardziej wydajne.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Z łatwością przekształcisz zamrażarkę w lodówkę?




przez Christophe » 19/10/17, 11:14

Od lat mam 200-litrową zamrażarkę skrzyniową, której już nie używam (singiel zobowiązuje)… Zastanawiałem się więc, czy można ją łatwo „przerobić” na lodówkę…

Kiedy jest zimno (hihi) widzę 3 łatwo dostępne rozwiązania:

a) Zasilaj go z przerwami z okresem WŁ./WYŁ. do ustalenia (np. 10 min na godzinę do rozpoczęcia testów) za pomocą przekaźnika czasowego

b) Użyj reostatu, aby obniżyć napięcie zasilania, a co za tym idzie, moc sprężarki: sprężarka będzie pracować wolniej, więc logicznie rzecz biorąc, zimno będzie mniej intensywne (ale elektroniczna karta zarządzająca może nie lubić tego spadku napięcia za bardzo. .Reostat należy zatem umieścić między kartą a silnikiem...)

c) Zmodyfikuj sondę detekcji temperatury (lub ustawienie temperatury zadanej) w celu zmiany temperatury zadanej (jeśli karta zarządzająca dopuszcza dużo cieplejszy zakres, nie jest to pewne)...

Najprostszy to a)

W przypadku b) mam wątpliwości co do żywotności sprężarki...

Najbardziej skomplikowanym (ale nadal rozsądnym… jeśli elektronika jest kompatybilna) jest c)

Więc, czy ktoś już tego próbował? Opinie na temat 3 rozwiązań?

Oto ustawienie „temperatury” (moim zdaniem bardzo przybliżone) i arkusz informacyjny:

Zatrzymaj1.jpg
Freeze1.jpg (345.77 KiB) Wyświetlono 52093 razy


Zatrzymaj2.jpg
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez Gaston » 19/10/17, 11:31

„a” jest łatwe do zrobienia, ale nie zapewnia dużej stabilności temperatury wewnętrznej (konieczna będzie zmiana okresu w zależności od temperatury zewnętrznej).

Moim zdaniem „b” nie zadziała. Myślę, że silnik jest synchroniczny i należy zmienić częstotliwość, aby działał wolniej. Ponadto, zachowując oryginalny termostat, będzie on po prostu działał dłużej.

„c” to dobry pomysł, ale może skomplikowany?

Zaproponowałbym opcję „d”: zastosowanie gniazda termostatu ze zdalnym czujnikiem (w tym miły tam ou ten).

Pozostaje kwestia rozkładu temperatury wewnątrz: jeśli ustawimy termostat na 5°, prawdopodobne jest, że ściany nadal będą spadać poniżej 0° podczas pracy sprężarki (tak jest już w większości lodówek, ale parownik nie obejmuje wszystkich ścian). Moim zdaniem nie należy umieszczać produktów, które boją się mrozu (warzywa, owoce,...)!
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez Christophe » 19/10/17, 11:46

Odnośnie b) masz na myśli asynchroniczne, prawda?

Rozwiązanie z reostatem współpracuje z moją pompą solarną (całkiem klasyczną jednofazową asynchroniczną pompą ogrodową) i to przez 4 lub 5 lat z szybkością około 1000h rocznie... to wbrew wszelkim opiniom (i teorii napędów do maszyn asynchronicznych ...) : Mrgreen:

Działa w kierunku 160V 50Hz, więc całkiem niezawodnie...

Studiowałem ten temat od 2008 roku: elektryczność-elektronika-komputer/wariator-mocy-prędkości-do-silnika-asynchronicznego-t5240.html

Zgadzam się z ograniczeniami a) i interesującym rozwiązaniem d) Myślę, że jest to „najlepsze” pod względem łatwości i wydajności! 8)
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13698
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez izentrop » 19/10/17, 14:18

Witam,
Zrobiłem to z uratowaną pionową zamrażarką i działa świetnie.
Izolacja jest grubsza niż w lodówce, więc może zużywać tylko mniej.
Miał problem z kontrolą temperatury. Zeszła za nisko, nawet ustawiona na minimum.

Kupiłem prosty elektroniczny termostat. Obsługuje ogrzewanie i klimatyzację za pomocą ruchomych pasków, regulowanych w klimatyzacji.
sonda (termistor oznaczony jako „czujnik” na obwodzie) była nielutowana i przesunięta o 1 m drutu sindex i umieszczona na 2/3 wysokości szafki.
Termometr w pojemniku z wodą do sprawdzenia.
może spaść poniżej 2° ustawionego na minimum.

Po ustawieniu na stabilizację 4° i zmierzeniu licznikiem energii, otrzymuję 475 Wh/dzień, co jest całkiem zaszczytne. Nagle służy mi jako dodatkowa lodówka, gdy zapraszamy gości : Wink:
IMG_20170907_191013.jpg
Zgubiłem pamięć podręczną
IMG_20170907_191013.jpg (286.4 KB) Oglądane razy 52067

IMG_20170907_185151.jpg
lewy dolny czujnik
IMG_20170907_185151.jpg (484.38 KB) Oglądane razy 52067
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez chatelot16 » 19/10/17, 14:51

właściwym rozwiązaniem jest modyfikacja termostatu lub jego wymiana, jeśli oryginalny termostat nie jest odpowiedni

sprężarka chłodnicza będzie na wakacjach! będzie się obracał znacznie rzadziej i nie będzie na to narzekał!

