Zielony PKB

Aktualny Gospodarka i zrównoważonego rozwoju kompatybilne? Wzrost PKB (za wszelką cenę), rozwój gospodarczy, inflacja ... Jak concillier obecnej gospodarki ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79356
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Zielony PKB




przez Christophe » 25/09/07, 14:51

Najwyraźniej ekonomiści już myśleli o „środowiskowym” PKB, ale nie wydaje się, aby był on gotowy do wykorzystania.

Zielony PKB

Nie uwzględnia oszacowanej wartości aktywów i zobowiązań publicznych i prywatnych (dziedzictwa), ani pozytywnych lub negatywnych efektów zewnętrznych, które powodują zmianę tej wartości, a zatem przyczyniają się do zwiększenia lub utraty środków. Na przykład nie bierze pod uwagę naturalnych lub mineralnych zasobów kraju. W przypadku produkcji zanieczyszczającej, po której następuje proces usuwania zanieczyszczeń, zliczane są dwie produkcje, co daje ogólny wynik zerowy. PKB w jakiś sposób sprzyja zanieczyszczeniu. Nie oblicza wartości środowiskowych i społecznych, które są kryteriami społecznej odpowiedzialności biznesu.

Z powodu tej krytyki ekonomiści pomyśleli o zielonym PKB. Przez ten drugi rozumiemy środek, który odejmuje od konwencjonalnego PKB spadek zasobów zasobów naturalnych. Taka metoda rachunkowości ułatwiłaby ustalenie, czy działalność gospodarcza zwiększa, czy zmniejsza bogactwo narodowe, gdy wykorzystuje zasoby naturalne [3]. Jednak ekonomiści uważają, że opracowanie tego nowego wskaźnika byłoby bez wątpienia trudne.


Źródło: http://fr.wikipedia.org/wiki/Produit_in ... rieur_brut
0 x
bambus
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1534
Rejestracja: 19/03/07, 14:46
Lokalizacja: breizh




przez bambus » 25/09/07, 17:02

Co mnie martwi: PKB kraju byłby tym większy, że plądrowałby zasoby swoich sąsiadów (bez odliczenia strat zasobów naturalnych kraju) ...
0 x
lilia
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 08/01/08, 20:04

Postęp !!




przez lilia » 09/01/08, 23:32

No tak! Przede wszystkim trzeba będzie zacząć od określenia metody obliczania tego „zielonego PKB”, aw każdym razie nowego wskaźnika, który mógłby posłużyć do określenia „wzrostu” kraju. I to jest moment, w którym też będziemy musieli uważać ... Zresztą nie zaprzeczam, że idea „zielonego PKB” to postęp w porównaniu z obecną sytuacją.

Rzeczywiście, kiedy widzimy, że nasz ukochany prezydent organizuje równolegle z Grenelle środowiska, grupę roboczą ds. Środków, które należy wprowadzić w celu stymulowania wzrostu, i obiecuje mu osiągnięcie co najmniej 50% złożone propozycje, szybko widzimy, po której stronie jego serce się kołysze !!

W każdym razie chciałbym tutaj podkreślić, że nawet wśród ludzi uwrażliwionych na słowo słowo degrowth wciąż robi skok ... Teraz, kto myśli, nawet dzisiaj, że 6 miliardów ludzi, których nosi nasza planeta, mogłoby żyć z tym samym standard życia niż średni francuski. Ludzie zdają sobie sprawę z tego problemu ... Ale jesteśmy całkowicie sformatowani tak, aby rozumować wyłącznie na podstawie PKB ... Aby przekonać ludzi, że musimy działać na rzecz środowiska, nawet jeśli musi to być kosztem stabilizacja wzrostu, a nawet spadek naszego PKB, więc musimy znaleźć sposób, aby udowodnić im, że korzyści będą realne !! I tak !! to nie tylko ekonomia w życiu ...

Mam dość słuchania, że ​​działania na rzecz środowiska powinny być opłacalne ekonomicznie! Że w przeciwnym razie nie wolno nam działać… I że „oczywiście jest to wykonalne i oczywiście chcę działać, aby ocalić moją planetę”… To nonsens! Musimy przestać wkładać palec w oko ... czy nam się to podoba, czy nie, wcześniej czy później będziemy musieli zatrzymać to niezdrowe tempo wzrostu!

Wskaźniki integrujące dane społeczne, zdrowotne i ekologiczne ... już istnieją ... Pozostaje je podkreślić ... I zniknąć z naszego sposobu myślenia, że ​​PKB jest jedynym sposobem oceny sytuacji d „kraj!

