Porady: kupić lepszy

Zużycia i zrównoważony i odpowiedzialny dieta dzienna wskazówki w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, odpadów ... Jedz: przygotowania i receptur, znalezienie zdrowej żywności, sezonowe i lokalne informacje konserwatorskich żywność ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040

Porady: kupić lepszy




przez Christophe » 18/09/06, 22:06

Kilka wskazówek, jak zmniejszyć ekonomiczny wpływ zakupów. Twój portfel i środowisko będą zwycięzcami!

Ogólny

# Kilkakrotnie używaj toreb biodegradowalnych i/lub wielokrotnego użytku lub innych środków transportu dla swoich towarów (torby na zakupy, skrzynie...). Większość hipermarketów oferuje obecnie alternatywne i bardziej praktyczne rozwiązania dla klasycznej plastikowej torby.


# Zwróć uwagę na opakowanie, więc:

- Unikaj małych opakowań (patrz opakowanie jednostkowe) i opakowań zbiorczych (niektóre produkty mają 3 lub 4 „warstwy” opakowania). Przykłady: niektóre brioszki, pojedyncze dania, niektóre owoce zawinięte w celofan, nowe produkty „marketingowe” w opakowaniach jednostkowych...
- Kupuj produkty luzem lub w większych ilościach, nawet jeśli oznacza to przepakowywanie ich w domu.
- Weź pod uwagę charakter „opakowania”: preferuj opakowania biodegradowalne (papier, tektura) lub lepiej nadające się do recyklingu (szkło, metal, kartony po mleku…) zamiast opakowań plastikowych… Jeśli to możliwe, preferuj instrukcje pakowania.

- Preferuj produkty z możliwością uzupełnienia. Wciąż dość rzadki (niektóre środki czystości) pomysł ten pozwala jednak na oszczędności (finansowe i środowiskowe: ekonologiczne) interesujące na poziomie opakowania.

# Sezonowość: promowanie zakupu sezonowych owoców i warzyw, które wymagają mniejszej obróbki i transportu.


# Regionalność: promowanie zakupu produktów lokalnych. Znów mniejsze koszty transportu i logistyki ekologicznej. Przykłady: oczywiście produkty świeże i sezonowe, ale także niektóre ubrania. Nie zapominajmy, że „brzydką” globalizację tworzymy (i podtrzymujemy) także my, konsumenci, którzy chcą coraz tańszych produktów…


# Czytaj etykiety swoich produktów, w szczególności aby znaleźć:

- pochodzenie
- wykonane zabiegi
- zwracaj uwagę na etykiety, jest ich mnóstwo i nie wszystkie są równoważne. Na przykład znak NF-Environment lub europejskie oznakowanie ekologiczne stanowią dobry kompromis. Sygnalizują produkty, które są zarówno bardziej wydajne, jak i bardziej przyjazne dla środowiska.

# Faworyzuj małych handlarzy z sąsiedztwa (tych, które nadal istnieją), lokalne rynki i, jeśli to możliwe, bezpośrednią sprzedaż od producentów. Nie zapominaj, że korzystanie z pojazdu na krótkich trasach miejskich jest katastrofalne dla Twojego portfela i środowiska.

# Grupuj zakupy: staraj się rozłożyć swoje „duże zakupy” w hipermarketach, aby kupować większe ilości, nawet jeśli oznacza to częstsze odwiedzanie warzywniaka lub sklepu spożywczego w pobliżu

następujące: https://www.econologie.com/achats-durabl ... -1972.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 30 / 06 / 08, 13: 09, 1 edytowany raz.
1 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2

