Kalkulator ekonomicznych żarówek w Figaro

Książki, programy telewizyjne, filmy, czasopisma lub muzyki dzielić, doradca do odkrycia ... Porozmawiaj z aktualnościami naruszające w jakikolwiek sposób econology, środowisko, energia, społeczeństwo konsumpcji (nowe przepisy lub normy) ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Kalkulator ekonomicznych żarówek w Figaro




przez Christophe » 12/01/09, 23:58

Witryna Econologie.com została właśnie zacytowana w artykule internetowym w Le Figaro (nie wiem, czy istnieje wersja papierowa), oto fragment, o którym mowa:

Obraz

Więc to dotyczy tego kalkulator porównawczy

Obraz

Wersja pakietu Office do pobrania tutaj: https://www.econologie.com/calcul-du-ret ... -3659.html

Wersja Flash na żywo: https://www.econologie.com/calculateur-c ... -4019.html

Dla ekranów panoramicznych: https://www.econologie.com/shop/infos/ca ... gie-co2-11

Nowy: https://www.econologie.com/electricite-r ... -3640.html

Wymagana jest oszczędność energii, stara dobra żarówka Edisona będzie musiała ustąpić miejsca świetlówkom kompaktowym. Nie mamy jednak pewności, czy te nowe modele są w pełni ekologiczne. Całe światło pada na pozostałe zacienione obszary.

Zrobione. Na początku grudnia Unia Europejska w końcu przestawiła przełącznik. Żarówka licząca 130 lat, obecnie gatunek zagrożony, powinna całkowicie zniknąć do 2012 r. Cel: zmniejszyć zużycie energii, aby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Jednak nowe lampy o niskim zużyciu energii nie są pozbawione wad: są zanieczyszczające środowisko, prawie wszystkie importowane z Azji, w większości blade, wolno świecące... Jedyne, co możemy powiedzieć, to to, że nie są co do tego jednomyślni. Niektóre odpowiedzi mogą nas oświecić.

Dobry interes?

Nie zawsze. Największą zaletą kompaktowych świetlówek fluorescencyjnych jest ich niskie zużycie energii: 1 do 4 razy mniejsze w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami zapewniającymi porównywalne oświetlenie. Jedyny minus: niektórzy producenci twierdzą, że przy świetlówkach kompaktowych o mocy 6 W uzyskują jasność odpowiadającą klasycznym 100 W, a inni wyświetlają 18 W, a nawet 20 W. Ciężko się zorientować. W każdym razie zakładając (co jest prawdopodobne), że cena prądu nie spadnie, inwestycja może okazać się opłacalna już od pierwszego roku w przypadku intensywnego użytkowania.

Dodatkowy koszt (od 5 do 15 € za żarówkę) jest szybko eliminowany przez oszczędność energii, do której dodawane są oszczędności wynikające z wymiany żarówek, ponieważ niektóre modele charakteryzują się trwałością 15 razy dłuższą niż wersje z żarnikiem.

Strona www.econologie.com oferuje również kalkulator umożliwiający ocenę poczynionych oszczędności, które w całym okresie żywotności żarówki mogą sięgać blisko stu euro.

Jedyny minus: trwałość nie zawsze spełnia oczekiwania i zmniejsza się przy wielokrotnym włączaniu/wyłączaniu. „Oczywiście najczęściej słyszymy rozczarowanych świetlówkami kompaktowymi” – przyznaje Hervé Lefebvre z Ademe. Ale w panelu 10 000 gospodarstw domowych, który co roku badamy, widzimy nieprzerwany rozwój tego sprzętu. W 51 r. było ich 2000%, a w 70 r. powinniśmy przekroczyć 2008%. Dobrze, że konsumenci z tego korzystają.”

Wykonany z

Merkury w centrum uwagi. OK, modele o niskim zużyciu energii zużywają mniej energii. OK, ich zwiększona żywotność pozwala uniknąć znacznej nadprodukcji odpadów. Ale etykietowanie ich jako „w 100% przyjazne dla środowiska” jest trochę za szybkie. Ponieważ świetlówki kompaktowe zawierają rtęć. Oczywiście w minimalnych ilościach (maksymalnie 5 miligramów, pięć razy mniej niż bateria zegarka i 100 razy mniej niż wypełnienie).