A więc dla mnie „zielony PKB” (który uważam, że należałoby nadać zupełnie inną nazwę, aby w zerwaniu z tym przestarzałym indeksem oznaczać jego wpis), jest koniecznością i znacznym postępem w stosunku do obecnej sytuacji. .
Będziemy wtedy musieli walczyć, aby metody zastosowane do obliczenia tego wskaźnika były zadowalające i nie zachęcały do ​​wątpliwych działań mających na celu wykonywanie za granicą tego, czego nie możemy już robić w domu!
Jest to, moim zdaniem, jedyny sposób na włączenie do polityki faktu, że działania na rzecz środowiska są korzystne dla wszystkich, że przynoszą poprawę jakości życia dla wszystkich ... I poprzez szczególnie dla naszego obecnego rządu !!

(Jeśli chodzi o pytanie, być może prace przeprowadzone przez Laboratorium Gospodarki Leśnej nad udogodnieniami lasu i jego pozytywnymi efektami zewnętrznymi mogą być źródłem informacji i pomysłów !! lef.nancy-engref.inra.fr )
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 02/03/08, 19:15

Do zobaczenia Lily!
Myślę, że niechęć do wzrostu wynika w dużej mierze z zamieszania (sprytnie utrzymywanego, jak zauważyłeś) co do terminów „siła nabywcza”, „poziom życia” i „wzrost”. Wielu jest pod wrażeniem wydajności naszego systemu gospodarczego: to iluzja. Oczywiście istnieje wydajność produkcji przemysłowej na poziomie technicznym lub księgowym, ale na poziomie globalnym jest to godne ubolewania.
Kilka przykładów: przemysł samochodowy jest modelem wydajności, ale pod względem użytkowania jest bardzo - genialny: + jest samochód, - można jeździć (peryferia).
Elektrownia jądrowa ma wydajność brutto 27%, zwrot klienta wynosi około 17%, wszystko inne jest tracone w cieple.
Za przykład produktywności uważa się rolnictwo przemysłowe: stosunek liczby rolników do powierzchni uprawnej. Ma to jednak na celu zapomnienie o tych wszystkich, którzy dostarczają rolnictwu produktów, usług i maszyn: „nowoczesny” rolnik to niewiele więcej niż trybik w procesie, nad którym nie ma kontroli.
Czy kiedykolwiek uderzył Cię fakt, że gdy pojawia się problem, spośród możliwych rozwiązań, zawsze jest on najbardziej złożony i najdroższy, który jest preferowany?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79356
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059




przez Christophe » 13/01/16, 13:37

Krótki film, który wyraźnie pokazuje granice PKB: https://www.youtube.com/watch?v=4-V4SFp5S-k
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56




przez lilian07 » 13/01/16, 14:51

Witam,
Dostrzegam tutaj postawę naszych intelektualistów, którzy w wielu kastach próbują znaleźć kompromisowe rozwiązanie, które nikogo nie obraża.
Dlatego zawsze dążymy do bardzo złożonego i nieodpowiedniego rozwiązania, w którym problem na pierwszy rzut oka jest bardzo prosty.
Aby zobaczyć, co kryje się w zielonym PKB ... jednak połączenie ekologii z finansowaniem nie jest zbyt interesujące, ponieważ niemożność „zmniejszenia” tego rozwiązania przejściowego byłaby gorsza niż cokolwiek ...
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 13/01/16, 19:36

Lilian07Piszesz:
jednak być może interesujące jest połączenie ekologii z finansami, ponieważ brak możliwości „zmniejszenia” tego przejściowego rozwiązania byłoby mniej gorsze niż gorsze niż cokolwiek ...

Krótko mówiąc, czy chciałbyś łączyć przeciwieństwa? Zasługuje na rozwój ...
Oczywiście można by argumentować, że finanse są początkowo prawie neutralne z punktu widzenia środowiska, w przeciwieństwie do przemysłu i tak zwanej „realnej” gospodarki, ale jest to trudne do utrzymania, ponieważ to branża finansowa wspiera inne działania i warunkuje kontynuację ich uciążliwości.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56




przez lilian07 » 14/01/16, 18:23

Musimy zobaczyć, co jest w zielonym PKB, ale powiedzmy, że jeśli ekologia stanie się wyzwaniem finansowym +/-, de facto zostanie zglobalizowana i zainteresowana.
Weźmy przykład premii / kary przypisywanej wskaźnikowi zanieczyszczenia, zarówno w produkcji, jak i konsumpcji w gospodarstwach domowych ... rozległy temat, który nie może istnieć w obecnym kontekście, w którym ekologia nie istnieje jednomyślność głosów, ani nie łączy wspólnych pomysłów partyzantów.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 15/01/16, 00:45

Można sobie wyobrazić urządzenia karające pewne zachowania i zachęcające innych, dopóki wyższy cel będzie wzrost masy abstrakcyjnej wartości, nie będzie to w stanie zmienić konieczności ogólnego zniszczenia warunków życia. ,
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970




przez Ahmed » 15/01/16, 09:48

Aby to sobie wyobrazić, może to wyglądać jak zasady rugby: każdy gracz musi podać się do tyłu, ale piłka musi koniecznie iść do przodu ...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "ekologicznych systemów podatkowych Gospodarki i Finansów, zrównoważonego rozwoju, wzrostu PKB"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 192