Solar lub izolacji? ekologiczne i ekonomiczne porównanie

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Solar lub izolacji? ekologiczne i ekonomiczne porównanie




przez Christophe » 03/07/08, 13:48

Jakiś czas temu wysłano mi doskonałe uzasadnienie w sprawie pomocy publicznej. W końcu zrobiłem o tym artykuł tutaj:

https://www.econologie.com/comparatif-en ... -3858.html

Kilka fragmentów dla tych, którym nie chce się czytać całego artykułu:

Czytając stół, widzimy to 1 € zainwestowany w izolację ściany jest 6 razy bardziej energooszczędny niż w przypadku instalacji paneli słonecznych termicznych lub fotowoltaicznych.

Jednak izolacja ściany jest szczerze mówiąc mniej atrakcyjna z finansowego punktu widzenia niż zakup fotowoltaicznych paneli słonecznych, jeśli uwzględni się finansowanie publiczne.

Sprzeczność ta wynika z faktu, że nieproporcjonalna pomoc publiczna udzielana jest działaniom, które są jednak najmniej efektywne. Zaskakujące jest to, że najskuteczniejszy środek jest ostatecznie najmniej atrakcyjny finansowo.



Dla tych, którzy chcą iść dalej, autor wywodu (pracownik belgijskiej administracji energetycznej!!) przesłał mi również swoją tabelę w excelu do obliczeń porównawcza rentowność PV które możesz dostosować do swojego przypadku, w tym oto przegląd pokazujący rygor:

Obraz
Obraz
Ostatnio edytowane przez Christophe 16 / 05 / 11, 15: 45, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
bham
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1666
Rejestracja: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: fotowoltaika czy ocieplenie? Porównanie ekologiczne i ekonomiczne




przez bham » 03/07/08, 14:42

Christophe napisał:
Czytając stół, widzimy to 1 € zainwestowany w izolację ściany jest 6 razy bardziej energooszczędny niż w przypadku instalacji paneli słonecznych termicznych lub fotowoltaicznych.

Jednak izolacja ściany jest szczerze mówiąc mniej atrakcyjna z finansowego punktu widzenia niż zakup fotowoltaicznych paneli słonecznych, jeśli uwzględni się finansowanie publiczne.

Sprzeczność ta wynika z faktu, że nieproporcjonalna pomoc publiczna udzielana jest działaniom, które są jednak najmniej efektywne. Zaskakujące jest to, że najskuteczniejszy środek jest ostatecznie najmniej atrakcyjny finansowo.


No kurwa! Trzeba powiedzieć, że firmom też może się to opłacać.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 03/07/08, 15:01

Oznacza to przede wszystkim, że mają tylko ci, którzy dotują mało intencji rozwiązania problemów energetycznych i klimatycznych.

Gdybym był paranoikiem, powiedziałbym, że koncerny naftowe pociągają za sznurki. Ale nie jestem paranoikiem, prawda? : Mrgreen:

Wysokość polega na tym, że to pracownik energetyczny Regionu Walońskiego wykonał swoje obliczenia.

Nowy korespondent: https://www.econologie.com/salon-2008-de ... -3860.html
0 x
djo59
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 36
Rejestracja: 08/09/11, 01:03
x 5




przez djo59 » 01/07/13, 11:43

Gdybym był paranoikiem, powiedziałbym, że koncerny naftowe pociągają za sznurki. Ale nie jestem paranoikiem, prawda? Pan Zielony


ja ani ja ani ja Roll: !
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 01/07/13, 12:29

Piękne odkopanie prawie 5 lat co do dnia!!

Wow!! Czapki z głów przed djo59! 8)
0 x
djo59
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 36
Rejestracja: 08/09/11, 01:03
x 5




przez djo59 » 01/07/13, 12:58

: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 01/07/13, 14:44

ten rodzaj kopania nie jest bezużyteczny!

ale jest problem: nie możemy powiedzieć, że wydatki na izolację są zawsze lepsze niż wydatki na kolektory słoneczne: wszystko zależy od poziomu izolacji, która już istnieje

w dużym sicie termicznym pierwszy wydatek na poprawę jest z konieczności bardziej opłacalny niż jakikolwiek kolektor słoneczny

wtedy, gdy masz już dobrą izolację, wydatki na więcej stają się mniej opłacalne i nadszedł czas, aby pomyśleć o energii słonecznej

gdyby wszystkie ceny były proste, klient w naturalny sposób wybrałby najlepsze rozwiązanie

niestety prace izolacyjne są utrudnione przez cenę robocizny, a instalacja kolektorów słonecznych była mocno dotowana

jeszcze bardziej niesprawiedliwe dotacje, które pomagają fotowoltaice, mogą wykorzystać tylko ci, którzy mają dobre środki finansowe… podczas gdy pomocy potrzebowaliby najbiedniejsi, którzy cierpią z powodu źle ocieplonych mieszkań!
0 x
djo59
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 36
Rejestracja: 08/09/11, 01:03
x 5




przez djo59 » 01/07/13, 15:18

Jak nieczytanie dat może się czasem przydać : Mrgreen:

Co do Twojego rozumowania, całkowicie się zgadzam. Tam w przykładzie zaczęło się od domu bez ocieplenia.

