Problem z cyrkulacją kotła

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Beran
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 30
Rejestracja: 28/11/22, 00:02
x 3

Problem z cyrkulacją kotła




przez Beran » 28/11/22, 00:27

Bonjour.

Poruszam temat, który z pewnością był poruszany kilka razy, ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi na mój problem.

Zainstalowałem piec na drewno wyposażony w kocioł 9Kw.
Dla bezpieczeństwa mam termiczny zawór bezpieczeństwa przy kotle i na górze instalacji otwarte naczynie wzbiorcze termador z 3 wyjściami/wejściami.

Kocioł powinien służyć do podgrzewania zasobnika ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 litrów.
Pomiędzy bojlerem a balonem jest 2,50 m (balon jest na górze), a wazon jest tuż nad balonem.

Wazon jest podłączony w następujący sposób:

Po stronie wlotowej obiegu gorącego, poniżej wlotu obiegu zimnego (podłączony do powrotu zimnej wody) oraz po drugiej stronie opróżniania i odpowietrzania. Poszedłem za tym połączeniem, bo widziałem schemat tego typu.
Jest też taki producenta, gdzie tylko obieg ciepłej wody jest podłączony do 2 wylotów naczynia.

Przyłącze naczynia wzbiorczego znajduje się na wlocie do wymiennika ciepła oraz na wylocie powrotu.
W całym obwodzie zastosowano rury ze stali nierdzewnej o średnicy 20 mm.

Cyrkulatora nie montowałem.

W eksploatacji doskonale spełnia swoje zadanie.
Ale temperatura na wylocie z kotła nie przekracza 50°C w ciągu dnia grzewczego w odległości 1m od paleniska.
Słyszę bąbelki lub powietrze w rurach, ale wątpię, czy rzeczywiście krąży.
Woda w wazonie nagrzewa się ale nie nadmiernie i ta w zbiorniku się nie zmienia.
Kiedy wypuszczam ogień, w rurach słychać hałas! Połknął!

Czy problem wynika z mojego podłączenia, braku cyrkulatora, poziomu wody w wazonie?

Podczas pierwszego grzania tym wazonem przepełniłem go i tym razem temperatura wzrosła do 1-60°C na poziomie wymiennika. Nie napełniłem go ponownie do końca, ponieważ podczas podgrzewania jest teraz wypełniony w 70/3.
1 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez phil59 » 28/11/22, 11:04

Czy to zbiornik buforowy, który masz z wężownicą do podgrzewania wody użytkowej, a grzejniki są podłączone do zbiornika?

Jeżeli zbiornik jest nad kotłem to powinien się podnieść sam, u mnie jest odwrotnie, zbiornik buforowy jest pod piecem, a jak nie pracuje cyrkulator to temperatura i ciśnienie wzrastają co poziom pieca, a zawór bezpieczeństwa opróżnia kilka litrów i wprowadza chłód do...

Wody mam tylko 7.5 kWh, a zbiornik 500L.

Nie można jednocześnie ogrzać balonu i grzejników.

Kocioł gazowy daje radę, a piec trzyma.

Balon mały 100L (mam drugi) owszem, nagrzewa się, ale rzadko powyżej 50°... jeśli nie ma bojlera.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Beran
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 30
Rejestracja: 28/11/22, 00:02
x 3

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez Beran » 28/11/22, 11:54

Bonjour.

Tak jest dobrze to jest zbiornik buforowy z 2 wymiennikami bo planuję później zamontować solarny podgrzewacz wody.
Z drugiej strony nie zasila grzejnika, tylko ciepłą wodę użytkową.

Właściwie nie obchodzi mnie, że pójdzie w górę, ale raczej wydaje się, że nie spada, jakby nagle naczynie wzbiorcze przyjmowało zbyt duże ciśnienie, aby zepchnąć wodę z powrotem w dół.

Ostatniej nocy, po wyłączeniu pieca, wlałem z powrotem trochę wody, aby napełnić wazon po brzegi.
I nagle wypchnęło wodę, która pozostała w bojlerze i termometr pokazał 10°C w 30 sek.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9836
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez sicetaitsimple » 28/11/22, 14:03

Witam,

opis twojego obwodu w twoim pierwszym poście nie jest zbyt jasny, przynajmniej dla mnie.
Czy mógłbyś narysować schemat przedstawiający główną pętlę, ale także połączenia ze zbiornikiem wyrównawczym, kotłem i zbiornikiem, uwzględniając lub wskazując, jeśli to możliwe, wysokości różnych połączeń, biorąc pod uwagę pożądaną pracę w termosyfonie?
Nie jestem pewien, czy światło wyskakuje z tym, ale przynajmniej pozwoliłoby uniknąć pójścia na fałszywe tory przez „wyobrażenie”.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6524
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez Macro » 28/11/22, 14:25

Cyrkulacja przez termosyfon AC działa dobrze dopiero od 60° przy pewnej delcie T° między punktem nadawczym a odbiornikiem... I brak pęcherzyków powietrza lub gazu w obwodzie... ..

