Budowa schronu, domu, birdhouse w Chauves-Souris

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Budowa schronu, domu, birdhouse w Chauves-Souris




przez Christophe » 11/06/18, 23:41

(Dobre) hotele dla owadów są modne, ale jest jeszcze jeden ciekawy hotel do umieszczenia w ogrodzie schronisko, budka lęgowa lub hotel w Nietoperzach.

Rzeczywiście latem, kiedy jesteśmy przytłoczeni insektami (niepożądanymi!) nie ma nic lepszego niż zwalczanie biologiczne! Dlaczego nie pomyślałem o tym wcześniej?

Nietoperz może zjeść kilka tysięcy owadów w ciągu nocy, więc hotel dla nietoperzy może być korzystny dla całej okolicy, a nawet całej małej wioski!

Więc zaczynam się dowiadywać. Potem szybko przejdę do realizacji. Ponieważ mam miejsce w ogrodzie, myślę o zrobieniu kilku rodzajów, aby zobaczyć, który najlepiej pasuje do mojego biotypu. Mam staw 200m i las 300m od ogrodu, więc warunki są dobre do przyciągania nietoperzy. Poza tym jakieś dziesięć lat temu widziałem w piwnicy rannego.

Możesz łatwo znaleźć dziesiątki planów w Internecie. Oto strona prezentująca 37 rodzajów (więc musisz wybrać ten właściwy!)

https://morningchores.com/bat-house-plans/

A oto kompletny plik .pdf (ale w języku angielskim):
Bat%20House%20Builders%20Podręcznik.pdf
(2.22 mln) Pobrane razy 1175


Czy ktoś tutaj już to robił? Jakie wyniki? Informacja zwrotna? Rada?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez Christophe » 11/06/18, 23:43

0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez Adrien (były nico239) » 12/06/18, 00:42

Przyznaję, że zawsze widziałem je latające latem i wychodzące z różnych dachów, na których mieszkałem.

Trochę ostrożniej podchodzę do ich apetytu, chociaż zdecydowanie lepiej mieć trochę niż na odwrót.

Ale w szczególności dla komarów, nie jestem pewien, czy wysokości tych dwóch stworzeń są niestety zgodne.

To powiedziawszy, jeśli możemy ich zachęcać i chronić, będzie tylko lepiej. ::
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez izentrop » 12/06/18, 01:07

0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez izentrop » 12/06/18, 10:41

Wersja filmu jest za duża dla karliczków, którym mogłyby przeszkadzać ptaki lub inne koty.

W przeszłości we wszystkich oknach były okiennice, idealne miejsce na schronienie dla tych małych skrzydlatych ssaków. Z roletami to działa! :płakać:

Muszą mieć również dostęp do strychów, piwnic i przejść podziemnych, aby mogły hibernować. http://www.lasciencesimplement.fr/ou-hi ... es-souris/
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez Christophe » 12/06/18, 11:25

izentrop napisał:Wersja filmu jest za duża dla karliczków, którym mogłyby przeszkadzać ptaki lub inne koty.


Tak, otwór jest o wiele za szeroki i brakuje „pasa startowego”. Wszystkie inne plany, które widziałem, pozostawiają pionowe przestrzenie zmniejszone na szerokość (kilka cm), w tym przypadku wcale tak nie jest, więc myślę, że nie jest to dobry przykład do naśladowania…

To samo na tym filmie, z wyjątkiem tego, że nie zapomina o pasie startowym:



Muszę uwierzyć, że Francuzi są pod tym względem mniej dobrzy niż Amerykanie!

W znalezionych przeze mnie dokumentach, głównie północnoamerykańskich, wskazano, że schronienia muszą być dostosowane do lokalnych gatunków (wielkość) oraz do klimatu (temperatura, nasłonecznienie)...

Co mamy takiego jak nietoperze na naszych szerokościach geograficznych? Jakie karpiowate?

Tak, jeśli chodzi o okiennice weneckie, jeden z planów, które znalazłem, opiera się na tym!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez Christophe » 12/06/18, 11:40

Christophe napisał:Muszę uwierzyć, że Francuzi są pod tym względem mniej dobrzy niż Amerykanie!


Oto plus, który wydaje mi się bardziej odpowiedni (zmniejszone pionowe odstępy, rowki na torze...)



OK, będę kontynuował poszukiwania...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez izentrop » 12/06/18, 11:48

22 gatunki na wysokości Francji i wszystkie małe rozmiary, od 40 do 60 g https://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des ... -de-Calais.
Wiem, że w mojej piwnicy zimują niektóre, które już sfotografowałem z jabłkami (jeszcze je jem).
Raz złapałem takiego, który wydawał mi się większy niż karlik wirujący w środku. Ślady ich obecności znajdują się na krawędzi szczelin, w których się ukrywają.

O zmierzchu, w letnie wieczory, magicznie jest stanąć pośrodku ogrodu otoczonego wysokimi drzewami. Zajmują miejsce jaskółek i krążą z pełną prędkością, ślizgając się po drzewach i ledwo cię unikając. To niewiarygodne, ile energii zawiera tak niewielka waga.

Broszura z najlepszymi poradami dotyczącymi Francji i Belgii https://hautsdefrance.chambres-agricult ... souris.pdf
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez Did67 » 12/06/18, 17:46

W domu karliczki mieszkają pod okładziną, bo nigdy nie skończyłem obramowywania drzwi i okien.

Moja okładzina, naturalna z „czerwonego cedru” (cedr) i nigdy nie poddawana obróbce, jest utrzymywana przez proste listwy dachowe przymocowane do ściany. Do tych listew przybite są deski. Wnioskuję, że ta szerokość idealnie im odpowiada. Potrzebujesz tam szorstkiej powierzchni, do której mogą się przyczepić.

Karliczek to mały nietoperz, pospolity wśród nas i przyzwyczajony do życia w pobliżu ludzi:

http://www.onf.fr/activites_nature/somm ... index.html

W numerze magazynu „Cztery pory roku ekologicznego ogrodnictwa” pojawił się schemat, który przyjął właśnie tę zasadę: dwie drewniane płyty, oddzielone listwą dachową, zamknięte u góry…

Oto, co uważam za miłe (i sprawiedliwe): https://www.18h39.fr/articles/cette-sta ... dapte.html
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Budowa domu (hotelu) w Chauves-Souris




przez Did67 » 12/06/18, 18:00

Christophe napisał:
Co mamy takiego jak nietoperze na naszych szerokościach geograficznych? Jakie karpiowate?



O nie !

https://www.sfepm.org/especesChiropteres.htm
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 105