Patent czy prawo autorskie???

Aktualny Gospodarka i zrównoważonego rozwoju kompatybilne? Wzrost PKB (za wszelką cenę), rozwój gospodarczy, inflacja ... Jak concillier obecnej gospodarki ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.
Grald
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 06/06/06, 16:59
x 8

Patent czy prawo autorskie???




przez Grald » 05/04/07, 17:38

Witam,

Nie wiem do końca czy dobrze trafiłem, ale nurtuje mnie pytanie, co wybrać: patent czy prawo autorskie (w przypadku nowinek technicznych)???

Na stronie http://droitsdauteur.free.fr/ Opisałem wszystko, co mogłem zebrać na prawo i lewo na ten temat

Oczywiście preferuję prawa autorskie, ale ponieważ nie jestem w tej kwestii zwolennikiem, możliwe, że mój entuzjazm jest błędny.
Jeśli są kompetentni ludzie lub użytkownicy patentów lub praw autorskich (w zakresie innowacji technicznych), chętnie zapoznam się z Waszą opinią. Myślę, że ten temat zainteresuje wiele osób forum twórczy.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 05/04/07, 18:03

Innowacje techniczne są chronione wyłącznie patentami.

Prawa autorskie są zastrzeżone dla twórczości artystycznej (np.).

Prawa autorskie są bezwartościowe w porównaniu z patentem. Wiele witryn wykorzystuje brak wiedzy ogółu społeczeństwa na temat ochrony intelektualnej, aby sprzedawać „fałszywe” zabezpieczenia.

ps: Patent złożyłem w 2003 roku, więc wiem (trochę), o czym mówię...
0 x
ThierrySan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 406
Rejestracja: 08/01/07, 11:43
Lokalizacja: Na południowy zachód




przez ThierrySan » 05/04/07, 18:52

Z drugiej strony, jeśli jest to innowacja techniczna w informatyce, czyli czysto oprogramowanie, podlega prawu autorskiemu.

Jeżeli jednak innowacja techniczna w IT ujawni inne punkty techniczne: na przykład rozwój systemu składającego się ze sprzętu i oprogramowania, uważam, że może on być przedmiotem patentu. Jednak mogę się mylić. Być może każda innowacja musi być chroniona przez swoje pole zastosowania...

Mówiąc to, mam na myśli próbę uzupełnienia pierwotnych informacji, aby lepiej ukierunkować obszary działania obu rodzajów ochrony. Dlatego nie wahaj się uzupełnić lub zmodyfikować moich danych! : Wink:
0 x
Grald
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 06/06/06, 16:59
x 8




przez Grald » 05/04/07, 19:40

Co prawda, prawo autorskie a priori nie ma nic wspólnego z ochroną innowacji technicznej (? jakiego sprzętu jest częścią?)... ale wydawać by się mogło, że poprzez taśmę ma swoją użyteczność... choćby przez następnie uniemożliwienie komukolwiek złożenia patentu, używania lub rozpowszechniania planów itp.

Na świetny pomysł może i patent jest najlepszy, ale w przypadku wszystkich drobnych innowacji wzięcie patentu jest zbyt rujnujące, wielu woli milczeć i jest to naprawdę głupie.

Ustawa o prawie autorskim nie jest taka prosta w praktyce, przestrzega zasad, których należy przestrzegać (jest ich sporo na stronie), kluczem jest poznanie skuteczności w sądzie??? Wiem, że procesy sądowe (chroniące prawo autorskie do innowacji technicznej) zostały wygrane, ale ile zostało przegranych???
0 x
Pierre-Yves
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 120
Rejestracja: 06/12/07, 17:13
Lokalizacja: Rennes-Quimper




przez Pierre-Yves » 02/02/09, 14:42

Jestem zdezorientowany ! Kilka tygodni temu ktoś (przepraszam, nie pamiętam kto!) podał odniesienie do dokumentu INPI zatytułowanego „Ostrzeżenie o prawach autorskich przemysłowych”.

Od tego czasu znalazłem taki zabawny komiks, który mówi o „depozytie próbnym” i który w dość zjadliwy sposób potępia patenty:

http://www.canal-invention.com/bd-maternelle.html

Komu wierzyć?
0 x
optymalizacji, oszczędność energii
http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16097
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233




przez Remundo » 02/02/09, 15:46

Cześć Pierre-Yves,

Na pewno chcesz o tym porozmawiać?
http://www.inpi.fr/fileadmin/mediathequ ... vet_DA.pdf

To kichnięcie ze strony INPI, mające na celu systematyczne odwracanie wynalazcy od jego praw autorskich, aby delikatnie dać się wciągnąć w spiralę prawno-finansową patentu...

