Temat: samowystarczalność

Zużycia i zrównoważony i odpowiedzialny dieta dzienna wskazówki w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, odpadów ... Jedz: przygotowania i receptur, znalezienie zdrowej żywności, sezonowe i lokalne informacje konserwatorskich żywność ...
Iaoranamoana
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 04/12/09, 13:58

Temat: samowystarczalność




przez Iaoranamoana » 04/12/09, 14:00

Bonjour à tous!

Mamy już nadzieję, że nie otrzymaliśmy niewłaściwego sub-forums :/

W każdym razie jesteśmy 4 studentami drugiego roku socjologii i obecnie pracujemy nad dokumentem dotyczącym samowystarczalności. Samowystarczalność na poziomie jednostki zwykle obejmuje utrzymanie ogrodu warzywnego (w ten sposób dostarczanie owoców i warzyw rodzinie, eliminowanie lub ograniczanie przejść do supermarketu) i / lub konstrukcje energetyczne zmierzające do celu, jakim jest autonomia domu. (takie jak turbiny wiatrowe, młyny wodne itp.).
Chcielibyśmy zaproponować małą ankietę, aby uzyskać bardziej konkretne informacje, które przetworzyliśmy, nie znając wokół nas samowystarczalnych domów.

Mając nadzieję, że ten mały kwestionariusz będzie tak jasny, jak to tylko możliwe, w przeciwnym razie nie wahaj się podnieść wszelkich kwestii, które uważasz za ważne, lub poprosić nas o wyjaśnienie.

Merci d'avance!

Pytanie 1: Jesteś kobietą czy mężczyzną? Kobieta mężczyzna

Pytanie 2: Zakres wieku: 18 - 30, 30 - 50, 50 i więcej

Pytanie 3: Jakie jest Twoje środowisko życia: duże miasto - średnie lub małe miasto - wieś w pobliżu aglomeracji - odizolowana wioska - inne

Pytanie 4: Czy znasz pojęcie samowystarczalności? Tak - powierzchownie - nie

Pytanie 5: W jakim obszarze kwalifikujesz się jako samowystarczalny? Żywność - energia - jedno i drugie - inne

Pytanie 6: Jaka jest Twoja pierwsza motywacja? Ekonomiczne - ideologiczne - zabawne - Obawa (np. Zanik zasobów) - Nieufność wobec industrializacji (np. Ogms) - inne (w tym przypadku należy określić)

Pytanie 7: Czy nadal kupujesz warzywa w supermarkecie? Tak - rzadziej - nie

Pytanie 8: Czy postrzegasz siebie jako ekologa? tak nie

Pytanie 9: Czy widzisz poprawę w swoim codziennym życiu? tak nie

Pytanie 10: Wręcz przeciwnie, czy masz jakieś wady? tak nie

Pytanie 11: Czy łatwiej jest być samowystarczalnym, czy konsumować? Samowystarczalność - konsumpcja - warto

Pytanie 12: Czy Twoje miejsce zamieszkania było przeszkodą? tak nie

Pytanie 13: Czy zaoszczędziłeś pieniądze? Tak - małe oszczędności - nie

Pytanie 14: Czy czujesz się bardziej wolny? Tak - trochę - nie
Ostatnio edytowane przez Iaoranamoana 04 / 12 / 09, 14: 46, 1 edytowany raz.
0 x
Aumicron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 387
Rejestracja: 16/09/09, 16:43
Lokalizacja: bordeaux




przez Aumicron » 04/12/09, 14:24

Cześć studenci,

Osobiście nie podoba mi się termin samowystarczalność. Jeśli szukasz osób, które są w tym samowystarczalne forum, jest tam kilka pięknych okazów.

Mówiąc poważnie, twój kwestionariusz jest dobrą podstawą.