Jednak pomnożony przez dziesiątki milionów lamp, ten metal ciężki może być wręcz niebezpieczny dla środowiska i zdrowia, jeśli nie jest odpowiednio zarządzany. Od dwóch lat istnieje recykling (informacje: www.malampe.org lub dzwoniąc pod numer 0810 001 777).

Faktem pozostaje, że nie cała rtęć nadająca się do recyklingu jest odzyskiwana i co więcej, nie wszyscy konsumenci ją sortują... Kolejny minus: większość świetlówek kompaktowych produkowanych jest w Chinach, transport morski niekoniecznie jest najwygodniejszy.

Pierwsze kroki

Błędy zapłonu. Wolny rozruch, żarówki o niskim zużyciu paliwa? Tak, jeśli wierzyć liczbie niezadowolonych ludzi, którzy piorunują w forums poświęcony oświetleniu. Niewygodnie jest czekać kilkadziesiąt sekund, a nawet więcej niż minutę, aby osiągnąć optymalne światło. Producenci jednak poczynili pewne postępy i dziś istnieją modele, które świecą niemal natychmiast. Ale dopóki na opakowaniu nie będzie wzmianki o czasie podgrzewania, nie pozostaje nic innego, jak polegać na informacjach od dobrego sprzedawcy…

Kolory

Wielki powrót stylu neonowego. Powraca także krytyka dotycząca bladego koloru świetlówek kompaktowych, które potrafią zamienić najbardziej przytulny salon w ponury parking. Neonowa atmosfera, nie, dziękuję. Aby obejść ten problem, należy odwołać się do tak zwanej „temperatury barwowej” mierzonej w kelwinach (K). Krótko mówiąc, im wyższa temperatura (4 do 000 K), tym zimniejsze i bardziej niebieskie jest światło.

I odwrotnie, im niższa, tym bardziej żółty i cieplejszy kolor. Aby uzyskać efekt odpowiadający modelom żarowym, wybierz zamiast tego lampę o temperaturze 2 K. I nie daj się zwieść wzmiankom o typie „światła dziennego”, które jest szczerze białe.

Czy możemy go używać wszędzie?

NIE. Jedną z często ignorowanych wad kompaktowych świetlówek jest ich wrażliwość na zimno (w przeciwieństwie do diod LED). Dlatego lepiej unikać instalowania ich na zewnątrz lub w nieogrzewanych miejscach. Przewodnik zakupów online WWF (www.guide-topten.com) podaje również minimalne i optymalne temperatury szerokiego wyboru żarówek. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest ich częsta niekompatybilność ze ściemniaczami lub brak możliwości wbudowania. W każdym razie lepiej zapoznać się z instrukcją użycia, która ogólnie wskazuje na te przeciwwskazania. Wreszcie, ze względu na czas opóźnienia przy uruchomieniu i wrażliwość na powtarzające się zapłony, lepiej unikać instalowania ich w miejscach krótkiego przejścia (toalety, korytarz, pomieszczenie magazynowe).

Sante

Czy powinniśmy się bać złych wibracji? Według Centrum Niezależnych Badań i Informacji o Promieniowaniu Elektromagnetycznym (Criirem) świetlówki kompaktowe emitują fale elektromagnetyczne. Z pewnością emitowane promieniowanie zostało zarejestrowane jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie. Jednak w ramach środka ostrożności Criirem „nie zaleca używania tych żarówek jako lampek nocnych lub biurkowych”.

Czy powinniśmy je teraz zainstalować?

Tak, ale stopniowo. Jedno jest pewne: nie ma potrzeby masowego odnawiania zapasów żarówek ani rozpoczynania przechowywania starych modeli. Lepiej brać to stopniowo i towarzyszyć stopniowemu zanikaniu żarówek. Z jednej strony pozwala to ocenić jakość oświetlenia wybranego modelu i ewentualnie skorygować sytuację przy kolejnym zakupie. Z drugiej strony w nadchodzących miesiącach powinno nastąpić poszerzenie oferowanego asortymentu, a przede wszystkim pełniejsze oznakowanie produktów. Wśród informacji, które powinny być obowiązkowe do końca roku: liczba cykli włącz/wyłącz, temperatura barwowa i czas nagrzewania lampy.