Nie jestem prawnikiem, ale zgłębiam ten temat od ponad 2 lat w wolnym czasie... Myślę, że nie jestem głupi i rozumiem francuski... Tak o tym myślę.

INPI napisała:Ochrona przyznana na mocy prawa autorskiego i ochrona przyznana przez patent na wynalazek mają bardzo specyficzny cel.

PRAWDA (prawda Lapalisse)
INPI napisała:Dopiero patent umożliwia zakazanie osobom trzecim nieuprawnionego wykorzystania wynalazku, a jego dostarczenie do Francji jest monopolem INPI.

FAŁSZ w odniesieniu do samego patentu.
PRAWDA dla monopolu patentowego (zazdrośnie domaganego i podstępnie przedstawianego jako jedyna możliwa droga...)
INPI napisała:„AMPI” i „PICB” nie są oficjalnymi tytułami
PRAWDA: wymagany jest depozyt u przedstawiciela państwowego (na przykład notariusza lub komornika).
To nie ich depozyt przyznaje prawa autorskie.

PRAWDA jest to depozyt prawny...
Być może stanowią one jedynie dowód daty powstania,
ale oferowane są za znacznie wyższe kwoty
do innych istniejących metod dowodowych (koperta Soleau, depozyt
u komornika…).
Nadchodzimy... : Chichot:

Podsumowując

1. INPI ma monopol patentowy, ale nie monopol na ochronę intelektualną, a tym bardziej na własność intelektualną, nawet jeśli dzieła umysłu mają charakter przemysłowy, samochód...

2. Patent i prawo autorskie uzupełniają się, DA obejmuje patent, która jest jedynie „figurą retoryczną” mającą na celu dokładne opisanie zawartości technologicznej i uzyskanie stanu technicznego wyłącznie z punktu widzenia poprzednich patentów (dlatego nie jest to absolutne oczekiwanie...)

Patent stał się wówczas potężnym instrumentem prawno-finansowym dla dużych grup, które wplątały się we własną grę...

voir Przykład i ostatnie komentarze

To co mówię jest opisane w CPI, z księgi I:

artykuł L111-1 kodeksu własności intelektualnej (prawo autorskie)
Autor dzieła intelektualnej korzysta w stosunku do tego dzieła, z samego faktu jego powstania, z wyłącznego prawa własności niematerialnej i prawnej, egzekwowalnego wobec wszystkich.

Sztuka. L. 112-1. Postanowienia niniejszego kodeksu chronią prawa autorów dot wszystkie dzieła umysłu, niezależnie od ich gatunku, formy wyrazu, wartości i przeznaczenia.

Sztuka. L.112-2. Są rozważane szczególnie jako dzieła umysłu w rozumieniu tego kodeksu:
1° Książki, broszury i inne dzieła literackie, artystyczne i naukowcy ;
2° Wykłady, przemówienia, kazania, błagania i inne dzieła tego samego rodzaju;
3° Utwory dramatyczne lub dramatyczno-muzyczne;
4° Utwory choreograficzne, występy i sztuczki cyrkowe, pantomimy, których wykonanie jest ustalone pisemnie lub w inny sposób;
5° Kompozycje muzyczne ze słowami lub bez;
6° Utwory kinematograficzne i inne utwory składające się z animowanych sekwencji obrazów, z dźwiękiem lub bez, zwane łącznie utworami audiowizualnymi;
7 ° Dzieła rysunku, malarstwa, architektury, rzeźby, ryciny, litografii;
8° Prace graficzne i typograficzne;
9° Prace fotograficzne i wykonane technikami analogicznymi do fotografii;
10 ° dzieła sztuki użytkowej;
11° Ilustracje, mapy geograficzne;
12 ° Plany, szkice i prace plastyczne z zakresu geografii, topografii, architektury i nauk ścisłych;
13° Oprogramowanie, w tym przygotowawcze materiały projektowe;
14° Twórczość sezonowej branży odzieżowej i zdobniczej. Sezonowe branże odzieżowe i zdobnicze to branże, które pod wpływem wymagań mody często odnawiają kształt swoich wyrobów, a w szczególności krawiectwo, futro, bielizna, hafciarstwo, moda, obuwie, rękawicznictwo, galanteria skórzana, fabryki wysokiej jakości nowatorskie lub specjalne tkaniny haute couture, produkcja jubilerów i szewców oraz fabryki tkanin wykończeniowych.