W moim obiegu CWU ze zbiornikiem poziomym dopływ ciepłej wody (pochodzącej z kotła) mam w najwyższym punkcie zasobnika CWU, ponadto w tym miejscu jest automatyczny odpowietrznik powrót do kotła następuje przy niski punkt. Gdy kocioł zostanie zatrzymany pomiędzy dwoma cyklami grzewczymi, zatrzyma się termosyfon (przewody wystygną) kocioł może stać przez dłuższy czas (awaria lub zatrzymanie termostatu pokojowego) bez jakiejkolwiek cyrkulacji w wężownicy schładzającej CWU i podgrzać kocioł... Zainstalowałem pompę w tej sieci.... CWU była ciepła w kranie... Bez cyrkulatora podnosi się do wysokiej wartości zadanej kotła T° ... Z drugiej strony ja nie jestem w naczyniu wzbiorczym na wolnym powietrzu, ale z naczyniem przeponowym i ciśnieniem w obwodzie utrzymywanym na poziomie 1.5 bara ... zapobiega to wrzeniu, gdy kocioł osiąga wysokie temperatury ...

Czytając ponownie opis Twojej instalacji... Widzę, że Twoje naczynie wyrównawcze jest podłączone do zasilania ciepłego i powrotu zimnego... Myślę, że nie musisz szukać dalej... Jeśli jest wyższe niż Twój zbiornik ... Zajmuje całą cyrkulację termosyfonu ... Naczynie wyrównawcze musi pozostać zimne (chyba że występuje problem)
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez phil59 » 28/11/22, 15:01

Myślę, że makro ma rację.

Szkoda 9 kWh w wodzie nie do wykorzystania na kaloryfery.

Początkowo zamontowałem też zawór, który spuszcza wodę z pieca przy 60°, ale go zakręciłem, bo za dużo problemów z instalacją, otwierał się trochę za późno, albo źle podłączyłem na początku . Założyłem ręczny 3-drogowy.... i w użyciu prosty zawór, w moim przypadku by wystarczył, bo ustawień w zasadzie nie modyfikuję....

W moim przypadku jest to dość łatwe, bo po 2 metrach miedzi to PER….

Robiąc to w pojedynkę, nie wiedząc za dużo, popełniamy mały błąd, „wszystko ma się nie psuć!”

Christophe nie bez powodu powie ci, żebyś wziął elektroniczny cyrkulator, który zużywa mało, i powiedziałbym też, że mam do niego podłączony stary inwerter od komputera, znajdziesz kilka z wyczerpanymi bateriami na LBC i starą baterię samochodową i voila.

Teraz termosyfon jest dobry, bo nie wymaga energii.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6524
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez Macro » 28/11/22, 15:10

U mnie tak to powinno być podłączone...
Kocioł CWU.pdf
(162.52 KB) Pobrano razy 573
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez phil59 » 28/11/22, 18:40

Starałem się zrobić szybki, nie straszny schemat i dla uproszczenia nie włożyłem pompy ciepła, która jest niesprawna.

schemat1.JPG
schema1.JPG (117.44 KiB) Wyświetlono 2336 razy
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9836
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez sicetaitsimple » 28/11/22, 19:46

phil59 napisał:Starałem się zrobić szybki, nie straszny schemat i dla uproszczenia nie włożyłem pompy ciepła, która jest niesprawna.


hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

Dobrze, można zrobić lepiej! :D A zwłaszcza, żeby zmieścić się na jednego z twoich synów, ten nie ma wiele do zrobienia.
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Problem z cyrkulacją kotła




przez phil59 » 28/11/22, 20:10

Jeśli to trochę ten sam problem, umieść dużo ciepła w małej objętości, z radiatorem, który nie jest do tego wystarczająco mocny.

Robienie z drewna, które nie jest tak łatwe do regulacji, aby wytwarzać tylko ciepłą wodę użytkową, nie jest opłacalnym rozwiązaniem.

Zt Zapomniałem włożyć małego balonika 100L, który był do pompy ciepła.
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 321