Jeśli chodzi o dotacje dla PV, moim zdaniem to kolejna debata. Zmniejsz naszą konsumpcję lub zawsze więcej.

Dzięki izolacji zmniejszamy konsumpcję (zmniejszamy import), tworzymy lokalne miejsca pracy i zużywamy materiały z dużą przewagą francuską lub europejską. Nie wspominając nawet o żywotności, która jeśli jest wykonana prawidłowo, to żywotność ramy.

W przypadku fotowoltaiki importujemy głównie panele, więc miejsca pracy dla nich są tworzone gdzie indziej (i zwiększamy nasz deficyt handlowy), kiedy lokalna siła robocza do instalacji jest znacznie mniejsza niż do izolacji. Jeśli chodzi o żywotność, to maksymalnie trzydzieści lat. Poza tym, jak żyje, z dotacjami, to my płacimy część za najbogatszych, których na to stać i płacimy za tworzenie miejsc pracy za granicą.

Nie jestem przeciwny PV, ale kto mówi, że dotacje mówią o uzasadnionych inwestycjach, więc wolałbym, aby dotacje były przeznaczone na izolację, tworząc miejsca pracy w domu i prowadząc nasze fabryki, zamiast wydawać nasze publiczne pieniądze na finansowanie naszego importu.
0 x
MB
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 16
Rejestracja: 27/06/13, 10:14




przez MB » 01/07/13, 19:25

Gdyby rząd dotował izolację, a nie panele słoneczne, za dziesięć lat ludzie pytaliby: „Co rząd zrobił w ciągu ostatnich dziesięciu lat, aby promować produkcję energii odnawialnej?”.
0 x
C moa
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 704
Rejestracja: 08/08/08, 09:49
Lokalizacja: Alger
x 9

To zbyt łatwe, żeby to komplikować




przez C moa » 01/07/13, 19:32

Cześć wszystkim,
minęło trochę czasu, odkąd pisałem i czuję, że nie zamierzam się zaprzyjaźnić, ale to nie jest graaaaave.

Dla mnie fotowoltaika nigdy nie była inwestycją ekologiczną, ale po prostu inwestycją finansową (pod warunkiem, jak wykazano w innych postach, że montaż jest korzystny dla wszystkich, a nie dla oszustów).
Dowodem na to jest to, że w niektórych krajach, które mają mocno rozwiniętą fotowoltaikę (a przy okazji turbiny wiatrowe), nigdy nie było tak dużego zużycia węgla i gazu (nie, nie mówiłem o Niemczech, tam wszystkie są zielone : Chichot: )

Z drugiej strony, punkt, który wydaje mi się być w centrum myślenia naszych technokratów (i niektórych przedsiębiorców, bądźmy szczerzy) brzmi: „po co upraszczać, skoro można to komplikować?”

Aby prawidłowo ocieplić (lub wyregulować to również działa) dom, z pewnością wymaga to wykwalifikowanej siły roboczej i dobrych materiałów, ale wiemy wszystko, co trzeba zrobić, ponieważ współczynniki strat w domu są wszystkim dobrze znane i łatwo dostępne.
Ale skoro mamy:
- Zaizolować dach;
- Zaizoluj podłogę;
- ocieplić ściany;
- Zmień okna, świetliki;
- Wdrożone rozporządzenie...

Przez co najmniej 20 lat nie ma nic więcej do roboty (żywotność okien AMHA, ale wiele odizolowanych części wystarczy jeszcze na kilka dekad), więc z pewnością zaoszczędzimy dużo, ale bez corocznej wizyty technicznej, bez ryzyka pożaru, bez skomplikowanego podłączenia do sieci publicznej, bez skomplikowanego zarządzania okresami nadprodukcji/niedoboru, poważniejszych, bez ryzyka awarii… w trybie całkowicie elektrycznym jest margines).

Z mojej strony, kiedy wróciłem do domu, mieliśmy zużycie 1400 kg LPG (identyczne jak w poprzednim właścicielu). Postępowałem zgodnie z radą inżyniera cieplnego (przy okazji, bez kamery termowizyjnej) i dzisiaj konsumujemy od 750 do 800 kg LPG (mamy też piec na drewno i nie zużywa dużo ).
Biorąc pod uwagę rosnące ceny ropy, nasza praca została szybko zamortyzowana, a nasz kocioł powoli się starzeje.

Czy dokonalibyśmy takiego samego wyboru, gdyby LPG nie był tak drogi? Nie wiem, ale Janco ma rację, kiedy mówi, że energia nie jest wystarczająco droga.

Gdyby rząd dotował izolację, a nie panele słoneczne, za dziesięć lat ludzie pytaliby: „Co rząd zrobił w ciągu ostatnich dziesięciu lat, aby promować produkcję energii odnawialnej?”.

+1

musimy stworzyć wskaźnik efektywności energetycznej i ocenić naszą politykę publiczną (mieszkaniową i przemysłową) w tym zakresie.
0 x
Trudno być prostym !!!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 339