problemem będzie zarządzanie kondensacją: zamrażarka robi szron i czasami trzeba ją opróżnić, aby ją rozmrozić: zamrażarka przekształcona w chłodzenie po prostu skrapli wodę, która opadnie na dno: zaplanuj jej ewakuację

pozostawienie otworu zawsze otwartego spowodowałoby przeciągi i utratę energii: pokaż, jak Twoja zamrażarka ma wybrać rozwiązanie

przypomina mi się uwaga na temat przeciętnej lodówki z zamrażarką: jest kiepska: kompresor robi niską temperaturę dla zamrażarki, która prawie nigdy nie jest bezużyteczna: trzeba by budować zoptymalizowane lodówki bez zamrażarki: sprężarka tylko ustawiałaby temperaturę lodówki i nie marnowałby energii na wytwarzanie lodu… a kiedy chcesz kostki lodu, korzystasz z zamrażarki, a nie z lodówki
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez Gaston » 19/10/17, 15:13

chatelot16 napisał:problemem będzie zarządzanie kondensacją: zamrażarka robi szron i czasami trzeba ją opróżnić, aby ją rozmrozić: zamrażarka przekształcona w chłodzenie po prostu skrapli wodę, która opadnie na dno: zaplanuj jej ewakuację

pozostawienie otworu zawsze otwartego spowodowałoby przeciągi i utratę energii: pokaż, jak Twoja zamrażarka ma wybrać rozwiązanie

Mój ma otwór z zaślepką w dnie...

Jeśli Christophe’s jest podobnie, wystarczy od czasu do czasu odkręcić zakrętkę… ale trzeba będzie uważać, żeby pokarm nie kąpał się w 1mm wody (położyć kratkę na dnie?)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6515
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1637

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez Macro » 20/10/17, 18:26

znajdź elektroniczny regulator T°, taki jak heliwell lub inny chiński produkt, który można zaprogramować za pomocą cykli odszraniania, a nawet czasów ponownego uruchomienia… kosztuje kilka euro… jednak woda faktycznie spłynie na ziemię, a nie na urządzenie odparowujące, jak na "pozytywna" lodówka...
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez chatelot16 » 20/10/17, 19:42

rozwiązanie do odprowadzania wody jest ostatecznie proste: wystarczy rura z syfonem: wypuszcza wodę i nie ma przeciągów... syfon robi małe marionetki...

umieść kratkę na dnie zamrażarki, aby woda mogła wypływać bez zamoczenia tego, co jest na niej umieszczone
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez Flytox » 22/10/17, 20:01

Moja lodówka działa z zewnętrzną regulacją (Chinoiserie za 25 €) zastępując oryginalny system 3 razy droższy i zawodny i to przez 2 lub 3 lata. Okablowanie możliwe w trybie grzania lub chłodzenia.

wyświetlacz.jpg


Dobrą rzeczą jest to, że sonda znajduje się na końcu drutu o długości około jednego metra. Możemy więc wybrać najodpowiedniejsze miejsce po stronie zamrażarki lub lodówki. Wystarczy przebić dno lodówki, aby przejść sondę i uszczelnić ją np. odrobiną styropianu.
Wada montażu z sondą w powietrzu jak poniżej, jak tylko otworzysz lodówkę, temperatura w ciągu kilku sekund wzrasta do 8 lub 9°C, więc lodówka uruchamia się za każdym razem. Inną wadą jest histereza 2°C, może trochę za duża. (Chociaż może być równie dobry, a nawet lepszy niż oryginał : Mrgreen: )

sonda.jpg


Nawet jeśli oznacza to modyfikacje, aby ujednolicić temperaturę, warto byłoby zamontować mini wentylator, taki jak do chłodzenia komputerów PC, aby mieszał zimne powietrze i unikał dużych różnic temperatur / plam szronu i związanych z tym problemów z regulacją.


wentylator.jpg
ventil.jpg (261.44 KiB) Wyświetlono 51992 razy
1 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13698
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Jak łatwo przerobić zamrażarkę na lodówkę?




przez izentrop » 22/10/17, 21:44

Flytox napisał:Wada montażu z sondą w powietrzu jak poniżej, jak tylko otworzysz lodówkę, temperatura w ciągu kilku sekund wzrasta do 8 lub 9°C, więc lodówka uruchamia się za każdym razem. Inną wadą jest histereza 2°C, może trochę za duża. (Chociaż może być równie dobry, a nawet lepszy niż oryginał)
Włożyłem sondę do kawałka osłony i przykleiłem ją do ściany kawałkiem kleju i już nie gaśnie po otwarciu drzwi. Przy nieco większej izolacji musimy jeszcze zwiększyć histerezę.

Wymuszona wentylacja niekoniecznie jest interesująca, ponieważ niektóre produkty spożywcze preferują mniej chłodne temperatury, takie jak masło, jajka, świeża śmietana, miękki ser, owoce i warzywa...

Moduł pozwalający na ustawienie niskokosztowej histerezy https://www.google.fr/search?q=w1209
zawiadomienie https://drive.google.com/drive/folders/ ... GVqMXd2SWM

https://www.youtube.com/watch?v=j6blCrNm-5s
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Twoje montaże techniczne, majsterkowanie, innowacje i samodzielna konstrukcja: wykonanie obiektu lub instalacji”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 107