[SOLVED] Darmowe oprogramowanie 3D / modelowanie mechaniczne open-source? FreeCAD

Pomoc i porady dla wszystkich prac wykonywanych w budynku siebie i prezentacji swojej DIY pracy lub samodzielnej kompilacji. Ponieważ czyni siebie często econological ale uwaga nadmiernej pewności siebie!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

[SOLVED] Darmowe oprogramowanie 3D / modelowanie mechaniczne open-source? FreeCAD




przez Christophe » 11/05/16, 10:45

Mam mały pomysł na projekt, szukam darmowego oprogramowania do modelowania mechanicznego (jeśli nadal istnieje) lub dostępnego przez jakiś czas jako w pełni funkcjonalne demo ...

Idealnie coś takiego jak SolidWorks ...

Jest Google Desktop, ale obawiam się, że jest trochę ograniczony do wykonywania podzespołów mechanicznych ... Tak przynajmniej było w wersji, którą testowałem kilka lat temu (już!).

Byłoby to wymodelowanie dość prostej struktury, ale musiałbym przenosić części między nią za pomocą zespołów przestawnych i tłumaczeń ...

Jeśli masz to w swoich szufladach, podziel się tym z miłym Christophe'em :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez Christophe » 11/05/16, 11:26

Myślę, że znalazłem to, czego potrzebuję: FreeCAD

http://www.freecadweb.org/?lang=fr

Przepraszam za hałas : Chichot:

Małe porównanie modelarzy 3D, zarówno technicznych, jak i artystycznych: http://www.numerama.com/tech/132900-log ... on-3d.html

ps: jeśli ktoś wie i używa, mała informacja zwrotna byłaby miła :)
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez Ahmed » 11/05/16, 12:33

Przez długi czas korzystałem z „Autosketch”, niedrogiego oprogramowania 2D amerykańskiej firmy „Autodesk”; robi tylko 3D w formie ekstruzji, która jest raczej ograniczona.
Jednak w przypadku prostych projektów rzadko przydaje się posiadanie rzeczywistych funkcji 3D: za pomocą tego oprogramowania można symulować obrót jednej części względem drugiej lub weryfikować dopasowanie przez uzgodnienie. Jest więc całkowicie możliwe opracowanie urządzenia mechanicznego poprzez kolejne podejścia empiryczne, co jest bardzo praktyczne i łatwiejsze niż obróbka rzeczywistych części!
Inną zaletą tego oprogramowania było to, że posiadało obszerną i bardzo pouczającą dokumentację (ten ostatni punkt jest niezwykle rzadki w IT!). Musiałem zrezygnować z jego używania, ponieważ nie można go już zainstalować na moim ostatnim komputerze i pobrałem Librecad, który ma te same standardowe funkcje, w innej prezentacji i z określonymi poleceniami, ale bardzo podobny do innego obecnego oprogramowania DAO.
Nagle nie kusi mnie 3D, który byłby dla mnie bezużyteczny i skomplikowałby naukę, jak sobie z tym poradzić ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez phil53 » 11/05/16, 20:31

Christophe, czy udało ci się to wykorzystać?
Ściągnąłem jakieś oprogramowanie, ale jest to przeglądarka a priori i musisz pobrać coś innego, ale nie jest to zbyt wyraźne.
W przeciwnym razie używam .onshape, jest to trochę ograniczone, ale w przypadku prostych części jest w porządku.
Jest w chmurze, więc tak naprawdę nie kontrolujemy, kto patrzy. Oficjalnie tylko ci, których chcemy, ale są amerykańscy : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez Christophe » 11/05/16, 21:20

Bin tak, zaczynam rozumieć ... powoli posuwam się naprzód ... minęły już 2 godziny ...
Nie, to nie jest przeglądarka: weź powyższy link, tak jak zrobiłem to dziś rano.

To, co chcę wymodelować, jest dość proste: zasadniczo zmontowane cylindry ... idealnie chciałbym móc zbadać kinematykę rzeczy ... Może być możliwe ... Jeszcze mnie tam nie ma.

Pomoc wygląda bardzo ładnie, w formie samouczków w języku francuskim, a jako opcja jest nawet moduł obliczania elementów skończonych (RdM, wysiłek ...)! Wygląda naprawdę dobrze za 100% za darmo ... po tym, jak koniecznie musisz włożyć ręce w urazę ...