Oprócz świetlówek kompaktowych warto pomyśleć także o monitorowaniu innych technologii, np. lamp LED. Tak samo energooszczędne, są jeszcze trwalsze i łatwiejsze w użyciu, ale ich bardziej ograniczony strumień świetlny ogranicza je na razie do oświetlenia pomocniczego.

Wreszcie, wymiana żarówek nie spowoduje absolutnie spektakularnego spadku zużycia energii elektrycznej. Jean-Marc Jancovici, specjalista ds. globalnego ocieplenia, przypomina nam, że znacznie skuteczniejsze są inne, mniej nagłośnione działania: „Wystarczy zrezygnować z suszarki, aby za jednym razem wyeliminować równowartość całego zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie”.
Źródło: Le Figaro
Ostatnio edytowane przez Christophe 12 / 12 / 15, 12: 24, 5 edytowany raz.
0 x
Olivier22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 178
Rejestracja: 06/11/08, 16:41
Lokalizacja: 35 / 22
x 6




przez Olivier22 » 13/01/09, 01:05

Dziś po południu na kanale 5 nadano reportaż na temat żarówek o niskim zużyciu energii.
Najwyraźniej stanie się to obowiązkowe? Raczej zakazana będzie sprzedaż żarówek (do 2012 roku, jeśli dobrze pamiętam? A matowych, od 2010 roku... Poza tym nie bardzo rozumiem dlaczego)

W tym raporcie (bardzo mało szczegółowym, to nawet nie jest popularyzacja, ale informacja dla ogółu społeczeństwa) wspomnieli także o diodach LED, wspominając, że mogą stworzyć 1600 różnych kolorów... Zawsze obwiniamy diody za ich ostre białe światło, ale jeśli uda nam się uzyskać warianty zmierzające w kierunku żółtego, problem zostanie rozwiązany?! (Ale być może nie dotyczy to jeszcze diod o wysokiej jasności...)
Ponieważ w tym przypadku diody LED byłyby znacznie bardziej obiecujące niż świetlówki kompaktowe: jeszcze lepsza wydajność, żywotność, natychmiastowy zapłon, niewrażliwość na wielokrotne wyłączanie, małe wymiary itp.
Na pewno wiązka jest wąska, ale da się ją przesłonić matowym szkłem (chyba, że ​​zużywa energię w trakcie działania, powód kolejnego zakazu??)

Ach, jeszcze jedno pytanie do badaczy świetlówek kompaktowych: w raporcie wspomnieli także o polu EM generowanym przez te lampy (co potwierdza film ekonologiczny pokazujący pomiary pola różnych urządzeń).
Ponieważ najwyraźniej za to pole odpowiedzialna jest wyłącznie elektronika, nie byłoby możliwe po prostu osłonięcie przedziału zawierającego elektronikę blachą stalową? :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 13/01/09, 01:19

1) Czy chcesz o tym porozmawiać?
https://www.econologie.com/forums/interdicti ... t6676.html


Obraz

2) Jeśli chodzi o kolorowe diody LED, prawdopodobnie mówili o diodach RGB, mam ich trochę na stanie... Jeśli chcesz, mogę nakręcić dla Ciebie film?
To Luxeony o mocy 5W, a więc „bardzo” mocne, ale i bardzo drogie (sterowane pilotem).

3) Dla pola magnetycznego: przepraszam, ale niczego nie potwierdziłem, wręcz przeciwnie: świetlówki, małe transformatory żelazowe i kuchenki mikrofalowe są znacznie bardziej „szkodliwe” niż świetlówki, których „szkodliwe” pole jest niewiele silniejsze niż pole magnetyczne kabel elektryczny: max 5 cm!

„Ekolodzy”, którzy to zapoczątkowali plotka zapomniałem to zrozumieć szkodliwość (a tym samym normy) fali elektromagnetycznej była silnie powiązana z jej CZĘSTOTLIWOŚCIĄ (dokładniej na długości fali, ale przejdźmy dalej)... Żarówka fluorescencyjna ma częstotliwość 50 Hz (100 Hz?), A zatem znacznie niższą niż 2.5 GHz w sieci GSM... Nie możemy zatem w ujęciu porównawczym V/m rozważać pomiędzy te 2 rodzaje źródeł! Ale tak się stało i to nawet poważniej: to, co PRZEKAZANO, to czyste i proste kłamstwo!