Re: Porady: kup lepiej




przez drwal » 19/09/06, 18:09

Christophe napisał:Kilka wskazówek, jak zmniejszyć ekonomiczny wpływ zakupów. Twój portfel i środowisko będą zwycięzcami![...] # Sezonowość: promowanie zakupu sezonowych owoców i warzyw, które wymagają mniejszej obróbki i transportu.
Strzeżcie się pod tym względem „supermarketowych ekologicznych”... Na przykład znajdziemy zupełnie pozasezonowe (ale nie tylko) owoce z Argentyny czy Nowej Zelandii, mimo że mogą być uprawiane we Francji lub przynajmniej w Europie. Może i jest organiczny, ale nie jest dobry z punktu widzenia środowiska... :(
Jedyny wyjątek: banany, bo i tak ich nie ma we Francji kontynentalnej.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040




przez Christophe » 19/09/06, 18:16

Dokładne i żeby jeszcze bardziej podkreślić sedno sprawy: 4 organiczne jabłka pod kselofanem w podłodze z ekspandowanego polistyrenu. Uważam to za BARDZO ŚREDNIE!! : Evil:
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 19/09/06, 20:30

Moje są na tacy „carton maché”: mrgreen: mam też pomidory w „kompostowalnej” kopercie, ale nie mam pojęcia, z czego jest zrobiona, wygląda jak plastik, ale po zgnieceniu jest bardzo głośna…
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040




przez Christophe » 19/09/06, 21:51

Uh nie powiedziałem, że kupiłem te pod xelophane huh!!
Preferuję nieekologiczną produkcję sezonową i lokalną, w tym przypadku bez opakowania!! Nie ale !!

Czy twój plastik jest przezroczysty? To musi być plastik wykonany ze skrobi kukurydzianej… czy kiedykolwiek testowałeś rzeczywistą biodegradowalność tego czegoś?
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6980
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2905




przez gegyx » 19/09/06, 23:19

Istnieją 3 różne metody produkcji:
W niektórych przypadkach biotworzywa są produkowane bezpośrednio z całych roślin (w tym przypadku kukurydzy).
W innych przypadkach surowcem jest skrobia pozyskiwana ze zbóż (pszenicy lub kukurydzy) lub ziemniaków. Ta skrobia jest z kolei przekształcana (rozkład, a następnie ponownie kompleksowana) w celu przekształcenia w materiał termoplastyczny.
Wreszcie trzecia ścieżka rozpoczyna się od glukozy (która sama w sobie jest produktem pochodzącym ze skrobi) i obejmuje kolejne przemiany w kwas mlekowy (poprzez fermentację), a następnie w kwas polimlekowy (PLA).


Biodegradowalny plastik z buraków
http://www.domsweb.org/ecolo/plastique-bio.php

Ziemniak
http://www.infos-dieppoises.fr/Archives ... dables.htm

Skrobie:
Tworzywa sztuczne pochodzenia roślinnego
skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana
Wytworzone produkty nadają się do kompostowania
OK Etykieta kompostu
Norma EN13432

Folder odpadów: https://www.econologie.com/nos-poubelles ... -2587.html
1 x
Avatar de l'utilisateur
Charlotte
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 52
Rejestracja: 10/10/06, 09:41
Lokalizacja: Lozanna, Szwajcaria




przez Charlotte » 23/10/06, 23:02

Właśnie przeczytałem ten dokument dotyczący opakowania: https://www.econologie.com/dechets-les-e ... -3855.html co sugeruje stosowanie pudełek wielokrotnego użytku, np. na herbatę i kawę.

Małe wyzwanie ekonomiczne: kto kiedykolwiek odważył się pójść do supermarketu ze swoimi plastikowymi torebkami, aby zapakować warzywa luzem, lub do herbaciarni z pudełkami, aby je bezpośrednio napełnić?

Nie ja... Ale gdybym wiedział, że nie tylko ja to robię... : Oops:
0 x
Ptitekine
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 23/06/08, 07:27
Lokalizacja: france

ekonomia i ekologia




przez Ptitekine » 30/06/08, 13:06

zdecydowanie warto robić zakupy w ten sposób. ponadto teraz zrobię to, aby wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki, kupując na przykład SPAM. Lepiej pogodzić ekonomię z ekologią...
0 x
nie, dziękuję!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79313
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11040




przez Christophe » 30/06/08, 13:14

Zatrzymaj tę grę, proszę...
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 09/07/08, 22:42

:zmarszczyć brwi: czy ktoś za to płaci?
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do spożycia: "Zrównoważony odpowiedzialnej konsumpcji, porady dietetyczne i sztuczki"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 88