Data przydatności, bałagan żywności dla?

Zużycia i zrównoważony i odpowiedzialny dieta dzienna wskazówki w celu zmniejszenia zużycia energii i wody, odpadów ... Jedz: przygotowania i receptur, znalezienie zdrowej żywności, sezonowe i lokalne informacje konserwatorskich żywność ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79125
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Data przydatności, bałagan żywności dla?




przez Christophe » 28/03/13, 13:34

Oto artykuł, który zainicjuje debatę, o której myślę od jakiegoś czasu:
czy terminy konsumpcji lub pierwokupu nie są odpowiedzialne za dużą część bałagan z jedzeniem... na darmo, ponieważ większość produktów spożywczych nadal jest dobra na spożywanie dni, widzisz tygodnie po tym terminie?

Niektórzy ludzie są bardzo surowi (paranoi?) Co do tego i posuwają się tak daleko, że nie jedzą niczego dzień przed randką ... Nie mam nic przeciwko temu, a ja ostatnio, żeby "zobaczyć", zjadłem przeterminowany jogurt ponad 2 1/2 miesiąca! :)

Nie jestem martwa ani chora!

Oczywiście ten jogurt był zamknięty i chłodny (w rzeczywistości zgubiony na dnie lodówki i był trochę bardziej kremowy niż opłata).

Uważaj, aby nie pomylić łańcucha chłodniczego i terminu konsumpcji: potrawy, których data nadal jest w porządku, a które były „ciepłe”, mogą być bardzo niebezpieczne!

Trzeba też być bardzo surowym w stosunku do niektórych potraw (zarówno w dniu, jak i przeziębienie): ryby i mięso, ponieważ tam może być śmiertelne ! Przypomina mi jedzenie 2 lub 3 dni (i już otwartych) śledzi kremowych i wcale nie czułem się dobrze po ... czy ten krem ​​lub śledź nie miał pojęcia ...

Pada dobrze, prawie brakuje mi więcej mięsa ...

Oto artykuł: http://www.ledauphine.com/vaucluse/2013 ... -consommer z drugiej strony mam wątpliwości co do legalności ich działalności ... sprzedaż tylko tych, które wygasły, nie może zadowolić DASS ... i dlaczego supermarket nie podlegałby takim samym przepisom jak supermarket?

Wielu z nas, otwierając nasze szafy, zdaje sobie sprawę, że minęła data na paczce herbatników, puszce lub butelce z napojem. Więc wątpimy, rzucamy. Jeśli jednak zasada ostrożności jest godna pochwały w przypadku niektórych produktów, takich jak mięso lub produkty mleczne, należy wiedzieć, że inne, zwane „suchymi”, można spożywać do 10 lat po dacie wskazanej na opakowaniu!

50 do 70% taniej niż w supermarketach

To jest przesłanie, które Amandine Salvador i Jean-Marc Terragno chcą przekazać. Ci Carpentrassiens otwierają środowy marsz 27 „jedzenie z zapasów”, zawiera znak, że sprzedaje po cenach zepsuty te produkty, których data jest nieaktualna, ale które są dość konsumpcyjne. „Myślę, że w pierwszym miesiącu będziemy musieli wyjaśnić klientom, że nie, nie zachorują, jeśli piją napoje gazowane 2011 lub jedzą puszkę 2010. Te produkty są nieaktualne »wyjaśnia młoda kobieta.

Gdy pomysły zostaną złamane, można bezpiecznie założyć, że koncepcja szybko znajdzie swoje miejsce. Ponieważ sprzedawane produkty będą od -50 do -70% tańsze niż w supermarketach. „Supermarkety nie mogą sprzedawać produktów, których termin upłynął. Często sortują przed upływem terminu. Przekazują te produkty stowarzyszeniom, takim jak Czerwony Krzyż, Katolicka Pomoc itp. Następnie, kiedy minęła data, kupujemy te produkty od tych stowarzyszeń. "

Ale ten znak usuwania żywności nie jest sklepem społecznościowym. „Jest otwarty dla wszystkich. Nie ma limitu, nie ma rejestracji. Wrócimy do domu, gdy będziemy w dowolnym dużym obszarze ”, powiedział para.