Dodałbym 2 pytania:

1. Czy oszczędzasz pieniądze dzięki samowystarczalności?

2. Czy czujesz, że jesteś bardziej wolny?
0 x
Argumentować.
Iaoranamoana
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 04/12/09, 13:58




przez Iaoranamoana » 04/12/09, 14:44

Oba pytania są bardzo istotne, dziękuję! Dodam je teraz =)

Termin samowystarczalność nie jest tym, który lubimy najbardziej, ale musimy go zachować, ponieważ to właśnie tym terminem opisuje się zjawisko.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 04/12/09, 14:47

Aumicron napisał:Jeśli szukasz osób, które są w tym samowystarczalne forum, jest tam kilka pięknych okazów.


Nie sądzę, żeby nasz nowicjusz rozumiał, co masz na myśli :D

Ładny przykład, jak przez Oba? Otóż ​​to? : Chichot:

Samowystarczalność, zwłaszcza żywieniowa, to słodki sen ... Nie zapominajmy, że z 95% rolników przeszliśmy do 5% dzięki mechanizmowi „ożywiania” olejem ...

I nie zapominaj, że masowa produkcja często wiąże się z niższymi kosztami ekologicznymi ... w stosunku do liczby wyprodukowanych jednostek, oczywiście!
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 04/12/09, 15:13

Christophe napisał:.... I nie zapominaj, że masowa produkcja często wiąże się z niższymi kosztami ekologicznymi ... w porównaniu z liczbą wyprodukowanych jednostek!


+1; wyjęłaś to z moich ust.
samowystarczalność to ekonomiczny i energetyczny skrót w wielu dziedzinach.
społeczność jest często bardziej skuteczna niż jednostka.
potem wszystko zależy od wielkości i organizacji społeczności.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11042




przez Christophe » 04/12/09, 18:51

Powiedziałbym nawet więcej Dirk: samowystarczalność seksualna prowadzi do zaniku społeczności : Mrgreen:

To był piątkowy żart z 2 kulami (i znowu) : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 04/12/09, 19:01

Zresztą wątpię, czy uważają wielu za „samowystarczalnych”, aby odpowiedzieć na tę ankietę. To jest coś, co jest bardzo trudne do osiągnięcia.
Do tej pory znałem tylko jedną rodzinę mieszkającą w „autarkii”, była to moja głęboka Wogezy. Ponieważ miałem jednego z ich synów jako przyjaciela podczas mojej nauki, wiem, że jest to coś, co wymaga dużo poświęceń, dużo pracy i zajmuje dużo miejsca.
A jednak byli „samowystarczalni” jeśli chodzi o jedzenie (w tym chleb, mleko i mięso) i ogrzewanie, a resztę zmuszeni byli żyć jak wszyscy.

Nie wierzę, że w naszych czasach we Francji jest wielu ludzi, którzy żyją w warunkach pozwalających na „samowystarczalność” tej żywności.
A jeśli chodzi o energię, to wymaga tak dużego nakładu finansowego, że oprócz wygranej na loterii musi być też trudna do osiągnięcia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 04/12/09, 22:51

Forhorse napisał:Zresztą wątpię, czy uważają wielu za „samowystarczalnych”, aby odpowiedzieć na tę ankietę. To jest coś, co jest bardzo trudne do osiągnięcia.
Myślę nawet, że we Francji to utopia ...
:?
0 x
Avatar de l'utilisateur
minguinhirigue
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 447
Rejestracja: 01/05/08, 21:30
Lokalizacja: Strasburg
x 1




przez minguinhirigue » 04/12/09, 23:01

Dobre pytanie ...

Nie znam nikogo, kto jest całkowicie samowystarczalny, myślę, że i tak nie będzie miał zbyt dużego kontaktu z innymi ...

Z drugiej strony znam wielu chłopów, czyli małe eko-wioski z prawie całkowitą autonomią dla sezonowych owoców i warzyw oraz autonomią o dużej energii (wszystko oprócz podróży samochodem). :D

Michel Rossel, anarchitekt z Sewennów, jest jednym z nich.

Duży obszar ziemi, ogród warzywny, elektrownie wiatrowe, fitooczyszczanie z odparowaniem, minimalne zużycie energii elektrycznej, zasoby fotowoltaiczne, generator diesla z olejem roślinnym jako zapas ...

