CO2 wydany po oczyszczeniu

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
coach210
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/08/08, 10:14

CO2 wydany po oczyszczeniu




przez coach210 » 07/08/08, 11:43

Witam,

Odwołuję się do wiedzy wszystkich, aby uzyskać odpowiedzi na badanie, które muszę przeprowadzić. Zrobiłem wiele badań w Internecie, nie znajdując żadnych prawdziwych odpowiedzi.

Pod budowę drogi wycięto 400 ha lasów w Beninie. Ta polana została wykonana buldożerem i nie było pożarów lasów. Drzewa zostały wyrwane z korzeniami, a następnie pozostawione na boku. Ich rozkład prowadzi do uwolnienia CO2, ale ile? Bo część węgla z drzew wraca do ziemi, a część w postaci gazów cieplarnianych, w tym CO2. Chciałbym poznać procent węgla w drzewie, który znajduje się w postaci CO2 (wyobrażam sobie, że musi istnieć pewna liczba parametrów, które wchodzą w grę). ponadto po oczyszczeniu wydobywana jest warstwa około 20 cm materiału (laterytu) do budowy drogi, która znajduje się pod pierwszą warstwą około XNUMX cm wierzchniej warstwy gleby. wydaje mi się, że to musi uwolnić węgiel obecny w glebie, ale ile? oczyszczony teren nie jest później używany lub jest używany w bardzo niewielkim stopniu. Znalazłem również wiele różnych liczb dotyczących ilości C na ha lasu w zależności od powierzchni, która jest w tym przypadku najbardziej odpowiednia. Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi.
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 07/08/08, 11:57

bonjour,
największym uwalnianiem pod względem rozkładu gazów cieplarnianych jest metan CH4, który jest 3000 razy gorszy.
Dlaczego ? ponieważ jego skład cząsteczkowy jest + złożony, ma więcej wiązań molekularnych, które odbijają promieniowanie podczerwone (efekt cieplarniany, ciepło = oddawane promieniowanie podczerwone).
dla CO2 i CH4 można obliczyć masę węgla C, ale pozostaną to wartości empiryczne.
dla tych 2 gazów są to emisje "sztuczne" bo stworzone przez człowieka, to bezpośrednie oddziaływanie.

>Czy byłbyś w stanie podać ilość w % CO2 i CH4 dla rozkładu drzewa?
wreszcie, jeśli CH4 jest spalany, uwalnia CO2, mniej szkodliwe dla efektu cieplarnianego, ale nadal „sztuczne” ;-)

można doliczyć: zużycie CO2 przez maszyny budowlane, pracowników, ich dojazdy na budowę itp., produkcję asfaltu, jego transport itp., nie mówiąc już o sprzęcie (panele, farby) oraz ich produkcji i transport itp.... ahem to musi być dużo ale ciekawie byłoby się zgłosić na km!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 07/08/08, 13:25

+1 z Jonule'em.

To bardzo skomplikowane, bo zależy od gatunku drzewa i warunków gnicia...

Łatwe do zapamiętania przybliżenie jest następujące (gatunki europejskie):

W CO2 bez fermentacji beztlenowej: 1 m3 drewna = 1 tona pochłoniętego CO2... a więc odrzucone (w „najgorszym” przypadku)

Z drugiej strony mijają miliardy lat, odkąd lasy umierają i rodzą się...
Ostatnio edytowane przez Christophe 08 / 08 / 08, 12: 52, 2 edytowany raz.
0 x
coach210
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/08/08, 10:14




przez coach210 » 07/08/08, 16:56

Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi. W swoim opracowaniu uwzględniłem CO2 uwalniany przez maszyny, transport, produkcję cementu… Skupiłem się tylko na CO2, ponieważ jest to jedyny gaz, który mogę stosunkowo łatwo oszacować ilościowo (nie mam żadnych danych na temat zanieczyszczenia maszyn i Opieram się na zużytym oleju napędowym, aby określić ilość uwolnionego CO2).

jeden m3 drewna pochłania 1 tonę CO2 zmagazynowanego w innej postaci. po obumarciu drzewa węgiel jest uwalniany do gleby w postaci gazów, w tym CO2 i CH4. Cały węgiel nie jest zatem uwalniany w postaci CO2, więc czy naprawdę możemy powiedzieć, że jeden m3 martwego drewna uwalnia 1 tonę CO2?
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 08/08/08, 11:21

nie, to naprawdę hipokryzja.
CH4 jest znacznie + gorszy niż CO2, a ty pytasz, czy przechodzi przez zaniedbywanie go?

Dyskurs na temat gazów cieplarnianych skupił się na pojazdach jako pochłaniaczach dwutlenku węgla. nie ma ch4, więc mówiłem o co2.

ALE to nie tylko pojazdy jako pochłaniacze dwutlenku węgla, istnieją wszystkie inne sztuczne działania stworzone przez człowieka, takie jak hodowla zwierząt: czy musimy jeść tak dużo mięsa i mleka?
1 krowa wytwarza 15m3 metanu dziennie, pewnego dnia zanieczyści więcej niż samochód.

las uwalnia metan w naturalnym cyklu. ale las, którego drzewa są ścinane bez doceniania ich, pozostawia się je, by zgniły i uwolniły CH4: to nie natura go wybrała, ale człowiek!

dlatego:

rozkładające się drzewo nie emituje CO2, więc rozumowanie, którego używasz, jest hipokryzją, widzieliśmy źródło. Tak, uwalnia węgiel, ale nie możemy powiedzieć, że 1 m3 martwego drewna uwalnia 1 tonę CO2.