Księga VI CPI

Sztuka. L.611-1. Jakikolwiek wynalazek peut być przedmiotem tytułu własności przemysłowej wydanego przez dyrektora Krajowego Instytutu Własności Przemysłowej, który przyznaje jego posiadaczowi lub jego następcom prawnym wyłączne prawo eksploatacji.
-----------
: Idea: W prawie can oznacza „można”. Ochrona dzieł przemysłowych nie podlega wyłącznie patentowi.

W takim przypadku należy zmienić artykuł L611-1, zastępując „może” słowem „musi”, co z prawnego punktu widzenia oznacza obowiązek. : Idea:

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16097
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233




przez Remundo » 02/02/09, 16:18

Chcesz się śmiać?

Przeczytaj to
http://www.zdnet.fr/actualites/telecoms ... 570,00.htm

: Chichot: INPI lekceważy prawa autorskie do oprogramowania D Base III, zostaje wówczas oskarżona i potępiona za podrabianie hipotetycznie potajemnie negocjuje umowę, aby uniknąć narażenia na potężny gniew praw autorskich : Chichot:
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16097
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233




przez Remundo » 02/02/09, 16:31

I na koniec, będąc poważniejszym...
http://www.culture.gouv.fr/culture/info ... ection.htm

Oficjalna strona rządowa napisała:Przyznanie ochrony prawnej twórcy następuje samo przez sam fakt stworzenia utworu intelektualnej i nie jest uzależnione od dopełnienia administracyjnych formalności zgłoszeniowych. Lub inny. Zatem zasady regulujące depozyt prawny nie mają wpływu na narodziny prawa autorskiego.

Jednakże istnienie depozytu lub nagrania może, w przypadku sporu, ułatwić udowodnienie ojcostwa. oraz datę powstania dzieła.

W tym celu autor może zgłosić swoją pracę:

z komornikiem lub notariuszem;


[]
Nie należy mylić ochrony praw autorskichinne systemy ochrony, które mają inny cel i podlegają innemu reżimowi prawnemu.
Przytoczymy w szczególności:

- prawa własności przemysłowej, do których zalicza się prawo patentów, znaków towarowych, oznaczeń pochodzenia oraz wzorów i modeli [Nota od Remundo: dobra wola INPI], które przestrzegają reżimów określonych w drugiej części kodeksu własności intelektualnej.
- dobra osobiste, takie jak prawo do poszanowania życia prywatnego, honoru, dobrego imienia, wizerunku, które podlegają przepisom prawa cywilnego.
Jednakże te różne sposoby ochrony mogą być stosowane łącznie.
0 x
Obraz
Pierre-Yves
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 120
Rejestracja: 06/12/07, 17:13
Lokalizacja: Rennes-Quimper




przez Pierre-Yves » 02/02/09, 18:12

Remundo

DODATKOWY!!!!! Dziękujemy za udokumentowaną odpowiedź. Czuję, że będę korzystał z praw autorskich!

Jedno (ostatnie?) pytanie: złożyłeś patent na SPRATL. W jakich konkretnych przypadkach uważasz, że jest to lepsze niż prawo autorskie?

Pierre-Yves
0 x
optymalizacji, oszczędność energii

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16097
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233




przez Remundo » 02/02/09, 22:11

Wciąż zgłaszam patent. Ponadto publikuję na kilku forums poświadczać daty i opisy pomysłów.

Moje prawa autorskie obejmują te publikacje. Następnie, gdy tylko będę miał pod ręką prezentujący się prototyp, składam dowód autorstwa wraz z urzeczywistnieniem wynalazku.

Jeśli masz dzieło o dużej zawartości technologicznej, zawsze warto dać się poznać poprzez złożenie wniosku patentowego, ponieważ zwyczajowo monitorowanie technologiczne odbywa się w bazach danych INPI/WIPO.

pozwala nam to również zająć pozycję w odniesieniu do stanu wiedzy opracowanego przez Inżyniera Badającego.

Jest o czym rozmawiać godzinami, podsumowując zwycięską kombinacją jest patent + DA z przewagą DA dla MŚP lub małego wynalazcy (ja jestem obydwoma jednocześnie : Chichot: )

To jest Pierre-Yves. 8)
0 x
Obraz

Powrót do "ekologicznych systemów podatkowych Gospodarki i Finansów, zrównoważonego rozwoju, wzrostu PKB"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 101