Wkrótce owoce i warzywa

Na półkach Amandine i Jean-Marc produkty, których data jest nieaktualna, ale nie to. „Sprzedajemy również produkty, które zostały zakazane w supermarketach z powodu błędu etykietowania, wadliwej palety. Na przykład, jeśli madeleiny są trochę zmiażdżone, supermarkety ich nie sprzedają. My tak. "

Jeśli w środę oferowane będą produkty czyszczące, apteka, butelki soku owocowego, napoje gazowane, piwo, wino i wszelkiego rodzaju puszki, ciasta i mrożone, Jean-Marc Terragno za kilka miesięcy zaoferuje także owoce i warzywa. „Lokalni producenci” - mówią.

„Destock Prim” otwiera środę 27 March, na ścieżce 1 899 w Saint-Gens, Carpentras. Otwarte od poniedziałku do soboty od 9 do 12 godzin i 14 do 19 godzin, a niedziela od 9 do 12 h 30.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79125
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/03/13, 13:46

Dla małej historii ...

Kiedy przyjechałem do Belgii w 2005 roku, szybko zauważyłem rogi „przecenionych” półek (zazwyczaj 50%, 30% w twardych dyskontach), ponieważ data ważności była bliska (tego samego dnia lub następnego).

Nie istniało wtedy we Francji, ale stało się, odkąd ... kryzys zobowiązuje?

To dobry sposób na ograniczenie bałaganu i zachowanie legalności przepisów sanitarnych, ale każdego dnia potrzeba dużo personelu do przeglądania półek ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 28/03/13, 14:20

Christophe napisał:To dobry sposób na ograniczenie bałaganu i zachowanie legalności przepisów sanitarnych, ale każdego dnia potrzeba dużo personelu do przeglądania półek ...
W każdym razie musisz iść na półki, aby usunąć przeterminowane produkty ...
Usunięcie ich dzień wcześniej, aby przenieść je na szczyt półki, nie wymaga większego wysiłku.
I każdej nocy wrzucamy zawartość tacy na górę półki bez dodatkowego sortowania.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/03/13, 14:21

Nie myl DLUO i DLC!

DLC: w zasadzie nie powinniśmy więcej konsumować; sprzedaż zabroniona (chodzi o promocje - 50% dzień wcześniej z dopiskiem „DLC short”); to powiedziawszy, margines jest zawsze uwzględniany i dlatego musi być modulowany; w zależności od produktu, nadal jem następnego dnia / dwa, a nawet kilka dni po… Żadne stowarzyszenie, żadna „charytatywna” restauracja nie podejmie ryzyka dystrybucji lub podania!

DLUO: to tylko kwestia „jakości”, smaku itp.… Produkty nadal mogą być sprzedawane; konsumpcja jest bezpieczna ... Sklepy z produktami, których termin przydatności do spożycia został przekroczony, o których nie słyszałem 1 czy 2 lata temu ...

Jest to oczywiście DLUO widział wymienione produkty: napoje gazowane w puszkach! [zauważ, że sardynki stają się coraz lepsze!]

[to był mój wkład dnia w walkę: „ach, kiedy media przestaną robić sensacje” lub „Ach, jeśli kiedyś media były precyzyjne!”]
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79125
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/03/13, 14:43

Tak, możliwe są daty 2 ....

Data przydatności do użycia (dla tych, którzy nie są pewni)

Bardzo rzadko daty 2 są umieszczane na produktach ...

A DLUO jest często asymilowany z DLC przez niczego niepodejrzewającego konsumenta (to znaczy ogromną większość)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/03/13, 16:43

Christophe napisał:Tak, możliwe są daty 2 ....