Krótko mówiąc, szczególnie niepokoją mnie małe transformatory żelazne (coraz rzadsze, ale jednak), ponieważ zazwyczaj są one ukryte pod biurkiem lub łóżkiem… to znaczy bardzo blisko nas przez wiele godzin!

Zanieczyszczenie rtęcią i trudniejszy recykling to znacznie poważniejsze argumenty przemawiające przeciwko świetlówkom kompaktowym (to kolejny powód, aby nie wybierać świetlówek z pierwszej półki cenowej)...
0 x
Olivier22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 178
Rejestracja: 06/11/08, 16:41
Lokalizacja: 35 / 22
x 6




przez Olivier22 » 13/01/09, 01:35

Tak, dokładnie o to chodzi, nie widziałem innego tematu, dziękuję.
Twój film pokazuje, że pole jest słabe w porównaniu do pola komunikacji telefonicznej lub słabo izolowanej kuchenki mikrofalowej, ale nadal nie istnieje... Ponadto francuska agencja Jsaipuquoi odradza używanie świetlówek kompaktowych jako przyłóżek lub biurka lampy (no cóż, co polityka mówi o technologii i medycynie… w każdym razie)

Jeśli chodzi o częstotliwości, cóż, nadal nie wiemy, jaki rzeczywisty wpływ może mieć fala elektromagnetyczna na nasz organizm, niezależnie od jej częstotliwości... W przypadku bardzo wysokich częstotliwości, podczas których wzbudzane są określone cząsteczki ciała, podejrzewamy, że staje się to niebezpieczne (mikrofale ) ale gdzie jest próg, czy wiemy?? OK, 50 Hz nie powinno powodować rezonansu, ale to nie znaczy, że nie ma żadnego efektu.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 13/01/09, 01:41

1) Nie powiedziałem, że jest to w 100% niewinne, ale powiedziałem, że było DUŻO GORSZE i nigdy o tym nie rozmawialiśmy.

2) Ale najbardziej intryguje mnie to, że świetlówki (w związku z tym nie są kompaktowe) są sprzedawane i masowo używane od ponad 80 lat i nikt nigdy się tym nie martwił (w przeciwieństwie do GSM, które stawiało pytania, gdy tylko pojawiły się na rynku ) aż do dnia...zaczęliśmy rozmawiać o zakazie stosowania klasycznych żarówek...

Przepraszam, ale ryba jest trochę za duża! !

Widzisz co mam na myśli? Obawiam się, że to zwykły lobbing...

ps: to był przypadek AFSNET?
0 x
Olivier22
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 178
Rejestracja: 06/11/08, 16:41
Lokalizacja: 35 / 22
x 6




przez Olivier22 » 13/01/09, 03:09

Nie pamiętam, która to była organizacja, chyba nawet o niej nie wspominali. („Odradzamy”… „Zaleca się”…)

Może masz rację, może to lobbowanie, ale też myślę, że od kilku lat panuje fala obaw (świadomości?) o niebezpieczeństwach technologii codziennego użytku, których nie było jeszcze kilkadziesiąt lat temu (zanim się urodziłem) : Mrgreen: )
Na przykład produkty do czyszczenia wnętrz, których szkodliwość dopiero niedawno stała się problemem; zanieczyszczenie przemysłowe tak samo (nauczyciel opowiedział mi o fabryce chemicznej, która eksplodowała w pobliżu jego domu w 197x: wiersz w lokalnej prasie i brak ewakuacji ludzi – to było przed standardami Seveso. Jak by to było? dzisiaj? 20:XNUMX wiadomości , Minister Zdrowia na miejscu itp.)
I całe zmartwienie generowane przez modę eko-komercyjną (ochrona środowiska, ochrona zdrowia, człowiek niszczy przyrodę -> połączenie przemysłu = niebezpieczeństwo, skutkiem: brak zaufania do technologii, nie tylko dla przyrody, ale także dla ludzi)
Krótko mówiąc, myślę, że obawy związane z polami EM świetlówek to jedynie spadek w całej obecnej fali uwagi ludzi na niewidzialne skutki kupowanych przez nich produktów.
Jest to oczywiście całkowicie kontrolowane przez media. Gdybyśmy mniej mówili o świetlówkach, a więcej o rakotwórczym oleju palmowym, ludzie całkowicie zapomnieliby o polach elektromagnetycznych świetlówek i nie kupowaliby już ciastek aperitifowych. Być może w tym miejscu interweniuje lobby, ale ja raczej wierzę w „lobby” mediów, które sprzedają to, co uważają za najciekawsze (świetlówki kompaktowe wiodą na wietrze i jest o tym dyskutowana; podczas gdy aperitif ciastka…)
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 13/01/09, 15:22

