Efektywność energetyczna rafinacji?

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
carburologue
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 14/05/06, 15:23

Efektywność energetyczna rafinacji?




przez carburologue » 30/07/08, 21:07

Dobry wieczór,

Od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie.Oto w kilku linijkach co myślę, pracuję w pobliżu rafinerii ropy naftowej i od jakiegoś czasu chciałem wiedzieć, czy efektywność energetyczna rafinacji ropy naftowej jest dodatnia czy ujemna.
Bilans finansowy raczej dobry, ale co z efektywnością energetyczną samej rafinerii???
0 x
zbliżamy się do końca, będziemy poświęcać ... Nie żartuję ... trochę humor jest dobre dla morale ...

futurystyczne powiedzenie
Chatham
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 536
Rejestracja: 03/12/07, 13:40




przez Chatham » 30/07/08, 21:33

Wydajność nowoczesnych rafinerii jest znakomita, francuskie są również znane jako jedne z najlepszych (najniższa cena rafinacji na świecie), ale zależy to częściowo od obrabianego produktu (między lekkim olejem nadającym się do oleju napędowego statku po prostej filtracji i ciężki olej, taki jak smoła i bardzo obciążony różnymi zanieczyszczeniami, jest duża różnica...) oraz produkt, który chcemy otrzymać, czasami poprzez energochłonny kraking: tak jest w przypadku znacznej części oleju napędowego we Francji ponieważ popyt na olej napędowy jest znacznie większy niż na benzynę, konieczne jest przerabianie maksimum oleju na olej napędowy (co jest możliwe tylko w określonych granicach skąd: eksport benzyny do USA i import oleju napędowego, tam bardzo mało używanego ...)
0 x
carburologue
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 14/05/06, 15:23




przez carburologue » 30/07/08, 21:48

Dziękuję za odpowiedź chatam i jeśli to możliwe chciałem wiedzieć, czy energia zainwestowana w rafinację ciężkiej ropy jest równoważna energii odzyskanej z ropy destylowanej w postaci benzyny i oleju napędowego ??? Czy byłyby straty, trochę jak elektroliza wody, gdzie wydajność wynosi tylko 25 procent, więc 75 procent straty z gotowym produktem...
0 x
zbliżamy się do końca, będziemy poświęcać ... Nie żartuję ... trochę humor jest dobre dla morale ...



futurystyczne powiedzenie
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 30/07/08, 21:57

Halo
Wydajność nowoczesnych rafinerii jest znakomita, francuskie rafinerie również słyną z najlepszych (najniższa cena rafinacji na świecie),


W każdym razie wydaje się, że nie ma pompy za (najniższą cenę), jaką produkują inne kraje. Tam, gdzie rząd ma wielką kieszeń bez dna, a rafinerie mają największe zyski, mam nadzieję, że płacą podatki, a nie tylko dotacje na systemy kontroli zanieczyszczeń.

Kiedy mówimy o wydajności, która? najwięcej oleju napędowego czy benzyny z beczki? lub ilość energii cieplnej zużytej na jej rafinację? nie licząc długiego transportu najpierw benzyny, potem wymiany towaru, oleju napędowego w USA i powrotu cysterny z benzyną do Francji..
Każdy litr zużytego paliwa przejechał w swoim życiu więcej, niż wyprodukuje w km, myślę, że przekracza km przebyty przez banany..

André
0 x
carburologue
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 183
Rejestracja: 14/05/06, 15:23




przez carburologue » 30/07/08, 22:12

lub ilość energii cieplnej zużytej na jej rafinację?


jeśli przerobimy litr ciężkiej ropy i obliczymy energię, jaką ten litr zawiera, to czy na końcu produkcji będziemy mieli odzyskanie tej energii lub stratę, jeśli uwzględnimy energię kaloryczną zużytą na jej rafinację???

podsumujmy

energia 1 litra ropy + energia wydana na jej rafinację = to samo lub strata
0 x
zbliżamy się do końca, będziemy poświęcać ... Nie żartuję ... trochę humor jest dobre dla morale ...



futurystyczne powiedzenie
Chatham
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 536
Rejestracja: 03/12/07, 13:40




przez Chatham » 31/07/08, 08:38

carburologue napisał:trochę jak elektroliza wody, gdzie wydajność wynosi tylko 25 procent, więc strata 75 procent z gotowym produktem...


Zużycie energii przez rafinację we Francji wynosi od 4 do 5%, czyli wydajność 95%, co nie ma nic wspólnego z monstrualną stratą energii, jaką jest elektroliza wody... lub produkcja alkoholu z pochodnych ropy naftowej... Kiedy mówię o wydajności, mam na myśli oczywiście ogólną wydajność: ekstrakty, które można wykorzystać bezpośrednio, jako paliwa, smary, produkty chemiczne itp.
(eksploatacja + transport + rafinacja), to dla oleju dobrej jakości.
Innymi słowy, musisz wytrwać, aby osiągnąć doskonałość w przemyśle naftowym: czy zaczynasz rozumieć, dlaczego trudno jest przejść do czegoś innego, zwłaszcza czegoś akceptowalnego pod względem ekologicznym?
Średnia ogólna efektywność energetyczna to ~7%, oczywiście wydajność spadnie do 55% np. na rapie kanadyjskiej czy alzackiej (1 tona ropy na 5 ton piasku)... i nie słynie też na olejach bitumicznych
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 31/07/08, 15:33

Halo

Zużycie energii przez rafinację we Francji wynosi od 4 do 5%, czyli wydajność 95%, nic do roboty


Praktycznie niemożliwe jest działanie małego transformatora elektrycznego o mocy 100 kva z domową linią energetyczną


Nawet biorąc za pewnik, że ropa i możliwość dotarcia bezpośrednio z łodzi do rafinerii, musi być pompowana i podgrzewana w wieżach, aby ją skroplić i przejść przez katalizatory itp.
część pozostałości trzeba wykorzystać na ogrzewanie, jest chłodzenie itp.

André
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 329