Jaka jest moc i energia huraganu?

Ocieplenie i zmiany klimatyczne: przyczyny, skutki, analiza ... Debata nad CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Jaka jest moc i energia huraganu?




przez Christophe » 14/09/17, 18:35

Kontynuując debatę na temat huraganów zmianami klimatycznymi CO2 / Fuck-You ziem huragany-2017-Harvey-irma-jose-katia-zwrot-time-to-coming-t15349.html Zastanawiałem się, jaką ilość energii może zgromadzić huragan i jaką moc może rozwinąć (w energii wiatru, więc a priori w pierwszym uproszczeniu??)...

Krótko mówiąc, spróbuj zrobić „mały” bilans energetyczny huraganu…

Obecnie używana skala Saffira Simpsona https://fr.wikipedia.org/wiki/%C3%89che ... ir-Simpson nie mówi wcale o energii (przynajmniej nie bezpośrednio), ale o sile wiatru i fal, dla dowodu kategoria 5 może mieć zupełnie inną wielkość (16 razy więcej dla Irmy niż kategoria 5 z 1992 r....)

Znalazłem to: http://www.iflscience.com/environment/h ... icane-get/ ale przemawia to przede wszystkim w skali Saffira Simpsona i ewolucji maksymalnej prędkości wiatru...

Czy zatem ktoś ma pomysł na odpowiedź? Lub metodę, którą należy zastosować, aby to oszacować? Możemy sobie wyobrazić, że zrobimy to w dół rzeki (siła wiatru i być może deszczu?) lub w górę rzeki (skumulowana energia słoneczna)… Myślę, że w dół rzeki byłoby łatwiej, znając średnie wiatry i całkowitą powierzchnię huraganu (no cóż, raczej głośność...)... powinno to dać dość interesujące pierwsze przybliżenie... musielibyśmy dodać energię "deszczu", aby zakończyć...ale wydaje mi się, że jest to dużo trudniejsze do oszacowania , Prawidłowy?
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez chatelot16 » 14/09/17, 22:18

oczywiście gdybyśmy zbudowali turbiny wiatrowe zoptymalizowane do wykorzystania wiatru o prędkości 300 km/h, produkowałyby GW lub TW przez kilka godzin… ale nie byłoby to zbyt opłacalne, gdyby działało tylko raz na sto lat

a w dodatku nie ma sieci elektrycznej zdolnej do przesłania tej energii... nie ma już nawet sieci elektrycznej, która mogłaby zaopatrywać mieszkańców, wszystko zostało zniszczone

przypomina mi energię błyskawicy, także ogromną moc chwilową, ale niemożliwą do praktycznego wykorzystania
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez Christophe » 14/09/17, 22:36

Nie chodziło mi o „rentowność” gospodarczą czy jakiekolwiek ożywienie*, ale o siłę „meteorologiczną”... Mając na uwadze rząd wielkości (do spożycia podczas kolacji towarzyskich : Mrgreen: : Mrgreen:) ...

Moc pioruna jest dokładnie znana (kilka GW na kilka ułamków sekundy, więc nie jest to zbyt duża energetycznie), więc chciałbym wiedzieć, że huragan..

* jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że dodatkowy koszt (który musi być bardzo wysoki) turbiny wiatrowej wytrzymującej 300 km/h przez kilka godzin w roku jest możliwy… musielibyśmy przejść na inne technologie.. .
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez chatelot16 » 14/09/17, 22:54

w przyszłości błyskawica wytwarza nawet nogę wata...

widzi mój sposób na przywrócenie opłacalności użytecznej energii, jaką jest humor, ponieważ jest całkiem oczywiste, że nie można z tą energią zrobić nic innego, jak tylko umieścić ją w przyziemnej rozmowie
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez Christophe » 15/09/17, 09:51

Tak, „Gigot” Watt… bardzo hollywoodzka jednostka, która nie istnieje w prawdziwym życiu (prawdopodobnie złe tłumaczenie Giga…) :)

Dobrze, więc szacujemy tę energię i moc?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez Gaston » 15/09/17, 10:35

Stosownie Sciences et Avenir, Irma uwolniłaby (dużą chochlą) energię 3 1017 J, czyli około 80 TWh.

Jeśli weźmiemy pod uwagę (wciąż przy dużej kadzi) żywotność 10 dni, daje to średnią moc 330 GW.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez Christophe » 15/09/17, 11:02

Och, wielkie dzięki, Gaston, kilkadziesiąt TWh, to jest rząd wielkości, którego się spodziewałem... Przyjrzę się ich metodzie obliczeń...
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez ENERC » 17/09/17, 18:53

W programie C w powietrzu głośnik podawał wartość jednego kW na m2.

Przy wielkości większej niż Francja, oszacował IRMA na równowartość 2000 do 5000 reaktorów jądrowych (prawdopodobnie wtedy, gdy był na poziomie 5).
Zatem moc, gdy była maksymalna, była większa niż TW. Imponujący!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez chatelot16 » 17/09/17, 19:08

jaką moc lub energię określić ilościowo?

kiedy wieje wiatr, ogromna masa powietrza porusza się z określoną prędkością... moglibyśmy obliczyć całkowitą energię kinetyczną... ogromną, gdy masa poruszającego się powietrza jest wyrażona w tysiącu km2. .. ale jaki jest sens obliczania energii całkowitej, ponieważ jest ona niedostępna

z wyjątkiem osobliwości cyklonów, które skupiają całą energię wiatru na zmniejszonym obszarze i powodują, że ogromna moc jest zbyt skoncentrowana

ilościowe określenie mocy cyklonu mogłoby dać wyobrażenie o tym, co może zakłócić cyklon… rozbić go na kilka mniejszych, mniej niebezpiecznych cyklonów, tworząc dodatkowe wiry

czy duży samolot pasażerski wystarczyłby, aby zakłócić cyklon, przelatując we właściwym miejscu... czy też jest to całkowicie głupie... aby o tym pomyśleć, potrzebny byłby samolot 10, 100 lub 1000 razy większy?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Jaka jest siła i energia huraganu?




przez Christophe » 17/09/17, 20:55

ENERC napisał:W programie C w powietrzu głośnik podawał wartość jednego kW na m2.

Przy wielkości większej niż Francja, oszacował IRMA na równowartość 2000 do 5000 reaktorów jądrowych (prawdopodobnie wtedy, gdy był na poziomie 5).
Zatem moc, gdy była maksymalna, była większa niż TW. Imponujący!


Źródło obliczeń?

Więc co? 2000 do 5000 reaktorów jądrowych? OK, to liczba, o której możemy porozmawiać. Ale o czym my mówimy?

W mocy cieplnej czy mechanicznej? Albo w równoważnej energii wytworzonej w ciągu 10 dni życia Irmy?

Poważnie, liczba ta jest ostatecznie bardzo niejasna (tak samo jak powierzchnia, lol)... i bardzo różni się od podanych powyżej 330 GW (w co osobiście uważam...)

Rzeczywiście: 2000 reaktorów jądrowych o mocy mechanicznej (a więc 1/3 mocy cieplnej) to już 2000 GW (co najmniej i co najwyżej 5000)...i 6000 GW (15000 GW), jeśli rozumujemy w energii cieplnej....

Daleko nam do 80 TWh energii zmagazynowanej w 10 dni...bo 2000 GW czyli 2 TW dają 80 TWh w 40 godzin czyli w niecałe 2 dni...

Kto więc ma rację? Myślę, że najlepiej będzie, jeśli wykonamy własne obliczenia szacunkowe!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "zmian klimatu: CO2, ocieplenie, efekt cieplarniany ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 135