Do transportu jest to również olej roślinny, poddany recyklingowi, przefiltrowany do 5 mikronów, ale nie wyprodukowany samodzielnie. Napędza zamontowane w pantone silniki wysokoprężne ciągnika i małej furgonetki.

Ogrzewanie drewnem zasobami ziemi.

Jestem bardzo daleko od tego rodzaju praktyki, ale chciałbym móc o to zabiegać, gdy tylko będzie można kupić kawałek ziemi, tu lub gdzie indziej ... Trochę więcej pracy.
:płakać:

po, Christophe, Ciemny Pitt, „samowystarczalność jest aberracją ekonomiczną i energetyczną”... w świecie bez ograniczeń ...

Jeśli pomyślimy o długoterminowym zarządzaniu zasobami przez dwie minuty, quasi-samowystarczalność społeczności dla podstawowych potrzeb jest ekologicznym i etycznym dowodem (nie należy przenosić błędów zarządzania na innych: zanieczyszczenie, nadmierne zużycie wody, zniszczenie ekosystemu i wkrótce).

Jak mówisz tak dobrze Dirk Pitt, „chodzi o wielkość i organizację społeczności”. Rodzina samowystarczalna we Francji jest rzadkością, zwłaszcza że myślenie o względach etycznych i ekologicznych zakłada dekonstrukcję mitu wyścigu do postępu, na którym opiera się nasza cywilizacja ...
Więc nie skończyliśmy debatować! : Lol:

Zatem, cytując mechanizację francuskiego rolnictwa w celu uzyskania samowystarczalności żywnościowej, podajesz wspaniały kontrprzykład, Christophe!

Może pochodzić od ciebie. : Chichot:

Francuskie rolnictwo produkuje prawie całą żywność spożywaną na francuskiej ziemi ... jeśli wykluczymy szalone ilości wyrzucane ...
:?
Produkcja ta osiągnie szczyt związany z nadmierną eksploatacją niektórych obszarów rolniczych: coraz głębsza orka, gleba nasycona sprzecznymi mieszankami chemicznymi, coraz częstsze poważne parazytozy w dużych gospodarstwach monokulturowych ...

I na ukoronowanie wszystkiego, biorąc pod uwagę, że niektórzy operatorzy marzą o korzystaniu z oleju roślinnego wyprodukowanego we własnym zakresie (co jest dalekie od głupoty, ale chodźmy) ... Wyjechaliśmy do stosunkowo nierentownych gospodarstw: spójrz na stosunek zainwestowanej energii / odzyskanej w zmechanizowanych uprawa na biopaliwa.

Cóż, tak, autonomia oznacza również nieprzekazywanie pustych szybów naftowych naszym sąsiadom lub naszym dzieciom, więc czarne złoto do cięcia zielonego złota! : Mrgreen:

Mówiąc poważnie, myślę, że wzrost musi być kontrolowany, a nie wykładniczy. Musimy być w stanie uwzględnić potrzebę względnej autonomii w pewnych fundamentalnych obszarach i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ją wdrożyć w odpowiedniej skali.
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 04/12/09, 23:21

minguinhirigue napisał:Francuskie rolnictwo produkuje prawie całą żywność spożywaną na francuskiej ziemi ... jeśli wykluczymy szalone ilości wyrzucane ...
Naprawdę? :? :zmarszczyć brwi: W przypadku większości zbóż produkowanych we Francji uważałem, że ich mierna jakość jest przeznaczona na eksport, ponieważ nie mogą być spożywane przez ludzi. Dlatego produkujemy z dopłatami, nakładami i pompowaniem „gównianych” produktów przeznaczonych do karmienia „gównianych” zwierząt, aby nas nakarmić potem ...
Do tego stopnia, że ​​jesteśmy zmuszeni importować ponad 50% naszego spożycia w produktach „ekologicznych”.
:zmarszczyć brwi:
0 x

Powrót do spożycia: "Zrównoważony odpowiedzialnej konsumpcji, porady dietetyczne i sztuczki"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 108