Ilość pochłoniętego CO2 na gatunek drzewa

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Annika
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 06/08/07, 21:12

Ilość pochłoniętego CO2 na gatunek drzewa




przez Annika » 06/08/07, 21:28

bonjour,

Musiałbym wiedzieć, czy ktoś zna wzór lub miejsce, gdzie byłyby tabele lub dane dotyczące ilości CO2 pochłanianego przez gatunki drzew podczas ich wzrostu.

Znalazłem wzór zgodnie z 1M3 drewna = 1 tona pochłoniętego CO2 (biorąc średnią gęstość 625 kg/m3 dla drewna = reprezentacja średniej różnych gatunków na planecie)

Dziękuję bardzo

Annika
0 x
ThierrySan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 406
Rejestracja: 08/01/07, 11:43
Lokalizacja: Na południowy zachód




przez ThierrySan » 06/08/07, 23:18

Jeśli weźmiesz średnią gęstości różnych gatunków, jak uzyskasz wynik, którego szukasz?!

Weź średnie gęstości dla KAŻDEGO gatunku!

Myślę jednak, że gęstość nie jest wystarczającym czynnikiem... Czy się mylę?! Może jeśli weźmiemy gęstość całkowicie SUCHEGO i pozbawionego żywicy drewna, prawda?!
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2

Re: Ilość CO2 pochłanianego przez gatunki drzew




przez delnoram » 07/08/07, 09:59

Annika napisała:Musiałbym wiedzieć, czy ktoś zna wzór lub miejsce, gdzie byłyby tabele lub dane dotyczące ilości CO2 pochłanianego przez gatunki drzew podczas ich wzrostu.


To jest to obliczenie Kanadyjczyk, to, co podaje, jest specyficzne dla Kanady, ale może dać wyobrażenie o zużyciu CO2 na drzewo w jego życiu.
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79323
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11043




przez Christophe » 07/08/07, 13:12

Nieźle ten mały kalkulator :)

Więc według niego drzewo wchłonęłoby:

1) 7,14 kg „od ręki” (co to znaczy od razu? w ciągu najbliższego 1-2 lat?*)

2) 167 kg CO2 w ciągu 80 lat

Jeśli równoważność 1 tony CO2 = 1 M3 drewna jest nadal prawdziwa, czy oznacza to, że 80-letnie drzewa mają 167 litrów „objętości”? To niewiele... :zaszokować: :zaszokować:

* jeśli kk1 rozumie niuanse między dwoma wskaźnikami:

1

Całkowita ilość CO2 związana przez drzewo w ciągu jego życia. Szacunki oparte są na 80-letnim życiu. Po tym wieku przeciętne drzewo w Kanadzie potrzebuje niewielkiej ilości dodatkowego CO2.

2
Liczba drzew jest oparta na ilości CO2, która zostanie wchłonięta przez posadzone drzewa w ciągu ich 80-letniego życia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 07/08/07, 15:05

Dość ciekawe pytanie...
Moim zdaniem możemy już rozróżnić dwie kategorie pochłaniania CO2:
- ten, którego węgiel jest używany do produkcji drewna. Musi być stosunkowo stabilny, ponieważ 1 tona drewna zawiera +/- taką samą ilość węgla, nawet dla różnych rodzajów drewna, jak sobie wyobrażam, więc 1 kg ołowiu lub 1 kg piór to nadal 1 kg. Można powiedzieć, że reprezentuje to minimum CO2 pochłonięte przez drzewo, co do którego jesteśmy pewni.
- z drugiej strony ilość CO2 użytego do produkcji korzeni, liści, owoców może się różnić w zależności od wielu czynników, które określają maksymalną ilość pochłanianego CO2:
-- drzewo liściaste/zimozielone, ponieważ ich regularne odnawianie wiąże się z pewną materią organiczną, a drzewo liściaste pochłania zimą bardzo mało CO02.
-- rozmiary i liczba liści, owoców, korzeni itp.,
-- oddychanie roślin (uwalnianie CO2) oraz jej metaboliczna wydajność w absorpcji węgla...

Nie wiem, czy możemy tworzyć kategorie według „morfologii” drzewa, jego rodziny lub innych, ale najbezpieczniej jest znaleźć dokładne pomiary, które są jasno określone.
0 x

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 153