biodegradacja, wikipedia:
"
Jednak w środowisku beztlenowym, to znaczy bez tlenu, biodegradacja jest zagrożona: materiały na ogół nie niszczą się z powodu braku tlenu niezbędnego dla mikroorganizmów tlenowych. Jeśli biodegradacja ma miejsce, dzieje się to w procesie beztlenowym, w wyniku którego powstaje metan, który jest gazem cieplarnianym. Jednak ten metan, jeśli zostanie wychwycony, jest źródłem energii. Jego spalanie spowoduje uwolnienie dwutlenku węgla, również gazu cieplarnianego, ale ponieważ ten węgiel pierwotnie pochodzi z atmosfery (utrwalony w roślinie w procesie fotosyntezy), uważa się, że to źródło energii jest neutralne w stosunku do efektu cieplarnianego.
"

więc zgodnie z wiki wszystko pochodzenia roślinnego jest neutralne pod względem efektu cieplarnianego, więc w swoich obliczeniach nie powinieneś brać pod uwagę drzew, wciąż są pojazdy.

co prowadzi nas do „naturalnego” efektu cieplarnianego i „sztucznego” efektu cieplarnianego… a jednak człowiek może zasadzić drzewo, prawda? choć rzadko się to zdarza w dzisiejszych czasach...

pamiętaj, że cząsteczka H2O nie jest dwuatomowa i dlatego ma efekt cieplarniany… prawie tak duży jak CO2? Przypomnijmy, że chłodnie kominowe elektrowni odrzucają chmury H2O i innych molekuł, które „zmutowały” więc + złożone z molekularnego punktu widzenia, a więc + silne pod względem gazów cieplarnianych: podczerwień (ciepło) odbijają się w takim stopniu, w jakim + jest wiązań molekularnych.
źródło wiki:
"
Gazy cieplarniane to gazowe składniki atmosfery, które przyczyniają się do efektu cieplarnianego. Głównymi gazami cieplarnianymi są para wodna, dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), podtlenek azotu (lub podtlenek azotu, wzór N2O) i ozon (O3). Przemysłowe gazy cieplarniane obejmują ciężkie halowęglowodory (chlorowane fluorowęglowodory, w tym CFC, cząsteczki HCFC-22, takie jak freon i perfluorometan) oraz sześciofluorek siarki (SF6).

Przybliżony udział głównych gazów w efekcie cieplarnianym:

* para wodna: 55%
* dwutlenek węgla: 39%
* ozon: 1%
* metan: 1%
* podtlenek azotu: 4%

Gazy te mają wspólną cechę pochłaniania części promieniowania podczerwonego emitowanego przez powierzchnię Ziemi.
"
pochłaniają = wysyłają z powrotem na ziemię itp. ... = efekt cieplarniany

hej, tak, para wodna ma większy efekt cieplarniany niż CO2, czy zdajesz sobie sprawę z Christophe? czy myślisz o studniach parowych uwalnianych przez elektrownie? czy wydzielają CO2? nie, powiedzą ekopolitycy, czy oni emitują gazy cieplarniane? i tak! i są to prawdziwe studnie, które funkcjonują dzień i noc.
ale w każdym razie nie o to (za bardzo) chodzi:

tyle szukać „efektu cieplarnianego”:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_de_serre
0 x
coach210
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 07/08/08, 10:14




przez coach210 » 08/08/08, 12:51

Zgadzam się z panem, liczba CO2 jest zbyt ukierunkowana, aby była zadowalająca. Początkowo ograniczyłem się do CO2, ponieważ jest to jedyny gaz, który mogłem dokładnie określić ilościowo w prosty sposób (1 litr zużytego oleju napędowego wytwarza 2,64 kg CO2). z pewnością bardziej interesujące byłoby sporządzenie bilansu węglowego, który byłby mniej precyzyjny, ale odzwierciedlałby rzeczywistość.

na poziomie polany natomiast dla mnie nie można tego zignorować. od momentu, gdy człowiek niszczy hektary lasu bez późniejszego odszkodowania (żadnego ponownego zalesiania), nie można mówić o równowadze neutralnej. następuje uwolnienie gazów cieplarnianych spowodowane przez człowieka, które nie jest kompensowane. w przeciwnym razie możemy jutro wylesić całą planetę i powiedzieć, że to nie ma znaczenia, neutralna równowaga… Zgadzam się, że to zależy od punktu widzenia i przyjętej skali, ale w badaniu, które robię, nie mogę zignorować stronie wylesiania.

Myślę, że muszę uprościć moje badanie do bilansu węgla, nadal konieczne jest posiadanie ekwiwalentu węgla dostosowanego do każdego czynnika zanieczyszczającego. Właściwie muszę porównać różne konstrukcje nawierzchni wykonane z różnych materiałów i określić najmniej zanieczyszczającą strukturę. Główne elementy zanieczyszczenia to:

x L oleju napędowego (do przeliczenia na ekwiwalent węgla, ale jakim współczynnikiem? wiedząc, że sprzęt jest bardzo stary i że nie mam danych na temat zanieczyszczenia maszyn)
y T cementu
z Ha wykarczowanego lasu (współczynnik ekwiwalentu węgla też jest trudny)

Dziękuję za poprzednie i przyszłe komentarze.
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 08/08/08, 13:12

tak, powiedziałem ci „w oficjalnej definicji węgiel drzewny nie jest brany pod uwagę w liczbach efektu cieplarnianego”, tak czytamy na wiki… po stwierdzeniu, że to robi czas…


poszperając trochę w necie wyczytałem, że drewno zielone (lignina + celuloza) składa się w około 30% z węgla, suchego drewna w 50%.
ale sam węgiel nie jest cząsteczką cieplarnianą, w przeciwieństwie do CO2 i CH4...

ale jak długo rozkłada się, zanim zniknie?
na początku musi interweniować głównie CH4, a potem po odrobinie CO2?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 119