Christophe napisał: „Ekolodzy”, którzy to zapoczątkowali plotka zapomniałem to zrozumieć szkodliwość (a tym samym normy) fali elektromagnetycznej była silnie powiązana z jej CZĘSTOTLIWOŚCIĄ (dokładniej na długości fali, ale przejdźmy dalej)... Żarówka fluorescencyjna ma częstotliwość 50 Hz (100 Hz?), A zatem znacznie niższą niż 2.5 GHz w sieci GSM... Nie możemy zatem w ujęciu porównawczym V/m rozważać pomiędzy te 2 rodzaje źródeł! Ale tak się stało i to nawet poważniej: to, co PRZEKAZANO, to czyste i proste kłamstwo!

Słyszałem, że ogromne znaczenie miałby też kształt sygnału i że sygnały kwadratowe byłyby znacznie bardziej szkodliwe niż sinusoidy, bo byłyby dużo bardziej agresywne dla ewentualnych receptorów, którymi byłyby nasze komórki… :?
Christophe napisał:Krótko mówiąc, szczególnie niepokoją mnie małe transformatory żelazne (coraz rzadsze, ale jednak), ponieważ zazwyczaj są one ukryte pod biurkiem lub łóżkiem… to znaczy bardzo blisko nas przez wiele godzin!
Tych małych transformatorów jest wciąż za dużo i żaden nie ma wyświetlacza pokazującego ich wydajność i zużycie energii w stanie pustym... : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 15/01/09, 20:08

1) Ach, nie zdawałem sobie sprawy z wpływu kształtu sygnału... sygnał GSM nie jest sinusem? Wiem, że to sekwencyjne, ale kwadratowe?

2) Wszystko? O nie!! Nie ten, który właśnie znaleźliśmy w sklepie: https://www.econologie.com/shop/bloc-ada ... p-233.html

- Sprawność:> 80%
- Zużycie w trybie czuwania <8% lub 0.8 W.


8)

3) Z webmasterem http://www.volta-electricite.info/ przygotowujemy w 100% internetową wersję FLASH kalkulatora porównawczego żarówek. Myślę, że będzie dostępny jeszcze przed weekendem! Dzięki temu obliczenia będą dostępne dla każdego (nie tylko tych, którzy posiadają Excela czy Openoffice). Wykonał świetną robotę!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 15/01/09, 21:31

Christophe napisał:... Wszystko? O nie!! Nie ten, który właśnie znaleźliśmy w sklepie: https://www.econologie.com/shop/bloc-ada ... p-233.html

- Sprawność:> 80%
- Zużycie w trybie czuwania <8% lub 0.8 W.

Interesująca. :D
0 x
Avatar de l'utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
Wiadomości: 4559
Rejestracja: 29/07/06, 11:14
Lokalizacja: Ile de France
x 42




przez Capt_Maloche » 15/01/09, 23:23

Ekologia, witryna, która rośnie, rośnie :D
0 x
"Konsumpcja jest podobna do pocieszenia wyszukiwania, sposób, aby wypełnić pustkę egzystencjalną rośnie. Z kluczem, dużo frustracji i trochę winy, rosnącej świadomości ekologicznej." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUCH, Aahh! ^ _ ^

Powrót do "Media & Aktualności: programy telewizyjne, raporty, książki, wiadomości ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 255