Odmiana żarówek LED i podkręcanie LED

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042

Odmiana żarówek LED i podkręcanie LED




przez Christophe » 13/02/09, 11:13

Po prostu przypadkiem zrobiłem kilka testów odmian żarówek LED, zasilając bezpośrednio obwody wielo-ledowe zmiennym zasilaniem z laboratorium.

Cóż, w przeciwieństwie do tego, co często słyszymy: ciągłe zmienianie oświetlenia diod LED jest całkiem możliwe! Wystarczy zasilić je zmiennym napięciem stałym.

W szczególności wykonałem testy ze zwrotem gwarancji (transformator HS) na:

Obraz

W tym modelu płytka musi być zasilana napięciem 24 V, ale można zwiększyć napięcie do 30 V, w tym przypadku wzrost jasności i zużycia strzałki (30 W zamiast 5 W!)! Wkrótce zrobię wideo demo z luksomierzem.

ps: Nadal paliłem niektóre diody LED ... : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 13/02/09, 11:43

Najważniejsze jest, aby zobaczyć, w jaki sposób napięcie 230 V jest zmniejszane, aby zasilać diodę LED, ale w zasadzie wszystko musi być możliwe, zmiana prądu przemiennego, cięcie triakiem, o ile nie ma transformatora przełączającego do obniżenia napięcie.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 13/02/09, 20:59

Tak, mówiłem tylko o niskim napięciu: bezpośrednio zasilając diody LED (lub żarówkami MR16 o niskim napięciu)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 16/02/09, 20:29

Oto pierwsza seria pomiarów: zmiana wydajności świetlnej szeregu diod LED w prądzie stałym w zależności od mocy.

Płytka testowa (1 dioda LED to HS):

Obraz
Mierzę:

a) napięcie wejściowe
b) prąd wejściowy
c) moc luksów z jednokierunkowym luksomierzem (ITC 777 na zdjęciu)

Zmieniam napięcie, a zatem moc wejściową.

1) Krzywa wydajności świetlnej według zużytej mocy:

Obraz

Szybko osiągamy maksimum, aby następnie spaść, więc musimy pozostać przy niskim napięciu, aby uzyskać lepszą wydajność!

W moim przypadku pik osiąga się przy 3.4 V, co odpowiada w przybliżeniu 0.5 W.

2) Ewolucja rezystancji obwodu zgodnie z napięciem

Obraz

Uzyskujemy zupełnie inne zachowanie (wręcz przeciwnie!) opór wewnętrzny żarówki!
0 x
paul_f5hpq
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 10
Rejestracja: 11/04/20, 18:38
x 4

Re: Wariacja żarówek LED i podkręcanie LED




przez paul_f5hpq » 17/04/20, 22:51

Niezłe eksperymenty!
Lubię znaleźć metodycznych majsterkowiczów!
Diody LED mają napięcie progowe i prąd znamionowy, powyżej którego wytwarzane światło rośnie, ale w mniejszym stosunku.
Kiedy osiągniesz określony prąd, dioda LED nagrzewa się i traci efektywność, doskonale wskazałeś te zjawiska.
Diody LED czasami wytrzymują bardzo silne prądy impulsowe, ale nie mogą rozproszyć zbyt dużej mocy, stąd fakt posiadania mocnego światła niż „paf la LED” ...
Jeśli pamiętam moje lekcje, napięcie progowe złącza maleje wraz z ciepłem, stąd: nagrzewa się> napięcie progowe spada> prąd rośnie> moc też i jest ucieczka termiczna (na skali kilku miliwatów).
Jeśli masz opcję dotyczącą diety, ustaw aktualne ograniczenie abyś mógł wykonać wszystkie możliwe testy bez przekraczania fatalnych wartości.
Twoja opinia jest bardzo interesująca, kontynuuj udostępnianie.
Dziękuję
Pol
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 201