Właśnie znalazłem to: https://grabcad.com/library wiele modeli (nie wszystkie…) jest kompatybilnych z importem Freecad. Niektóre modele są „ciężkie”: na przykład .stp 70 Mo dla wózka z napędem!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez chatelot16 » 11/05/16, 22:04

darmowy cad zapowiada się ... gdy zostanie ukończony, będzie lepszy niż solidworks ... ale niestety nie jest skończony ... i trudno mi to zrozumieć

więc zostaję w 2D z Qcad lub librecad, co pozwala mi rysować na komputerze jak w klasycznym wzornictwie przemysłowym ... trzeba powiedzieć, że nie potrzebuję skomplikowanego kształtu w 3D, robię mechanikę kwadratową lub wystarczy 2D
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez Christophe » 11/05/16, 22:27

Rzeczywiście jest obiecująca i to jest wersja ... 0.16, ale jej rozwój rozpoczął się tak samo w 2001 roku.
Solidworks 1.0 był z pewnością mniej kompletny! : Chichot:

Nie wiem nawet, czy SW ma moduł elementów skończonych ... Nie używałem go od 15 lat ... (projekt pantone ...)

Jeśli chodzi o naukę, tak, jest to złożone, logiczne dla kompletnego narzędzia, ale i tak uważam, że samouczki są dobrze zrobione ... przykład: http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... roplane/fr Twój pierwszy samolot pod FreeCad : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Trochę nudne jest pozycjonowanie części ... na razie stwierdziłem tylko, wprowadzając współrzędne ręcznie!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez chatelot16 » 12/05/16, 10:56

Zdarzyło mi się pracować z ludźmi, którzy używali solidworks: przez pewną część badania wolałem rysować w solidnych pracach i eksportować ten plan do DXF do pracy z Qcad: tworzyć konstrukcje geometryczne tak, jak mam zwyczaj robić na rysunku stół z linijką i kompasem, aby na pierwszy rzut oka znaleźć właściwe położenie elementów, natomiast na solidworkach dokonano kolejnych testów

moja metoda projektowania zorientowała projekt na prostsze i bardziej kwadratowe rozwiązania, nawet jeśli reszta projektu zakończyła się solidworks ... Nie jestem w stanie opanować wystarczającej liczby solidworks, aby być skutecznym, więc zostaw to tym, którzy wiedzą

głównym problemem, który napotkałem z freeCADem, jest to, że nie może on rysować dxf

dla mnie ważne jest, aby rysować na wszystkich etapach projektowania, aby umożliwić dialog ze wszystkimi ... a zwłaszcza nie pozostać zamkniętym w swoim CAD ... rysunek pozwala pokazać stan z projektu tym, którzy opanują stare dobre wzornictwo przemysłowe: dużo więcej informacji niż widoki perspektywiczne, w których nigdy nie widzisz tego, czego chcesz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez Christophe » 12/05/16, 11:15

chatelot16 napisał:podczas gdy na solidworks robiono to przez kolejne testy


To samo dotyczy Freecad: bardziej przypomina solidworks niż AutoCad i warianty ...

chatelot16 napisał:głównym problemem, który napotkałem z freeCADem, jest to, że nie może on rysować dxf


Obecnie rzeczywiście istnieje eksport .dxf

chatelot16 napisał:dla mnie ważne jest, aby rysować na wszystkich etapach projektowania, aby umożliwić dialog ze wszystkimi ... a zwłaszcza nie pozostać zamkniętym w swoim CAD ... rysunek pozwala pokazać stan z projektu tym, którzy opanują stare dobre wzornictwo przemysłowe: dużo więcej informacji niż widoki perspektywiczne, w których nigdy nie widzisz tego, czego chcesz


Absolutnie i FreeCad jest w tym całkiem niezły ... nie importuje / eksportuje na 100% platform, ale spora część tego samego ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Odp .: Darmowe / otwarte oprogramowanie do modelowania mechanicznego 3D?




przez Christophe » 24/01/18, 22:51

Naprawdę poważnie podchodziłem do Freecad, moduł elementów skończonych MES jest bardzo ładny i pozwala dość szybko wymiarować skomplikowane części w RdM, oto podsumowanie tego, co wiedziałem, jak zrobić:

trójkąt_FEM.jpg
triangle_FEM.jpg (56.26 KiB) Oglądane 7832 razy


To samo naprężenie widziane z góry przy wzmocnieniu odkształcenia o 100:

trójkąt_FEM_100X.jpg
triangle_FEM_100X.jpg (38.84 KiB) Oglądane 7832 razy
0 x

Powrót do "DIY i samodzielnej budowy: budynek lub zamontować samodzielnej instalacji"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 84