Data przydatności do użycia (dla tych, którzy nie są pewni)

Bardzo rzadko daty 2 są umieszczane na produktach ...


Ben, jest to jeden z dwóch, w zależności od charakteru produktu (produkty suche, konserwy itp. To DLUO, świeże produkty, łatwo psujące się, są DLC!)

Często jest to sformułowanie (przynajmniej we Francji): „konsumować najlepiej przed ... "To DLUO. To" najlepiej spożyć przed ... "

W przypadku DLC jest to coś w rodzaju: termin lub przed ... Lub po prostu randka (jogurty) ...

Muszę spojrzeć jeszcze raz!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79125
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/03/13, 17:03

Tak, to samo rozróżnienie jak w artykule i moim wstępie ...

Niepokojące jest to, że zdecydowana większość konsumentów utożsamia DLUO z DLC ...

W rzeczywistości, aby zrobić dobrze, należy umieścić 2 ... na tych, którzy mają DLUO ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/03/13, 18:36

Christophe napisał: powinien umieścić 2 ... na tych, którzy mają DLUO ...


Zdecydowanie nie rozumiem cię:

- jeśli jest to DLUO, oznacza to, że można go przechowywać „prawie w nieskończoność” (nigdy nie ma niebezpieczeństwa, można jeść nasiona znalezione w egipskiej piramidzie!), ale poza tą datą traci trochę swoje walory: "smak", bogactwo takich składników odżywczych, koloru itp ... do tego stopnia, że ​​pewnego dnia stanie się "obrzydliwe" (smak lub widok), nie „niejadalne” ... Więc żadne DLC nie jest możliwe.

Na przykład puszka piwa: straci gaz, itd. Ale jeśli cię to smakuje, możesz pić! Np. Wino będzie zmaneryzowane itp., Ale można je pić bez ryzyka dla zdrowia (no oprócz alkoholizmu) ...

- jeśli jest to DLC, oznacza to, że po upływie określonej daty produkt może stać się niebezpieczny, toksyczny itp .; ale wtedy DLUO nie ma sensu; dobrze smakuje do DLC, a nawet dłużej, ale z DLC może już nie być zbyt jadalny ... (ryzyko, z dużym marginesem, dlatego do wszystkich produktów, które przeszły DLC bez ukończenia wszystkich na pogotowiu - ale niektóre, tak!)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/03/13, 18:38

Christophe napisał:
Niepokojące jest to, że zdecydowana większość konsumentów utożsamia DLUO z DLC ......


Rzeczywiście zajęło mi dużo czasu, aby moja rodzina zjadła jogurty lub rollmopy, które przekroczyły ten termin!

Zwróć uwagę, że w szkole tego uczy się coraz częściej, ale ponieważ uczniowie rzadko słuchają, nadal będą „oszukiwani”! "Zavez ka ékouté 1 little!
0 x
Marcel
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 153
Rejestracja: 22/12/04, 15:49
Lokalizacja: 84




przez Marcel » 28/03/13, 19:07

Małe szczegóły dotyczące DLUO zgodnie z rozporządzeniem DGCCRF:

Informacje obowiązkowe
«Najlepiej spożywać
przed ... »a potem dzień
i miesiąca
Trwałość produktu Mniej niż 3 miesięcy

«Najlepiej spożywać
przed końcem ... ”, po którym następuje miesiąc i
roku
Trwałość produktu Między 3 a 18 miesiącami

«Najlepiej spożywać
przed końcem », a następnie rok
Trwałość produktu Ponad miesiąc 18


Tak więc nie tylko daty, których należy przestrzegać, ale także warunki otoczenia.
A potem jest też twój zmysł węchu i wzrok
pozwalają również ocenić stan jadalny lub nie ...
0 x

Powrót do spożycia: "Zrównoważony odpowiedzialnej konsumpcji, porady dietetyczne i sztuczki"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 112